Śmierć w światłach rampy

Okładka książki Śmierć w światłach rampy Robin Stevens
Okładka książki Śmierć w światłach rampy
Robin Stevens Wydawnictwo: Dwukropek Cykl: Zbrodnia Niezbyt Elegancka (tom 8) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Zbrodnia Niezbyt Elegancka (tom 8)
Death in the spotlight
Dwukropek
2020-10-14
2020-10-14
literatura dziecięca literatura młodzieżowa kryminał przygoda śledztwo teatr Londyn detektyw dziwczynka

W tym tomie Daisy i Hazel z powodu wydarzeń w poprzednim tomie i tego , że przegapiły cały semestr zostają wysłane do wujka Feliksa i Jego żony. I mężczyzna , który chcę ich trzymać z dala od śledztw wraz ze swoją żoną wpada na pomysł by dziewczyny pod ich nieobecność dołączyły do grupy teatralnej , która właśnie przygotowuję sztukę na podstawie „Romeo i Juli” i Daisy jest podekscytowana i już sobie wyobraża , że zostanie gwiazdą. Sama Hazel nie jest aż tak chętna , ale nie mówi tego na głos , a żona Feliksa Ją pociesza mówiąc , że przybywając tak często z Daisy na pewno stała się dobrą aktorką. I bohaterki dołączają do grupy i poznają innych członków grupy i od razu zauważają , że inni aktorzy nie przepadają za odtwórczynią roli Juli(Rose) i po jakimś czasie ktoś zaczyna grozić Rose , a potem Daisy i Hazel znajdują ciało Rose i na miejsce zostaję wezwana policja , a konkretnie inspektor , który jest im znany i mężczyzna mówi bohaterkom , że oficjalnie nie mogą dołączyć do śledztwa i mu pomagać , ale nie będzie ich powstrzymywał jeśli będą chcieli przeprowadzić własne śledztwo. I te oczywiście rozpoczynają kolejne dochodzenie i tworzą listę podejrzanych : Panna Crompton(właścicielka teatru) Simon(aktor)Annie(Garderobianka) Lizander(aktor) Jim(Portier) Inigo(reżyser) i Martita(aktorka i dublerka Rose) I po utworzeniu listy Daisy od razu zaczyna bronić Martity i jest wściekła na inspektora , że ten Ją podejrzewa i dziewczyna w końcu wyznaję Hazel , że Martita Jej się podoba i do Hazel w końcu dociera , że Daisy lubi dziewczyny i po tym wyznaniu Daisy boi się , że Hazel nie będzie już Jej lubić i odejdzie z ich Towarzystwa , ale Hazel od razu Ją przytula i mówi , że nic takiego się nie wydarzy i Daisy pierwszy raz w życiu mówi Jej , że nie zasługuję na Nią , ale oczywiście nie byłaby sobą , gdyby nie dodała , że więcej tego nie powtórzy:D I bohaterki dalej prowadzą śledztwo , ale niespodziewanie do teatru przybywa wujek Feliks i jest wściekły , że znów wciągnęły się w śledztwo i od razu zabiera Je do domu , a następnego dnia dziewczyny dostają wiadomość od inspektora i okazuję się , że odnaleziono ciało Annie w rzece i są podejrzenia , że popełniła samobójstwo. A z kolei do Hazel przychodzi list od Aleksandra i ten zapowiada , że On i George niedługo Je odwiedzą , a zaraz po tym liście okazuję się , że Daisy złapała przeziębienie i właśnie wtedy przybywają Aleksander i George i dzięki Hazel udaję im się opuścić mieszkanie i , gdy Daisy uziemiona zostaję w domu pozostała trójka sprawdza mieszkanie Annie , a następnie most skąd miała skoczyć i w pewnym momencie Hazel i Aleksander mają swoją „chwilę” Jednak w końcu trójka detektywów zostają znaleziona przez opiekunkę i inspektora i każdy jest na nich wściekły , a inspektor zakazuję im śledztwa i po wszystkim chłopcy zostają odesłani , a Hazel i Daisy podczas rozmowy o śledztwie zaczynają podejrzewać , że Annie i Rose znały się w dzieciństwie i , że rodzice Rose zostali zamordowani , a Annie i Rose coś o tym wiedziały i dlatego teraz zginęły i niespodziewanie dzięki wsparciu żony wujka Feliksa(przekonała męża) ten zgadza się by dziewczynki wróciły do teatru na premierę i odkryły prawdę i bohaterki są szczęśliwe i w dniu premiery podsumowują swoje śledztwo i odkrywają , że od początku się pomyliły , bo dociera do nich , że to są aktorzy więc każdy mógł się przebrać za każdego i podczas premiery na której są również : wujek z żoną i Aleksander z George’m nagle Lizander wypija zatruty napój , a pewna kobieta zaczyna uciekać i Daisy krzyczy , że to morderczyni i inspektor Ją łapię i wtedy okazuję się , że to Rose i podczas konfrontacji wychodzi na jaw , że Rose zabiła prawdziwą Annie i podszyła się pod Nią tylko po to by później udawać , że ta się zabiła i Daisy wraz z Hazel wyjaśniają , że zrobiła to , bo Annie odkryła , że to Rose zabiła swoich rodziców , a sam Lizander zaczął coś podejrzewać. I wściekła Rose postanowiła zabić też Jego , a następnie wyjechać i wrócić po jakimś czasie pod zmienionym nazwiskiem i znów zostać gwiazdą i to tak naprawdę Ona wysyłała do siebie te groźby i wściekła Rose przyznaję się do winy i rzuca się na Hazel , ale Daisy , Aleksander i inspektor Ją chronią i sprawczyni zostaję aresztowana , a inspektor gratuluję bohaterkom , a na koniec wujek Feliks jest z nich dumny , a Jego żona daję im wskazówki na przyszłość. Pojawia się również ekipa z teatru , która im dziękuję , a Hazel mówi Martitcie , że Daisy od początku w Nią wierzyła i kobieta dziękuję Daisy i całują Ją w dłoń , a Daisy jest w siódmym niebie:D Wychodzi również na jaw , że Lizander przeżył. A do bohaterek dzwonią również koleżanki ze szkoły i mówią , że za Nimi tęsknią i nie mogą się doczekać ich powrotu , a w ostatniej scenie Daisy i Hazel wybierają się na lody z Aleksandrem i George’m i Aleksander i Hazel idą razem. I tak się kończy kolejny tom. I wciąż nie zawodzi. A rozwiązanie zagadki naprawdę świetne. I chyba najbardziej zaskakujące ze wszystkich jak na razie. No i mamy też potwierdzenie , że Daisy lubi dziewczyny(Domyślałem się) , ale i tak scena na plus. No i podobało mi się , że Daisy bała się , że przez to starci Hazel. Jednak jak wiadomo ta Jej nie odtrąciła. W ciekawą stronę też idzie relacja Hazel i Aleksandra. Czyżby chłopak jednak się w Niej zakochał lub zakocha. Mam nadzieję. Świetne też było jak Martita pocałowała w dłoń Daisy , a ta od razu opadła z sił ze szczęścia:) Ciekawi mnie też czy wątek z Daisy , która lubi dziewczyny zostanie jeszcze poruszony w następnych tomach. Może spotka inną dziewczynę , która też lubi dziewczyny i się zakochają. No zobaczymy , zobaczymy. Zaraz biorę się za kolejny tom

