Kiksy klawiatury

2015-05-05
2014-01-01
Piotr W. Cholewa

Okładka książki Świat Dysku. Mappa Stephen Briggs, Terry Pratchett
Świat Dysku. M... Stephen Briggs, Ter...
Okładka książki Nauka Świata Dysku III. Zegarek Darwina Jack Cohen, Terry Pratchett, Ian Stewart
Nauka Świata D... Jack Cohen, Terry P...
Okładka książki Czarujące obiekty latające Piers Anthony, Robert Bloch, Nelson Bond, Fredric Brown, Angela Carter, Arthur C. Clarke, John Collier, Roald Dahl, Thomas M. Disch, Peter Haining, Harry Harrison, Eric Knight, Stephen Leacock, C.S. Lewis, William F. Nolan, Mervyn Peake, Terry Pratchett, Fletcher Pratt, Robert Sheckley, Cordwainer Smith, Kurt Vonnegut, P.G. Wodehouse, John Wyndham, L. Sprague de Camp, praca zbiorowa
Czarujące obie... Piers Anthony, Robe...

Pratchettowe przemyślenia życiowe

Uzupełnienie biografii? Raczej taki skok poprzedzający.

Terry jawi się tu jako komentator spraw ważnych i zupełnie nie, często z typowym poczuciem humoru, lecz także poważny do bólu (część o śmierci). Nie jest to jednak obowiązkowa lektura dla fanów Pratchetta, raczej dodatek

Uzupełnienie biografii? Raczej taki skok poprzedzający.

Warto. Pratchett jest klasą samą w sobie, jego geniusz widać wczytując się w inne niż "Świat dysku" teksty.

"Kiksy klawiatury" to zbiór przeróżnych tekstów Terry'ego Pratchetta. To zarówno jego wystąpienia, wykłady, felietony pisane dla gazet, ale też dedykacje i słowa wstępu w książkach innych autorów. Całość podzielona jest tematycznie na te związane z pisarstwem i Światem Dysku, skupiające się na jego chorobie i inne.

Książka jest świetną lekturą dla fanów fantastycznego cyklu, ale również dla początkujących pisarzy. Początkowe rozdziały traktują o jego niesamowitym fandomie, są najbardziej pozytywne, mnóstwo w nich żarcików, lekkich opowieści i wzruszenia Pratchetta. Nie raz śmiałam się w głos, nie raz miałam łzy w oczach, kiedy uświadamiałam sobie, że tego wspaniałego człowieka już nie ma.

Z czasem robi się coraz poważniej. Autor wypowiada się na temat polityki, "pomocy w śmierci", życiu z Alzheimerem, na którego sam zapadł. Chociaż czasami dalej stara się używać swojego ciętego humoru, to ciężko nie czuć jednocześnie gniewu, smutku i bezsilności.

Warto przeczytać, warto poświęcić czas na wysłuchanie tych wszystkich opowieści. Kto po "Kiksach..." nie będzie miał ochoty znowu uciec w wyobraźni do Ankh-Morpork, niech pierwszy rzuci klawiaturą.

Książka jest świetną lekturą dla fanów fantastycznego...

Terry Pratchett to jeden z moich ulubionych pisarzy, więc naturalnie nie potrafiłam się oprzeć pokusie zakupu i przeczytania książki, która miała opowiadać o kulisach jego życia jako twórca oraz uchylać rąbka kapelusza wszystkim przyszłym adeptom pisarstwa...

Autor nie zawiódł mnie, chociaż obietnice, którymi byłam kuszona we wcześniej przeczytanych opiniach o książce, nie spełniły się. Próżno bowiem szukać tutaj niezawodnych recept na sukces. To nie poradnik, ale po prostu kolejna przepiękna opowieść pióra Pratchetta. O tyle cudowniejsza, że zwyczajnie prawdziwa i jego własna.

Opowiada ją prosto, choć z typowym dla siebie polotem oraz humorem. Do końca trzyma fason, bawiąc, wzruszając i – co najcenniejsze – prowokując do automatycznej refleksji. Nie unika bowiem tematów trudnych: starzenia się, choroby, śmierci... Podobnie jak w opowieściach ze świata dysku, czytelnik dostrzega absurdy i dziury logiczne w powszechnym rozumowaniu społeczeństwa, naświetlone przez autora. Tym razem jednak musi samodzielnie szukać innego wyjaśnienia, chcąc wejść w polemikę z prezentującym mu swoją wizję rzeczywistości twórcą. Tutaj bowiem nie ma magów ani nadnaturalnych fenomenów, którymi z ramienia wolności twórczej można byłoby się posłużyć w zastępstwie. Żadnego chodzenia na skróty!

