Potęga teraźniejszości

2003-01-01
Data 1. wydania:
2001-01-05
Michał Kłobukowski
duchowa ścieżka poszukiwanie własnego ja rozwój samodoskonalenie

Skupienie się na chwili obecnej jako punkt wyjścia do rozważań na temat mądrego i uważnego życia. Drogowskaz na zawiłej życiowej drodze.
Jeśli miałbym komuś polecić JEDNĄ książkę dotyczącą rozwoju duchowego - to prawdopodobnie byłaby to TA książka.

Porusza niezwykle ważny temat bycia "tu i teraz" w życiu.
Warto ją przeczytać, by mieć świadomość w jaki sposób wyzbyć się nieustannego myślenia i analizowania w naszej głowie. Momentami autor zbyt daleko odpływa i często pisze o tym samym, ale zdecydowanie warto przeczytać i zastosować rady zawarte w książce w swoim życiu

Porusza niezwykle ważny temat bycia "tu i teraz" w życiu.

Dla mnie osobiście ta książka jest pewnego rodzaju kamieniem milowym. Daje szersze postrzeganie rzeczywistości poprzez obserwacje teraźniejszości. Potrafi zmienić postrzeganie świata lub dodać swoje "3 grosze" do jeszcze głębszego jego postrzegania. Traktuje o tym czym jest teraźniejszość i ile możemy zyskać będąc po prostu tu i teraz. W ciekawy sposób interpretuje też niektóre ewangelie i odnosi się do religii. Jeżeli interesuje Cię rozwój duchowy i osobisty to wydaje mi się, że jest to pozycja na prawdę godna polecenia.

Czym jest dla nas teraźniejszość? Czy w dzisiejszych czasach tak naprawdę żyjemy chwilą obecną? Czy wybiegamy myślami do przodu, do tego co będzie jutro już dzisiaj układając plan na kolejne dni, czy tkwimy w tym co było wczoraj albo parę dni wcześniej?
Ta książka doskonale pokazuje jak tracimy dzisiaj i teraz. Jak skupiamy się na wielu chwilach naszego życia za wyjątkiem chwili obecnej.
Tak mało jesteśmy tu i teraz.

Książka jest dobra, chociaż ciężko było mi przebrnąć przez wszystkie rozdziały, bo miałam wrażenie że autor ciągle się powtarza. Z książki wyciągnęłam wnioski o tym że najważniejsze jest żyć chwilą, nie przytłaczać się przeszłością i przyszłością. Książka dobra dla osób chcących osiągnąć takie nastawienie

Istnieją lepsze. Może i autor chciał opowiedzieć to samo na różne sposoby, aby lepiej dotrzeć do czytelnika, ale ciągle powtarzał to samo tak samo. Flegmatyczne masło maślane. Bardziej polecam "przebudzenie" autorstwa Anthony de Mello

Jeżeli wszystko, co jest tu napisane, bierze się za metafory, to niezwykle mądra i użyteczna książka.

Nie polecam nikomu. Nie wiem jak to zrobiłem, że dociągnąłem ją do końca. Filozofia oświecenia oparta na życiu tu i teraz (ale nie mylić z Carpe diem), totalnie do mnie nie trafia. Nie ważne co przeżyłeś, ani co tam sobie planujesz na przyszłość - ważne że istniejesz teraz w tym momencie, resztę można olać. Oczywiście istnienie w teraźniejszości ma same plusy dla zdrowia, związków, życia, a nawet śmierci!
No nie wiem... może jestem zbyt prymitywny na ten wielce oświecony bełkot.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka mistrzowska!!! Te osoby co słabo ją oceniają mogą wogule nie być w tym temacie i dla nich mogą to być jakieś niestworzone rzeczy ale tak naprawde to sama prawda.Dla osób medytujących ta pozycja może być wskazówką jak przenieść elementy medytacji do życia codziennego i czuć się niesamowicie.Wracam ciągle do tej ksiązki bo techniki wypróbowałam na sobie i to wszystko prawda tylko trzeba się ćwiczyć w tym stylu życia bo to zmiana swoich starych zachowań na nowe.Ja ciągle próbuje to stosować jeszcze nie udało mi się w 100 % zmienić styl życia ale nie po przestane

To zdecydowanie nie jest książka dla każdego. Osoby, które nie są gotowe do pracy nad świadomością i nie potrafią jeszcze oddzielić siebie od swoich myśli kompletnie jej nie zrozumieją i okropnie się wynudzą. Natomiast cała reszta, którą już pewną gotowość lub nawet doświadczenie w tej kwestii posiada oceni ją bardzo wysoko. I pewnie stąd tak skrajne opinie :)
Dla mnie ta książka była kluczem do drzwi ogromnych zmian w życiu - oczywiście zmian na lepsze.
Jeśli ktoś uważa tę książkę za bełkot lub bzdury to być może lepiej te same kwestie wyjaśnią mu szalenie naukowe i wręcz techniczne książki Joe DIspenzy, który od lat bada naukowo to samo o czym Eckhart Tolle pisze w swojej książce. Oczywiście obaj panowie używają zupełnie innego języka ale meritum jest dokładnie takie samo.
Polecam każdemu, kto chce wynieść swoje życie na zupełnie nowy, wyższy poziom.

Dla mnie ta...