Gmachy i wnętrza sejmowe w Polsce

Wydawnictwo: Wydawnictwo Sejmowe
historyczna

Poza dwiema stolicami Polski Krakowem i Warszawą sejmy walne odbywały się w Grodnie, Piotrkowie, Toruniu, Radomiu, Sandomierzu i innych miastach. Miejscami ich obrad były zamki królewskie, a sale, w których się odbywały, miały okolicznościową dekorację artystyczną. W XIX w. sejmowano w rozmaitych budynkach, a czasem wznoszono specjalne gmachy parlamentarne, przy których projektach i dekoracji zatrudniani byli najwybitniejsi polscy architekci i artyści. Historyczno ikonograficzny przegląd tych budynków w ramach letniej działalności sejmu polskiego jest tematem bardzo interesującej pracy pióra autorki licznych opracowań architektury reprezentacyjnej w Polsce i poza jej granicami.