Przyznam, że książkę czytałam bardzo długo. Ale nie z powodu jakiegoś jej mankamentu. Wręcz przeciwnie – krótkie formy sprzyjały pochłanianiu kolejnych tekstów w przerwie na kawę w najbardziej nawet napiętym grafiku. Zwyczajnie przerosły mnie okoliczności mojego życia, ponieważ tak się złożyło, że poważna choroba i śmierć kogoś bliskiego nałożyły się z czasem tej lektury. O ile pierwsze 250 stron przeczytałam bardzo sprawnie pomimo niedoborów czasu wolnego, to ostanie 70 poznawałam na raty, ze łzami w oczach i bólem w sercu, przeżywając raz jeszcze własne doświadczenia. O dziwo, ostatecznie poczułam się lepiej, a nie jakbym rozdrapywała ledwo co zaschnięte rany. Niewytłumaczalny paradoks, ale czyż nie na tym polegała zawsze magia jego książek?

💛 💛 💛 💛 💛 💛 💛 💛 💛

💛 💛 💛 💛 💛 💛 💛 💛 💛

Dla fajna Terrego - myślę obowiązkowa pozycja.

U mnie spowodowała mieszane uczucia: z jednej strony typowe dla Pratchetta wątki w początkowych esejach - tutaj przednia, lekka lektura. Później pojawia się choroba... dużo cięższa cześć książki, ale dalej zdecdowanie warta przeczytania.

Dla fajna Terrego - myślę obowiązkowa pozycja.

Jako całość - głównie dla fanów. Dużo powtórzeń. Mnie jedynie zaciekawiły rozważania o wspomaganej śmierci w kontekście choroby Prachetta, ale i w tym przypadku wystarczyłyby dwa eseje a nie 9.

To jest książka Pratchetta, na którą trafiłam w wyjątkowym okresie życia. Książka, która mówi o tym, jak należy - chociaż tutaj słowo "można" bardziej pasuje - podchodzić do pisania, czytania. To inny, a jednocześnie ten sam Terry. Genialny niezmiennie.

Przyzwyczaiłam się do zabawnego, ironicznego Pratchetta. W tej książce również takiego Terrego znajdziemy ale jest poważniej. To nie jest opowieść o świecie dysku ale opowieść o życiu autora, tylko kilka scen,małe mignięcia.
Są tu różne przedmowy, wystąpienia i krótkie eseje. Można poznać Pratchetta jako człowieka, jakie ma poglądy i dlaczego chodził w kapeluszu.
Jest to jednak głównie książka o gniewie. Pratchett dowiedział się, że cierpi na rzadką odmianę alzheimera. Jest to choroba śmiertelna, która obdziera śmierć z godności. Ostatnie lata życia mogą być bardzo ciężkie, jest się ciężarem dla rodziny, bardzo często warzywem. Z tej książki dowiadujemy się jak wyglądały jego ostatnie lata, jak nie mógł już pisać i miał problemy z prawidłowym zakładaniem ubrań. Nie chciał tak umierać a w wielkiej Brytanii eutanazja jest bezprawna. Ostatnie lata życia poświęcił walce o prawo do godnej śmierci.
Bardzo dziwnie się czyta tak żywe wypowiedzi człowieka, którego już nie ma. Oprócz poważnych tematów jak eutanazja i religia są tu również przezabawne opowieści. Mi najbardziej podobała się o Mikołaju, który przynosi nam zabawki przeznaczone dla dzieci na planecie robotów a do nas trafiają ich prezenty. Wiele razy się zaśmiałam, kilka razy było mi smutno ale przede wszystkim myślałam. Bo mimo, że tylko kawałek poświęcony jest eutanazji to jednak rzuca cień na całą książkę.

Jest to...

Bardzo nierówny jest ten zbiór przeróżnych tekstów Terry’ego Pratchetta. Ale nie może być inaczej jeśli zamieszczono w nimi i artykuły pisane w trakcie wczesnej kariery dziennikarskiej i przemowy lub wystąpienia z przeróżnych okazji, a także różnego rodzaju eseje lub felietony. Niektóre elementy w nich często się powtarzają, co tylko pokazuje jak bardzo trudno przygotować jest oryginalne wystąpienia lub teksty, zwłaszcza jeśli okazje, a więc i tematyka są podobne.

Od dzieciństwa zapalony czytelnik. Gdy odkrył, że książki to nie tylko nudne szkolne lektury, wszystko uległo zmianie. Lekturą, która wstrząsnęła jego światem był Władca Pierścieni. Jak wspomina po wypożyczeniu jej z biblioteki, czytał trylogię non stop przez dwadzieścia cztery godziny.
[...]

[...]