Zabójstwo Rogera Ackroyda

Agatha Christie Cykl: Herkules Poirot (tom 4) kryminał, sensacja, thriller 272 str.
The Murder of Roger Ackroyd
2015-02-26
1956-01-01
Data 1. wydania:
1926-01-01
9788327151964
Jan Zakrzewski
Agatha Christie: Kolekcja Kryminałów
Wydawnictwo Dolnośląskie
kryminał, sensacja, thriller
Herkules Poirot

The Murder of Roger Ackroyd
2015-02-26
9788327151964
Jan Zakrzewski
Agatha Christie: Kolekcja Kryminałów
Wydawnictwo Dolnośląskie
kryminał, sensacja, thriller
Herkules Poirot

Porównaj ceny i

Gdy jeszcze przed przeczytaniem książki „Zabójstwo Rogera Ackroyda” Agathy Christie dowiedziałam się, że zajęła ona 49. miejsce w plebiscycie 100 książek XX wieku według czytelników Le Monde, zastanawiałam się, co ma takiego w sobie ta powieść, skoro zamiast niej w tej setce nie znajduje się „Morderstwo w Orient Expressie” lub „I nie było już nikogo”. Dwie ostatnie...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na początku bardzo ciekawa, ale zdecydowanie za długa. Momentami ciągła się jak makaron, co spowodowało, że wyeliminowałam wszystkich "podejrzanych" i na końcu już nie było zaskoczenia...

Ta książka na pewno nie jest złym kryminałem, ale mocne wrażenie w tej książce wywarła na mnie jedynie końcówka. Choć w sumie książka została napisana w taki sposób aby tak bylo, więc nie ma się czemu dziwić. Polecam. 😉

Historia rozkręca się na tyle powoli, że może odstraszyć co poniektórych czytelników, ponieważ Christie przygotowuje bazę do rozwiażań. Warto jednak 'przetrzymać' ciężki początek, bowiem rozwiązanie zagadki powoduje opad szczęki. Takiej kulminacji zupełnie się nie spodziewałem.

Moim zdaniem ta książka nie zestarzała się najlepiej. Kiedyś zabiegi Christie były zapewne bardzo nowatorskie, lecz teraz nie robią już takiego wrażenia. Całkiem ciekawy kryminał, ale czegoś jednak brak, aby móc powiedzieć, że to dzieło ponadczasowe.

Rozwiązanie"Zabójstwa Rogera Ackroyda" uważam za jedno z najlepszych zakończeń spośród wszystkich powieści detektywistycznych Agathy Christie. Być może i jedno z najlepszych zakończeń w historii kryminałów. Choćby dlatego warto przeczytać tę książkę, i dlatego zasługuje ode mnie na bardzo wysoką ocenę.
W środku książki mamy typowe śledztwo. Hercule Poirot ponownie gra...

Dobra książka to taka, o której myślę przez cały dzień, że już chciałbym poznać kolejne losy bohaterów, ale muszę czekać do wieczornego seansu czytania. Przez 180 stron ta książka taką nie była, dlatego czytanie tego zeszło mi aż na 4 dni. Za to ostatnie 40 stron rewelacja. Stąd za pierwsze 180 stron ocena 5, a za ostatnie 40 ocena 9. Średnia wyszła mi na 7:)

Ciężko było się przebić przez początek książki, ale jak już doszedłem do Poirota, to poszło łatwiej. Jak zwykle ciekawe zakończenie.

To klasyczny kryminał, raczej odbiega od współczesnych standardów, choć jak na tamte czasy była to mocno oryginalna opowieść, która łamała powszechnie przyjęte reguły. Agata Christie postawiła na intelektualna rozrywkę, w typowym Herkulesowym stylu. Dochodzenie, w wąskim gronie, oparte o słowa, dedukcję i spostrzegawczość Herkulesa Poirota. Jego cechy zostały podkreślone...

Lekarz z małego miasteczka jako asystent słynnego detektywa. Wielu podejrzanych, sztuka dedukcji, zadawania pytań i obserwacji. Obowiązkowa pozycja z wielu książek Christie. Miała wielki wpływ na rozwój gatunku literackiego jakim jest kryminał. Zaskakująca.

Dyskusje

5 021