Kolekcjoner

Okładka książki Kolekcjoner Daniel Silva
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Kolekcjoner
Daniel Silva Wydawnictwo: HarperCollins Polska Cykl: Gabriel Allon (tom 23) kryminał, sensacja, thriller
Gabriel Allon (tom 23)
Robert Ginalski

Wyróżniona opinia i

Kolekcjoner

przeczytanych książek 1275 napisanych opinii 1273

Kolekcjoner to już 23. książka serii o Gabrielu Allonie. Tym razem główny bohater, emerytowany szef izraelskiego wywiadu, mieszkający z rodziną w Wenecji, gdzie zajmuje się konserwacją dzieł sztuki, powraca, aby rozwikłać zagadką morderstwa oraz kradzieży obrazu "Koncert" Johannesa Vermeera. Autor od pierwszych stron serwuje czytelnikom wartką akcję. Wielowątkowa fabuła, zgrabnie splecione postaci i nieustające tempo sprawiają, że książkę czyta się szybko. Jest to znakomity wybór dla miłośników kryminałów i thrillerów szpiegowskich.

39/180/2024
Podoba mnie się, że amerykański autor umieszcza akcję powieści (całej serii) w Europie. A także, że do sensacyjnego wątku wplata tematykę malarstwa. A w ogóle to mi się Gabryś Allon podoba, chociaż ma już ze sto lat. A Szamron to już ze sto trzydzieści. Mimo tego są bardzo realistyczni, pewnie dlatego, że nie skaczą jak młodziki przez płoty, tylko głównie pracują mózgami. Wciąż sprawnymi.
Tłumacz trochę poległ na "saved by the bell", bo to znaczy uratowany w ostatnim momencie, w ostatniej chwili, a nie przez dzwon... Ale nic innego mi nie zazgrzytało, czyli jest w porządku.
"Wołodia bez dwóch zdań przegrywa tę wojnę [na Ukrainie, pod koniec 2022 r.] - oświadczył Morozow. - Ale w gruncie rzeczy nigdy jej nie przegra."
"Przede wszystkim używał iPhone'a. Gabriel zaatakował go Proteusem i wczesnym popołudniem ściągnął wszystkie dane zapisane w pamięci urządzenia - mejle, esemesy, historię przeglądania internetu, metadane telefonu i dane lokalizacyjne GPS. Poza tym komórka Magnusa służyła teraz za przekaźnik audio i wideo (...)." Zapomniał SIlva jeszcze napisać, że Proteus umożliwia modyfikację treści :-)
"Demonstranci sformowali kolumnę od Bramy Brandenburskiej pod przywództwem szwedzkiej małolaty, która stała się nową maskotką ich ruchu."
Ale, oczywiście, wszelkie podobieństwo do osób żyjących, bądź martwych, przedsiębiorstw, firm, zdarzeń i miejsc akcji jest całkowicie przypadkowe." Jasne. Przecież nie ma programu Proteus. A szwedzka małolata już nie jest małolatą.

39/180/2024

Nie sposób jest nudzić się w towarzystwie Gabriela Allona. Kolekcjoner to przykrywka do znacznie ważniejszego dzieła, jakie powierza Daniel Silva Allonowi. Autora podejrzewam o bycie alter ego, bo wyznaczając zadania swemu bohaterowi, nie sposób się z nim nie utożsamiać, nie być jego przyjacielem, nie mieć podobnych poglądów a przecież jak wiadomo, to już 23 tom - z historykiem sztuki, konserwatorem dzieł i szpiegiem w roli głównej - niezmiennie trzymający wysoki poziom, jak i poprzednie 22, które czyta się z przyjemnością a czasami i z wypiekami na twarzy. Ciekaw jestem na ile jeszcze Danielowi Silvie wystarczy odwagi, by kontynuować tą serię, bo talentu mu nie zabraknie.

recenzjaksiazki
"Kolekcjoner"
Daniel Silva

💥Wydawnictwo HarperCollins Polska
💥Premiera 2023
💥 Kategoria kryminał sensacyjny thriller

Recenzja .
Elektryzująca podróż przez świat sztuki, szpiegostwa i wielkich geopolitycznych intryg. Daniel Silva w mistrzowski sposób miesza fikcję z rzeczywistością, tworząc thriller, który trzyma czytelnika w napięciu do ostatniej strony.

