Zabójstwo Rogera Ackroyda

Agatha Christie Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Herkules Poirot (tom 4) Seria: Agatha Christie: Kolekcja Kryminałów kryminał, sensacja, thriller
The Murder of Roger Ackroyd
kryminał, sensacja, thriller
2015-02-26
9788327151964
Jan Zakrzewski
Agatha Christie: Kolekcja Kryminałów
Herkules Poirot

Mój początek przygody z Agatą :)

Mój romans z Panią Agathą trwa już od pewnego czasu, stosunkowo późno zresztą sięgnąłem do klasyki kryminału. Przeświadczony, że w zasadzie już się znamy, zupełnie nie spodziewałem się nowych zaskoczeń i emocji. Zabójstwo Rogera Ackroyda w pełni pokazało mi, że nie miałem racji. A autorka potrafiła w swojej twórczości przełamać schematy i zachować świeżość wciąż zaskakując...

Jako że czytałam wcześniej powieść o podobnym rozwiązaniu fabuły (ale napisaną później), dość szybko przeszła mi przez myśl hipoteza dotycząca mordercy, jaka ostatecznie okazała się słuszna. Mimo to, pewności nie miałam do ostatniego rozdziału. Jak to u Christie, napięcie mocno wzrasta pod koniec książki.

Bardzo dobrze skonstruowany kryminał, przy lekturze którego można się odprężyć. Historia opowiedziana z perspektywy lekarza z małego miasteczka gdzie wszyscy się znają. Jest zbrodnia, kilku podejrzanych i wiele wątków, które stara się uporządkować detektyw Poirot a narrator jest jego pomocnikiem. I na koniec niespodzianka z niespodziewanym, bardzo przewrotnym zakończeniem.

Na półkach: , , , , ,

Świetna książka. Agatha Christie królową kryminału jest i jest to fakt niezaprzeczalny.
Podoba mi się w jej książkach prostota, ciekawe sprawy no i cudowny Herkules Poirot. Detektyw staje się jednym z moich ulubionych bohaterów literackich.
A książki Christie to na pewno zawsze trafiony wybór, jeśli chce się przeczytać coś ciekawego, zaskakującego i zabawnego.

Jedna z ciekawszych dzieł Agathy Christie, łamiąca wiele zasad ówczesnej powieści detektywistycznej. Znajdziemy w niej plotki, małomiasteczkowość, klimat pogrążonej w jesieni Anglii i, oczywiście, zawiłe rozwiązanie zagadki. Czy przeczuwałam, kto mógł stać za tytułowym morderstwem? Chyba tak. Czy wiedziałam jaki był motyw i sposób tej osoby? Do końca książki nie, co nie...

Bardzo dobrze skonstruowana intryga, prawie do końca nie domyślałam się rozwiązania:) Angielskie miasteczko ze swoimi tajemnicami, kłamstwami i zdradami. Niespodziewany zabójca. Polecam!

Z pozoru prosta sprawa okazuje się skomplikowana i wielowątkowa. W fabule niewiele się dzieje ale sytuacja jest tak dynamiczna, że każdy rozdział diametralnie zmienia nasz pogląd na całą sprawę. Ciekawa jest narracja - nie jest prowadzona z punktu widzenia bezstronnego detektywa ale oczami przyjaciela rodziny.

Na półkach: , , , ,

tourback po najlepszych książkach królowej

Przystanek pierwszy zaliczony, po 2 latach dalej smakuje wybornie

Zakończenia NIE DA SIE OPISAĆ SŁOWAMI! Cudowna książka, mooocno pokręcona ale jednak ma coś w sobie. Polecam osobom, które lubią pokręcone wątki i mnóstwo rozmyślania 😉 Mimo wszystko polecam

Dyskusje

5 506