Elena. Wielki triumf

2023-08-23
2016-10-20
Miłosz Urban, Anna Urban
Anna Urban Miłosz Urban

Spoko książka ale nie jest to mój ulubiony tom z tej serii.

Spoko książka ale nie jest to mój ulubiony tom z tej serii.

Kochaaaaaam całym serduchem . Historia wspaniała choć czasami miałam ochotę zabić Tima za jego zachowanie . Na samym początku byłam uprzedzona do Farida, lecz po lepszym Poznaniu jest super! To jak jej pomógł przezwyciężyć strach przez skokami po upadku na zawodach . Końcówka jest wspaniałe napisana i mam nadzieję że W następnej części Tim się ogarnie ;)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Piętnastoletnia Elena, to dziewczyna, której życie nie raz rzucało kłody pod nogi, jednak ona nie ustępowała w walce o szczęście swoje i swoich najbliższych. Piąta część, opisująca jej losy to zbiór wydarzeń, które odmienią jej życie i relacje, szczególnie te miłosne.

Dramatyczne zwroty akcji wcisną czytelników w fotel, nie dając zbyt wiele czasu na wytchnienie, galopując od jednych wydarzeń do kolejnych. Losy nastolatki mieszkającej w stadninie koni to gwarancja wielu watków nawiązujących do tych zwierząt, co z pewnością zadowoli ich miłośników. Jeśli jednak nie interesują Was konie to nie zrażajcie się do książki, bo sama historia jest porywająca i szybko wciąga czytelnika, do tego stopnia, że ciężko oderwać, się zanim nie poznamy finału.

Piąta część niesie ze sobą wiele zmian, bo i bohaterzy dojrzewają, a to odbija się na ich zachowaniu, potrzebach i pragnieniach.

Autorka przyzwyczaiła nas, że na koniec książki funduje czytelnikom emocjonującą akcję, w której bohaterzy stają przed trudnym wydarzeniem, od którego często zależy życie innych, tym razem również tak było.

Uwielbiam w tej książce to, że nie wszystko kończy się "happy end'em", bo ten właśnie przewrotny los gwarantuje jeszcze ciekawszą historię.

Szczerze polecam całą serię!

Czy kiedykolwiek siedziałam na koniu? 🐴 Nie. Jednak mam niebywały sentyment do tych zwierząt, bo w rodzinnym mieście, niedaleko naszego domu, była stadnina, którą prowadziły dwie prawdziwie artystyczne dusze. 🧡 O nim mówiło się, że jest zaklinaczem koni. O niej, że ma serce na dłoni. Miejsce magiczne, do którego się wchodziło i od razu było się przyjacielem. Konie były dostojne, a wręcz majestatyczne. Dlatego z podwójną przyjemnością i sporą ciekawością sięgnęłam po książkę "Elena. Wielki triumf". 📖

Elena to aktywna nastolatka. Najbardziej na świecie uwielbia jeździć konno. 🐴 Zresztą doskonale sobie w tym radzi. Rodzice Eleny mają własną stadninę, co z jednej strony daje nieograniczone możliwości przebywania ze zwierzętami, a z drugiej strony przysparza wielu kłopotów - w tym również finansowych. 👨👩 Niestety, to nie jedyne problemy, które przysparzają dziewczynie zmartwień. Jej ukochany Tim, zmienia się nie do poznania. Za to w jej życiu pojawia się inny chłopak i niespodziewanie - inna dyscyplina sportu. 😮 Czy świat Eleny stanie na głowie, a życie zmieni się o 180 stopni? 👱‍♀️ Przeczytajcie. 📙

"Elena. Wielki triumf" to książka, która wciąga. Akcja toczy się wartko. Życie Eleny - miłośniczki koni po prostu nas ciekawi, chcemy wiedzieć więcej, wiedzieć, co za chwilę się wydarzy. 🐎 Każdy - nawet laik, dowie się z niej i zapamięta więcej o koniach, niż mógłby się spodziewać. 👍 Jeśli Twoja nastolatka szuka przyjemnej i wciągającej lektury na koniec wakacji - oto ona. 📖

Długo czekałam na możliwość ponownego spotkania z Eleną, Timem i Melike, więc po piąty tom serii "Elena Wielki triumf" sięgnęłam z konkretnie określonymi oczekiwaniami. Czy kolejne przygody tej sympatycznej nastolatki spełniły te oczekiwania? Z całą pewnością mogę napisać że tak, jednak ten tom zdecydowanie jest inny od poprzednich.

