Wiolonczelistka

Okładka książki Wiolonczelistka Daniel Silva
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Wiolonczelistka
Daniel Silva Wydawnictwo: HarperCollins Polska Cykl: Gabriel Allon (tom 21) kryminał, sensacja, thriller
Gabriel Allon (tom 21)
2021-07-13

Wyróżniona opinia i

Wiolonczelistka

przeczytanych książek 2438 napisanych opinii 2390

Jak mam ochotę na fajną książkę szpiegowsko – sensacyjną to sięgam po kolejną pozycję Daniela Silvy z cyklu o Gabrielu Allonie. Gabriel zmontował kolejna międzynarodową tj. izraelsko – szwajcarsko – brytyjsko - niemiecko – amerykańsko - rosyjską intrygę, która wciągnęła mnie w swoje szpony i nie chciała wypuścić aż do końca. Trudno było mi odkładać książkę choć na chwilę ale wiadomo..życie to nie tylko czytanie. Misterna intryga, dynamicznie rozwijająca się akcja, szereg emocji i ciągle rosnące napięcie to wizytówka tej pozycji. W sumie Gabriel to postać negatywna, ma na sumieniu wiele istnień ludzkich a mi paradoksalnie to nie przeszkadza. Jakoś terrorystów nie jest mi żal. I cieszę się, że mój bohater, którego życie po raz kolejny wisiało na włosku, przeżył. Mam jeszcze nadzieje na poznanie jego dalszych losów.

Nic nowego, nic zaskakującego. Nużące nawet dla fanów serii.

Nic nowego, nic zaskakującego. Nużące nawet dla fanów serii.

To była swego czasu naprawdę interesująca seria. Niestety, ta pozycja to odgrzewany przedwczorajszy kotlet maczany w sarepskiej podany na niedomytym talerzu przez kelnera z brudnymi łapskami.

Dużo tych żydów i ruskich.Allon jak zwylke niezniszczalny . Mamy panią z Niemiec . Gra ona na wiolonczeli.
Uwaga USA mają dość demokracji ?

Uwaga USA mają dość demokracji ?

Auto nie przestaje mnie zaskakiwać. Polecam całą serię.

Auto nie przestaje mnie zaskakiwać. Polecam całą serię.

Zdecydowanie wolę oglądać niż czytać opowieści o genialnych agentach wywiadu...

Zdecydowanie wolę oglądać niż czytać opowieści o genialnych agentach wywiadu...

Nie potrafię ocenić tej powieści. Wiem jednak, że po kolejną tego autora już nie sięgnę.

Jedną z moich ulubionych serii ( kurcze jest ich kilka ) powoli się kończy . Gabriel Allon poraz kolejny staje do walki z Putinem ( tak , tak tym samym ) . Misterny plan ma na celu przejęcie ogromnych nielegalnych aktywów sowieckiego tyrana . Jak to u Silvy nie ma czasu na nudy . Niestety wiek głównego bohatera powoli powoduje niedługie zakończenie cyklu . Szkoda bo to jedna z lepszych serii szpiegowskich .

To właśnie na "lubimyczytac.pl" wyczytałem w jednej z opinii czytelników, że Daniel Silva w zasadzie pisze jedną i tę samą powieść, tylko nieznacznie zmienia miejsce akcji i cut ciut fabułę. Takie też wrażenie miałem po przeczytaniu najnowszej powieści z nieśmiertelnym Gabrielem Allonem, który tym razem zmaga sie - i oczywiście, zwycięsko - z rosyjskimi oligarchami i z samym Putinem, zwanym w powieści Carem.

A wszystko inne - jak w poprzednich powieściach. Gabriel Allon i jego znakomita drużyna (aż się chce dodać: Drużyna Pierścienia) z tajnych służb Izraela udaremniają nie mniej nie wiecej tylko zamach na demokrację amerykańską. Czyli, jeśłibyście nie wiedzieli, ten szturm na Kapitol organizowal Putin, a uratowały USA i demokrację na całym świecie nie jakieś tam instytucje amerykańskie a Allon Gabriel i Izrael.

Pewnym atutem powieści Silvy jest to, że osadza one je w ramach faktycznie zachodzących na świecie wydarzeń. W tym przypadku jest nim przenikanie podejrzanego kapitału z Rosji na zachód a wraz z kapitałem rozbudowanie wpływów Kremla, za którego działaniami stoja tajne służby Rosji. Tak banalne, napisałbym - prymitywne, pojmowanie polityki jeszcze by uszło, bo przecież mamy do czynienia z rozrywkową powieścią sensacyjną.

Ale Daniel Silva chce przemycić w swojej określone teorie polityczne. I tutaj autor idzie na totalną łatwiznę. Posługuje się gazetowymi sztampami, ideologizuje i trywializuje rzeczywistość polityczną. A przy tym popełnia całą masę błędów rzeczowych - od drobnych (np. pisze "sekretarka Andropowa", co jest niedopuszczalną bzdurą bo każdy mniej wiecej oczytany historyk wie, że w sekretariacie szefa KGB pracowali wyłącznie mężczyźni) po fundamentalne - gdy opisuje funkcjonowanie sektora finansowego, banków i przepływ kapitałów. No nie, tak, jak opisął Silva, finanse międyznarodowe nie działają; prosze zapytać studenta pierwszego roku w Głównej Szkole Handlowej.

Jednym słowem - rozrywka tania, banalna. I rozczarowanie totalne.

Jak już ktoś bardzo celnie zauważył, Pan Silva od kilkudziesięciu lat pisze dokładnię tę samą historię. Znasz jedną jego książkę, możesz bez trudu i w szczegółach odgadnąć, jak będzie rozwijała się fabuła każdej kolejnej. Niestety Wiolonczelistka nie stanowi wyjątku. Biegłość pisarska Autora przestaje być usprawiedliwieniem, żeby czytać kolejne powieści.

• Cykle 👾
  • Nie posiadam