Obywatel Stuhr. Z Jerzym i Maciejem rozmawia Ewa Winnicka

Wydawnictwo: Znak
rozmowa, wywiad, Stuhr
Ag2S

Kim jest obywatel Stuhr? Jerzy i Maciej, ojciec i syn. Znani i popularni, ciągle w świetle reflektorów. Obaj zaczynali kariery od występów kabaretowych. Obaj słyną zarówno z ról w popularnych komediach, jak i z wybitnych kreacji teatralnych. Ich osiągnięciami artystycznymi interesują się poważni krytycy. Ale ich życiu osobistemu nie dają spokoju brukowce. Choć wyrastali z tej samej tradycji,...

Kim jest obywatel Stuhr?

Jerzy i Maciej, ojciec i syn. Znani i popularni, ciągle w świetle reflektorów. Obaj zaczynali kariery od występów kabaretowych. Obaj słyną zarówno z ról w popularnych komediach, jak i z wybitnych kreacji teatralnych. Ich osiągnięciami artystycznymi interesują się poważni krytycy. Ale ich życiu osobistemu nie dają spokoju brukowce. Choć wyrastali z tej samej tradycji, reprezentują zupełnie różne pokolenia. Jerzy rozpoczynał karierę w PRL-u, Maciej – już w wolnej Polsce. Z jakimi problemami przyszło im się zmagać? Jak ukształtowały ich wyzwania rzucane przez rzeczywistość? Kim są? Kim się czują? Co jest dla nich ważne? Co lubią, czego się obawiają, a co ich irytuje? Czy trzeba lubić swój kraj, żeby być dobrym obywatelem?

Jerzy i Maciej Stuhrowie w rozmowach z Ewą Winnicką opowiadają o rodzinie, karierze i Polsce. Nie czytali wzajemnie swoich wypowiedzi przed publikacją. Teraz będą mieli okazję się przekonać, co ich łączy, a co dzieli.

Książka zawiera scenariusz filmu „Obywatel” wzbogacony przez Jerzego Stuhra o anegdoty z planu.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2014

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Film Obywatel budził emocje jeszcze przed premierą. Jego twórca Jerzy Stuhr po przejściu ciężkiej choroby miał dość powodów, by na nowo spojrzeć na swoje życie i na Polskę. Również grający w filmie ojca Maciej nie mógł w ostatnich latach narzekać na brak trudnych doświadczeń. Obaj przekraczają tą książką ramy gorzkiej komedii. Paradoksalnie, nie czytali swoich wypowiedzi przed publikacją. teraz po raz pierwszy dowiedzą się, jak postrzegają to, co za nimi, i to co przed nimi. W Polsce, we własnej rodzinie.

Jerzy: Obce mi są odczucia euforii, ale także czarna rozpacz. Nazwałbym mój stan łagodną rezygnacją. Staram się być obywatelem mojego kraju. To wszystko.

Maciej: Wciąż myślę, że występowanie i granie z członkami rodziny to swego rodzaju kuriozum.

Ewa Winnicka w dwóch niezależnych od siebie rozmowach pyta obywateli Stuhrów o Polskę starszych i młodszych pokoleń, o Kościół, Solidarność i narodowe mity oraz o sympatię tłumów- i sympatię mediów.

Książka towarzyszy premierze...

almos | 2014-11-06
Na półkach: Przeczytane w 2014r.
Przeczytana: 05 listopada 2014

Książka zawiera dwa wywiady, z Jerzym Stuhrem i Maciejem Stuhrem oraz scenariusz filmu 'Obywatel'. Jerzy Stuhr jak zwykle mówi ciekawie, ujawnia parę interesujących faktów ze swego bogatego i długiego życia; Maciej Stuhr jest mniej interesujący, koncentruje się na swojej wojnie z tabloidami.

Problem jest inny, wydaje się że książka jest elementem kampanii promocyjnej filmu 'Obywatel' który właśnie wchodzi na ekrany. Miałem ten film okazję obejrzeć na pokazie przedpremierowym i nie powalił mnie na kolana, bardzo średni jest, gorszy od poprzednich filmów Stuhra: 'Historii miłosnych' i 'Pogody na jutro'. Oczywiście ciekawe jest, że w wywiadzie pan Jerzy ujawnia, iż masa scen z filmu ma odniesienie do jego życia, że nie wymyślił tego wszystkiego, niemniej same wywiady wydają mi się cokolwiek naciągane.

