Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat

Wydawnictwo: Muza
literatura faktu
Patrycja

W świecie osiągnęli wiele: sławę, szacunek, uznanie, często duże pieniądze . U nas mało znani, bądź w ogóle zapomniani. Książka wydobywa z narodowej niepamięci ludzi, których warto poznać bliżej. Wśród 39 postaci są wybitni naukowcy, genialni kompozytorzy, inżynierowie, konstruktorzy, artyści malarze, graficy, pisarze i społecznicy. Otrzymywali prestiżowe wyróżnienia, niektórzy wielokrotnie byli nominowani do Nagrody Nobla, byli zapraszani na światowe konferencje, występowali w najsłynniejszych salach koncertowych świata.
Ich dzieła przetrwały i wciąż są cenione. O kolei transandyjskiej, wielkim dziele Ernesta Malinowskiego słyszał prawie każdy, ale o tym, że firma budująca mosty, założona w Chicago przez Rudolfa Modrzejewskiego działa do dzisiaj, już wie niewiele osób. A przecież mosty zbudowane przez niego w USA wciąż uznawane są za nowoczesne. O tym, że genialny kompozytor z Leszna Roman Maciejewski, autor słynnego „ Requiem”, był przez pewien czas dyrektorem muzycznym Metro Goldwyn Mayer, wiedzą już tylko jednostki. To tylko dwa przykłady z wielu prezentowanych w tej publikacji.

Nieznane historie tych wielkich Polaków ilustrują unikatowe zdjęcia archiwalne.

źródło opisu: Muza, 2015

źródło okładki: muza.com.pl

CUD-NATURY | 2019-05-19

Wstyd się przyznać, że o większości nie wiedziałam a pozostałej coś tam słyszałam.Brawa dla autora, że wziął na tapetę osoby, które są znane w świecie z poważnych osiągnięć i otwarcie mówiły o swoim pochodzeniu. Notki są tak skonstruowane zainteresować i w razie potrzeby być bazą do szukania dalszych informacji. Na pewno sięgnę po drugą część.

Hanna | 2018-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2018

To chyba najdłużej czytana przeze mnie książka. Ale wynika go głównie z jej encyklopedycznego charakteru. Składa się ona z serii kilkustronicowych biogramów dotyczących wybitnych, choć niekoniecznie znanych, Polaków. Same biogramy czasem są ciekawsze, czasem mniej ciekawe - są momenty, gdy autor przemyka po informacjach, które mnie wydały się interesujące, a rozwodzi się na tymi - w moim odczuciu - mniej ciekawymi. Ale ten dobór - wiadomo - jest kwestią gustu. Natomiast same opisywane postaci są ogromnie ciekawe. Bardzo się cieszę, że miałam okazję zapoznać się z ich historiami.

Dorota | 2018-05-06
Przeczytana: 06 maja 2018

Książka nie tylko dobrze prezentuje się na półce, ale jest dziełem do którego chce się powracać. Lektura obowiązkowa dla tych, którzy lubią poznawać biografie, kochają historię Polski, startują w teleturniejach, rozwiązują krzyżówki. Zawiera biogramy 39 postaci, które wniosły znaczący wkład w rozwój nauki i kultury. Najstarszy z opisywanych Polaków – generał Wojciech Chrzanowski urodził się w 1793 roku, wśród pozostałych zapomnianych znakomitości są osoby urodzone w XIX i XX wieku. Choć często żyli poza granicami kraju zawsze podkreślali, że czują się Polakami. Szkoda, że wielu z nich zostało zapomnianych lub próbowano podważyć ich dorobek, jak to było w przypadku Hilarego Koprowskiego – lekarza, pogromcy choroby polio. Niektórzy musieli zmagać się z zawiścią ludzi z branży. Nie wiem czym kierował się autor w doborze postaci. Biogramy liczące średnio ok. 10 kartek napisane są ciekawie, wzbogacone ilustracjami. Autor Marek Borucki, historyk z wykształcenia jest autorem ok. 40...

KamillaM | 2018-05-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 04 maja 2018

Ksiazka posiada zyciorysy wielu wspanialych i intersujacych ludzi, jednak mialam wrazenie, ze momentami czytalam wpis z encyklopedii. Jednk polecam, bo bohaterowie tej ksiazki byli nietuzinkowymi Polakami, a wielu z nich nie znamy.

