Zabójstwo Rogera Ackroyda

Cykl: Herkules Poirot (tom 4) | Seria: Agata Christie - Królowa Kryminału
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
The Murder of Roger Ackroyd
powieść, śmierć, morderstwo

Roger Ackroyd, bogaty biznesmen, zostaje pewnej nocy zasztyletowany w swym gabinecie. Kilka dni wcześniej umiera śmiercią samobójczą dama, którą Ackroyd zamierzał poślubić. Policja jest zupełnie bezradna wobec skomplikowanej zagadki. Na szczęście niedawno osiadły w miasteczku Herkules Poirot wpada na jeden ze swych małych pomysłów. Rozwiązanie przyprawia o prawdziwy wstrząs nie tylko mieszkańców sennego King s Abbot, ale też rzesze czytelników na całym świecie oraz znawców literatury kryminalnej.

źródło opisu: opis okładkowy

Jale | 2019-07-16
Przeczytana: 15 lipca 2019

Kryminał z pewnością nietuzinkowy, oryginalnie zakończony, z rozrzuconymi tropami, które w sporej części pozwalają czytelnikowi włączyć się do rozgrywki i samemu zbudować kawałek gmachu śledztwa. Jednak tym, co najbardziej urzeka, jest przyjemna, lekko dowcipna narracja, z głównym bohaterem potrafiącym w sposób bardzo gładki i lekko złośliwy odnosić się do obserwowanych zjawisk, a także plejada pełnowymiarowych postaci. W dodatku nie ma tu klasycznej nasiadówki w jednym pomieszczeniu, z mozolnym odpytywaniem kolejnych osób i ciągłym zwracaniem uwagi czytelnika na kolejnych potencjalnych sprawców. Jest po prostu śledztwo - dość luźne, skoro Poirot jest w sumie na emeryturze - okraszone kolejnymi drobnymi informacjami, które troszkę komplikują i zaciemniają, a chwilami troszkę rozjaśniają obraz.

Bardzo sympatyczna powieść, doskonale się czytająca i zostawiająca po lekturze nad wyraz pozytywne wrażenia. Być może rzeczywiście jedna z najlepszych książek Christie...

Daria | 2019-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2019

Zaskoczenie na koniec ogromne, bardzo się cieszę, że gdzieś ktoś mi polecił tą książkę. Teraz będę częściej sięgać po Agathę Christie.

Anitka | 2019-06-19

Jak dla mnie najlepsza książka autorki :)

pawlo124rebels | 2019-05-27
Przeczytana: 27 maja 2019

Książka genialna.
Po prostu genialna i tyle.amen

ogarbejbe | 2019-05-25
Przeczytana: 25 maja 2019

Narratorem powieści jest lokalny doktor, który razem z nieustraszonym Belgiem próbuje rozwikłać zagadkowe morderstwo Rogera Ackroyda. Książka jest kolejnym świetnym kryminałem. Narracja pierwszosobowa jest dużym atutem. Choć dość łatwo dostrzec winnego, nie umniejsza to przyjemności czytania.

kotokrvk | 2019-05-05
Przeczytana: 05 maja 2019

straszne nudy, a to ponoć opus magnum tejże autorki. kryminały jako gatunek wydają mi się straszliwie jałowe i odtwórcze, teraz widzę dlaczego - jeśli to jest punktem odniesienia dla kolejnych twórców... nigdy nie rozumiałam fenomenu agathy christie, a po tej lekturze ta zagadka nadal pozostaje dla mnie nierozwiązana