Po pierwsze od samego początku czuć, że bohaterowie serii wydorośleli, a problemy, z którymi się borykają, próbują rozwiązywać na własną rękę. Chociaż miejsce akcji i tło historii pozostają bez zmian, jest tu zdecydowanie mniej koni, a dużo więcej typowo nastoletnich dylematów związanych z dorastaniem i sprawami sercowymi. Między Eleną a Timem coś zaczyna się psuć. Chociaż byli parą idealną, to teraz coraz trudniej jest im się dogadać. Punktem kulminacyjnym okazuje się okropnie nieprzyjemna sytuacja, w której podczas zawodów zostaje postawiona Elena, jednak gdy pomiędzy zakochanymi dochodzi do coraz gorszych spięć, na horyzoncie pojawia się zupełnie nowy chłopak. Farid- utalentowany i słynny już piłkarz, który ze światem koni nie ma nic wspólnego zjawia się w życiu Eleny w momencie, w którym dziewczyna bardzo potrzebuje pocieszenia i właśnie wtedy wszystko staje na głowie.

Oczywiście tom piąty to bezpośrednia kontynuacja serii, dlatego, jeżeli ta książka w jakiś sposób zwróciła Waszą uwagę, bardzo polecam rozpoczęcie znajomości z Eleną od tomu pierwszego ( Wygrać z losem ). Każdy tom to inna intryga kryminalna, i chociaż tutaj też się dzieje ( zwłaszcza pod sam koniec) to tym razem Nele Neuhaus zdecydowanie skupiła się nie na koniach i zagadkach, tylko na problemach sercowych, związanych z trudnym czasem dojrzewania. Książkę czyta się w tempie ekspresowym, ponieważ język którym posługuje się Nele Nehaus jest bardzo naturalny i całość ma bardzo przyjemny wydźwięk. Jestem bardzo ciekawa tego, co wydarzy się dalej, ponieważ kolejny tytuł ( Fałszywy trop) wskazuje powrót do zagadkowej i niebezpiecznej odsłony życia w stadninie koni.

Po pierwsze od samego początku czuć, że...

To moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki i z główną bohaterką serii - Eleną. Jest to powieść z gatunku literatury młodzieżowej, jednak myślę, że również starsi czytelnicy się w niej doskonale odnajdą. "Elena. Wielki triumf" jest piątym tomem cyklu i co prawda książki te najlepiej czytać w odpowiedniej kolejności żeby zrozumieć wszelkie zależności oraz ciąg przyczynowo - skutkowy wszystkich wydarzeń, jednak ja osobiście bardzo szybko odnalazłam się w świecie głównej bohaterki, która jest miłośniczką koni i w ogóle mi nie przeszkadzał brak znajomości poprzednich tomów. Stylistyka i język jakim posługuje się autorka jest bardzo lekki, prosty i przyjemny co sprawia, że książkę czyta się naprawdę szybko, ja pochłonęłam ją w jedno popołudnie i z dużym zainteresowaniem oraz zaangażowaniem śledziłam losy Eleny. Fabuła została w interesujący sposób nakreślona, przemyślana i dobrze poprowadzona, a bohaterowie ciekawie i bardzo autentycznie wykreowani. Myślę, za śmiało moglibyśmy się z nimi utożsamić w niektórych przypadkach, podzielając podobne bolączki oraz dylematy. Historia została przedstawiona z perspektywy głównej bohaterki, co pozwoliło mi lepiej ją poznać, dowiedzieć się co czuje, myśli, z czym się mierzy, a tym samym mogłam lepiej zrozumieć jej postępowanie oraz decyzję. Muszę przyznać, że postać Eleny od samego początku przypadła mi do gustu i byłam niesamowicie ciekawa jak autorka poprowadzi jej losy, jakiś kłody rzuci jej pod nogi i jak Elena sobie z nimi poradzi. Bardzo kibicowałam tej młodej dziewczynie i chciałam dla niej jak najlepiej. W książce znalazłam wiele emocjonujących, a nawet poruszających momentów. Ogromnie podobało mi się to jak autorka przedstawiła wątek związany z końmi, w sumie nigdy jakoś szczególnie się nie zagłębiałam w tematykę pracy z tymi zwierzętami, a tutaj otrzymałam wiele interesujących informacji dotyczących tych pięknych i wdzięcznych istot. "Elena. Wielki triumf" to książka opowiadająca o pasji, marzeniach, wzlotach i upadkach, a także przyjaźni i miłości. Miło spędziłam czas z tą książką i jej bohaterami, chętnie w przyszłości sięgnę po dalsze losy Eleny i jej bliskich. Myślę, że fani koni oraz literatury młodzieżowej będą usatysfakcjonowani. Polecam!

