Spowiednik

Okładka książki Spowiednik Daniel Silva
Okładka książki Spowiednik
Daniel Silva Wydawnictwo: Muza Cykl: Gabriel Allon (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Gabriel Allon (tom 3)
Muza
2005-01-01
2005-01-01
9788373196551
Jędrzej Burakiewicz

7,5 według mnie. To kolejna dobra książka Silvy z Gabrielem Allonem. Silva świetnie łączy fikcję z historią, skłaniając czytelnika by czasem w trakcie lektury sięgnąć po informacje uzupełniające. Każdy kolejny tom dotyka ważnych tematów: terroryzm, cicha współpraca Szwajcarii z nazistami, cicha współpraca kościoła katolickiego z nazistami, brudne gry Watykanu, brudne pieniądze szwajcarskich banków itp... Choćby dlatego warto poczytać Silvę ale to przede wszystkim dobra literatura sensacyjno-kryminalna, którą lubię i polecam.

Po raz kolejny Daniel Silva przeniósł mnie w mroczny świat osób, które dla osiągnięcia celu nie cofną się przed niczym. Choćby miało to kosztować życie setki osób.

W tej części Gabriel musi się dowiedzieć kto stoi za śmiercią przyjaciela który był historykiem i bardzo niewygodną osobą dla kilku osób postawionych bardzo wysoko w samym Watykanie. Dotarł bowiem do bardzo niewygodnych dokumentów dotyczących postawy papieża wobec Holocaustu.

Wprawdzie historia przedstawiona w książce jest fikcyjna, to temat działań Watykanu w czasie II wojny światowej a właściwie ich braku, jest bardzo kontrowersyjny i dzisiaj. Bo Kościół katolicki zachował duży dystans wobec kwestii kwestii żydowskiej, wobec czego spora część duchowieństwa nie kwapiła się do pomocy Żydom a w niektórych krajach rzeczywiście wręcz pomagała nazistom w ich wyłapywaniu.

Wysoko postawieni hierarchowie zrobią wszystko by dokumenty pozyskane przez Sterna oraz znajdujące się w archiwach Watykanu ujrzały światło dzienne. Są gotowi nawet przeprowadzić zamach na papieża... W książce. Ale  pytanie do czego naprawdę byliby zdolni...

Ten tom w niczym nie jest gorszy od poprzednich. A wręcz podkręca tempo. Pościgi, strzelaniny, mroczne intrygi i wyścig z czasem. Plus bardzo obrotny sekretarz papieża... Polecam a sama biorę się za kolejny tom.

Doskonała powieść szpiegowska. Polecam

Doskonała powieść szpiegowska. Polecam

„Holocaust nie był zbrodnią katolików, ale zbyt wielu katolików, duchownych i świeckich, wzięło udział w mordowaniu Żydów, byśmy mogli to pominąć. (...) Holocaust nie był zbrodnią katolików, ale Kościół zasiał trującą winorośl, znaną jako antysemityzm, i dostarczył wody i pożywienia jego ziarnom, dzięki czemu mogły zakorzenić się i rozwinąć w Europie. Musimy przyjąć ten grzech do wiadomości i musimy błagać o przebaczenie” -mówi w „Spowiedniku” papież Paweł VII podczas wizyty w rzymskiej Wielkiej Synagodze.

Paweł VII to postać fikcyjna, w powieści Daniela Silvy jest bezpośrednim następcą polskiego papieża. Decyzja konklawe o jego wyborze powoduje panikę w organizacji Crux Vera, na czele której stoi watykański sekretarz stanu. Boją się, że poprzez odtajnienie watykańskich archiwów z okresu drugiej wojny nowy lokator na stolicy piotrowej doprowadzi do osłabienia w świecie roli Kościoła rzymsko-katolickiego.

