Wszystko zależy od przyimka

Okładka książki Wszystko zależy od przyimka Jerzy Bralczyk, Andrzej Markowski, Jan Miodek, Jerzy Sosnowski
Okładka książki Wszystko zależy od przyimka
Jerzy BralczykAndrzej Markowski Wydawnictwo: Agora językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
Agora
2014-04-01
2014-04-01

Okładka książki Zdrowy język. Dla lekarza, dla pacjenta Jerzy Bralczyk, Artur Mamcarz
Zdrowy język. ... Jerzy Bralczyk, Art...
Okładka książki Bralczyk o sobie Jerzy Bralczyk, Paweł Goźliński, Karolina Oponowicz
Bralczyk o sobie Jerzy Bralczyk, Paw...
Okładka książki A bodaj ci nóżka spuchła, czyli co nas śmieszyło i śmieszy Jerzy Bralczyk, Michał Ogórek
A bodaj ci nóż... Jerzy Bralczyk, Mic...

Przykład, że o zawiłościach języka polskiego można rozmawiać lekko i z humorem, a przy tym merytorycznie.

Obszerna rozmowa o języku polskim, z udziałem trzech wybitnych językoznawców: Jana Miodka, Jerzego Bralczyka i Andrzeja Markowskiego. Ten ostatni jest najmniej obecny w wywiadzie, prym zdecydowanie wiodą profesorowie Bralczyk i Miodek.

Mimo że rozmowa wydaje się czasem chaotyczna, to jednak można wyciągnąć z niej wiele ciekawych informacji na temat poprawności językowej. Rozmowa ma raczej lekki charakter, zabawny wydźwięk i czuć w niej swobodny styl rozmówców. Właściwie to doskonały przykład, że o ważnych i mądrych sprawach można mówić żartobliwym tonem.

Mnie najbardziej przypadły do gustu rozdziały dotyczące hiperbolizacji języka, nadużywania zdrobnień oraz te na temat odmiany nazwisk. W tekście pojawia się też wiele zabawnych anegdot. Ta o tym, że Rusinek (Michał Rusinek) się deklinuje i ta o kajecie, który styknie są chyba najlepsze.

Minusem książki jest jej forma wydania. Chociaż sposób prezentacji zrębu głównego jest czytelny, a tekst jest przejrzysty, to jednak format – ni to A4, ni to B5, ni to nie wiadomo co – jest koszmarny. Ciężko znaleźć dogodną pozycję czytelniczą z taką księgą, dodatkowo ubraną w twardą okładkę i nieprzyjemną, wyświechtaną niemożliwie foliową, biblioteczną okładkę. Nigdy nie rozumiałam bibliotecznej idei oprawiania książek w folię, jakiej mój tata używał do budowania szklarni na pomidory… Oprawiania ich w szary papier też nie rozumiałam… Czemuż nie pozwolić książkom swobodnie oddychać?

Poza wszystkim, dla mnie, jak zawsze, to czysta przyjemność czytać wypowiedzi profesorów Bralczyka i Miodka.

Za tak piękne bronienie słowa "Murzyn" lubię i szanuję profesora Miodka jeszcze bardziej :)

Ciekawa pozycja z którą warto zapoznać się. Przyznam, że czytałem tę książkę na raty ponieważ niektóre informacje oraz opinie musiałem przemyśleć. W takiej formie i częstotliwością; po kilka rozdziałów w różnych odstępach czasu, lektura była wciągająca. Różne ciekawe wątki oraz tematy w przystępnej formie. Warto zapoznać się z treścią nie spiesząc się.

34/52/2023

34/52/2023

Przyjemna lektura. Większość treści nie była dla mnie zaskoczeniem, ale coś tam sobie wynotowałem. Okładka jest estetyczna; bardzo duży format to zwykły skok na kasę, w książce nie ma aż tak dużo tekstu, zawarte zagadnienia są omawiane pobieżnie.

Ciekawa rozmowa wybitnych znawców języka polskiego. Bez odpowiedzi, za to w formie naklaniajacej do refleksji, szukania, analizowania słów. Poruszająca współczesne "problemy" języka, które nie są tak naprawdę problemami tylko normalnymi zjawiskami wpływającymi na nieuniknioną ewaluację, zmiany. Jezyk ksztaltuje się razem z nami. Polecam ;)

Mam mieszane odczucia. Z jednej strony całą książkę czyta się szybko i przyjemnie. Są rozdziały, w których dyskusja jest dobrze moderowana, a rozmówcy trzymają się tematu, dzięki czemu każda strona przynosi tonę fascynujących językowych ciekawostek. Z drugiej strony w wielu rozdziałach (szczególnie na początku) otrzymujemy rozmowy "o wszystkim i o niczym", ciekawe tematy są ledwo liźnięte, żadne zagadnienie nie zostaje jakoś głębiej przedyskutowane. Rozmówcy meandrują, zmieniają temat i rzucają anegdotkami, często nie odnosząc się do pytania, tylko poruszając kwestie poboczne.

Forma mnie raczej nie przekonuje. Ponieważ jest to zapis dyskusji, to nawet w najlepszych rozdziałach dostajemy po prostu chaotyczny zbiór ciekawostek i anegdot - jest to wiedza nieuporządkowana i mało głęboka. Owszem, jest barwnie, jest żywo, jest w tym wszystkim jakiś urok. Mam jednak wrażenie, że lepiej by się taka rozmowa sprawdziła w formie nagrania na YouTube niż książki. Szczególnie że tekst pozbawia nas fascynującego sposobu wypowiedzi profesorów, ich charakterystycznego akcentowania, gestów i nienagannej dykcji.

Świetna zabawa i szybka nauka :) Choć nie zawsze się z Panami zgadzam, to jednak książka przyniosła mi solidną dawkę oświecenia.

Dzięki tej książce poczułam się, jakbym znów była na studiach!

Przy "Wszystko zależy od przyimka" co rusz chichotałam, tyle tam było smaczków i humoru! Nie mogłam się oderwać, mogłabym czytać i czytać. To książka, którą warto sobie dawkować i porcjować, ale też nic nie stoi na przeszkodzie, aby ją "połknąć" w dwa dni. Czemu nie?

Dzięki tej książce poczułam się, jakbym znów była na studiach!

To ogromna przyjemność czytać wypowiedzi specjalistów od języka, literatury, retoryki i kultury języka, które są zgrabnie tematycznie prowadzone przez zaprzyjaźnionego z nimi redaktora. Dzięki niemu wymiana zdań ma bardziej uporządkowaną formę, a dygresje uciekające zbyt daleko od głównego tematu są ucinane....

• Językoznawstwo
  • Ebooki