Główny bohater, Gabriel Allon, wciąga nas w pełne niebezpieczeństwa śledztwo mające na celu odnalezienie zaginionego arcydzieła, który może być kluczem do potężnych tajemnic i interesów na światowej scenie. Wraz z niezwykłym zespołem, który tworzy piękna duńska hakerka i złodziejka, Allon staje w obliczu potężnych przeciwników, w tym tajemniczego Kolekcjonera, wpływowego magnata naftowego.

mistrzowsko kreśli napięcie, przenosząc czytelnika z malowniczych włoskich krajobrazów do niebezpiecznych rosyjskich ulic. Pełen zwrotów akcji i zaskakujących momentów, "Kolekcjoner" trzyma wciągniętego czytelnika w kleszczach emocji i wątpliwości, podczas gdy światowy spisek rozkręca się coraz szybciej.

Ta książka nie tylko zapewnia doskonałą rozrywkę, ale także rzuca światło na obszary sztuki, polityki i szpiegostwa, ukazując ich niezwykłe powiązania i konsekwencje. Dla miłośników inteligentnych thrillerów, "Kolekcjoner" jest niezaprzeczalnie niezbędnym pozycją na półce.

recenzjaksiazki
"Kolekcjoner"
Daniel Silva

💥Wydawnictwo HarperCollins Polska
💥Premiera 2023
💥 Kategoria kryminał sensacyjny thriller

Recenzja .

Dużo słyszałam o książkach Daniela Silvy, ale jakoś nigdy wcześniej nie miałam okazji żadnej z nich przeczytać, więc pomyślałam sobie, że czemu by nie zacząć gdziekolwiek, czyli od najnowszej książki tegoż autora. Mowa tu o Kolekcjonerze, czyli o dwudziestym trzecim tomie serii, gdzie głównym bohaterem jest światowej sławy szpieg, Gabriel Allon.

W skarbcu zamordowanego południowoafrykańskiego przedsiębiorcy odkryto coś, czego nikt się nie spodziewał. Pusta rama i jej wymiary, wskazują na to, że znajdował się w niej najcenniejszy z zaginionych obrazów na świecie. Dowódca Brygady Sztuki prosi o pomoc Gabriela Allona, światowej sławy szpiega i przy okazji konserwatora sztuki. Przy pomocy duńskiej złodziejki Gabriel będzie chciał odszukać zaginiony obraz, ale bardzo szybko okazuje się, że sprawa jest o wiele bardziej złożona, niż mogłoby się wydawać, a kiedy okazuje się, że światu grozi widmo kolejnej wojny, trzeba działać szybko, zanim zagrożone będzie życie milionów ludzi.

Bardzo dawno nie czytałam żadnego thrillera szpiegowskiego. Zapomniałam już, jak bardzo kiedyś lubiłam ten gatunek i że dosyć często się u mnie przewijał. Przed sięgnięciem po Kolekcjonera nie miałam żadnych większych oczekiwań, ale już od pierwszej strony byłam przekonana, że będę bardzo zadowolona z tej lektury i tak właśnie się stało. Chyba częściej będę czytała szpiegowskie książki.

Podoba mi się to, w jaki sposób prowadzona jest fabuła. Autor bardzo mocno osadza swoją historię w aktualnych czasach i nawiązuje do tego, co aktualnie się dzieje na świecie. Fajnym dodatkiem jest to, że postacie wymyślone mieszają się z tymi istniejącymi naprawdę, a także z odpowiednikami ważnych światowych nazwisk. Myślę, że to spory atut tej książki, tym bardziej że, postacie wymyślone są bardzo dobrze wykreowane i doskonale ze sobą współgrają na kartach książki.