Seria ,,Elena" autorstwa Nele Neuhaus zdecydowanie ma coś w sobie! Nie wiem, czy to fakt, że mimo iż nie jestem koniarą, to w tej książce kupił mnie ten temat, bo wszystko mnie bardzo klimatycznie i dokładnie opisane. A może to fakt, że momentami ta seria była naprawdę mroczna i podejmuje niezwykle dojrzałe tematy! Na kartach powieści dochodzi do mord*rstwa, post*zału, czy kradzieży zwierzęcia, bo bardzo nkue zdziwiło, gdyż to przecież książka dla dzieci. A tematy jakie podejmuje autorka to prze*oc domowa, problemy związane z zadłużeniami, czy kłótnie rodziców. ,,Elena" to naprawdę dojrzała i wartościowa seria ucząca, że o marzenia i miłość warto walczyć, a większość problemów można pokonać prędzej czy później. Szczególnie ujął mnie tom piąty, czy ,,Elena. Wielki tiumf". Jestem pewna, że to dlaczego iż w tym tomie bohaterowie są najstarsi i najbardziej dojrzali. Na więcej mogą sobie pozwolić i przez to autorka ma większe pole do popisu jeśli chodzi o fabułę. Ja Elenę i Tima pokochałam od pierwszego tomu, ale w tej części jakoś nabrałam do nich jeszcze więcej sympati. Wydaje mi się, że to przez fakt, że tutaj mieli naprawdę sporo problemów, a ich relacja juz nie była tak przesłodzona. Niestety Melike z tomu na tom robi się coraz gorsza... i mam wrażenie, że mimo iż reszta dorasta, to z niej jest naprawdę coraz gorszy dzieciak i to jest bardzo duży minus tej serii, bo po prostu ciężko przez to czytać książkę. Jednak polecam i kocham!!!

Ocena: 9,5/10

Za egzemplarz bardzo dziękuję @mustread.wydawnictwo

Kilkanaście lat temu pokochałabym tę serię całym sercem.

Elena to piętnastolatka, której całym życiem jest jeździectwo, konie są jej największą miłością i przy okazji rodzinnym biznesem.

Wkraczamy w świat pełen pasji, poznajemy życie w stadninie oraz rozterki miłosne naszej młodej głównej bohaterki. W tej części Elena rozstaje się ze swoim dotychczasowym partnerem a podczas zawodów jeździeckich dochodzi do wypadku, który w dużym stopniu wpływa na życie dziewczyny...

Książka wydaje się być stworzona dla nastolatków, jeśli macie w rodzinie kogoś 12+, to znam prezent idealny!

W tej historii przejewia się wiele pozytywnych wartości takich jak miłość do rodziny, szacunek do przyjaciół, a także pasja, która popycha człowieka do rozwoju. Książkę czyta się szybko i lekko, u mnie zostaje na półce pod tytułem ,,Dla córki, kiedy podrośnie"

Kilkanaście lat temu pokochałabym tę serię całym sercem.

Życie w stadninie, ogromna miłość do koni, rodzina i przyjaciele to zapowiedź piątej już części serii o Elenie.

W życiu dziewczyny cały czas coś się dzieje. Na domiar złego Tim zaczyna się zachowywać zupełnie inaczej. Elena nie może zrozumieć, co się stało. Gdy na zawodach dochodzi do katastrofy, dziewczyna otrzymuje pomoc od osoby, której się kompletnie nie spodziewała. Jednak to nie koniec zmian. Okazuje się bowiem, że piłka nożna może być równie fascynująca, co jeździectwo.

Tak wiele zmian, wiele emocji w życiu Eleny na pewno was zaskoczy. Akcja ciągle gna do przodu ujawniając kolejne wątki. Oj, będzie się działo.

Elena to seria książek dla młodzieży. Znajdziecie tutaj nie tylko ciekawą fabułę, ale i wiele zagadnień związanych z końmi i wszystkim, co z nimi związane. To seria o wielkiej pasji do koni, o prawdziwej przyjaźni, rodzących się uczuciach, wachlarzu emocji, sukcesach i porażkach. Nic więc dziwnego, że ta seria zyskuje kolejnych fanów.

"Lecz moim największym triumfem bylo odzyskanie wiary we własne możliwości. W tamtej chwili nieodwołalnie zamknęłam jeden z bardzo ważnych rozdziałów mojego życia, jednak wiedziałam, że czeka na mnie kolejny, ekscytujący etap, który właśnie się rozpoczął."
...
Mam straszny sentyment do tej serii. Czytałam ją 2 lata temu w starym wydaniu i przepadłam. Z perspektywy czasu mam takie same odczucia. Dosłownie, czytając tę książkę dosłownie zapominałam o świecie. Styl pisania autorki świetny, a wątek kryminalny oraz konny świetnie opisany. Bardzo lubię też to, że autorka , wspominając o jakieś sytuacji, tłumaczyła pokrótce co się wtedy wydarzyło (co jest dobre gdy czytasz książki w długim odstępie czasowym i zapomnisz o tej sytuacji). Zaczynając czytać tę serię, bałam się, że nie ogarnę tych wszystkich nazw rzeczy dla koni itp. ale tutaj też się niepotrzebnie bałam. Autorka zadbała o to, żeby osoby, które nie, są zapalonymi koniarzami też się, odnalazły. Jedyne co mnie irytowało to, jest to, że, miałam momentami wrażenie jakby Elena, była młodsza niż te 15 lat (lecz to nie ostudziło miłości do tej serii). Wszystkie części mogę śmiało polecić młodszym, ale uważam, że młodzież oraz dorośli też, przepadną, czytając perypetie Eleny oraz jej rodziny I przyjaciół.
[Współpraca barterowa @mustread.wydawnictwo]

• Nele Neuhaus