literatura polska
Ag2S

Po nagłej śmierci rodziców Beata próbuje odzyskać spokój. Nie jest to łatwe, ponieważ krótko po pogrzebie pojawiają się śledczy, podając w wątpliwość tezę o wypadku. Z każdym dniem w głowie Beaty wykluwa się więcej pytań, a znalezione przez nią pamiętniki ciotki Matyldy rzucają nowe światło na przeszłość całej rodziny. Odkrywane tajemnice zachwieją życiem kobiety. Żadna wartość nie pozostanie pewnikiem.

źródło opisu: Wydawnictwo Prozami, 2014

źródło okładki: http://www.prozami.pl/

Kasiek | 2014-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2014

Rewelacyjna, intrygująca i wciągająca książka. Jest to moje drugie spotkanie z twórczością tej autorki po "Pokoju Marty" i jeszcze bardziej emocjonujące. Fabuła nietuzinkowa, skomplikowana, trudno domyślić się, czego dowiemy się w następnej odsłonie. Miałam problem, aby znaleźć w niej moment, w którym mogłam ją odłożyć choć na chwilę. Nieustannie działo się coś, co mnie intrygowało i zmuszało do czytania. Zakończenie zaskakujące. Polecam gorąco.

Alicja | 2015-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2015

Wstrząsająca, mroczna historia, którą czytało się z niedowierzaniem i przerażeniem.To jedna z tych książek przez, które zaniedbuje się obowiązki domowe lub wykonuje je po łebkach byle tylko zasiąść w fotelu i śledzić dalsze losy bohaterów.Poznajemy dzieje trzech pokoleń rodziny głównej bohaterki Beaty. Wątek bieżący opowiadający o życiu i wydarzeniach po tragicznym wypadku rodziców Beaty i pamiętnik czytany przez bohaterkę autorstwa jej ciotki Matyldy,z którego dowiadujemy się o jej koszmarnym dzieciństwie, gdzie była poniżana i krzywdzona.Do czego zdolna jest nastolatka, a później dorosła osoba, żeby zwrócić na siebie uwagę i skierować miłość i uwagę najbliższych? Po śmierci rodziców Beaty wychodzą na jaw głęboko skrywane rodzinne tajemnice i niedomówienia do tej pory niewyjaśnione.Bohaterka ma pełną świadomość, że do tego momentu żyła w oszustwie i kłamstwie.Czy po gradzie ciosów spadających z różnych stron człowiek jest w stanie się podnieść i stawić czoło rzeczywistości? Czy...

Joanna | 2017-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2017

Odkryłam kolejną wspaniałą pisarke. Podtrzymuje stwierdzenie ,że lepiej przeczytać jedną wspaniałą książkę niż kilka takich sobie. Ta na pewno jest wspaniała. A czytając opis można stwierdzić ,że kolejna z ckliwych opowieści o żałobie, szukaniu sensu życia. A tu takie niespodziewana historia.

Ta książka jest przerażająca. Czytając opis z okładki nie przypuszczałam, że w środku znajdę tyle drastycznych i wstrząsających rzeczy, taki ogrom bólu, tragedii, chorej miłości, kłamstw i niedomówień.
To szokujące studium psychologiczne kobiety chorej na zespół Munchhausena, niepoczytalnej, która już jaka nastolatka a później dojrzała kobieta robiła wszystko, żeby zwrócić na siebie uwagę, żeby być kochaną, żeby być docenianą, lepsza od innych a nie molestowaną przez ojca i karaną..I tylko to się liczyło.
Nie lubię takich książek, zwłaszcza gdy przemoc dotyczy malutkich, niewinnych dzieci.Często odkładałam książkę na bok, żeby trochę ochłonąć, żeby przestać myśleć, żeby uświadomić sobie że to tylko fikcja a normalne życie wcale nie jest takie chore i nienormalne.Że są dobrzy i kochający ludzie i normalne rodziny.
To książka dla ludzi o mocnej psychice, którzy potrafią spokojnie czytać o takich okropnościach.Ja nie potrafiłam.
To książka bardzo smutna która wciąga ale też wzbudza...

