Córka piekarza

Wydawnictwo: Świat Książki
The Baker's Daughter
Elżbieta Kowalewska
giovanna

"Powieść wzruszająca, piękna niczym klejnot. Pochłania się ją jednym tchem” Tatiana De Rosnay Bestseller „New York Timesa”, w którym współczesna akcja jest równie fascynująca jak zawarta w nim opowieść z czasów wojny. El Paso w Teksasie i Garmisch w Niemczech tworzą razem niespodziewaną harmonię smaków. W 1945 r. Elsie Schmidt jest naiwną nastolatką, marzącą o swym pierwszym łyku szampana i...

"Powieść wzruszająca, piękna niczym klejnot. Pochłania się ją jednym tchem”
Tatiana De Rosnay
W 1945 r. Elsie Schmidt jest naiwną nastolatką, marzącą o swym pierwszym łyku szampana i pierwszym pocałunku. Ona i jej rodzina chronieni są przed skutkami wojny przez wysoko postawionego oficera SS, który chce się ożenić z Elsie. Kiedy w wigilię Bożego Narodzenia na progu jej domu pojawia się mały żydowski uciekinier, dziewczyna musi podjąć dramatyczna decyzję.
Sześćdziesiąt lat później, w El Paso w stanie Teksas, Reba Adams zbiera materiał do felietonu świątecznego dla lokalnego czasopisma. Gdy rozpoczyna wywiad z właścicielką niemieckiej piekarni "U Elsie", nie spodziewa się, że wróci tam wiele razy. Usłyszana historia ożywia w niej wspomnienia własnej dramatycznej przeszłości, zaś pytania Reby przypominają Elsie bolesne wydarzenie posępnego, ostatniego roku II wojny światowej. Obie kobiety muszą zmierzyć się z nieprzyjemnymi prawdami z przeszłości i znaleźć w sobie odwagę, by wybaczyć.
Sarah McCoy – córka oficera armii Stanów Zjednoczonych, spędziła dzieciństwo w Niemczech. Autorka trzech powieści. Mieszka z mężem w El Paso w stanie Teksas.

źródło opisu: http://www.swiatksiazki.pl/

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl/

Gosia | 2016-09-28
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 27 września 2016

Autorka, Sarah McCoy, córka amerykańskiego oficera, która dzieciństwo spędziła w Niemczech. Wydaje się, że to pomogło jej zrozumieć ten kraj i jego historię, bo dość dobrze przedstawiła ją w swojej książce.
Historia z czasów II wojny światowej przeplata się ze współczesnością.
Niestety wątek teraźniejszy jest słabszy. Na jego obronę mogę powiedzieć, że podobał mi się portret psychologiczny głównej bohaterki.
Natomiast wątek historyczny jest bardzo dobry.
Ciekawa historia niemieckiej rodziny, właścicieli piekarni w Garmisch w Niemczech. Autorka świetnie oddaje ich początkową fascynację osobą Hitlera, ich patriotyzm i gotowość poświęcenia dla Rzeszy.
Stopniowo otwierają oczy. Sami ponoszą ofiary, a niektóre pogłoski dotyczące bestialskich działań hitlerowców znajdują potwierdzenie w rzeczywistości.
To weryfikuje ich postawy aż do gotowości ryzykowania swojego życia dla innego człowieka. Okazuje się, że w każdym społeczeństwie są ludzie gotowi nieść pomoc.
Ciekawa strona obyczajowa...

