Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat

Okładka książki Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat Marek Borucki
Okładka książki Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat
Marek Borucki Wydawnictwo: Muza reportaż
reportaż
Muza
2015-01-21
2015-01-21
historia Polski nauka wynalazki odkrywcy Polacy

Niektóre historie wręcz mną wstrząsnęły. Wiele przykrych przypadków, ludzi, którzy zostali zapomniani tylko i wyłącznie poprzez względy polityczne, gdzie dla osoby takiej jak ja, która uważa, że polityka nie powinna w żadnym stopniu dzielić ludzi jest to bardzo przykre. W wielu przypadkach aż miałam ochotę wykrzyknąć "czemu ja tego nazwiska nie znałam wcześniej? Jak to możliwe, że o tej osobie się nie mówi, że nie jest powszechnie znana?" Jeżeli zaś chodzi o liczbę ciekawostek, jakie przyswoiłam, książka ta nie ma sobie równych.
Istnieją niestety też wady. Dla niektórych osób nie umiem znaleźć uzasadnienia dlaczego zostały opisane. Opis bohaterów, którzy rozpopularyzowali Zakopane jest zestawiony z historiami ludzi, którzy wynajdowali szczepionki na tyfus, czy polio, tudzież byli pomysłodawcami kolei transandyjskiej. Zwłaszcza pod koniec cały czas jest tylko o tym Zakopanem. Styl autora jest momentami trochę "szkolny", są fragmenty, które się czyta jak wypracowanie do szkoły.
Z perspektywy muzyka mogę dodać, iż bardzo szanuję za opis niezwykle ważnej postaci, jaką jest Wanda Landowska, jednakże wybór Maciejewskiego oraz Palestra nie jest dla mnie do końca uzasadniony, dużo bardziej zapomnianym kompozytorem, a jednocześnie wielkim był chociażby Włodzimierz Kotoński ze swoją legendarną etiudą na jedno uderzenie w talerz.
Niezaprzeczalny jest jednakże wielki research, jakiego dokonał autor. Doboru postaci zawsze można się doczepić i pewnie z każdej dziedziny dałoby się znaleźć mnóstwo wybitnych, a zapomnianych Polaków. Oceniając całkowicie, książkę polecam. Wiele z tych nazwisk naprawdę powinniśmy odkurzyć i od nowa docenić.

Szalenie nierówna książka, nie wiem w sumie jaki był klucz doboru postaci opisywanych przez autora. Od wynalazców szczepionek, poprzez kompozytorów a kończąc na księdzu co zrobił coś dla Zakopanego. Lekko stracony czas, zamiast 40 osób moznaby zrobić 15 - 20 a porządnie.

Bohaterowie ewidentnie ciekawi - książka nieco mniej

Bohaterowie ewidentnie ciekawi - książka nieco mniej

Bardzo dobra i potrzebna książka. Przedstawione są w niej sylwetki Polaków, o których się nie mówi, a którzy zasłużyli się w wielu ważnych sprawach lub też zrobili wiele dobrego dla innych. Pozycja warta do przejrzenia dla każdego, niezależnie od wieku.

Wstyd się przyznać, że o większości nie wiedziałam a pozostałej coś tam słyszałam.Brawa dla autora, że wziął na tapetę osoby, które są znane w świecie z poważnych osiągnięć i otwarcie mówiły o swoim pochodzeniu. Notki są tak skonstruowane zainteresować i w razie potrzeby być bazą do szukania dalszych informacji. Na pewno sięgnę po drugą część.

To chyba najdłużej czytana przeze mnie książka. Ale wynika go głównie z jej encyklopedycznego charakteru. Składa się ona z serii kilkustronicowych biogramów dotyczących wybitnych, choć niekoniecznie znanych, Polaków. Same biogramy czasem są ciekawsze, czasem mniej ciekawe - są momenty, gdy autor przemyka po informacjach, które mnie wydały się interesujące, a rozwodzi się na tymi - w moim odczuciu - mniej ciekawymi. Ale ten dobór - wiadomo - jest kwestią gustu. Natomiast same opisywane postaci są ogromnie ciekawe. Bardzo się cieszę, że miałam okazję zapoznać się z ich historiami.