Dla izraelskiego szpiega, Gabriela Allona, historia opisana w trzecim tomie serii Silvy zaczyna się, gdy dowiaduje się o zamordowaniu przyjaciela, Benjamina Sterna. Przed laty wspólnie uczestniczyli w operacji odwetowej na palestyńskich zabójcach izraelskich sportowców, znanej jako Gniew Boży. Allon był wykonawcą wyroków śmierci na terrorystach. Logistyką akcji zajmował się Stern. Po zakończeniu operacji obaj usiłują wieść w miarę normalne życie. Allona jednak coraz częściej od konserwacji dzieł starych mistrzów odrywają nowe szpiegowsko-odwetowe zadania, zlecane przez byłego szefa Ariego Shamrona. Tymczasem Stern święci triumfy na naukowej niwie jako akademicki profesor i autor historycznych dzieł, na przykład o konferencji w Wannsee, gdzie zapadła decyzja o „ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej”. Nic dziwnego, że rozwiązanie zagadki śmierci przyjaciela musi kryć się, zdaniem Allona, w materiałach przygotowywanej przez niego nowej publikacji. Z uporem podąża więc śladem kontaktów, spotkań i zebranych przez Sterna dokumentów, a także rosnącej liczby śmiertelnych ofiar wśród potencjalnych świadków zdarzeń, którymi prawdopodobnie uczony się zajmował. Tropy prowadzą aż do rzymsko-watykańskich scen finałowych. Nawet dla czytelników, choć ich wiedza jest większa niż Allona z racji stopniowego wprowadzania przez autora w plany papieskiej opozycji, są to sceny tyleż mrożące krew w żyłach, co zaskakujące.

Wcześniej watykańska sceneria zaangażowania Gabriela Allona budziła we mnie mniejsze emocje niż inne kierunki przeprowadzanych przez niego operacji. Miałam wrażenie, że w znanych mi tomach serii, może poza „Zakonem”, bardziej niż o realne problemy Kościoła katolickiego chodzi Sillvie o przepychanki personalne między frakcjami wśród duchowieństwa. Przyznaję, źe nawet po ten tom sięgnęłam, aby wreszcie dowiedzieć się więcej o osobistym życiu superszpiega, skąd się wzięła Chiara, dlaczego ona a nie Anna Rolfe, co z ciężko fizycznie i psychicznie okaleczoną Leah, itp. Owszem, Chiary jest w książce sporo, ale wątki miłosne najwyraźniej nie należą do priorytetów tematycznych autora. Za to bezkompromisowe zmierzenie się z niewygodną polityką Watykanu za panowania Piusa XIi i jej współczesnymi echami trafiło w moje zainteresowania. Stało się tak mimo życzeniowo(?) wyidealizowanej postaci Pawła VII. Warto przypomnieć, że następcy Piusa XII, łącznie z obecnym, - chociaż papież Franciszek zaczął wreszcie, trzynaście lat po napisaniu „Spowiednika”, udostępniać badaczom tajne archiwa watykańskie, - ale oni wszyscy nadal usprawiedliwiają milczenie papieża czasów wojny wobec Zagłady oraz pomoc katolickich duchownych w ucieczce niektórych nazistów przed sprawiedliwością.

Jest smutnym paradoksem, że przywołana w Posłowiu książki autentyczna wypowiedź, zbliżona w treści do oświadczenia fikcyjnego papieża Silvy, wygłoszonego w synagodze, padła z ust hierarchy obecnie obwinianego między innymi o niemoralne czyny. Tego problemu KK Daniel Silva nie porusza. Może poza jednym zdaniem wygłoszonym w ścisłym gronie wtajemniczonych działaczy Crux Vera, mających się za odnowicieli Kościoła, którego sens brzmi: przecież nie można ich wszystkich suspendować.

Jakże mnie wciągnął cykl Daniela Silvy o Gabrielu Allonie. Nawet nie wiedziałam, że tak bardzo odpowiadają mi książki sensacyjno - szpiegowskie. Tu na każdej stronie coś się dzieje i wnosi coś nowego do fabuły. Umieszczenie akcji w Watykanie odpowiada mi. Chociaż odejmuję gwiazdkę za przedmiotowe potraktowanie osoby Jana Pawła II. Ciągłe mówienie o Ojcu Świętym "Polak" trochę mnie drażniło. Wydaje mi się, że choćby z racji pozycji jaką zajmował w świecie należało mu się więcej szacunku. Do reszty nie mam uwag i sięgam po kolejny tom z cyklu.