MaG | 2019-03-27
Przeczytana: 26 marca 2019

"Zabójstwo Rogera Akroyda" jest n-tą pozycją przeczytaną przeze mnie z twórczości Agathy Christie, stąd też mniej więcej mogę ją ocenić na tle innych jej dzieł.
Książka jest napewno bardzo przyjemna do czytania przez pierwszoosobową narrację i ogrom dialogów. Cały czas poznajemy świat okiem narratora, ale jak to każdy z nas ma w naturze jest to obraz bardzo subiektywny.
Oczywiście szare komórki Poirot nie zawiodły i tym razem, choć rozwiązanie bylo niekonwencjonalne. Miało miejsce oczywiście zebranie wszystkich bohaterów i opowieść wyjaśniająca całą zagadkę ( mój ulubiony element każdej książki A.Ch, bo nagle człowiek dostaje "olśnienia" ), ale sam sposób potraktowania mordercy był nietypowy.
Kilka wątków pobocznych i historii mieszkańców domu tytuowego bohatera sprawiało, że książka nie nużyła czytelnika.
Tajemnice bohaterów drugoplanowych byly napisane w sposób bardzo jasny do odszyfrowania stąd też udało mi się wyjaśnić samej kilka tajemnic, nie mniej z mordercą nie...

Happy Reader | 2019-03-16
Przeczytana: 08 marca 2019

Wartka akcja, zaskakujące zwroty akcji i trzymająca w napięciu historia to cechy wszystkich dzieł Agathy Christie. Jedną z jej najlepszych powieści jest „Zabójstwo Rogera Ackroyda”.

Narratorem powieści jest wiejski lekarz, James Sheppard. Mieszka on w niewielkiej angielskiej wiosce King’s Abbot wraz ze swoją rozplotkowaną siostrą, Karoliną. Panuje nuda – wszyscy śledzą wioskowe wydarzenia i tylko szukają sensacji. Właśnie ostatnio krążą pogłoski na temat samobójstwa pani Ferrars, starszej kobiety, która prawdopodobnie wcześniej zamordowała swojego męża, Ashleya Ferrarsa. Jedyną osobą, która posiada wiedzę na ten temat jest Roger Ackroyd, najbogatszy człowiek w okolicy. Wkrótce i on zostaje zamordowany. Rozpoczyna się śledztwo. Podejrzanych jest wiele osób. Jednak morderca ma niebywałego pecha, gdyż w okolicy pojawia się sławny detektyw Hercules Poirot. Jego asystentem zostaje doktor Sheppard, który zna wszystkich w wiosce i był przyjacielem Ackroyda...

Lektura „Zabójstwa Rogera...

książek: 1908
Ola | 2019-03-13
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2019
Przeczytana: 13 marca 2019

Pierwsze spotkanie z twórczością Agathy Christie uważam za całkiem udane. Nie jest to literatura wielkich lotów, ale przyjemne czytadło, jak najbardziej nadające się do relaksu. Proza to prosta, acz nie głupia, ładnie napisana, ale niewymagająca. Podobało mi się, ale że nie jestem wielką fanką kryminałów, nie umiem się za bardzo ekscytować rozwiązywaniem zagadki. Z pewnością, gdy będę potrzebowała odpocząć przy lekturze, sięgnę po kolejne książki autorki.

xLadyInBlack | 2019-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2019

Gdy tylko zaczęłam interesować się prozą Agathy Christie dowiedziałam się, że pozycją, którą koniecznie trzeba przeczytać jest właśnie "Zabójstwo Rogera Ackroyda". Po jej lekturze muszę przyznać, że jest to książka wyjątkowa pod każdym względem. Tym co najbardziej wyróżnia ją od innych kryminałów jest zakończenie, które wprost wbija w fotel.

Małe miasteczko King's Abbot w ostatnim czasie żyje tylko i wyłącznie plotką na temat samobójstwa starszej kobiety - Pani Ferrars, która zasłynęła już wcześniej jako podejrzana o zabójstwo swojego męża. Wspomniana kobieta jako powiernika swoich sekretów wybrała bogatego Rogera Ackroyda. Niedługo potem Ackroyd zostaje zamordowany. Tajemniczą zagadkę śmierci wraz ze słynnym detektywem Herkulesem Poirotem próbuje rozwikłać miejscowy lekarz James Sheppard. Kto jest mordercą? Podejrzanych jest na prawdę wielu, lecz tylko wprawne oko zauważy kto tak na prawdę jest przyjacielem, a kto wrogiem.

Książka napisana jest bardzo prostym i przystępnym...