Alicja | 2015-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2015

"Póki jest życie, jest nadzieja" (str 245)
Przepiękna historia niemieckiej rodziny pod koniec II Wojny Światowej i ich późniejsze losy.W każdym społeczeństwie są dobrzy ludzie, niosący pomoc, nadzieję i wiarę tak było i w Niemczech.Obłędne wizje Fuhrera i nazistów na szczęście nie dopadały wszystkich jej mieszkańców.Byli tacy, którzy narażając swoje życie ratowali Żydów. Elsie córka piekarza młoda dziewczyna należała do nich. Paradoksem jej siostra była wierną córką Rzeszy.Została objęta programem Lebensborn i przebywała w ośrodku, gdzie rodziły się czyste, aryjskie dzieci.Program ten obejmował tylko zdrowe dzieci, natomiast te słabsze, nie spełniające norm były z niego "usuwane". Pod koniec wojny w społeczeństwie niemieckim pojawia się zwątpienie, a nawet utrata wiary w cudowną ideologię Hitlera.
W czasach współczesnych (2007) w Teksasie reporterka Reba spotyka na swojej drodze Elsę, która ma już 79 lat. Mimo różnicy wieku wiele je łączy. Całe ich życie przeszłe i obecne składało...

allison | 2015-10-26
Przeczytana: 25 października 2015

Przeczytałam tę powieść jednym tchem, ale duże wrażenie zrobiły na mnie tylko te części, których akcja rozgrywa się podczas drugiej wojny światowej i tuż po niej. Współczesne perypetie bohaterów wydały mi się na tym tle znacznie mniej ciekawe, chociaż na pewno nie są banalne.

Przeplatanie się dwóch płaszczyzn czasowych wzmaga w czytelniku napięcie i daje okazję do wielu porównań dotyczących postaci, ich przeżyć, problemów, rozterek i wyborów życiowych.

Autorce udało się stworzyć powieść nietuzinkową, podejmującą ważne i wciąż aktualne tematy, jednak - niestety - są tu też "kwiatki", wynikające chyba z wadliwego tłumaczenia (np. użycie słowa "celebryci" w odniesieniu do uczestników balu wydanego podczas wojny na cześć hitlerowców - straszny zgrzyt!).

Po "Córkę piekarza" na pewno warto sięgnąć, gdyż jest to książka wzruszająca, zapadająca w pamięć, nie tylko trzymająca w napięciu, ale też dająca wiele do myślenia.

deana | 2015-04-16
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 16 kwietnia 2015

Chyba najlepiej świadczy o tej książce fakt ile razy do niej wracałam. Ostatnio czytałam sporo książek bardziej wymagających. Ta miała być odprężeniem i relaksem. Taką książką na raz, żeby się przyjemnie sympatycznie zrobiło. Zaczęłam czytać i dosyć szybko się zorientowałam, że jednak to nie to. Odłożyłam i postanowiłam wrócić za jakiś czas. Zaczynałam czytać lekkie powieści ale cały czas podświadomie wracałam do ,,Córki piekarza" i w końcu musiałam przyznać pokonana, że nie da się jej odstawić przed dotarciem do końca.

Akcja powieści rozgrywa się w dwóch płaszczyznach. Mamy Niemcy pod koniec II wojny światowej i współczesny Teksas. Połączone są osobą Elsie Schmidt, tytułowej córki piekarza. W 1945 roku ma siedemnaście lat i musi podejmować radykalne decyzje, takie które mogą zdecydować o życiu nie tylko jej ale także wielu innych osób. W Teksasie, Elsie stanie się przewodniczką i przyjaciółką dla Reby Adams, zagubionej i z poplątanym życiem osobistym dziennikarki, która pewnego...

Pinacolada | 2015-04-02
Przeczytana: 01 kwietnia 2015

Książka bardzo ciekawa. Podobała mi się atmosfera rodzinna jaką zbudowała autorka. Fajnie opisana praca przy wypiekaniu zwykłego, ale jak potrzebnego do życia chleba. Piekarnia dla głównych bohaterów jest wszystkim, opisane zapachy czułam podczas czytania. Naprawdę książka warta przeczytania..
Na końcu powieści znajdujemy miłą niespodziankę, przepisy większości opisanych wytworów piekarniczych o których możemy przeczytać na stronicach powieści. Może kiedyś spróbuje coś z nich upiec :) Bardzo serdecznie polecam bo warto zagłębić się w historię bohaterów:)

