Okładka książki Morderstwo nie jest takie proste. Agatha Christie między kryminałem a true crime Carla Valentine
Carla Valentine Wydawnictwo: Sine Qua Non reportaż
reportaż
Murder Isn't Easy: The Forensics of Agatha Christie
Sine Qua Non
2022-05-18
2022-05-18
Jakub Michalski
Agata Christie kryminał zbrodnia morderstwo kryminalistyka Carla Valentine true crime Morderstwo nie jest takie proste

Królowa jest tylko jedna

Kryminalistyka i jej poszczególne aspekty (traseologia, patologia, analiza śladów krwi etc.) w książkowym wydaniu gdzie przykłady pochodzą wprost z książek Agaty Christie. Ciekawe zestawienie przykładów z życia z wydarzeniami z książek. Choć fanem Christie nie jestem to przyjemnie się tego słuchało.

Wypakowana informacjami książka idealna dla fanów Christie i dla fanów analizy śladów. Książka dedykowana dla fanów twórczości Christie, jednak uważam że nie trzeba znać jej twórczości aby czerpać przyjemność z czytania. Jednak napewno lepiej znać jej twórczość bo jednak książka w większości wiąże się z nawiązaniami do jej twórczości. Dużo tam informacji z zakresu biologii i chemii ale nie trzeba być bardzo obeznany w tej dziedzinie aby wszystko zrozumieć, wszystko jej świetnie tłumaczone.

Książka jest wyjątkowo bezbarwna, zupełnie pozbawiona stylu, autorka nie przekazała siebie w najmniejszym calu. Pozycja jest wypełniona prostackimi informacjami, którymi może chwalić się fan kryminalnych seriali, zbyt uboga jak na kogoś, kto jest w samym centrum wydarzeń i zajmuje się badaniem zbrodni od 30 lat.
Ta książka powinna mieć na okładce wielkie ostrzeżenie o spojlerach. Jest nimi wypełniona, a autorka sama nie wie, co jest tak naprawdę ważne dla historii. Podaje rozwiązania zagadek z lekkością, po czym dodaje, że nie powie dokładnie, kto to zrobił, bo to by było już za dużo.
Jak dla mnie strata czasu, polecam lepiej poczytać samą Christie albo książki pisane przez znanych ze swoich dokonań w świcie zbrodni specjalistów.

Ta książka powinna mieć na okładce wielkie ostrzeżenie o...

Rzetelnie przedstawione zawiłości kryminologii w oparciu o analizę książek Aghaty Christie.

Wstyd się przyznać, nigdy nie przeczytałam żadnego kryminału Agathy, choć od książek true crime półki w moim domu uginają się.
Książka rewelacyjnie łączy oba wątki (fakty vs. fikcja),a przy tym nie spoiler'uje żadnego kryminału, czy to autorstwa Christie czy kogoś innego. Wyjaśnia, zachęca do spojrzenia na wspomniany gatunek pod innym kątem, a przy tym w ciekawy i przystępny sposób pokazuje drogę, jaką przeszła autorka popularnych kryminałów. Czego uczyła się, jakie błędy popełniała i jak doskonaliła swój warsztat. Pięknie wydana.

Autorka potwierdza znaną prawdę, że Agata Christie jest królową powieści detektywistycznej, a także znawczynią kryminalistyki. To bardzo ciekawa postać, więc książkę przeczytałam z zainteresowaniem. Napisana jest ciekawie i... poprawnie. Chce przez to powiedzieć, że każdy rozdział opracowany tak samo starannie, widać, że autorka jest znawczynią powieści Christie i pasjonatką technik kryminalistycznych. Polecam szczególnie tym, którzy dopiero będą czytać książki A. Christie, wiele im się wyjaśni przed tą lekturą.

Jeśli postanowię kiedyś napisać kryminał, to przedstawione tu fakty, na pewno mogą okazać się pomocne.

Wychodząc od technik kryminalistycznych, o których możemy przeczytać w książkach Agathy Christie, autorka prezentuje nam pokrótce historię poszczególnych metod i wydarzenia, związane z ich odkryciem.

Fantastyczna pozycja dla ludzi którzy chcą poznać świat kryminału. Od początków kiedy to jeszcze nie bylo mowy oo odciska palcow do czasow obecnych i duża wiedza o ulubiony sposobie pozbywania się ofiar u Agathy: trucizny.

W moim odczuciu ta książka zasługuje na mocne 7/10. Zacznijmy najpierw od pozytywów:
,,Morderstwo nie jest takie proste" wprowadza czytelnika w kwestie dotyczące kryminalistyki jako dziedziny naukowej, z podziałem na poszczególne pod-dziedziny. Książka napisana jest w sposób całkiem ciekawy, poparta wiedzą naukową i przykładami zbrodni, które naprawdę się wydarzyły. Osobiście bardziej podobałoby mi się, gdyby było mniej ,,szumu", a więcej treści - autorka ma niestety tendencję do powtarzania się i ponownego przytaczania tego samego komentarza, który podała dosłownie stronę wcześniej. Z perspektywy uważnego czytelnika jest to po prostu irytujące. Innym elementem, który także mnie drażnił jest wręcz idealizacja Agathy Christie - na pewno, zawsze, wszędzie musiała ona mieć rację i na 100% nigdy, nigdzie nie popełniła błędu! Wszyscy wiemy, że takie kwestie lepiej zostawić czytelnikowi, aby na podstawie otrzymanych informacji dokonał własnego osądu, a nie narzucać mu swoje poglądy. Patrząc na to, że autorka inspirowała się różnymi podcastami, mimowolnie zaadoptowała podobny styl w swojej książce - jest ona zatem mniej w stylu pisanym, a bardziej w stylu mówionym. Niektórym może się to spodobać, innym trochę mniej.
Całościowo książka porusza tematykę kryminalistyki bardzo ogólnie - dla osób pragnących poznać tę tematykę, przy zerowej bądź skromnej wiedzy, ta książka będzie bardzo dobra. Jednak czytelnicy lepiej zaznajomieni z tym tematem mogą poczuć pewien niedosyt, gdyż informacje przytaczane przez autorkę są dość skromne i ogólnikowe - co samo w sobie nie jest dziwne, gdyż o każdym rozdziale można by napisać osobną książkę, na przykład książkę o patologii sądowej czy o analizie plam krwawych. Dlatego też uważam, że ocena 7 jest zasłużona - dobra pozycja, ale bez większych oczekiwań wobec niej.

Biorąc do ręki książkę "Morderstwo nie jest takie proste" liczyłam na podróż śladami Agathy Christie. I choć autorka wytycza ścieżki którymi poruszała się Królowa Kryminału, to jak dla mnie gubią się one w ilości treści naukowej związanej z kryminalistyką. Oczywiście twórczość Christi i kryminały lubię, to niesety ta książka mnie nie zainteresowała.
Carla Valentine ma wiedzę i zna twórczość Agathy Christie bezsprzecznie, jednak książka zawiera, więcej teorii związanej z kryminologią i kryminalistyką niż z samą Christie. Czytając tą książkę miałam wrażenie, że czytam skrypt z wykładu. I choć tematyka jego była ciekawa, to ja nie mogłam się w nią "wgryźć" zapewne przez to, że nastawiłam się na to, iż autorka skupi się głównie (w90%) na twórczość Agathy Christie.

Carla Valentine ma...

• Audiobooki

Carla Valentine Morderstwo nie jest takie proste. Agatha Christie między kryminałem a true crime Zobacz więcej