Książka szczególnie ważna dla naszego polskiego postrzegania rzeczywistości... zarówno na kwestie holocaustu, stosunków z Izraelem, historii, jak i pontyfikatu JP2... wymaga pokornego przemyślenia "prawd"... a przy tym wartka i zaskakująca fabuła :-)

Ps. Czytając inne opinie natrafiałem na "oburzenie" związane z "naruszaniem" pamięci "Polaka" - sądzę, że zachód (zarówno społeczeństwo, jak i kościół katolicki "poza granicami naszego kraju") ocenia pontyfikat JP2 inaczej niż my... warto to wziąć pod uwagę... :-)

Zawsze się czegoś dowiesz...

Zawsze się czegoś dowiesz...

"Spowiednik", trzecia powieść Daniela Silvy z cyklu "Gabriel Allon" nie zawodzi, ale też nie rzuca na kolana. Tym razem idzie o tajemnice Watykanu, związane z mało chlubnym zachowaniem hierarchów Kościoła w kwestii żydowskiej podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu.

Zachęcony przez miłośników powieści sensacyjnych, zabrałem się za czytanie Daniela Silvy systematycznie, powieść za powieścią. Zakończyłem dzisiaj "Spowiednika", na podorędziu leży "Śmierć w Wiedniu". Cztery przeczytane ksiązki (bo pierwsza, wybrana przypadkowo, "Reguły Moskwy" pozostawiła mieszane wrażenia) dają pewne podstawy do wniosków ogólniejszych.

Pisze Daniel Silva sprawnie, wciągająco. Intryga w miarę skomplikowana, ale bez przesady - nie wymaga od czytelnika większej uwagi, raczej papka niż szarada. Dobrze skrojony bohater - przystojny, o zielonych oczach, konserwator obrazów. a jednocześnie bezlitosny morderca, zabijający dla Mossadu, z głeboką traumą, pozostawioną przez utratę syna i trwałe kalectwo żony. Gloryfikacja sprawności izaraelskiego wywiadu, któremu Silva przyznaje moralną rację nawet jeśli z rąk Gabriela Allona padają giną, bez sądu i wyroku, kolejni złoczyńcy. A czytelnicy lubią wyrazistość i czarno-biały obraz świata.

Te plusy powieści Silvy są niewątpliwe.

Po lekturze kolejnej książki tego autora pojawia się wszakże pewne znużenie, ponieważ pisarz powtarza schematy wystepujące już we wcześniejszych powieściach, zmienia się tylko otoczenie, nazwiska postaci drugiego planu. Trochę tak, jakbyśmy oglądali tych samych aktorów, w tym samym teatrze, grających prawie tę samą sztukę, zmieniły się tylko dekoracje i nieco inne są wypowiadane przez nich kwestie.

Powieści, pisane przez Silvę, nosza miano "szpiegowskich", lecz nie są to opowieści o szpiegach. Głównym zadaniem każdej służby wywiadowczej jest przecież zbieranie informacji, a nie uśmiercanie przeciwników. Oczywiście, łatwiej jest porwać czytelnika opisami brawurowych akcji niż zafascynować go skomplikowaną, trudną do rozszyfrowania grą wywiadowczą, manipulacjami, analizami sytuacji politycznej czy militarnej. A tego, przyznaję, oczekuję od powieści szpiegowskich. Szukam nowego Le Carre.

I dlatego trochę Daniel Silva mnie rozczarował.

Co nie znaczy, że nie sięgnę po jego kolejne powiesci. Napisał ich wszak samego tylko cyklu "Gabriel Allon" aż dziewiętnaście.

Gabriel Allon na tropie spisku w Watykanie, historia II wojny światowej w tle wydarzeń. Sprawnie napisana powieść szpiegowska.

Nie mogę przestać kupować tych pozycjii

Nie mogę przestać kupować tych pozycjii