Służąca

Wydawnictwo: Świat Książki
The House Girl
Ag2S

Osadzona w XIX-wiecznej Wirginii i współczesnym Nowym Jorku, barwna opowieść o miłości, historii i sztuce, splatająca losy dwóch niezwykłych kobiet Lina Sparrow, młoda i ambitna prawniczka zatrudniona w znanej kancelarii na Manhattanie, otrzymuje zadanie, które może ją wywindować na szczyty palestry: ma przygotować zbiorowy pozew o wielomilionowe odszkodowania dla potomków amerykańskich...

Lina Sparrow, młoda i ambitna prawniczka zatrudniona w znanej kancelarii na Manhattanie, otrzymuje zadanie, które może ją wywindować na szczyty palestry: ma przygotować zbiorowy pozew o wielomilionowe odszkodowania dla potomków amerykańskich niewolników.
Podczas zbierania materiałów, Lina natrafia na ślad Lu Anne Bell, XIX-wiecznej malarki. Czy jej obrazy mogły być dziełem ciemnoskórej służącej, siedemnastoletniej Josephine? Jej potomek byłby idealnym powodem w procesie. Lina postanawia dowiedzieć się czegoś więcej na temat losów młodej służącej i odkrywa kolejne sekrety, dotyczące również jej własnej rodziny…

źródło opisu: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

allison | 2015-02-02
Przeczytana: 01 lutego 2015

Interesująca powieść, której akcja biegnie dwutorowo. Wydarzenia z XIX wieku zaciekawiły mnie znacznie bardziej niż bieżące perypetie młodej prawniczki. Jednak muszę przyznać, że autorce udało się trzymać mnie w napięciu przez całą lekturę.

Fabuła obfituje w liczne niespodzianki. Czytelnik nie poznaje od razu wszystkich ważnych wydarzeń. Autorka dawkuje informacje o bohaterach, które nie zawsze są przedstawione w porządku chronologicznym. Układają się one jak puzzle, ale zanim poznamy całość, trzeba uzbroić się w cierpliwość.

"Służąca" to powieść dająca wiele do myślenia na temat wolności przynależnej człowiekowi. To także historia miłości, przyjaźni, wielkiej pasji i wielkiego oszustwa.
Tara Conklin pisze o ważnych sprawach prostym językiem, chociaż sporo jest w książce plastycznych, bogatych, pobudzających wyobraźnię opisów.

gwiazdka | 2017-08-26
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 26 sierpnia 2017

Jak na debiut „Służąca” Tary Conklin jest bardzo dobrą powieścią. Spodobał mi się pomysł narracji prowadzonej dwutorowo: w połowie XIX wieku i na początku XXI przez dwie różne bohaterki. Historia przedstawiona w książce jest bardzo interesująca, opowiedziana też w bardzo ciekawy sposób. Do tego przypadł mi do gustu ton i styl pisarki. Mam tylko dwa malutkie, całkiem subiektywne, zastrzeżenia. Pierwsze to fakt umieszczenia w powieści nadmiaru tajemnic, moim zdaniem osobista historia i sytuacja Liny to takie napychanie dodatkowych treści. I drugi, że wszystko toczy się gładko i bez przeszkód, co sprawia, iż opowiadana historia staje się mniej wiarygodna. Poza tym uważam książkę za bardzo dobrą powieść społeczno- obyczajową.

Hipek | 2017-11-02
Na półkach: Przeczytane, EBook
Przeczytana: październik 2017

Autorce udało się napisać księżkę o uczuciach, która wciąga i trzyma w napięciu w sposób godny thrillera. Powieść jest także o niewolnictwie XIX wieku i podziałach społecznych na tym tle. Autorka dotyka wartości w świecie prawniczym. Ważnym motywem przewodnim akcji jest sztuka, ale także manipulacje na granicy prawa w obszarze własności intelektualnej. Autorka, pomimo dużej różnorodności podejmowanych zagadnień i dodatkowo prowadzonej narracji w dwóch okresach czasowych (połowa XIXw i czasy współczesne) potrafiła utrzymać ten kalejdoskop treści w swoistym porządku. Lektura książki sprawia czytelnikowi zarówno rozrywki czytania jak i doznań poznawczych. Polecam!

andzia12 | 2015-03-28
Przeczytana: 28 marca 2015

Uwielbima książki, których akcja toczy się w XIX w. i dotyczy Stanów Zjednocznocy. Stąd "Służąca" tak przypadła mi do gusta.
Akacja toczy sie dwu torowo, raz jest to historia Josephiny, a z drugiej czasy współczesne i losy prawniczki Liny. Podaczas zbierania materiału Lina poznaje historię swojego pochodzenia.
Autorka w świetny sposób przedstawiła problem niewolnictawa i ucieczki z farm w XIX w.
A cała kontrukcja fabuły z retrospekcją w przeszłość okazała się bardzo dobra.
Osobiście gorąco polecam!