W ogóle to Stuhrów za dużo na półkach ostatnio, jeszcze niedawno przecież mieliśmy 'Tak sobie myślę', a przedtem 'Stuhrowie. Historie rodzinne'. Odczuwam przesyt: ile razy można...

zielonooka | 2015-07-16
Na półkach: 52 książki - 2015
Przeczytana: 16 lipca 2015

zawiodłam sie - nie podobało mi sie po prostu - nie i juz. ale nie przekreślałabym jej znowu tak ostatecznie - moze są ludzie którzy oczekiwali od tej pozycji czego innego - i ci sie nie zawioda. ja niestety nie moge jej polecić z czystym sumieniem:)

Po przeciwnych stronach usiedli ojciec i syn, wydawałoby się, że takie spotkanie może tylko być zarzewiem konfliktu i służyć podkreśleniu różnic, a jednak jest inaczej. I choć to nie ich pierwsze spotkanie na planie filmowym, to pierwsze, które tak mocno połączyło ich nie tylko wspólną wizją artystycznego przekazu, ale i świadomym podejściem ideowym. Mieli przed oczyma wszystkie skutki wyboru takiego a nie innego tematu i jego przedstawienia, wiedzieli, że powstanie obraz kontrowersyjny, którym narażą się jakiejś części polskiego społeczeństwa, ale nie do końca przewidzieli skale i rozmiar tych ataków, i tego, co one sprawią w ich życiu. A przecież, jak mówi Jerzy Stuhr, rolą aktora, rolą reżysera jest wbijanie kija w mrowisko i spowodowanie refleksji, nawet jeśli przy tej okazji wzbudzi się wiele negatywnych emocji, to nie można uciekać od trudnych pytań i trudnych opowieści. Aczkolwiek, jak pokazują polskie realia, są jeszcze w nas rany nie zagojone i mity, którymi karmimy się...

buziaczek197 | 2015-04-10
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: kwiecień 2015

Uwielbiam wszystko co wydadzą Ci Panowie. Mam prawie każdą książkę. Brakuje mi jedna, ale niedługo to nadrobię. Oby dwóch Panów miałam okazję poznać. Pan Maciej sprawiał wrażenie tajemniczego. Pan Jerzy klasa sama w sobie. Jest rewelacyjny! Przejdę do książki. Wywiady fantastyczne, ukazujące spojrzenie na Polskę w różnych latach, ale mam wrażenie, że też trochę groteskowe. Scenariusz filmu zaintrygował mnie tak bardzo, że teraz muszę film zobaczyć. Słyszałam o nim, ale mam wrażenie, że wśród polaków przeszedł bez echa. Książka wydana przepięknie, twarda oprawa, przejrzystość liter i treści i wszystko to okraszone bardzo ładnymi zdjęciami i czcionką.

"Wchodzę do pokoju hotelowego, pani mnie oprowadza, mówi, że tutaj jest pilot, że tym pilotem uruchamia się telewizor w taki sposób, a tak przełącza się kanały. Zapytałem: "A dlaczego mnie pani instruuje?". "No bo pan jest Polakiem!" "I co z tego?" "A ja wiem, że czy wy tam macie telewizory?". Jeszcze dwa lata temu podczas...

maradiego | 2015-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2015

Moja opinia nie jest obiektywna. Jest subiektywna do bólu zęba mądrości. Cenię i szanuję obydwu gości. Czytanie wywiadów z nimi to duza frajda. Jeżeli jeszcze zadający pytania wie o co zapytać, to powstaje mądra książka o ciekawych ludziach napisana przez uzdolnioną autorkę. Jest takie powiedzenie: "mądrego dobrze posłuchać". No i racja. Czytać też warto.

bibi | 2015-11-03
Przeczytana: październik 2015

Przyjemną odskocznią zawsze było dla mnie spotkanie ze Stuhrami. Ich cięte słowa, poglądy, humor bardzo mi odpowiadają.

Moni | 2015-01-02
Na półkach: Biografie
Przeczytana: 02 stycznia 2015

Dla wielbicieli talentu panów Stuhrów. Ja chyba jednak wolę podziwiać ich na ekranie. Ciekawostką jest scenariusz "Obywatela Bratka".

olafina | 2014-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2014

Czuje się ogromnie rozczarowana. Dwóch mężczyzn których absolutnie i bezapelacyjnie uwielbiam zostało usadowionych w broszurze, która ma udawać książkę i do tego ma być wywiadem rzeką??
Niesmaczne nieporozumienie.
Zdecydowanie się na zamieszczenie scenariusza jest moim zdaniem ogromnym naciąganiem liczby stron, i po części brakiem szacunku dla potencjalnego widza i czytelnika.

Co mnie wręcz uderzyło. Częściowo wywiad z Panem Maciejem Stuhrem już gdzieś czytałam, w jakiejś gazecie. Nic tak nie drażni gdy wpada nam w ręce książka na którą czeka się przebierając nóżkami, a dostaje się coś na kształt "odgrzanego kotleta".

Zamykając swoją opinię chcę dodać, że nie sądziłam, że duet Jerzy i Maciej może zostać potraktowany tak po macoszemu. Na ile jest to wina Pani Winnickiej, na ile wydawnictwa Znak a na ile samych bohaterów nie wiem. I tym smutnym akcentem zakończę.

Octopus | 2016-06-01
Przeczytana: 31 maja 2016

szczera rozmowa z ojcem i synem, znanymi aktorami, pokazująca, jak ważna jest rodzina i wzajemne wspieranie się przy pokonywaniu życiowych kłód i rozpadlin

warto też przeczytać scenariusz filmu "Obywatel" tworzący drugą część książki - to zajmująca lektura, ale może po wcześniejszym obejrzeniu filmu