Córka piekarza

Świat Książki
2020-09-30
2014-10-08
Elżbieta Kowalewska

Okładka książki Grand Central. Historie o wojnie i miłości Melanie Benjamin, Jenna Blum, Kristin Hannah, Amanda Hodgkinson, Pam Jenoff, Sarah Jio, Sarah McCoy, Kristina McMorris, Alyson Richman, Erika Robuck, Karen White
Grand Central.... Melanie Benjamin, J...

Książkę czyta się gładko i szybko, niemniej nieco zakłamuje rzeczywistość wojenną. Faktycznie reglamentacja była nawet w Niemczech dużo bardziej dotkliwa, prześladowania Żydów ostrzejsze, a przedstawienie ośrodka Lebensborn mocno dziwaczne. Gdybym nie miała o nich pojęcia, w ogóle bym nie zrozumiała czym były, tak marnie powieść je przedstawia. Ogólnie powieść mało odkrywcza, tendencyjna, nijaka. Ciekawszy wydał mi się jednak wątek wojenny, bo współczesny jest bardzo nudny.

Można przeczytać, bo będzie to przyjemnie spędzony czas, ale niczego wam ta książka nie urwie. Jest zbyt cukierkowo, nawet kiedy autorka bardzo sili sie na dramatyzm, te dobre, naiwne Niemki jakoś mnie nie przekonują.

Lubię czytać o podobnych historiach jednak ta jakoś mnie nie porwała. Podobała mi się, nie powiem, ale nie było efektu ŁAŁ. Historia Tobiasa skończyła się inaczej niż przypuszczałam i to chyba była jedyna niespodzianka.

Z jednej strony świetna!
Pomysł na fabułę, prowadzenie narracji, piękne opisy.
Jednak z drugiej strony... Eh... Niektóre wątki były tak naiwne, że aż przewracałam oczami. Plus obie główne bohaterki czasami były wybitnie irytujące.

Z jednej strony świetna!
Pomysł na fabułę, prowadzenie narracji, piękne opisy.

Bardzo dobra opowieść. Dzieje się w dwóch czasach: pod koniec wojny w nazistowskich Niemczech i w 2009r w Teksasie przy granicy z Meksykiem. W obu czasach jest opisana sytuacja walki o życie w ekstremalnych warunkach i konflikt moralny między powinnością a uratowaniem życia prześladowanych ludzi (dzieci). Pojawia się współczucie, które wymusza działania wbrew przyjętym regułom zmusza do rewizji wcześniejszych przekonań. Szczerze polecam.

Książka leżała na stosiku do przeczytania długi czas. Kiedy przyszła na nią pora nie byłam wstanie się oderwać. Piękna, a raczej piękne historie.

W 1945 r. Elsie Schmidt jest naiwną nastolatką, marzącą o swym pierwszym łyku szampana czy pierwszym pocałunku. Ona i jej rodzina chronieni są przed najstraszniejszymi nieszczęściami, jakie dzieją się w ich kraju- Niemczech, przez wysoko postawionego oficera nazistowskiego, który chce się z nią ożenić. Kiedy w wigilię Bożego Narodzenia na progu jej domu pojawia się mały żydowski uciekinier, Elsie wie, że wpuszczenie go do domu stanowi dla niej wielkie niebezpieczeństwo.
Sześćdziesiąt lat później, w El Paso w stanie Teksas, Reba Adams zbiera materiał do optymistycznego felietonu świątecznego dla lokalnego czasopisma.
Zasiada do wywiadu z właścicielką niemieckiej piekarni U Elsie' spodziewając się, że przebiegnie on łatwo. Lecz w rezultacie Reba wraca do piekarni wiele razy, gdyż zapragnęła poznać dokładnie całą opowiadaną jej historię. Historia ta ożywia w niej wspomnienia własnej dramatycznej przeszłości. Zaś Elsie pytania Reby przypominają bolesne wydarzenie tamtego posępnego, ostatniego roku II wojny światowej. Życie obu kobiet splata
się i obie są zmuszone do zmierzenia się z nieprzyjemnymi prawdami z przeszłości oraz muszą w sobie znaleźć odwagę, by wybaczyć.
Rzadko spotykana książka, w której współczesna akcja jest tak samo fascynująca, jak zawarta w niej opowieść z czasów wojny… El Paso w Teksasie i Garmisch w Niemczech tworzą razem niespodziewaną harmonię smaków.
Wisienką na torcie są smakowite przepisy z piekarni Elsie , proste i na pewno smaczne .

Książka porusza bolesny temat II wojny światowej widzianej z pryzmatu przeciętnej niemieckiej rodziny. Mimo opisanych trudnych doświadczeń ma pozytywne przesłanie.

Książkę czyta się bardzo dobrze ale akcja książki dzieje w kilku okresach czasowych więc należy zwracać na początek każdego rozdziału i zwracać uwagę który to jest rok no łatwo pomylić fabułę książki

Piękna historia. Miłość, odwaga i życie w strachu podczas wojny...

Piękna historia. Miłość, odwaga i życie w strachu podczas wojny...

• 2015