Mollinka_90 | 2017-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2017

"Służąca" jest bardzo dobrym debiutem. Dotyka istotnej kwestii dla społeczeństwa amerykańskiego, kwestii znanej szerszemu gronu odbiorców, lecz w pewnych kręgach wciąż kontrowersyjnej i wzbudzającej wiele skrajnych emocji.
NIEWOLNICTWO i RASIZM, dwa pojęcia nierozerwalnie związane z XIX wiekiem w USA, przeplatają się na kartach powieści z pojęciami ABOLICJONIZMU i WOLNOŚCI.

Tara Conklin opisuje historię Josephine Bell, niewolnicy na plantacji bawełny w posiadłości Bell Creek. Młoda Murzynka staje się ulubienicą swojej białej pani, która daje jej szansę na lepsze życie, potajemnie ucząc ją czytać, pisać i rysować. To właśnie sztuka staje się pasją Josephine, a jej obrazy dokumentacją życia niewolników, o których historia zdaje się zapominać. Autorka przeplata dzieje Josephine z losami żyjącej współcześnie Caroliny Sparrow, 24-letniej prawniczki, której życiowa szansa na sukces zawodowy związana jest z przełomową sprawą sądową o uznanie praw potomków byłych niewolników do...

Lidka | 2017-10-06
Przeczytana: 06 października 2017

Podobno to debiut ... nie odczułam tego czytając. Bardzo dobrze połączone wątki.Mimo dwutorowej akcji ,czyta się rewelacyjnie.Z każdą stroną chcemy poznać prawdę. Niezwykle ciekawa historia niewolników jeszcze sprzed czasów wojny secesyjnej.Szczególnie zainteresowało mnie życie tytułowej służącej Josephiny.
Sama postać Liny również była ciekawa -choć to głównie za jej sprawą dowiadujemy się o życiu tych biednych ludzi.
Czyta się płynnie,dobrze skonstruowana fabuła.Jednym słowem polecam.

keys | 2015-04-13
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 13 kwietnia 2015

Ciekawie napisana powieść, w której akcja przebiega dwutorowo. Na początku jesteśmy w połowie XIX wieku a za chwilę przenosimy się na początek XXI w.
Mimo tego całość jest ze sobą ściśle spójna poprzez dawne i obecne wydarzenia, a dotyczą one niewolnictwa oraz losów Afrykańczyków w Stanach Zjednoczonych.
Do tego intrygujące zagadki i oszustwo sprzed lat, które powodują, iż czyta się ten utwór niemal jednym tchem. Polecam!!!

Joanna | 2017-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2017

bardzo mnie zainteresował temat niewolnictwa i związane z tym problemy ludzi potomnych. niestety autorka mnie rozczarowała. bardzo rozwleczona, dużo opisów. akcja dzieje się na dwóch płaszczyznach. teraźniejszość bardzo mi nie spasowała. natomiast czasy niewolnictwa fajnie opisane.

Książkowo_czyta | 2016-03-21
Przeczytana: 29 lutego 2016

Niniejsza książka jest debiutem literackim Sary Conklin.

Akcja powieści toczy się dwutorowo – jedną z narratorek jest żyjąca w XIX wieku Josephine, która jest niewolnicą, a jednocześnie służącą dziedziczki Lu Anne na farmie o nazwie Bell Creek.
Z drugiej strony ukazują nam się czasy współczesne, a ich przedstawicielką jest Lina (Carolina) Sparrow młoda, ambitna prawniczka, która jest córką znanego malarza Oscara Sparrow’a.

Kancelaria adwokacka, w której pracuje Lina otrzymuje zlecenie złożenia pozwu zbiorowego w kwestii gigantycznego odszkodowania dla potomków amerykańskich niewolników. W związku z powyższym Lina i jej pomocnik muszą znaleźć kogoś, kto będzie swego rodzaju twarzą dla w/w sprawy.

W ten sposób rozpoczyna się swoista wyprawa Liny w przeszłość, która jak dowiecie się w trakcie lektury zaowocuje wieloma odkryciami dotyczącymi nie tylko prowadzonej przez panią mecenas sprawy lecz także całego mnóstwa kwestii odnoszących się do jej życia prywatnego i relacji...

Madi | 2015-04-08
Przeczytana: 07 kwietnia 2015

Książka sama w sobie jest dobra,fabuła jak najbardziej ciekawa,ale styl w jakim została opowiedziana nie przypadł mi do gustu.
Powiem szczerze ,że tak do połowy powieści bardzo się męczyłam z czytaniem ,dopiero gdzieś tak po 200str.akcja zaczęła nabierać tępa i szło mi już lepiej.
Nie dawno czytałam "Dom służących",którym byłam oczarowana i "Służąca" w porównaniu z nim wypadła słabiutko.
Niemniej historia obu Pań- Joshepine,czarnoskórej służącej żyjącej w XIX wieku i Liny ,prawniczki żyjącej we współczesności,osnuta tajemnicami bardzo mi się podobała i oceniając książkę już jako całość ,daję jej wysoką notę.