Angielski zabójca

Cykl: Gabriel Allon (tom 2)
Wydawnictwo: Muza
9788373193758

Gabriel Allon, były as izraelskiego wywiadu i renomowany konserwator dzieł sztuki, otrzymuje od szwajcarskiego bankiera Augustusa Rolfego zlecenie na renowację obrazu Rafaela. Po przybyciu do rezydencji znajduje gospodarza w kałuży krwi. Rolfe został zastrzelony, ale obrazu nie skradziono.

Zuba | 2014-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2014

Nie przeczytałam "Angielskiego zabójcy", więc opinia jest pisana na podstawie 1/3 zawartości książki. To druga pozycja Silvy w moim czytelniczym dorobku i już na pierwszej stronie coś mi zazgrzytało - wydawało mi się, że już to czytałam. Wstęp był łudząco podobny do wstępu "Sprawy Rembrandta" i reszta, niestety, też. Wątki znów podobne: izraelski szpieg w stanie spoczynku, kradzież dzieł sztuki, splamione krwią fortuny szwajcarskie. To wszystko nie byłoby takie złe, znużyło mnie jednak. Do tego skaczemy po Europie, to do Wenecji, na Korsykę, do Portugalii - czułam się jakbym czytała mały przewodnik o miejscach, które trzeba zobaczyć w czasie europejskich wakacji.
Polecam osobom, które lubią czytać serie z tymi samymi postaciami i pisane według jednego schematu. Szkoda, bo miałam ochotę na dobry kawałek powieści sensacyjnej.

Andrew Vysotsky | 2010-10-20
Przeczytana: 04 sierpnia 2010

Z zamiarem złapania oddechu od tych wszystkich serwowanych przez środki masowego rewelacji, które aż zapierają dech w piersiach, a które ograniczają się do kolejnych głupot padających z ust naszych polityków, sięgnąłem po książkę Daniela Silvy Angielski zabójca (The English Assassin).
Jak zwykle najpierw spojrzałem na notkę reklamową:
Gabriel Allon, były as izraelskiego wywiadu i renomowany konserwator dzieł sztuki, otrzymuje od bankiera Augusta Rolfego zlecenie na renowację obrazu Rafaela w prywatnej kolekcji w Szwajcarii. Po przybyciu do rezydencji znajduje gospodarza w kałuży krwi. Rolfe został zastrzelony, ale obrazu nie skradziono. W rozwikłaniu zagadki tajemniczego morderstwa postanawia pomóc Gabrielowi córka zamordowanego, Anna, światowej sławy skrzypaczka, mieszkająca w Portugalii. Wkrótce okazuje się, że z willi bankiera zginęły wszystkie dzieła sztuki zgromadzone przez niego w czasie drugiej wojny światowej. Allanowi depcze po piętach szwajcarska policja i były komandos...

lewy | 2015-12-12

Przeczytałem tą książkę oraz kolejną, bo dobrze napisane i myślałem że wreszcie zmieni się Leitmotiv. Nic z tego. Faszyści kontra Izrael. Wszystko prawda o Szwajcarii, Austrii itd, ale jak długo można miętosić tan sam temat ?
Grafomania na zamówienie. Nie polecam.

Jacek | 2014-03-05
Przeczytana: 05 marca 2014

Po zrecenzowaniu pięciu książek o Gabrielu Allonie ciężko napisać coś nowego. W recenzjach innych przygód superszpiega opisywałem co w tych książkach jest najlepsze więc dla odmiany w opisie tej napiszę co jest nie tak.
Książki Silvy mają w zasadzie tylko jedną ale za to znaczącą wadę: nie zapadają w pamięć. Przygody Allona to świetna rozrywka ale po przeczytaniu sześciu książek nie jestem w stanie opowiedzieć o czym która była. Te książki wciągają. Kończysz jedną i od razu chcesz zacząć kolejną. Jednak powodem tego że nie zapadają w pamięć szablon który stosuje autor. W każdej książce jest dokładnie taki sam.
Tyle jeżeli chodzi o minusy. A z plusów to jak zwykle: ciekawa historia, szybka akcja, wybuch (tylko jeden w książce więc mało), szpiedzy i kulki w łeb. Wszystko co powinna mieć dobra książka szpiegowska. I co ważne: zaskakujące zaskoczenie.

Gabriela Ozon | 2010-07-05

Jedna z lepszych książek jakie miałam okazję czytać. Sensacja i dramat w jednym. Połączenie niezwykłe i w dodatku okraszone naprawdę dobrym stylem autora.

wiejskifilozof | 2010-11-04
Przeczytana: 03 listopada 2010

Pomysł mało oryginalny . Akcja średnia . Jednak są fajne dialogi i całość może być .

bekjef | 2014-03-12
Przeczytana: 10 marca 2014

Super się czyta Silvę, tę pozycję wręcz połknąłem. Najgorsze, że w naszej bibliotece, są jeszcze tylko dwa tytuły, a resztę trzeba gdzieś szukać.DS bardzo mnie wciągnął w swoje powieści.

panopos | 2014-04-10
Przeczytana: 09 kwietnia 2014

Ciekawa fabuła i kawałek historii Szwajcarii. Tak jest przez 4/5 tej opowieści. Potem zachowania niektórych bohaterów, szczególnie Pettersena wydają się -pewnie pożądane autorowi- ale zupełnie niezasadnione psychologicznie. Zachowanie tego bohatera staje się zupełnie nieracjonalne, a uzasadnienie tej przemiany jest mało przekonujące.

Metyllo | 2015-01-05

Przyzwoite czytadło.Dowiedziałem się z niej o kilku pięknych miejscach w Europie oraz o "Diabelskiej sonacie" Tartiniego,także jest ok

shapeofmyheart1 | 2012-05-07
Przeczytana: maj 2012