Dzieci kartografa

proza proza obca powieść przeszłość przyszłość
The Mapmaker’s Children
literatura piękna
proza proza obca powieść przeszłość przyszłość

Jestem zachwycona piórem Sary McCoy. Kolejna świetna książka, gdzie fakty i fikcja mieszają się ze sobą. Akcja toczy się dwutorowo w 1865 roku, gdzie główna bohaterką jest Sara Brown oraz w 2010, gdzie główna bohaterką jest Eden Anderson.
Znajdziemy tu Kolej Podziemną, wojnę Północ-Południe, niepłodność i psa Świerszcza, który ma zapełnić pustkę.

Książka, która wewnętrznie mnie poruszyła. Splata historię, która miała miejsce w przeszłości z dzisiejszą rzeczywistością, co jest naprawdę zaskakująco ciekawie zrobione. Zaskakuje, skłaniając jednocześnie do refleksji. Osobiście chciałabym przeczyta dalszą część.

Część historyczna bardziej wciągająca niż współczesna. Bohaterowie barwniejsi. Niestety jak dla mnie historia urwana w połowie. Niby dowiadujemy się jak potoczyły się losy Sarah ale najpierw następuje 15 letni przeskok a resztę historii pobieżnie przedstawia inna bohaterka. Taki trochę niedosyt.

Bardzo zaskoczyła mnie ta książka. Pozytywnie. Długo nie mogłam się za nią zabrać i nawet chciałam ją oddać do biblioteki bez czytania. I całe szczęście, że tego nie zrobiłam.
Powieść toczy się niejako dwutorowo. Bardzo ciekawa,bardzo przejmująca i wzruszająca.
Naprawdę świetna.

Początek książki był trudny ale im dalej tym lepiej. Piękna historia ludzi, którzy walczyli z niewolnictwem. Jednocześnie opowieść o rodzinie, która zmaga się z problemem braku potomstwa. Uważny czytelnik zauważy wiele wspólnych cech obu głównych bohaterek, tej z czasow obecnych i tej z historycznego tła opowieści.
Polecam

"Teraz jednak uświadomił sobie, że będzie mu potrzebna w tej podróży w nieznane - jako wspólniczka, a nie pasażerka."

"Mając takie atuty, jak niezależność finansowa i młodość, mogła rozpocząć nowe życie, z kim jej się podobało. I do tej pory mieć dom pełen dzieci. Lecz w zamian miała psy."

"Czuła dusza jest bardziej godna podziwu niż bystry...

Dawno tak nie męczyłam żadnej książki, a raczej ona mnie. Niby powinna być ciekawa bo temat poruszający, ale niestety nudy na pudy...
Więc raczej nie polecę.

Jedna z tych książek, którą przeczytałam z trudem. Dla mnie okropnie się ciągnęła.

Tak czułam podskórnie, że będzie to prosta powieść obyczajowa, dla której kontekst historyczny będzie tylko pretekstem (a takie są najgorsze!).

Głównym mankamentem jest to, że autorce nie udało się „ożywić” postaci historycznych ani nakreślić ciekawych bohaterów fikcyjnych. Przez to książka jest pełna płaskich postaci i sztucznych dialogów, a do tego dosyć niezgrabnej...

Książka całkiem przyjemna. Przede wszystkim wpływa na emocje, bo nie ma tu żadnej akcji, która będzie trzymała nas w napięciu. Przedstawione są w niej losy dwóch kobiet, każda z nich żyje w innym czasie i każda przeżywa inne rozterki, a jednak coś je ze sobą łączy. Powieść nie porywa, ale zmusza do refleksji.
Momentami może nieco się ciągnie, jednak mimo to, warto...

Dyskusje

• 2018