Pomysł na fabułę jest ciekawy i bardzo wciągający. Jak zaczęłam czytać, to choć nie miałam zbyt wiele czasu, to ciężko mi się było odrywać od lektury. Silva kreuje szpiegowski świat, pełen intrygi i tajemnic w taki sposób, że nie sposób odgadnąć, co zaraz się wydarzy, więc na każdym kroku czekają na czytelnika spore zaskoczenia. To, że historia prowadzona jest z kilku perspektyw, dodaje sporo do atrakcyjności, ponieważ czytelnik sam może snuć własne domysły i szukać odpowiedzi.

Świadomie sięgnęłam po tak odległy tom, z lekką obawą, że mogę nie połapać się we wszystkim, ale muszę przyznać, że ta książka ma tak niski próg wejścia, że aż byłam zaskoczona. Jest tutaj kilka wspomnianych wcześniejszych akcji i bohaterów, jednak nie jest to w żaden sposób nachalne czy niemożliwe do przejścia. Pewnie sobie zaspojlrowałam kilka sytuacji, ale jestem przekonana, że zanim, o ile w ogóle, dotrę do tych książek, to już dawno zapomnę co i jak. Także, jeśli chcesz poznać twórczość Autora, ale nie wiesz, od czego zacząć, to śmiało zacznij od czegokolwiek, a jeśli to będzie Kolekcjoner to już w ogóle świetnie.

Bardzo bym chciała w przyszłości sięgnąć po inne książki autora, zwłaszcza po początek tej serii, bo jestem przekonana, że Gabriel dostarczy mi wiele szpiegowskich przygód na najwyższym poziomie. Tobie też bardzo polecam, choć wypowiadać się mogę jedynie o Kolekcjonerze, żeby zainteresować się twórczością Silvy, bo może i ty znajdziesz w jego historiach coś dla siebie.

W skarbcu zamordowanego...

Lubicie thrillery pełne zagadek i akcji szpiegowskich? Jeśli tak to ta książka będzie dla Was.

"Kolekcjoner" autorstwa Daniela Silvy to zgrabnie napisany thriller, który wciąga czytelnika od pierwszej strony. Silva mistrzowsko układa elementy szpiegowskiej intrygi, tworząc pełną napięcia historię, w którą wplata wątki sztuki, polityki i szpiegostwa. Historia opowiada o Gabrielu utalentowanym malarzu i doświadczonym agencie izraelskiego wywiadu. Zostaje on wciągnięty w skomplikowaną intrygę, gdy jeden z kolekcjonerów zostaje zamordowany. Zagadkowe okoliczności śmierci prowadzą go do niebezpiecznego świata. Prowadzone przez Allona śledztwo odsłania spisek związany z międzynarodową mafią, ukrytymi dziełami sztuki oraz politycznymi manipulacjami.

To już kolejne spotkanie z Gabrielem Allonem, dla fanów twórczości Daniela Silvy (a dokładniej 23 tom!!!). Ja spotkałam się z tą postacią poraz pierwszy i z początku było mi dość trudno wejść w taki klimat książki.

Autor doskonale balansuje napięcie, podsuwając czytelnikowi liczne zwroty akcji i zaskakujące momenty. "Kolekcjoner" to literacka uczta dla miłośników inteligentnych thrillerów.

