Wojna na morzu we współczesnym prawie międzynarodowym.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Adam Marszałek
historyczna

Problemy prawne związane z wykorzystaniem mórz i oceanów do działalności wojskowej mają ścisły związek z problematyką militarną i polityczną. Jednocześnie daje się zauważyć zacieranie tradycyjnej granicy pomiędzy prawem międzynarodowym obowiązującym w okresie pokoju i międzynarodowym prawem konfliktów zbrojnych. Dostosowanie obowiązujących zasad prawa wojny morskiej do realiów współczesności nie jest zadaniem łatwym. Należy przede wszystkim ustalić i zbadać, jaki jest stan obecny tego prawa, a następnie wskazać te jego dziedziny, które najbardziej wymagają rewizji bądź dostosowania do tych realiów. Biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój sił morskich w świecie należy stwierdzić, że prawna regulacja wojny morskiej w formie powszechnie obowiązujących aktów prawa międzynarodowego może nastąpić tylko za zgodą państw morskich dysponujących nowoczesnymi i silnymi flotami wojennymi. Autorzy podjęli próbę przeglądu istniejących skodyfikowanych oraz zwyczajowych norm prawa wojny morskiej, a w odniesieniu do niektórych problemów, zgłaszają sugestie dotyczące nowej kodyfikacji.

Bogusław | 2013-11-27