Zły wilk

Wydawnictwo: Media Rodzina
Böser Wolf
literatura niemiecka
biomycha85

W kolejnym świetnym kryminale Nele Neuhaus trop prowadzi do pewnego sierocińca w górach Taunus i dziennikarki, która przygotowując reportaż, narazi się niebezpiecznym ludziom. Autorka porusza problem pedofilii i wykorzystywania nieletnich, w który to temat mocno zaangażowała się podczas pracy nad książką.

źródło opisu: http://mediarodzina.pl/

źródło okładki: http://mediarodzina.pl/

Oficjalna recenzja
Bartek książek: 64

Morze goryczy

Niemcy. Z Menu wyłowione zostaje ciało nastolatki. Nikt nie wie kim ona jest, skąd pochodzi i kto ją wykorzystał a następnie bestialsko zamordował. Policja jest bezradna, choć dwoi się i troi. Kolejne dni, tygodnie nie przynoszą rezultatu. Jednak w końcu następuje jakże oczekiwany przełom. Nadkomisarz Pia Kirchhoff, zajmująca się sprawą wespół z kolegami z komisariatu numer 11, nie spodziewa się jednak tego, co odkryje. I z pewnością nie chciałaby takiej wiedzy posiadać.

Śledztwo jednoznacznie wskazuje bowiem, że znalezione zwłoki mają związek z czymś totalnie przerażającym i obrzydliwym. Wystarczy powiedzieć, że dochodzenie doprowadza policję do rodzinnego domu dziecka, który to pełni dwojaką rolę. Do podobnych wniosków dochodzi znana i uznana (a także znienawidzona) dziennikarka telewizyjna, Hanna Herzmann. I płaci za to wysoka cenę. Podobnie zresztą jak była gwiazda adwokatury, Kilian Rothemund oraz psychoterapeutka Leonie Verges. Wszyscy oni są uwikłani w coś, co przerasta najśmielsze wyobrażenie. A co gorsza – nie jest do końca fikcją literacką.

Neuhaus nie stworzyła książki wybitnej. Jej warsztat pisarski nie jest wyjątkowy. Sama książka z początku też nie sprawia, że chce się ja czytać. Ale warto dać jej szansę i „przemęczyć” ponad sto stron, by dać się porwać historii niezwykłej, bolesnej i przerażającej. Autorka poruszyła bowiem temat wyjątkowo odrażający – pedofilię. I to w sposób nader ciekawy dla potencjalnego czytelnika – ubrała ją bowiem w płaszcz kryminału. Udało się jej jednak uniknąć bagatelizowania problemu, ba – wręcz go uwypukliła. Nie sprawiła tego za sprawą barwnie zdefiniowanych postaci – te są bowiem totalnie prozaiczne. Nie pomogły jej w tym drastyczne opisy – nijak się bowiem mają do tego, co serwuje nam choćby Krajewski. Napisała po prostu książkę, w której dominuje akcja i narastająca, z biegiem kart lawinowo, fabuła. To sposób niesłychanie dobry i skuteczny – od tej książki, poza mdłym wstępem (długim, ale to już chyba norma w naszych czasach) naprawdę trudno się oderwać. Akcja goni akcję, fabuła, mimo że przewidywalna, taka do końca nie jest, sprawiając kilka niespodzianek. Naprawdę – to pozycja warta zainteresowania, choć o trudnej tematyce.

Ostudzę jednak tych, którzy oczekują po „Złym wilku” kryminału na wskroś realnie opisującego pracę policji – to książka akcji. I bardzo dobrze. Świetnie się ją czyta, daje do myślenia, nie pozwala złapać oddechu (poza wstępem…). Tylko jedna uwaga – nie zwracajcie uwagi na „słodką” okładkę i, pod żadnym pozorem nie sugerujcie się tym, co napisano z tyłu – ta książka nie pozostawia „słodkiego posmaku z nutą goryczy”. Pozostawia morze goryczy.

