Zabójstwo Rogera Ackroyda

Tłumaczenie: Jan Zakrzewski
Cykl: Herkules Poirot (tom 4) | Seria: Agatha Christie: Kolekcja Kryminałów
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
1 034
The Murder of Roger Ackroyd
9788327151964
Herkules Poirot
vold

Atmosfera w King’s Abbot jest daleka od sielanki. Plotki, samobójstwo, śmierć tytułowego Rogera Ackroyda... Herkules Poirot podejmuje grę z wyjątkowo perfidnym mordercą. Jego asystentem zostaje doktor Sheppard – miejscowy lekarz, który świetnie zna tajemnice niewielkiej społeczności. Powieść wywołała wiele kontrowersji, ponieważ niektóre wątki były sprzeczne z ówczesnymi kanonami literatury...

Powieść wywołała wiele kontrowersji, ponieważ niektóre wątki były sprzeczne z ówczesnymi kanonami literatury kryminalnej. Agata Christie została za to wykluczona z klubu zrzeszającego autorów powieści detektywistycznych.

źródło opisu: http://www.agathachristiekolekcja.pl/ksiazki/zaboj...(?)

źródło okładki: http://www.agathachristiekolekcja.pl/ksiazki/zaboj...»

PABLOPAN | 2017-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2017

Niezrównana Agatha Christie nie zawodzi i tym razem. Okazuje się, że nie trzeba używać wulgaryzmów, trup nie musi słać się gęsto, a z każdej strony nie musi lać się krew, aby uwaga czytelnika była maksymalnie skupiona na akcji. Opowieść snuta jest niespiesznie, pięknie oddaje klimat angielskiej prowincji oraz typową flegmę Wyspiarzy. Kolorowym i ekscentrycznym akcentem w tym sielskim krajobrazie jest, jak zwykle, Hercules Poirot. Z ulgą stwierdzam, że Agathcie Christie nie grozi zdetronizowanie, a tytuł Królowej Kryminału należy się jej w stu procentach.
P.S. Zakończenie to istny majstersztyk i z pewnością wbije Was w fotel. Polecam!

"Zabójstwo Rogera Ackroyda" to moje kolejne już 17 spotkanie z twórczością najpopularniejszej na świecie pisarki. Więcej tomów sprzedano jedynie Szekspira. Przyznam że powieść czyta się dobrze, mam właśnie przed oczami obrazy namalowane zarówno piórem Pani Agathy jak i moją wyobraźnią. Stwierdzam że nasza współpraca była bardzo przyjemna. No cóż chyba się trochę wywyższam ale mam to po mon cher ami Herculesie Poiro'cie. Zagadka była ciekawa a nasz mały Belg w formie. Rozwiązanie sprawy okazało się bardzo oryginalne, może zbyt bardzo. Można było podejrzewać różnych bohaterów ale nie tę osobę. Myślę że nie muszę zbyt długo rozpisywać się nad tym kryminałem. Powiem tyle: Jedna z moich ulubionych pisarek jest w formie.
Polecam, oceniam na 8/10.

Smuto mi było po przeczytaniu zakończenia tej książki. Zła byłam na Agathę, że tym razem właśnie w taki sposób postanowiła nas wyprowadzić w pole. Sposób był świetny, nie zaprzeczam, więc może i ze łzami w oczach, ale zasłużenie tę ósemkę wystawiam. Należy się, bo zabieg przez nią zastosowany jest genialny w swej prostocie.

Raz czy dwa przemknęła mi przez głowę myśl o takim rozwiązaniu, ale mój umysł odrzucał ją jako zupełnie nieprawdopodobną. Cóż się dziwić, moje szare komórki nie są tak przebiegłe jak te pracujące w umyśle Herkulesa Poirot.

Mimo tych zalet Agatha tak pokierowała zachowaniem Poirota w samiutkiej końcówce, że mały Belg złapał u mnie minusa. Nawet uprawa dyń w jego wydaniu, która musiała być przezabawna, nie była w stanie złagodzić mojego rozczarowania.

Ludwikczyta | 2018-07-26

Jedna z najlepszych części Herculesów Poirotów.
Ciekawa zagadka, duszny klimat, narracja prowadzona przez lekarza - sedno Agathy Christie. Do tego nieprzewidywalne, ale też nie przekombinowane rozwiązanie.
Poza Dziesięcioma Murzynkami chyba najlepsza ze wszystkich książek Mistrzyni. Ach, warto dodać, że Poirot jest tu rzeczywiście mięsistym bohaterem, a nie jedynie drugoplanowym jak się zdarza w niektórych pozycjach. Ponoć ten zabieg miał wielu zwolenników, ale ja jednak wolę detektywa na swoim miejscu. Pierwszorzędnym.
Kto nie czytał ten trąba!

pietruszka | 2016-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2016

Proszę Państwa !
Cóż za kapitalna klasyka! Myślałem że rozlałem herbatę na czytnik (zgroza) ale nie, to po prostu książka była tak ANGIELSKA iż biedaczek czytniczek musiał widocznie odreagować...:)Wszystko tu jest angielskie. Tak jest to arcy angielski wspaniały kryminał. A Mr Poirot? Można się popłakać "rzeczą Herculesa Poirot jest wszystko wiedzieć". "Otwarte okno! Zamknięte drzwi! Krzesło, które samo zmieniło swoje położenie. Te trzy przedmioty ja pytam: „dlaczego”, a one mi nie odpowiadają." Jego angielski doprowadza do łez. A czy Państwo wykorzystując swoje "małe szare komórki" zgadniecie kto zabił?
ps. No a teraz idę oglądać mecz: Vamos Atletico !