Tym razem autorka wymyśliła wyjątkowo niemądre zakończenie. Nie napiszę kto jest mordercą , ale przedstawię mechanizm jaki w fatalny sposób zastosowała , więc jeśli ktoś chce się dać zaskoczyć książce to proszę dalej nie czytać.
Otóż pewna osoba przebiera się za inną i udaje tą drugą osobę stając twarzą w twarz z ludźmi ,którzy od pewnego czasu znali obie te osoby , rozmawiali z nimi , wspólnie pracowali. Przebieraniec oszukuje tak bystre obserwatorki jak Daisy i Hazel. Możliwość takiego oszustwa jest całkowicie wykluczona. Jeśli ktoś oglądał program "Twoja twarz brzmi znajomo" , to wie że można zmienić nie do poznania swój wygląd , z daleka można być podobnym do kogoś , ale już z bliska ani razu nie można było pomylić uczestnika programu z pierwowzorem.
Autorka uważa się za uczennicę Agathy Christie - ona rzeczywiście stosowała podobne zabiegi , ale przebrana postać pokazywała się z daleka , albo rozmawiała z osobami , które nie znały pierwowzoru - to było logiczne. Pani Stevens nie odrobiła lekcji ze zrozumieniem .
Inne błędy:
- na zawołanie pojawia się potrzebny rtup
- wątek LGTB . Bohaterka , o której wiemy jakie cechy charakteru i umysłu ceni sobie najbardziej , nagle zakochuje się w kimś kto zuoełnie nie ma takich cech. Przez to ten wątek wydaje się wciśniety na siłę .
Ta seria to ciąg wzlotów i upadków . Mimo ciekawego opisu życia teatru , interesującej służącej wujka Felixa itp. ten tom niuestety jest nienajlepszy.