kajsa | 2015-09-15
Przeczytana: 15 września 2015

"Prawda jest lekka jak obłok"...taka myśl przychodzi do głowy Rebie,jednej z bohaterek powieści,która przez wiele lat swego życia z tą prawdą się mijała.Pewnie nigdy nie uświadomiłaby sobie tego,gdyby nie spotkanie z Elsie,bohaterką jednego z jej artykułów.
Przypadkowa znajomość staje się początkiem przyjaźni,mimo że między obiema kobietami jest duża różnica wieku i całkiem inne doświadczenia życiowe.Elsie uświadamia Rebie,że o kształcie i jakości naszego życia decydujemy my sami.
Ma za sobą bolesne przeżycia z okresu II wojny światowej,trudne życiowe wybory.Początkowo,jak większość Niemców,wierzy w ideologię głoszoną przez Hitlera.Jednak kolejne lata wojny i obserwacja otaczającej rzeczywistości-rozpasanie SS-manów,okrucieństwo i pogarda wobec Żydów,przedmiotowe traktowanie młodych Niemek i ich dzieci uczestniczących w programie Lebensborn -rodzą w niej zwątpienie i bunt przeciw takiemu systemowi.Nie,nie podejmuje Bóg wie jakiej walki z nim,ale coraz częściej dostrzega jego...

motyl43 | 2015-04-02
Przeczytana: marzec 2015

To nie była pozycja rewelacyjna, ani wybitna. Styl trochę "szarpany". Elsie łączyła przeszłość z teraźniejszością, ale to trochę za mało. Długo pozostawała niewyjaśniona sprawa Helzy i Tobiasa, na szczęście autorka wszystkie wątki pozamykała.Czytałam na czytniku, więc największą niespodzianką były dla mnie przepisy na ciasta i pieczywo pieczone przez Elsie- za które przyznaję dodatkową gwiazdkę. Będzie chlebek z rodzynkami na Wielkanoc ;).
"Miłość polega na małych rzeczach, codziennej trosce, czułości i wybaczeniu" Sarah McCoy

Monika | 2015-01-06
Przeczytana: 01 stycznia 2015

Zawsze z pewną dozą obaw podchodzę do książek ocenianych tak wysoko. Przeważnie powieści, które podobają się wszystkim, kompletnie nie trafiają do mnie.
Na szczęście tym razem było inaczej. "Córka piekarza" w pełni zasługuje na tak wysoką ocenę!
Powieść wciągnęła mnie od początku, a z każdą stroną było już tylko lepiej. Wielowątkowość, saga rodzinna i ciekawe tło historyczne tworzą interesującą całość, po którą zdecydowanie warto sięgnąć.

Paula | 2014-12-29
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2014
Przeczytana: 28 grudnia 2014

Piękna, cudowna, niesamowita powieść. Jedna z piękniejszych książek jakie przeczytałam. Historia młodej Niemki tak wciąga, że nie mogłam jej odłożyć póki nie przerzuciłam ostatniej strony. Wojna, tęsknota, strach, miłość i nadzieja to są główne wątki, które przeplatają się w tej powieści. Jestem pewna, że za jakiś czas ponownie z ogromną przyjemnością znów po nią sięgnę. Zdecydowanie najlepsza książka, jaką w tym roku przeczytałam i jestem bardzo zadowolona, że tak fajną powieścią udało mi się zakończyć "mój rok czytelniczy". Postanowienie na kolejny rok: PRZECZYTAĆ JESZCZE WIĘCEJ TAK WSPANIAŁYCH HISTORII.

talia44 | 2016-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2016

Akcja powieści "Córka piekarza" toczy się dwutorowo.W latach 1944-1945 w Garmisch koło Monachium,oraz współcześnie w teksańskim El Paso przy granicy z Meksykiem.
Książka jest bardzo nierówna.Historię wojenną czyta się świetnie.Jest bardzo dramatyczna i śledzimy losy bohaterów z wielkim zainteresowaniem i niepokojem.Natomiast wątek współczesny jest nudny,bezbarwny i nie wywołujący żadnych emocji.