Po książki, zawierające w sobie wątki związane z historią sztuki i malarstwem, sięgam zawsze z miłą chęcią, z uwagi na fakt, że to tematyka bliska mojemu sercu z racji osobistych zainteresowań. Kiedy zatem można połączyć przyjemne z pożytecznym i oddać się lekturze dotykającej dzieł sztuki wybór jest bardzo prosty. Kiedy zatem wydawnictwo Harper Collins Polska przekazało mi "Kolekcjonera" Daniela Silvy, wiedziałam, że przepadnę w tej opowieści. Czytelnicy zostają zaproszeni do wzięcia udziału w śledztwie, w centrum którego pierwsze skrzypce odgrywać będzie pewne warte miliony dolarów, zaginione dzieło sztuki. Szybko jednak się okaże, że uwertura tego śledztwa została tak skomponowana, że z kryminalnej historii otrzymamy mrożący krew w żyłach thriller szpiegowski, a skutki śledztwa wywrą wpływ na globalne bezpieczeństwo świata.
I nie przez przypadek nawiązuję do muzycznych odniesień, bowiem sedno całego zamieszania wzięło się od „Koncertu" Johanna Vermeera. To utkania wokół niego os fabuły sprawia, że nowa powieść Daniela Silvy stanowi ciekawy kąsek zarówno dla fanów sztuki, jak i rozgrywek tajnych agentów służb wszelakich.
Fabuła rozpoczyna się w malowniczej willi południowoafrykańskiego armatora na włoskiej Amalfi. Pech chce, że ten zostaje zamordowany, a carabinieri w jego posiadłości odkrywają tajny skarbiec zawierający ramę i blejtram, odpowiadające wymiarom najcenniejszego z zaginionych obrazów na świecie – właśnie "Koncert" Johanna Vermeera. Generał Ferrari, dowódca Brygady Sztuki, zwraca się z desperacją do Gabriela Allona, legendarnego szpiega i konserwatora sztuki, prosząc go o dyskretne odszukanie obrazu, nim sprawy zaczną się komplikować.
Allon szybko angażuje się w śledztwo, a jego nietypowym sprzymierzeńcem staje się piękna duńska hakerka i złodziejka – Ingrid Johansen. Razem odkrywają, że zaginiony obraz jest częścią wielomiliardowego nielegalnego interesu, prowadzonego przez tajemniczego Kolekcjonera – magnata naftowego z bliskimi powiązaniami z najwyższymi kręgami władzy w Rosji.
Powieść przenosi czytelnika w różne zakątki świata – od urokliwych kanałów Wenecji, poprzez wietrzne wybrzeże północnej Danii, po centralę CIA w Langley, czy do samej stolicy Rosji. Autor sprawnie posługuje się opisami miejsc, tworząc barwne i realistyczne tło dla rozwoju akcji, odnosząc ją również do aktualnych wydarzeń geopolitycznych, chociażby do trwającej wojny w Ukrainie.
Centralnym elementem "Kolekcjonera" jest nie tylko poszukiwanie zaginionego dzieła sztuki, lecz także układająca się wokół niego intryga. Zaginiony obraz staje się kluczem do spisku, którego powodzenie może pogrążyć świat w konflikcie o katastrofalnych skutkach. Gabriel Allon musi podjąć śmiałe kroki, ryzykując życiem, aby udaremnić spisek i ocalić miliony ludzi. I przyznam szczerze, że brawurowo sobie z tym radzi. Jest bystry, sprawny i skuteczny, a poza tym ma nosa do ludzi, zatem otacza się, przez równie inteligentne jak on postaci, co musi gwarantować sukces podjętej przez niego misji. Polubiłam go i chociaż to moje pierwsze z nim spotkanie, na pewno przyjrzę mu się bliżej, w końcu całkiem sporo części w poświęconej mu serii oddano w ręce czytelników.
Wracając do samego "Kolekcjonera" to podkreślić trzeba, że książka nie zawodzi także pod względem tempa akcji – powieść jest pełna zwrotów, niespodziewanych sytuacji i momentów trzymających w napięciu. Finisz powieści, osadzony w Rosji, jest zaś równie aktualny, jak bieżące nagłówki gazet, co nadaje książce dodatkowego bardzo rzeczywistego wymiaru.
W rezultacie "Kolekcjoner" Daniela Silvy to nie tylko opowieść o szpiegach i sztuce, ale także pasjonujący thriller, który wciąga czytelnika od pierwszej strony i trzyma go w napięciu do samego końca. Autor sprawnie łączy elementy szpiegowskie z zagadką artystyczną, tworząc dynamiczną i inteligentną powieść, godną uwagi każdego miłośnika gatunku. Polecam zatem serdecznie, a ja z ciekawością wrócę do wcześniejszych części z cyklu.