Bartek `barneej` Szpojda

Roman Dłużniewski | 2018-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2018

Pod adresem pani Neuhaus napisałem wcześniej tyle komplementów, że teraz już sobie daruję.
Książka jest rewelacyjna! Koszmarny, obrzydliwy proceder a cała historia opisana w rasowy, perfekcyjny sposób. I Oliver i Pia popełniają błędy, ale są przy tym tacy normalni. Omylni jak każdy inny człowiek. Uderza przenikliwość Pii, uderza jej intuicja. Krok po kroku dochodzą do ujawnienia straszliwej prawdy.
Oby tylko wreszcie wyjaśnili sobie wszelkie urazy.
Polecam z czystym sumieniem!

allison | 2017-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2017

„Zły wilk” Nele Nauhaus to najbardziej poruszająca powieść z serii o Olivierze von Bodensteinie i Pii Kirchhoff. Tym razem para detektywów zajmuje się zabójstwem nastolatki, której okaleczone ciało wskazuje na długotrwałe więzienie, maltretowanie i przemoc seksualną. Ta śmierć to początek skomplikowanego i wielowątkowego śledztwa w sprawie pedofilii. Okazuje się ono trudniejsze niż bohaterowie mogliby przypuszczać. Trudniejsze i zataczające coraz szersze kręgi.

Problematyka podjęta przez autorkę robi ogromne wrażenie. Pisarka nie epatuje krwawymi i sadystycznymi opisami, raczej buduje napięcie i skupia się na przeżyciach ofiar, ich dramacie i nieodwracalnych zmianach w psychice. Podkreśla też bezbronność krzywdzonych dzieci i perfidię dorosłych zwyrodnialców.
To temat wciąż ważny, o którym mówi się coraz więcej, jednak dla wielu nadal pozostaje on tabu. Nele Nauhaus przełamuje tę barierę, pisząc o problemie pedofilii w sposób otwarty, przejmujący i realistyczny. Autorka...

Bożena | 2017-02-12
Przeczytana: luty 2017

"...brutalność i bestialstwo ukryte za fasadą przyzwoitości...” ten cytat z okładki daje pełen opis treści tej książki. Nie ma nic bardziej porażającego i bulwersującego niż przemoc, molestowanie i wykorzystywanie seksualne dziecka. Dla pedofilów i oprawców dzieci nie ma zmiłuj, powinno się ich skazywać na najgorsze tortury. Nele Nauhaus w "Złym wilku" bardzo otwarcie, w sposób przejmujący i realistyczny podejmuje temat pedofilii. Autorka przełamuje bariery i odkrywa mechanizmy działania prężnie działającej grupy pedofilskiej. Odsłania powiązania tej grupy ze światem polityki i biznesu, z osobami majętnymi, cieszącymi się uznaniem, szacunkiem i zaufaniem obywateli. Faktem jest, że do przemocy seksualnej wobec dzieci bardzo często dochodzi w ich najbliższym środowisku - w rodzinie. To tu zaczyna się ich piekło a doświadczonych krzywd, molestowane dziecko nie wymaże ze swej pamięci już nigdy.

„Zły wilk” to znakomicie skonstruowany kryminał, który budzi emocje, trzyma w napięciu a...

Strega | 2014-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2014

Kolejny świetny kryminał Nele Neuhaus! Tym razem akcja rozgrywa się w środowisku powiązanym z pedofilami, temat jest więc i delikatny i trudny. Sporo postaci, wiele wątków i - jak zwykle- wszystko mistrzowsko połączone. Trochę za wcześnie można zorientować się, kto jest winny, ale książkę i tak do końca czyta się doskonale.

