Powrót do Sulejówka

Włodzimierz Kalicki Wydawnictwo: Agora biografia, autobiografia, pamiętnik
Agora
2014-03-20
2014-03-20

Okładka książki Sztuka zagrabiona 2. Madonna znika pod szklanką kawy Włodzimierz Kalicki, Monika Kuhnke
Sztuka zagrabi... Włodzimierz Kalicki...
Okładka książki Uprowadzenie Madonny. Sztuka zagrabiona Włodzimierz Kalicki, Monika Kuhnke
Uprowadzenie M... Włodzimierz Kalicki...
Okładka książki Made in Poland. Antologia reporterów Dużego Formatu Anna Fostakowska, Piotr Głuchowski, Magdalena Grochowska, Magdalena Grzebałkowska, Jacek Hugo-Bader, Wojciech Jagielski, Marcin Kącki, Włodzimierz Kalicki, Tomasz Kwaśniewski, Piotr Lipiński, Michał Matys, Irena Morawska, Włodzimierz Nowak, Lidia Ostałowska, Beata Pawlak, Monika Piątkowska, Grzegorz Sroczyński, Wojciech Staszewski, Katarzyna Surmiak-Domańska, Witold Szabłowski, Mariusz Szczygieł, Leszek K. Talko, Wojciech Tochman
Made in Poland... Anna Fostakowska, P...

Wspaniale napisana i zinterpretowana (Ksawery Jasieński) historia drewniaczka, a potem nowo zbudowanego dworku w Sulejówku. Nie chce się wierzyć, że dopiero w 2000 r. nieruchomość wróciła do prawowitych właścicieli.

Kalicki na szczęście nie ugrzązł w pułapce muzealnej hagiografii, czego się zresztą spodziewałem.

Podszedł do temu oryginalnie i odkrywczo. Boć to jeden z lepszych reporterów, publicystów, pisarzy - już sam nie wiem, jak go zwać. Tak czy inaczej – mistrz swego fachu!

Dla mnie najciekawsze – Marszałek mi wybaczy – były fragmenty o b. premierze Jędrzeju Moraczewskim i niemieckiej szkole szpiegów Abwehry w czasie II wojny światowej tuz obok dworku (choć chyba odwiedziny Hitlera w Milusinie to jednak fake)

Opowieści o ludziach, którzy przeszli do historii jest całe mnóstwo. Znacznie rzadziej napotykamy w literaturze na wspomnienia miejsc, w których ci ludzie mieszkali. Włodzimierz Kalicki, autor "Powrotu do Sulejówka", postanowił napisać książkę o pewnym dworku i jego słynnym mieszkańcu. Tak powstała fascynująca historia "Milusina", w którym przed laty żył marszałek Józef Piłsudski.

Zakupiony przez Aleksandrę Piłsudską dworek w Sulejówku miał być nowym domem dla rodziny marszałka. Położony w leśnej okolicy "drewniaczek" został odnowiony rękami byłych legionistów i przez lata gościł w swoich progach największe osobistości II Rzeczypospolitej Polskiej. To właśnie tam Piłsudski pisał książki, tworzył przemówienia i opracowywał strategię słynnego "zamachu majowego". I choć właściciel "Milusina" zmarł w 1935 roku, dworek nie stracił na znaczeniu. Jego dalsze losy po dziś dzień pozostają interesującą kartą burzliwej historii Polski, czego najlepszym dowodem jest książka Kalickiego.

Wspaniała fotografia Józefa Piłsudskiego i jego córek zamieszczona na okładce "Powrotu do Sulejówka" to nie jedyne zdjęcie, które zachwyci nas podczas lektury tej książki. Autor zadbał bowiem, by jego słowa opatrzone zostały całym mnóstwem fotografii z prywatnych zbiorów rodziny marszałka Piłsudskiego, jak również zdjęć pochodzących ze zbiorów Archiwum Akt Nowych i Narodowego Archiwum Cyfrowego. Dzięki tym materiałom mieszkańcy "Milusina" towarzyszą nam w wyjątkowo ciekawej podróży do przeszłości.

Znakomicie prowadzona narracja i dziesiątki ciekawostek z historii dworku oraz życia prywatnego rodziny Piłsudskich, zapewnią czytelnikom kilka godzin rewelacyjnej lektury, która daje zupełnie nowe spojrzenie na osobę marszałka. Wielki polityk widziany z dala od salonów Belwederu, w ogródku przed dworkiem, z pewnością zyska sympatię czytelników i pozwoli im choć na chwilę zapomnieć o wydarzeniach, które uczyniły z niego najwybitniejszego w historii przywódcę Polski.

"Powrót do Sulejówka" to książka idealna dla wszystkich miłośników architektury, którzy uwielbiają historie przedwojennych budowli. To także pozycja obowiązkowa dla zainteresowanych sylwetką i życiem prywatnym marszałka Piłsudskiego. Bez wątpienia wzbudzi ona również ciekawość u miłośników unikatowych, starych fotografii, którzy najpewniej potraktują ją jak drogocenny album godny honorowego miejsca w domowej biblioteczce.

Sulejówek, miasto położone 22 km na wschód od centrum Warszawy. Miejsce otoczone lasami, przepełnione ciszą i spokojem, kontrastujące ze zgiełkiem i gwarem pobliskiej stolicy. Już praktycznie od początków XX wieku miejsce to zaczęło wypełniać się letnikami, którzy w tak pięknych okolicznościach przyrody chcieli znaleźć chwilę wytchnienia. Jak grzyby po deszczu zaczęły wyrastać kolejne dworki i wille, w których zamożni mieszkańcy Warszawy spędzali wolne dni, a niekiedy i przeprowadzali się do nich na stałe. Prawdziwe zatrzęsienie przyjezdnych nastąpiło w latach dwudziestych minionego wieku, kiedy to dwie nieruchomości, wille „Milusin” oraz „Otrando”, dostały się w ręce Aleksandry Szczerbińskiej, żony jednej z najważniejszych i najbardziej poważanych osób w odradzającym się państwie polskim – Józefa Piłsudskiego.