Danway | 2014-11-29
Przeczytana: 28 listopada 2014

Jest to moje pierwsze spotkanie z prozą pani Magdaleny Zimniak, laureatką tegorocznego Festiwalu Literatury Kobiecej w Siedlcach w kategorii Pióro (Nagroda Czytelniczek) za powieść „Jezioro cierni”, którą także mam zamiar przeczytać w niedługim czasie.

Jak łatwo zauważyć nie będzie to koniec obcowania z książkami pani Magdy (a ma ich na koncie pięć). Jednak teraz czas przejść do tej ostatniej czyli „Białe róże dla Matyldy”. Książka należy do kategorii tych niebanalnych (i co by się o niej nie napisało wyjdzie banalnie, ale coś napisać trzeba (podobne zdanie ma Renata Kosin)).

Książka rozpoczyna się 13 czerwca 2013 roku, na dzień przed pogrzebem rodziców, głównej bohaterki książki Beaty Gregorczuk, którzy zginęli w wypadku samochodowym. Kolejnego dnia bohaterka dowiaduje się, że śmierć ich rodziców nie była przypadkowa. Jednak nie jest to jedyna tajemnica jaką ona poznaje. W wyniku prywatnego śledztwa oraz znalezionych pamiętników tytułowej Matyldy Beata poznaje kolejne fakty z...

książek: 1945

Opinia pochodzi z mojego bloga:

„Ból i euforia nadają smak naszej wędrówce na ziemi”. str. 140

Książka stała na mojej półce już od dnia premiery i chociaż kusiła mnie każdego dnia, to bezustannie sięgałam po inne powieści. W końcu zachęcona bardzo wysoką oceną oraz pochlebnymi recenzjami postanowiłam ostatecznie sięgnąć po najnowszą powieść Magdaleny Zimniak pt.: „Białe róże dla Matyldy”. Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością tej autorki i po lekturze tej powieści, mimo moich obaw, absolutnie nie odczuwam rozczarowania, wręcz przeciwnie nabrałam ogromnej chęci do poznania całego dorobku twórczego Pani Magdaleny Zimniak. Przyznam się, że dopiero od niedawna czytam prozę współczesnych polskich pisarzy, toteż pomału przekonuję się, że jednak na naszym rynku jest coraz więcej polskich twórców, po których książki naprawdę warto sięgać.

„Rozpaczaliśmy razem pół nocy. To też smak życia”....

andzia12 | 2015-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2015

Świetna książka. A tematyka az budzi szok. Postępowanie Matyldy mną wstrząsnęło.
Bardzo specyficzna książka ze świetną fabułą.
Ze względu na treść naprawdę polecam!

talia44 | 2016-11-08
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 08 listopada 2016

"Białe róże dla Matyldy"to wstrząsający i przerażający thriller psychologiczny.
Ani tytuł,ani okładka,ani początek,nic nie zapowiadało tak mrocznej treści jaką przedstawia powieść.Nawet nie wiem czy mi się podobała.Za dużo w niej przypadków,morderstw,rodzinnych dramatów,szaleństw i tajemnic.Starczyło by tego na kilka powieści.Jednak książka pani Magdaleny Zimniak wciąga,trzyma w napięciu i trudno się od niej oderwać.

Pokrecona | 2015-01-19
Przeczytana: 18 stycznia 2015

Wstrząsające studium psychologiczne. Książka trzymająca czytelnika w ogromnym napięciu. Warto było zarwać noc!!
Polecam!

boziaczek | 2016-04-25
Na półkach: Przeczytane, E-booki

Zabierając się do czytania książki „Białe róże dla Matyldy”, myślałam, że będzie to powieść z gatunku „lekkich”... Ot taka prosta historia o dziewczynie, która po stracie rodziców, przypadkiem trafia na pamiętnik swojej ciotki Matyldy i odkrywa rodzinne tajemnice. Nic bardziej mylnego! Magdalena Zimniak serwuje nam porcję wydarzeń, które z „lekkim” gatunkiem nie mają nic wspólnego. Pamiętnik ciotki Matyldy to historia niezwykle wstrząsająca, dramatyczna i porywająca zarazem.
Było to moje pierwsze spotkanie z prozą Magdaleny Zimniak i na pewno nie ostatnie. Kreacja bohaterów, sposób pisania, język książki to wszystko sprawia, że ciężko się oderwać od czytania choć na chwilę.
Polecam gorąco!