Angielski zabójca

Cykl: Gabriel Allon (tom 2)
Wydawnictwo: Muza
literatura piękna

Gabriel Allon, były as izraelskiego wywiadu i renomowany konserwator dzieł sztuki, otrzymuje od bankiera Augusta Rolfego zlecenie na renowację obrazu Rafaela w prywatnej kolekcji w Szwajcarii. Po przybyciu do rezydencji znajduje gospodarza w kałuży krwi. Rolfe został zastrzelony, ale obrazu nie skradziono. W rozwikłaniu zagadki tajemniczego morderstwa postanawia pomóc Gabrielowi córka zamordowanego, Anna, światowej sławy skrzypaczka, mieszkająca w Portugalii. Wkrótce okazuje się, że z willi bankiera zginęły wszystkie dzieła sztuki zgromadzone przez niego w czasie drugiej wojny światowej. Allanowi depcze po piętach szwajcarska policja i ktoś jeszcze... Tym kimś jest były komandos brytyjski, szkolony do walk z IRA, aktualnie pozostający na usługach wszechpotężnej mafii, która zleca mu zlikwidowanie Anny i Allona. Co się za tym kryje? Dlaczego oboje muszą zginąć? Mroczna tajemnica, nieoczekiwane zwroty akcji, misterna sieć intryg. Krytycy bez wahania porównują książki Daniela Silvy do najlepszych dzieł Johna le Careé, Fredericka Forsytha i Kena Folleta.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

Goszarda | 2017-10-12
Przeczytana: 08 października 2017

II tom cyklu porusza problem antysemityzmu (chyba w każdej części cyklu tak będzie). Teraz autor przekazuje nam informacje o roli Szwajcarii w czasach II wojny światowej, przepływie pieniędzy do Rzeszy, umywanie rąk od Holocaustu.
Naprawdę ciekawe...

Ale znowu za pobieżne potraktowanie samego szpiegostwa - tylko 6 gwiazdek!

POLECAM!!!

Niesamowity Gabriel Allon w akcji. Gabriel Allon, były as izraelskiego wywiadu i renomowany konserwator dzieł sztuki, otrzymuje od szwajcarskiego bankiera Augustusa Rolfego zlecenie na renowację obrazu Rafaela. Po przybyciu do rezydencji znajduje gospodarza w kałuży krwi. Rolfe został zastrzelony, ale obrazu nie skradziono. W rozwikłaniu zagadki tajemniczego morderstwa postanawia pomóc Gabrielowi córka zamordowanego, Anna, światowej sławy skrzypaczka. Wkrótce okazuje się, że z willi bankiera zginęły wszystkie dzieła sztuki, zgromadzone przez niego w czasie drugiej wojny światowej. Allonowi depcze po piętach szwajcarska policja i były komandos brytyjski, szkolony do walk z IRA, aktualnie pozostający na usługach mafii. Otrzymuje on zlecenie zlikwidowania Anny i Allona.

lewy | 2015-12-12

Przeczytałem tą książkę oraz kolejną, bo dobrze napisane i myślałem że wreszcie zmieni się Leitmotiv. Nic z tego. Faszyści kontra Izrael. Wszystko prawda o Szwajcarii, Austrii itd, ale jak długo można miętosić tan sam temat ?
Grafomania na zamówienie. Nie polecam.

Metyllo | 2015-01-05

Przyzwoite czytadło.Dowiedziałem się z niej o kilku pięknych miejscach w Europie oraz o "Diabelskiej sonacie" Tartiniego,także jest ok

Zuba | 2014-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2014

Nie przeczytałam "Angielskiego zabójcy", więc opinia jest pisana na podstawie 1/3 zawartości książki. To druga pozycja Silvy w moim czytelniczym dorobku i już na pierwszej stronie coś mi zazgrzytało - wydawało mi się, że już to czytałam. Wstęp był łudząco podobny do wstępu "Sprawy Rembrandta" i reszta, niestety, też. Wątki znów podobne: izraelski szpieg w stanie spoczynku, kradzież dzieł sztuki, splamione krwią fortuny szwajcarskie. To wszystko nie byłoby takie złe, znużyło mnie jednak. Do tego skaczemy po Europie, to do Wenecji, na Korsykę, do Portugalii - czułam się jakbym czytała mały przewodnik o miejscach, które trzeba zobaczyć w czasie europejskich wakacji.
Polecam osobom, które lubią czytać serie z tymi samymi postaciami i pisane według jednego schematu. Szkoda, bo miałam ochotę na dobry kawałek powieści sensacyjnej.

kawa | 2014-07-15

Świetna akcja, uwielbiam tego autora i bohatera.

LeonLumpski | 2014-04-10
Przeczytana: 09 kwietnia 2014

Ciekawa fabuła i kawałek historii Szwajcarii. Tak jest przez 4/5 tej opowieści. Potem zachowania niektórych bohaterów, szczególnie Pettersena wydają się -pewnie pożądane autorowi- ale zupełnie niezasadnione psychologicznie. Zachowanie tego bohatera staje się zupełnie nieracjonalne, a uzasadnienie tej przemiany jest mało przekonujące.

bekjef | 2014-03-12
Przeczytana: 10 marca 2014

Super się czyta Silvę, tę pozycję wręcz połknąłem. Najgorsze, że w naszej bibliotece, są jeszcze tylko dwa tytuły, a resztę trzeba gdzieś szukać.DS bardzo mnie wciągnął w swoje powieści.

Jacek | 2014-03-05
Przeczytana: 05 marca 2014

Po zrecenzowaniu pięciu książek o Gabrielu Allonie ciężko napisać coś nowego. W recenzjach innych przygód superszpiega opisywałem co w tych książkach jest najlepsze więc dla odmiany w opisie tej napiszę co jest nie tak.
Książki Silvy mają w zasadzie tylko jedną ale za to znaczącą wadę: nie zapadają w pamięć. Przygody Allona to świetna rozrywka ale po przeczytaniu sześciu książek nie jestem w stanie opowiedzieć o czym która była. Te książki wciągają. Kończysz jedną i od razu chcesz zacząć kolejną. Jednak powodem tego że nie zapadają w pamięć szablon który stosuje autor. W każdej książce jest dokładnie taki sam.
Tyle jeżeli chodzi o minusy. A z plusów to jak zwykle: ciekawa historia, szybka akcja, wybuch (tylko jeden w książce więc mało), szpiedzy i kulki w łeb. Wszystko co powinna mieć dobra książka szpiegowska. I co ważne: zaskakujące zaskoczenie.