Sargento_Garcia | 2014-12-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 24 grudnia 2014

Nele Neuhaus po raz kolejny pokazała swoją klasę. Po jej książki można sięgać w ciemno, mając pewność że przedstawiona historia będzie wciągająca jak chodzenie po bagnie.

motyl43 | 2014-11-16
Przeczytana: listopad 2014

Po mniej udanym "Kto sieje wiatr", śmiało mogę stwierdzić, że to najlepszy z tomów cyklu- Oliver von Bodenstein i Pia Kirchhoff. Mimo bardzo trudnego tematu, pojawiła się w książce iskierka radości i humoru - 6 letnia Lilly wnuczka Christopha. Jeśli ktoś zacznie znajomość z Nele Neuhaus od tego tomu nic nie straci ,bo akcja skupia się przede wszystkim na śledztwie, a nie na życiu bohaterów. Bodenstein nadal gamoń, nie potrafi obsługiwać telefonu, przynosi wstyd mojemu pokoleniu ;).

Ania | 2016-03-23
Przeczytana: 23 marca 2016

Autorka porusza w tej książce temat pedofilii i wykorzystywania nieletnich a ma to miejsce w sierocińcu w górach Taunus.Powieść jest świetna,niesamowicie ciekawa,wciągająca od samego początku,przerażająca,brutalna,opisuje potworne i bestialskie okrucieństwa wobec małych dzieci.Bardzo dobry kryminał z mocną,trzymającą w napięciu fabułą. Polecam!!!

Madi | 2016-05-08
Przeczytana: 07 maja 2016

Mocny,brutalny thriller,ze względu na bolesny temat jakim jest pedofilia.
Wciąga,zaskakuje i nie daje się od siebie oderwać.
Czyta się z zaciekawieniem i z wypiekami na twarzy.
Choć można domyśleć się kto kryje się za Złym wilkiem ,nie zmniejsza to przyjemności w czytaniu.
Może i trochę o włos za długa(nie mogłam doczekać się już rozwiązania sprawy),to warto trochę przemęczyć te kilka kartek ,by cieszyć się ogółem.

Stworek_vel_Oka | 2015-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2015

Pierwszy raz od dość dawna skończyłam czytać książkę i pierwsze co cisnęło mi się na usta, to były słowa: ty chu... liganie!
Tego się nie spodziewałam. Wiele spraw kryminalnych rozwiązałam tym razem szybciej niż Pia i Bodenstein, co jednak nie przeszkodziło mi w podglądaniu jak oni poradzą sobie ze śledztwem. Zresztą wydaje mi się, że tak naprawdę i wbrew pozorom, to nie trupy grają tu pierwsze skrzypce. Nele bardzo umiejętnie zwraca uwagę na problem wykorzystywania seksualnego dzieci, na to jak łatwo można zbagatelizować pierwsze objawy takich zachowań,a niestety sprawca jest często w najbliższej rodzinie.
A Lilly dostaje Oskara, zwłaszcza za scenę ze strony 428. :D

I może książka była ciut za długa, jednak jak w przypadku "kochanego ciała nigdy za wiele", tak samo mogę powiedzieć o Nele Neuhaus.
Świetnych kryminałów Nele nigdy za wiele! :D

emindflow | 2014-12-03
Przeczytana: 02 grudnia 2014

To z pewnością najlepsza książka w dorobku pisarskim Nele Neuhaus i jedna z najlepszych powieści kryminalnych, jakie czytałem w tym roku.
Głównym motywem "Złego wilka" jest problem wykorzystywania seksualnego nieletnich, zarówno w rodzinie, jak i poza nią w formie zorganizowanej .
Zbrodnia pedofilii nie jest tematem nowym w literaturze, ale mało kto potrafił pisać o tym w tak pasjonujący sposób. Jeśli na kimś zrobił wrażenie Zygmunt Miłoszewski rozprawiający się z podobną tematyką w "Gniewie", to zapewniam, że Nele Neuhaus robi to trzy razy lepiej.
Bardzo lubię styl pisania tej autorki, sprawiający, że nawet najgrubszą książkę dosłownie pochłaniam. Jestem wręcz zachwycony jej umiejętnością prowadzenia narracji oraz budowania kolejnych postaci. Sposób, w jaki pani Neuhaus przedstawia całą ohydę i bestialstwo postępowania pedofilów robi wstrząsające wrażenie, a świadomość ich wieloletniej bezkarności powoduje, ze pięści same się zaciskają.
"Zły wilk" jest wprawdzie już...