The English Assassin

Okładka książki The English Assassin Daniel Silva
Okładka książki The English Assassin
Daniel Silva Wydawnictwo: Putnam Adult Cykl: Gabriel Allon (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Gabriel Allon (tom 2)
The English Assassin
Putnam Adult
2002-03-04
2002-03-04

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

"Angielski zabójca" to druga powieść akcji z serii o agencie Gabrielu Allonie. Autor skutecznie demaskuje mit o spokojnej Szwajcarii, rzucając światło na jej mroczne tajemnice z czasów II wojny światowej. Mimo dominacji elementów akcji nad klasyczną szpiegowską intrygą, Daniel Silva potrafi wciągnąć czytelnika dynamiczną narracją.

Moja ocena: 8 x ⭐️

Moja ocena: 8 x ⭐️

Połączenie Archera, Folleta i Browna.
Bardzo dobrze się czyta, postaci są wyraziste, tu nie ma zbędnych bohaterów. Polecam.

Połączenie Archera, Folleta i Browna.

Za mną drugi tom perypetii Gabriela Allona, który okazał się być jeszcze bardziej wciągający niż poprzedni. Tym razem główny bohater zostaje wysłany do Szwajcarii. A proste jak się wydaje zadanie niesamowicie się komplikuje. Ten tom porusza trudny temat rabowania w czasie wojny dóbr żydowskich. Które oczywiście do tej pory nieraz są nieodnalezione. Ale czy rzeczywiście? Daniel Silva przedstawia nam mroczny obraz wcale nie neutralnej Szwajcarii. Według niego wiele Szwajcarów ma coś do ukrycia.

Podobało się mi to, że w tym tomie Allon nie jest już niezniszczalny. Właściwie to wszystko idzie nie tak. A przez to książka przykuwa, bo cały czas czekałam kiedy w końcu to się zmieni.

Akcja jest wartka, powieść zawiera wszystkie elementy dobrego thrilleru szpiegowskiego. Bardzo mi się podobało.

Gabriel Allon jest bohaterem typu "zabili go i uciekł". Nie przepadam za takimi bohaterami ale Gabriel ma to coś, co mnie do niego przyciąga. Polubiłam go mimo profesji, którą wykonuje. Książka szpiegowska z dreszczykiem emocji ocierająca się o II Wojnę Światową i rolę, jaką w trakcie jej trwania odegrała Szwajcaria. Okazuje się, że dość niechlubną. Akcja wartka, rosnące stopniowanie napięcia i ...łomot jaki otrzymuje Allon. Wielu albo nawet nikt inny nie przeżyłby takiej masakry a Gabriel? Można powiedzieć, że wstał, otrzepał się i poszedł dalej. Z pewnością do następnej sprawy, którą będzie musiał się podjąć. A ja oczywiście następną książkę z cyklu niebawem przeczytam.

Gabriel najlepszy

Gabriel najlepszy

"Angielski zabójca" czyli Daniel Silva w całej krasie. W drugiej powieści z serii Gabriel Allon (to od nazwiska głównego bohatera, agenta i zabójcy z izraelskich służb specjalnych) Silva rozprawia sie z mitem spokojnej, szlachetnej Szwajcarii, pokazując ciemne karty Helwetii, która podczas II wojny światowej bogaciła się na tragedii Żydów.

Wprawdzie więcej z książkach Silvy, jak pojąłem po lekturze trzech z dziewiętnastu "Gabriel Allonów", bo tyle napisał autor w tej serii, z powieści akcji niż z prawdziwej powieści szpiegowskiej, zdominowanej przez grę wywiadów, manipulacje i wielką politykę, niemniej czyta się świetnie.

Wprawdzie więcej z książkach...

Gabriel Allon zostaje wynajęty do renowacji obrazu w Szwajcarii, na miejscu znajduje zwłoki zleceniodawcy . Powieść jest przypomnieniem niechlubego udziału Szwajcarii w wspieraniu nazistowskich Niemiec . Co się stało że zagrabionymi dziełami sztuki ? Gabriel Allon w walce o ukazanie prawdy . Powieść czyta się znakomicie . Silva to moje odkrycie ostatnich lat

Mimo że Daniel Silva należy do moich ulubionych pisarzy, z różnych przyczyn niektóre tomy o Gabrielu Allonie, pomijałam. Tak było dotychczas z „Angielskim zabójcą”, a to przede wszystkim z powodu antypatii do tytułowego bohatera za jego przeszłość na usługach korsykańskiego mafioza. Impulsem do zmiany decyzji było pojawienie się w najnowszej powieści serii genialnej skrzypaczki Anny Rolfe, jak się okazało starej znajomej Allona, z którą połączył go w przeszłości wspólny los, polegający między innymi na próbie uniknięcia egzekucji, zleconej właśnie najemnemu angielskiemu skrytobójcy.

Wyrok ma zostać na obojgu wykonany, aby zapobiec odzyskaniu dzieł sztuki należących do Żydów i zagarniętych w czasie wojny przez szwajcarskich bankierów, wśród nich ojca Anny, współpracujących z nazistami. Jak to na ogół u Silvy bywa, szpiegowsko-artystyczne przygody bohaterów, łącznie z ich osobistymi, często tragicznymi losami, są przedstawione na kanwie faktów historycznych i ich społeczno-politycznych konsekwencji. Fascynująca lektura której, jeśli o mnie chodzi, nie osłabiła ani znajomość późniejszych losów niektórych postaci, ani jedynie połowiczne osiągnięcie celów operacji Allona. Do tego, aby Szwajcaria zwróciła całe zagrabione mienie nie wystarczy przecież działalność jednego, nawet najbardziej genialnego, izraelskiego superszpiega, jeśli - jak to jest w tej opowieści - odwołuje się ona do wyrzutów sumienia zaledwie jednego skruszonego bankiera.

To druga książka Daniela Silvy, którą przeczytałem. Lubię ten gatunek i lubię posługiwać się porównaniami - tym razem użyję krawieckiego. "Angielski zabójca" to bardzo dobrze skrojony i uszyty garnitur z dobrego materiału. Autor solidnie przygotowany merytorycznie do tematu, którym się zajął, a dla wielu czytelników będzie to okazja do poznania roli "neutralnej" Szwajcarii w czasie drugiej wojny światowej. Ten niechlubny proceder do dziś kładzie się cieniem na Szwajcarii, tyle że hitlerowskich zbrodniarzy zastąpili inni. A wracając do serii z Gabrielem Allonem to zapewne będę czytał kolejne części.

• Thriller/sensacja/kryminał
  • Kryminały