Piekło jest we mnie

Okładka książki Piekło jest we mnie Joe Alex
Okładka książki Piekło jest we mnie
Joe Alex Wydawnictwo: Estymator Cykl: Joe Alex (tom 7) kryminał, sensacja, thriller
Joe Alex (tom 7)
Estymator
2022-01-01
1979-08-01
śledztwo morderstwo dochodzenie Joe Alex Piekło jest we mnie

Patrząc na pozostałe części cyklu jakie do tej pory przeczytałam, ta książka była zdecydowanie najsłabsza z nich wszystkich.
Wracamy do młodszych lat Joe Alexa, kiedy to dopiero zaczyna swoją przygodę literacką i wyrusza do Afryki na spotkanie z kółkiem literackim.
Akcja zaczyna się na lotnisku podczas próby powrotu do domu. Na zamkniętym pokładzie samolotu zostaje dokonane morderstwo. Który z pasażerów samolotu dokonał zbrodni ?
Ta część przypomina mi trochę śmierć w chmurach Christi. Ten sam wątek.
Samą książę czyta się przyjemnie, tak jak wszystkie wcześniejsze tomy cyklu.

Kolejny świetny kryminał z ciekawą intrygą. Joe Alex występuje tym razem bez Parkera, a morderstwo popełnione zostaje w samolocie. Niewielu podejrzanych, a zadaniem Alexa jest wyodrębnienie czarnej owieczki z białego stada.

Całkiem przyjemna ramotka, która nieźle się zestarzała. Króciutka w zasadzie nowelka, zgodna z zasadami kryminału - niewielka grupa przypadkowych osób, zamknięte pomieszczenie, krótki odcinek czasu.

Z przyjemnością stwierdzam, że autor uniknął pułapek, za które wielu autorów tego okresu jest obecnie potępianych: nie u niego rasizmu, nacjonalizmu ani seksizmu, jest za to ładny język, lekka akcja, pewna doza prawdopodobieństwa zdarzeń i psychologii.

Do tego zabawny (z dzisiejszej perspektywy) obrazek linii lotniczych z lat 50 XX wieku, gdzie odprawa odbywała się tuż przed wejściem na pokład, bagaże są akceptowane lub przeszukiwane na podstawie uznaniowości urzędnika, na pokładzie można palić, a posiłki są gotowane bezpośrednio przed spożyciem przez stewardessę xD

Lekka i niezobowiązująca lektura, idealna na na jeden wieczór.

Bardzo lubię kryminały Słomczyńskiego. Są eleganckie, spokojne, bardzo angielskie w swojej formie i treści. Lubię Joe Alexa, który pewnie w rzeczywistym świecie działaby mi cholernie na nerwy. Lubię perfekcyjną i idealną Karolinę. Fakt, że wszystkie ważne postacie są piękne i mądre, a przynajmniej niezwykłe. I że historyjki są wyidealizowane do bólu. Ale ja ten bajkowo-angielski klimat kupuję.
Tym razem Joe Alex rozwiązuje sprawę zabójstwa na pokładzie samolotu. Grupa oryginałów jako pasażerów, rozliczne motywy i zbiegi okoliczności, a wszystko 15000 stóp nad ziemią. Jest, jak u tego autora, wciągająco, intrygująco i odprężająco. W sam raz na weekendowe poczytanie, między trudniejszymi/poważniejszymi pozycjami.
Polecam.

Dobry kryminał w starym stylu. Polecam.

Dobry kryminał w starym stylu. Polecam.

Bardzo dobra książka, jaki i cała seria. Kto już po nią sięgnął nie trzeba zachęcać.

„Piekło jest we mnie” jest moim kolejnym, ale na pewno nie ostatnim spotaniem z Joe Alexem. Intryga jak zwykle dobra, główny bohater fajny chodź trochę zadufany w sobie. Jedynym minusem jest brak rozdziałów co jest trochę męczące. Tak czy siak, jak zwykle polecam.

Niestety zawiodłam się :(
Ciekawy pomysł, ale zbyt proste rozwiązanie przed tym jak się rozkręciła akcja…

Niestety zawiodłam się :(
Ciekawy pomysł, ale zbyt proste rozwiązanie przed tym jak się rozkręciła akcja…

Pominę fabułę. W języku, głównie stylu pisania, czuć przepaść pomiędzy tym, co kiedyś a grafomanią, jaką dają nam dwa ostatnie pokolenia uprawiające tzw. literaturę gatunkową. Czyta się naprawdę dobrze, niczym najlepsze książki Chandlera czy Christie. I za to z czystym sumieniem daję 7, co - uważam - dla kryminału jest wynikiem lepiej niż przyzwoitym.

Joe Alex, znany autor powieści kryminalnych i współpracownik Scotland Yardu, wraca samolotem do Londynu po dwóch tygodniach pobytu w Johannesburgu. Jest zmęczony i marzy tylko o tym, żeby się porządnie wyspać. W trakcie lotu dochodzi jednak do morderstwa. Podejrzani są wszyscy obecni w samolocie...

Jak u Agathy Christie – tajemnicze morderstwo, drobiazgowe dochodzenie, klimat i dobrze przemyślana intryga.

Jak u Agathy Christie – tajemnicze morderstwo, drobiazgowe dochodzenie,...

• Kryminały
  • Kryminał

Dodaj cytat z książki Piekło jest we mnie