Eleckra | 2018-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2018

Marek Borucki w swojej książce pt. "Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat" stawia sobie za cel wydobycie z odmętów historii postacie wybitnych Polaków, którzy albo sukcesywnie wymazywani z pamięci rodaków przez władze komunistyczne, albo przypisywani innym narodom są w Polsce mało znani. Idea jak najbardziej szczytna.

Książka składa się z krótkich rozdziałów, z których każdy poświęcony jest innej postaci. Rozpoczynają się od pewnego rodzaju wstępu- krótkiej charakterystyki dokonań i najważniejszej przyczyny zapomnienia na jednej stronie, oraz wizerunku (zdjęcia, portretu) na drugiej. W dalszej części Autor przedstawia nam życiorys danej osoby, przerywany mnóstwem różnorakich zdjęć. Budowa książki ułatwia zapoznawanie się z dosyć nużącą dla większości tematyką, co jest wielkim plusem utworu.

Osoby, których losy chce przybliżyć Autor są dobrane całkiem dobrze. Faktycznie, są to postacie słabo rozpoznawalne, a przy tym ciekawe i zasłużone. Najbardziej cieszy mnie to, że...

Kotkad | 2017-09-30
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 30 września 2017

Bardzo słaba pozycja. Zobaczyłam tytuł i mówię sobie, będzie fajnie, będzie coś nowego niespotykanego, coś co mnie zaskoczy. Coś o czym nie miałam pojęcia.
I niestety moje oczekiwania to było 5% książki a reszta to daty, daty, daty, miejsca urodzenia, ucieczek, przebywania, zamieszkania. Jezu jakbym encyklopedie dostała za karę do przeczytania.
Było parę postaci które faktycznie były ciekawe, budowa kolei transandyjskiej, most żelazny, dom bez kantów...
Niestety te rzeczy które przykuły moją uwagę były w dużej mniejszości. Wolałabym więcej uwagi poświęcić tym kluczowym wynalazkom, osiągnięciom naszych rodaków niż informacji o tym gdzie się któryś z nich kształcił, jakich miał przeciwników i kto sławny był jego przyjacielem.

Jest tom drugi, ale raczej za niego się nie zabiorę.

vexlubo | 2017-09-18
Przeczytana: 18 września 2017

pomysł na książkę i inicjatywa -genialna.
wykonanie nie zawiodło.

bardzo mi sie podoba

Sandra Jasona | 2017-09-05
Przeczytana: 05 września 2017

Marek Borucki "Wielcy zapomniani Polacy, którzy zmienili świat": historia
Niektóre postacie znane, o niektórych słyszałam po raz pierwszy. Cała plejada od naukowców, lekarzy, społeczników, pisarzy, malarzy. Mamy pierwowzór Siłaczki - Faustynę Morzycką, mamy odkrywcę witamin - Kazimierza Funka, mamy właściciela Zakopanego - Władysława Zamoyskiego. Postaci jest 39, znalazłam nawet osobę, która chodziła do mojego liceum Witold Hulewicz :-). Całość okraszona ogromną ilością zdjęć. Nie jest to może pozycja zapierająca dech w piersiach, ale doceniam ogrom pracy, o niektórych postaciach jest tylko kilka stron, ale warto o nich i ich dokonaniach przeczytać. Na półce stoi drugi tom

Octopus | 2017-08-21
Przeczytana: 16 sierpnia 2017

Świetnie, że takie książki powstają!
Bardzo Was proszę przeczytajcie ją.
Kilka nazwisk znałam, a nawet z racji zainteresowań, wiedziałam czym zasłynęli noszący je ludzie (Kazimierz Funk, Arctowski, Ossendowski, Iłłakowiczówna czy Rudolf Weigl).
Dziękuję autorowi panu Markowi Boruckiemu, gdyż dzięki Niemu w znaczący sposób uzupełniłam braki w moim wykształceniu.

nina19 | 2017-01-03

Znakomity pomysł - przypomnieć tych Polaków, bez których historia czy nauka potoczyłyby się zupełnie inaczej, a którzy w polskim panteonie jakoś miejsca nie znaleźli. (Z drugiej strony... Czy my w ogóle mamy jakiś panteon? Mam wrażenie, że zupełnie nie cenimy tych, którzy pracowali głową. Co innego, gdyby walczyli z bronią w ręku, wszystko jedno jaką.) Natomiast wykonanie... Naprawdę jest tu dużo więcej wiadomości niż w Wikipedii? Chyba, że miało to być coś w rodzaju skorowidzu - zasygnalizowanie nazwiska; jeśli któraś postać zainteresowała mnie bardziej, mam sobie poszukać innych książek.