Książka nie tylko dobrze prezentuje się na półce, ale jest dziełem do którego chce się powracać. Lektura obowiązkowa dla tych, którzy lubią poznawać biografie, kochają historię Polski, startują w teleturniejach, rozwiązują krzyżówki. Zawiera biogramy 39 postaci, które wniosły znaczący wkład w rozwój nauki i kultury. Najstarszy z opisywanych Polaków – generał Wojciech Chrzanowski urodził się w 1793 roku, wśród pozostałych zapomnianych znakomitości są osoby urodzone w XIX i XX wieku. Choć często żyli poza granicami kraju zawsze podkreślali, że czują się Polakami. Szkoda, że wielu z nich zostało zapomnianych lub próbowano podważyć ich dorobek, jak to było w przypadku Hilarego Koprowskiego – lekarza, pogromcy choroby polio. Niektórzy musieli zmagać się z zawiścią ludzi z branży. Nie wiem czym kierował się autor w doborze postaci. Biogramy liczące średnio ok. 10 kartek napisane są ciekawie, wzbogacone ilustracjami. Autor Marek Borucki, historyk z wykształcenia jest autorem ok. 40 książek z tej dziedziny. Książka ma drugą część, którą też zamierzam kupić i przeczytać.

Ksiazka posiada zyciorysy wielu wspanialych i intersujacych ludzi, jednak mialam wrazenie, ze momentami czytalam wpis z encyklopedii. Jednk polecam, bo bohaterowie tej ksiazki byli nietuzinkowymi Polakami, a wielu z nich nie znamy.

Marek Borucki w swojej książce pt. "Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat" stawia sobie za cel wydobycie z odmętów historii postacie wybitnych Polaków, którzy albo sukcesywnie wymazywani z pamięci rodaków przez władze komunistyczne, albo przypisywani innym narodom są w Polsce mało znani. Idea jak najbardziej szczytna.

Książka składa się z krótkich rozdziałów, z których każdy poświęcony jest innej postaci. Rozpoczynają się od pewnego rodzaju wstępu- krótkiej charakterystyki dokonań i najważniejszej przyczyny zapomnienia na jednej stronie, oraz wizerunku (zdjęcia, portretu) na drugiej. W dalszej części Autor przedstawia nam życiorys danej osoby, przerywany mnóstwem różnorakich zdjęć. Budowa książki ułatwia zapoznawanie się z dosyć nużącą dla większości tematyką, co jest wielkim plusem utworu.

Osoby, których losy chce przybliżyć Autor są dobrane całkiem dobrze. Faktycznie, są to postacie słabo rozpoznawalne, a przy tym ciekawe i zasłużone. Najbardziej cieszy mnie to, że pan Borucki zajmuje się nie tylko najczęściej wychwalanymi z racji profesji pisarzami, muzykami i malarzami, ale również na przykład inżynierami i geografami. Najbardziej zadziwili mnie wymienieni w książce lekarze- ich dokonania naprawdę są bardzo znaczące i aż dziw bierze, że tak słabo znamy ich twórców.

Książka mi się bardzo spodobała. Polecam.

Książka składa się z krótkich rozdziałów, z...

Bardzo słaba pozycja. Zobaczyłam tytuł i mówię sobie, będzie fajnie, będzie coś nowego niespotykanego, coś co mnie zaskoczy. Coś o czym nie miałam pojęcia.
I niestety moje oczekiwania to było 5% książki a reszta to daty, daty, daty, miejsca urodzenia, ucieczek, przebywania, zamieszkania. Jezu jakbym encyklopedie dostała za karę do przeczytania.
Było parę postaci które faktycznie były ciekawe, budowa kolei transandyjskiej, most żelazny, dom bez kantów...
Niestety te rzeczy które przykuły moją uwagę były w dużej mniejszości. Wolałabym więcej uwagi poświęcić tym kluczowym wynalazkom, osiągnięciom naszych rodaków niż informacji o tym gdzie się któryś z nich kształcił, jakich miał przeciwników i kto sławny był jego przyjacielem.

Jest tom drugi, ale raczej za niego się nie zabiorę.

Było parę postaci które...

• Biografie
  • 2017