Włodzimierz Kalicki w swojej książce "Powrót do Sulejówka" zabiera czytelnika w podróż właśnie do czasów, kiedy to Marszałek dumnym krokiem przechadzał się po pokojach dworku prowadząc dyskusje z przybyłymi gośćmi, dyktując swoje książki, czy wreszcie obmyślając plany polityczne. Począwszy od momentu zakupu posiadłości w 1921 roku, przez budowę dworku, przeprowadzkę, aż po słynny przewrót majowy – autor krok po kroku przeprowadza nas przez kolejne etapy związku Piłsudskiego z tym miejscem. Daje nam on wgląd nie tylko w życie zajętego polityka, ale również męża i ojca, a przede wszystkim mieszkańca „Milusina”. Na podstawie opowieści osób związanych z tym miejscem, Kalicki daje czytelnikowi możliwość poznania tej bardziej prywatnej strony osoby, która dla wielu już za życia stała się ikoną.

Na kartach tej książki Piłsudski schodzi jednak z piedestału i z pozycji największego autorytetu w państwie przeistacza się w zwykłego człowieka, który lubi słodkie ciasteczka i nie przepada za wykonywaniem prac ogrodniczych. Czytając "Powrót do Sulejówka" mamy szansę dowiedzieć się, jak marszałek pracował, jak spędzał wolny czas oraz kto składał mu wizyty. Jak już wspomniałam gości w Sulejówku nigdy nie brakowało. W progi domu marszałka zawitały nie tylko ważne figury ze świata polityki i wojskowości, ale również dziennikarze, literaci oraz delegacje zwykłych obywateli. Punktem kulminacyjnym tych wizyt były coroczne huczne obchodzone imieniny Józefa, kiedy to organizowano uroczyste marsze a do Sulejówka sprowadzana była ukochana klacz Marszałka, Kasztanka.

Ale "Powrót do Sulejówka" to nie tylko historia ludzi. Choć z okładki spogląda na nas Marszałek-troskliwy tata, obejmujące swoje dwie córki, to jednak to nie on jest głównym bohaterem tej opowieści. Piłsudski umiera na stronie 94, co zatem się dzieje na pozostałych 34? Pan domu odszedł, ale budynek stoi dalej. Doświadczył trudnych czasów II Wojny Światowej, choć z wojennej zawieruchy wyszedł niemal bez szwanku. Przetrwał wyniszczający okres PRL-u, kiedy to w ogołoconych wnętrzach powstało miejscowe przedszkole. Wreszcie w 2000 roku został muzeum upamiętniającym swojego wybitnego właściciela. Stał się kolejnym niemym świadkiem historii.

Przed rozpoczęciem lektury "Powrotu do Sulejówka" miałam pewne obawy, że na jej kartach znajdę bardzo jednoznaczny, bezkrytyczny obraz Piłsudskiego, swojego rodzaju laurkę stworzoną z myślą o nim. Całe szczęście Kalicki prowadzi narrację w sposób nie narzucający odbiorcy tekstu jednoznacznej oceny bohatera. Nie wiem, czy był to świadomy zabieg autora, ale jego książka pełna jest dość interesujących kontrastów. Z jednej strony widzimy rodzinę Piłsudskich, których nie stać na wybudowanie domu oraz na nowe ubrania dla dzieci, z drugiej jest to część środowiska elitarnego, która nie dość, że żyje w komfortowych warunkach, to jeszcze może pochwalić się nawet własną ochroną. W trakcie lektury doświadczamy momentów, w których życie toczące się w „Milusinie” przybiera bliski czytelnikowi, niemalże swojski obraz tylko po to, by za moment poszybować na powrót w wyższe sfery. Marszałek choć był ‘wodzem narodu’, to jednak wciąż pozostawał zwykłym człowiekiem, któremu pomimo całej listy przymiotów, daleko do ideału.

Książka Włodzimierza Kalickiego jest nie tylko ciekawa i dobrze napisana, ale również znakomicie wydana. Wewnątrz znajdziemy ponad sto fotografii, dających nam wgląd w nieco bardziej prywatną sferę życia Piłsudskiego, przedstawiające związane z nim postacie oraz ukazujące dworek w swoim pierwotnym wyglądzie. Całość została ubrana w stylizowany na lata dwudzieste minionego wieku projekt profesora Macieja Buszewicza.

"Powrót do Sulejówka" jest w moim odczuciu książką wieloznaczną. Chociaż sugeruje nam to okładka, nie jest to tylko opis pewnego wycinka z życia Marszałka. Nie można również wychodzić z założenia, że głównym bohaterem tekstu jest wyłącznie „Milusin”. Kalicki snuje raczej opowieść o pewnym okresie z życia II RP, daje nam możliwość poczucia atmosfery tych pierwszych lat niepodległej Polski. Dzięki temu książka ta trafi nie tylko do pasjonatów historii, ale do każdego, kto choć na chwilę pragnąłby przenieść się w czasie i poczuć klimat tych minionych lat.

Recenzja ukazała się na stronie http://literatkakawy.booklikes.com/

• Krajobraz faktograficzny z historią w tle
  • Biblioteka domowa
  • E-BOOKi