Gdy w Amalfi zostają znalezione zwłoki bogatego biznesmena policja nawet się nie spodziewa co jeszcze odkryją. W domu armatora znajdują skarbiec a w nim pustą ramę, jej wymiary odpowiadają wymiarom najcenniejszego zaginionego obrazu, policja na czele z generałem Ferrari zglaszaja się po pomoc, ma być dyskretnie i sprawnie więc wybór pada na Gabriela Allona, szpiega i konserwatora sztuki. Jak to bywa, im bliżej rozwiązania sprawy, tym więcej problemów. Okazuje się, że obraz zmienił właściciela w wyniku wielomiliardowego, nielegalnego interesu a za sprawą stoi człowiek o kryptonimie Kolekcjoner...

Jakoś mi z tą książką było nie po drodze. Bardzo szkoda bo kocham Italię i wszystko co wloskie więc jak gdziekolwiek pojawia się coś związanego z tym regionem to zapalają mi się oczy i zapalam się ja. Tu niestety szybko zgasłam. Afera szpiegowska, ciekawi bohaterowie- na pierwszy rzut oka wszystko się powinno zgadzać i zgadza się, ale nie mi. Nie wiem czy nie jestem dość wyrafinowanym czytelnikiem (i nie pisze tego z ironią),czy nie interesuję dostatecznie sztuką, ale mi coś nie leżało. Chyba wolę prostszą rozrywkę, albo to po prostu nie był dobry moment na spotkanie z tym autorem.

To czego pominąć nie mogę, to wielka wiedzą jaką ma autor i to, że umie łączyć różne wątki. "Kolekcjoner" może przypaść do gustu wymagającym czytelnikom i fanom powieści szpiegowskich. Ja się gubiłam w natłoku wątków i postaci. Szkoda.

Nawet mi się spodobała :)

Nawet mi się spodobała :)

"Kolekcjoner" Daniela Silvy to zaskakujący i wciągający thriller, który przenosi czytelnika w świat szpiegowskich intryg, dzieł sztuki i polityki. Autor w mistrzowski sposób łączy elementy sztuki, historii oraz geopolityki, tworząc naprawdę fascynujący kolaż literacki.

Akcja rozgrywa się w malowniczym otoczeniu Amalfi, gdzie po brutalnym morderstwie południowoafrykańskiego armatora odkrywane są tajemnicze skarby, związane z zaginionym obrazem Johanness'a Vermeera. Generał Ferrari, dowódca Brygady Sztuki, zwraca się o pomoc do legendarnego szpiega i konserwatora sztuki, Gabriela Allona. Prośba ta stawia go w obliczu niebezpiecznej misji odnalezienia skradzionego "Koncertu" Vermeera, który teraz stanowi kluczowy element wielomiliardowego nielegalnego interesu.

Silva zaskakuje czytelnika dynamiczną akcją, przenosząc go z urokliwych kanałów Wenecji po wietrzne wybrzeże Danii, aż po centralę CIA w Langley i Rosję. Bohaterowie, w tym Gabriel Allon, odznaczają się głębokimi charakterami, a ich relacje i decyzje pozostawiają czytelnika w nieustannym napięciu.
"Kolekcjoner" nie tylko dostarcza pełnego zwrotów akcji thrillera, ale również rzuca światło na kulisy polityki światowej, wplatając w fabułę aktualne wydarzenia i problematykę. Daniel Silva, wielokrotnie nagradzany autor, potwierdza swoje umiejętności w kreowaniu porywających historii, które poruszają zarówno emocjonalnie, jak i intelektualnie.

"Kolekcjoner" to powieść, która z pewnością przypadnie do gustu fanom thrillerów szpiegowskich, a także miłośnikom sztuki, którzy docenią subtelne połączenie tajemnicy z fascynującym światem dzieł. Daniel Silva, poprzez swój niepowtarzalny styl, wciąga czytelnika w intrygujący świat szpiegostwa, kunsztownie go rozrywając między emocjonalnymi zwrotami akcji a refleksją nad skomplikowanymi motywacjami bohaterów.

• Ulubione/Polecane
  • Brak Legimi A