Nie żebym się zawiodła: seria jak najbardziej trzyma poziom, zwłaszcza jeśli chodzi o relacje między dorastającymi Hazel i Daisy.
Pomysł na intrygę kryminalną i całe śledztwo - świetne.
Tylko nad jednym nie mogę przejść do porządku dziennego: sprawczyni oparła powodzenie drugiej zbrodni na tym, że AKURAT danego dnia wyłowią z rzeki zwłoki o TAKIEJ posturze, o jaką chodzi... przez ten punkt odrobinkę się rozczarowałam.
Przy okazji w dzisiejszych czasach pierwsza zbrodnia raczej też by się nie powiodła, bo na pewno przeprowadzono by badania DNA.
Ale poza tym całokształt bardzo przypadł mi do gustu, jak w przypadku każdej części.

Pomysł na intrygę kryminalną i całe śledztwo - świetne.

Jestem ogromną fanką całej serii. Czytając, miałam wrażenie, jakbym znała główne bohaterki osobiście. Bohaterowie mają zalety i wady, które bardzo dobrze widać, dlatego czułam się tak, jakby oni naprawdę istnieli. Jest to na pewno jedna z moich ulubionych serii. Gdy czytam książki tej autorki, nie mogę się od nich oderwać. Jest wiele zwrotów akcji, które są niesamowite. Bardzo polecam tę serię nie tylko młodzieży, ale i starszym czytelnikom.

Mimo że minęło już kilka dni odkąd przeczytałam tę książkę, wciąż nie mogę przestać o niej myśleć. Zakończenie było... Spektakularne! Chociaż myślałam że już znam Robin Stevens i nareszcie uda mi się odgadnąć kto jest mordercą przed końcem historii byłam w błędzie. Wspaniały klimat, świetny pomysł na zbrodnie w teatrze i dobrze wykreowani bohaterowie. Kocham tą serię, więc nie wyobrażam sobie że mogłabym dać niższą ocenę.

Jestem po wielkim wrażeniem. Jeżeli zastanawiasz się, czy przeczytać tę książkę, powiem tak: tracisz czas! Bierz się za to, bo warto! Najbardziej spodobało mi się zakończenie- było SPEKTAKULARNE🤩! Stevens bardzo ładnie ukazała to jak wyglądają relacje między głównymi bohaterkami, czy są w stanie wytrwać każdą próbę i razem współpracować, zresztą jak w każdej z części. Gorąco polecam!

Nie chcę pisać, że to moja ulubiona część, bo wszystkie kocham z całego serca, ale wow... ile tu się wydarzyło!
Klimat teatru był niesamowity ^^
Fabuła, zwroty akcji, utrudnienia w prowadzeniu śledztwa, cała ta kwestia z aktorami i wreszcie zakończenie – genialne.
To była mega ciekawa sprawa z wybitnym rozwiązaniem :)
Nigdy bym nie odgadła, kto to zrobił.
Trzymała w napięciu do samego końca.
A to bohaterowie, którzy mają specjalne miejsce w moim serduszku:
Inspektor Priestley <3
Aleksander i George <3 <3
Ciocia Lucy i wujek Felix <3 <3
I uwielbiam wątek z Daisy. We love u <3

Klimat teatru był niesamowity ^^
To była mega ciekawa sprawa z wybitnym rozwiązaniem :)
Nigdy bym nie odgadła, kto to zrobił.
Trzymała w...

Pod względem morderstwa to jest to póki co najlepsza część. Zwroty akcji pierwsza klasa, jedynie co to niektóre postacie nielogiczne. Ale zakończenie wręcz spektakularne.

Zdecydowanie widać rozwój bohaterek, jak i samej książki. Historia niesamowicie unikatowa, a przy tym równie ciekawa.

8/10

8/10

• Kryminał
  • Przeczytane 2023

Dodaj cytat z książki Śmierć w światłach rampy