Roland | 2014-11-09
Przeczytana: 08 listopada 2014

Wydawać by się mogło, że kolejny raz mamy do czynienia z typową powieścią detektywistyczną Agathy Christie. Autorka zastosowała charakterystyczne dla niej elementy, również schemat całej powieści jest jednym z najczęściej spotykanych. Należałoby oczekiwać, że zakończenie, które zaoferuje nam królowa kryminałów będzie jak zawsze zaskakujące. Jednakże finał całej historii jest jednym z najbardziej zaskakujących w twórczości autorki. Co tu dużo mówić, po prostu jest powalający.

Roger Ackroyd, bogaty biznesmen, zostaje pewnej nocy zasztyletowany w swym gabinecie. Kilka dni wcześniej umiera śmiercią samobójczą dama, którą Ackroyd zamierzał poślubić, Policja jest zupełnie bezradna wobec skomplikowanej zagadki. Na szczęście niedawno osiadły w miasteczku Herkules Poirot wpada na jeden ze swych „małych pomysłów”.

Tym razem autorka szybko prezentuje postaci biorące udział w całym tym dramacie. Również bardzo szybko dochodzi do morderstwa. Zazwyczaj Agatha Christie powoli...

Dominika | 2017-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2017

Ale zakończenie!
Często jestem zaskoczona przy czytaniu kryminałów Agathy, choć w różnym stopniu, dzisiejsze prawie dorównuje "I nie było już nikogo".

Właściwie nie odgadłam mordercy. Poirot wygłosił swoją, że tak się wyrażę mowę końcową - wyjaśniającą skrótowo przebieg wypadków oraz co istotniejsze szczegóły - i dopiero w jej trakcie mnie olśniło, trochę za późno. Nie spodziewałam się, że to będzie TA osoba, nawet przez myśl mi nie przeszło takie wyjaśnienie.

A w jakim stylu on to zrobił! Jakby był aktorem, a my zwykłymi widzami, wręcz marionetkami. Stopniowo zwiększał napięcie, aż nadszedł TEN moment... to ??? jest mordercą! Moje ostatnie trzy zdania mają podwójne dno, kto czytał książkę chyba się domyśli o co mi teraz chodzi.

Nasz detektyw jako hodowca dyni? Dobrze, że w końcu je porzucił i powrócił do tego, co wychodzi mu najlepiej. I wilk syty, i owca cała. :D

Gorąco polecam!

Magnis | 2017-08-19
Przeczytana: 06 sierpnia 2017

Zabójstwo Rogera Ackroyda to kolejny powrót do mojej ulubionej autorki kryminału, którą jest Agatha Christii spodziewając się ciekawej zagadki i porywającej fabuły. Przecież Hercules Poirot z jego szarymi komórkami zajmuje się trudnymi sprawami, gdzie nie wszystko jest takie oczywiste. Przyznaje, że już miałem przyjemność czytać tą książkę w przeszłości, ale nie pamiętałem nic z niej i dlatego nawet przy powtórnym czytaniu mogę oznajmić, że autorka mnie nie zawiodła. Zresztą trudno się dziwić, bo w wymyślaniu zagadek i ciekawej fabuły nie ma sobie równych. Dlatego z chęcią zabrałem się do czytania.
W posiadłości Fernly Park zostaje zorganizowana kolacja dla domowników i gości. Niestety trochę później zostaje znaleziony Roger Ackroyd zamordowany. Policja jest bezradna wobec skomplikowanej sprawy morderstwa. Doktor Sheppard i hodujący dynie w sąsiedztwie znany nam detektyw Hercules Poirot postanawiają rozwiązać zagadkę morderstwa i odkryć sprawcę. Jednak jak zwykle wiele osób skrywa...

Degamisz | 2015-09-25
Przeczytana: 25 września 2015

Sprytna ta Agatha. Żeby tak wywieść w pole jak to zrobiła w „Zabójstwie Rogera Ackroyda”? Nie spodziewałem się tego kompletnie i byłem przekonany, że to bardzo nieskomplikowana i prosta intryga, która świadczy tylko i wyłącznie o tym, że jest to średniej klasy kryminalik. A tu proszę…

Poirot jak zwykle nie zawodzi. To trzecia książka o nim, którą przeczytałem i śmiało mogę napisać, że z powieści na powieść Agatha jest coraz lepsza, ciekawsza i coraz bardziej pomysłowa. Aczkolwiek zaczynam dostrzegać pewny schemat jeśli chodzi o powieści w której bohaterem jest Poirot. Zupełnie też różna jest dynamika od np. kryminałów, którego bohaterami byli Tommy i Tuppence, tak jak zupełnie inną dynamiką i konstrukcją cechował się dla przykładu „Mężczyzna w brązowym garniturze”.

Nie chcę zdradzać szczegółów powieści a tym bardziej zakończenia, ale teraz już się absolutnie nie dziwię, że dzięki zastosowanemu rozwiązaniu Agathę zalała fala krytyki. Ale cóż, taka już jest widocznie cena bycia...

lacerta | 2015-02-26
Przeczytana: 01 lipca 2013

Powieść niezwykle przemyślana. Chociaż początek jakoś nie do końca mnie porwał to zakończenie okazało się wręcz genialne.
Agatha Christie często zaskakuje mnie swoimi pomysłami i pokierowaniem akcją, ale jeszcze nigdy żadna książka nie zaskoczyła mnie aż tak bardzo.