Córka piekarza

2014-10-08
2014-10-08
Elżbieta Kowalewska
Elżbieta Kowalewska

Dość popularny obecnie pomysł na powieść dwuwątkową toczącą się w różnych płaszczyznach czasowych, tu nieco zawiódł. Chodzi o wątek współczesny, który mocno odstaje od wątku historycznego. Ale za ten drugi duży plus.

Ledwo zmęczyłam. Już myślałam, że nie podołam. Niby tylko 366 stron (e-book) ale miałam wrażenie, że ta książka nigdy się nie skończy.
Wątek współczesny chyba najsłabszy, jaki czytałam we wszystkich powieściach z dwiema liniami czasowymi. Główna bohaterka mnie wkurzała i w zasadzie nic się u niej nie działo, poza tym że wałkowania swoje wspomnienia. Zakończenie historii Reby nie mogło być bardziej przewidywalne.
Historia z czasów wojny też mnie nie porwała. Nie było wojennego tła, w sumie piekarnia dostawała gorszej jakości mąkę i to stanowiło różnice dla wojny i pokoju. Styl pisania totalnie nie angażuje. Bohaterowie, wszyscy są tacy sami i tak samo czytelnikowi obojętni.
I chyba najważniejszy problem tej książki to sposób pisania. Styl ciężki do przejścia, bardzo powoli idzie czytanie. Rozdziały zbyt krótkie by się zaangażować w opowiadaną część historii, za częste przeskoki pomiędzy wątkami.
Zapowiadało się dobrze, pomysł może i był ciekawy. Czytałam historie wojenne w powieściach osadzanych w Polsce, Anglii, Francji, nawet Japonii, ale w Niemczech jeszcze nie. Ale wykonanie pogrzebało wszystko. Nigdy już nie sięgnę po tę autorkę.

Polecam również audiobook

Polecam również audiobook

Książka „Córka piekarza” Sarah McCoy zabiera czytelnika w świat II wojny światowej i czasów współczesnych. Niemcy i Teksas w USA to dwa odległe czasy, w których akcja toczy się dwutorowo wokół tytułowej córki piekarza, a współcześnie pewnej dziennikarki opisującej święta poza USA.
W ostatnich latach jest bardzo dużo literatury dotyczącej wojny, wspomnień, większość to przeciętniaki. W tej książce dodatkiem są przepisy.

Nieprzeciętna, uwielbiam historie całego życia przez kilka pokoleń

Nieprzeciętna, uwielbiam historie całego życia przez kilka pokoleń

Bardzo intrygująca powieść, która łączy ze sobą w subtelny, ciekawy sposób dwie historie.💜❤💫

Jest to książka, która pokazuje nam II wojnę światową można powiedzieć z drugiej strony; oczami Niemców. Pokazuje, że w czasie wojny byli nie tylko źli Niemcy, że tylko my cierpieliśmy a oni nie, że wśród nich też były tragedie. Książka ciekawa, momentami bardzo wciągająca. Myślałam tylko, że będzie inne zakończenie...

Historia (a właściwie dwie historie) opowiadana jest dwutorowo i na przemiennie, przy czym ta wojenna zajmuje więcej treści książki. Jedna z opowieści dotyczy Elsie Meriwether, owa dama ma 79 lat i w El Paso w stanie Teksas prowadzi własną piekarnię specjalizującą się w wypiekach niemieckich, ponieważ Elsie jest z pochodzenia Niemką.

Z drugiej historii, dowiadujemy się, co gryzie (że z lekka sparafrazuję) Rebę Adams. Reba jest dziennikarką i właśnie dostała zadanie do wykonania, ma napisać artykuł o tym jak obchodzi się święta Bożonarodzeniowe za granicą. W tym celu postanawia przeprowadzić wywiad z Elsie i napisać jak ona obchodziła święta w Niemczech. Rzecz w tym, że Elsie święta w ojczyźnie to czasy wojny... Więc Reba nie dostanie słodko cukierkowej opowieści, o choince Mikołaju i świątecznych wypiekach.

I tak podpatrujemy sobie jedno dramatyczno — traumatyczne życie dorastającej Elsie w hitlerowskich Niemczech, oraz życie mocno niepoukładanej felietonistki, Rebe. Która, takie można odnieść wrażenie, nie bardzo wie, czego chce od życia i ma problemy z priorytetami i decyzyjnością.

Książkę czytało się dobrze. Rzadko kiedy można spotkać lekturę (beletrystykę), która opowiada o wojnie z punktu widzenia niemieckiej nastolatki. Przynajmniej ja za często takich nie spotykałam. Zwłaszcza że jest to też jedna z nielicznych książek poruszających, wprawdzie dość pobieżnie, ale jednak temat instytucji o nazwie „Lebensborn e.V.”. Co niektórzy bardziej dosadnie mówią o tym procederze "hodowla nadludzi". Swoja drogą bardzo ciekawy temat.

Książka liczy ponad 400 stron, ale czyta się szybko i, mimo że końcówka, nie stroni od smutnych wydarzeń, jednak jak dla mnie jest zbyt lukrowana. Zwłaszcza że na samym końcu autorka umieściła przepisy kulinarne głównie na wypieki, bułeczki, ciasteczka, ale też i na przykład, na dżemy. Co dla mnie nie było dodatkowym walorem tej lektury (to nie książka kucharska), ale pewnie dla niektórych czytelniczek będzie.

Z drugiej historii, dowiadujemy się,...

Nie wiem dlaczego, ale większość ostatnio przeczytanych przeze mnie książek zaczyna się fascynująco, po połowie historia robi się nużąca , koniec przewidywalny...

Ciekawe pokazanie wojny ze strony niemieckiej dziewczyny, córki piekarza, która w czasie wojny wchodzi w dorosłość. W fabułę wpleciono wątek lebensborn, o którym bardzo mało się mówi, a którego tragiczne skutki odczuwały niemieckie kobiety, a potem ich dzieci.
Z drugiej strony czasy współczesne i współczesne problemy, zawirowania rodzinne, problem uchodźców, samobójstwo i trauma rodziny.
Mnóstwo wzruszeń i emocji. Polecam.