Wyklęty

The Pariah
masterton, horror
horror
Lavdrynka

Bohater opowieści John Trenton jest antykwariuszem i prowadzi sklep z pamiątkami w miasteczku Salem. Po tragicznej śmierci żony, Jane, John popada w depresję. Pewnego dnia kupuje na aukcji obraz z widokiem przylądka, na którym stoi jego dom. Kiedy jakiś tajemniczy mężczyzna chce odkupić od niego akwarelę, John postanawia wyjaśnić jej zagadkę. Wkrótce odkrywa, że Jane, a także inni zmarli z Salem i Granitehead, znajduje się we władzy azteckiego demona, władcy krainy zmarłych. Zostaje wciągnięty w przerażający koszmar, który staje się rzeczywistością.

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl

źródło okładki: http://grahammasterton.blox.pl

Tysia19 | 2018-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2018

Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością Grahama Mastertona, jestem niezadowolona, książka w ogóle mi się nie spodobała.
Zawsze daję publikacji pierwsze 100 stron, żeby akcja mogła rozkręcić się, jeśli tak się nie dzieje to lektura jest odstawiana i nie czytam jej dalej, tak było właśnie w tym przypadku. Tak mało interesującej książki jeszcze nie czytałam. Jestem z siebie dumna, że dotarłam AŻ do setnej strony, było to trudne i męczące.
Autorowi co prawda pewnie dam jeszcze jedną szansę, wiem że jednak nie w najbliższym czasie. Nuda, nuda i jeszcze raz nuda. Nie polecam tej książki.
#Niedokończone

Artur Jaworski | 2017-12-15

Wyklęty oraz Drapieżcy to moim zdaniem najciekawsze z horrorów napisanych przez Mastertona. Powieść ta mogła stać się poważnym dziełem, lecz autor zamienił suspens z początku na horror akcji; przesadził z ilością zjawisk nadprzyrodzonych - zjawy, żywe trupy, wróżki, demony - stworzył czasem wręcz komediowy miszmasz, ale pomimo tego książka jest wciągająca, a niektóre rozdziały, jak np. o skrzypiącej huśtawce, pogoni za głównym bohaterem duchów z cmentarza, kiedy demon prawie przełamał na pół jedną z czarownic, i kilka innych, zapadają w pamięć. Masterton nie jest pisarzem amerykańskim, to czuć w opisie zabytków, ubioru postaci, drogich trunkach, arystokratycznych rodach; akcja Wyklętego mogłaby się toczyć w Wielkiej Brytanii, nie w USA. Główny bohater to sympatyczny gość, który na końcu uległ fałszywej pokusie odzyskania, całych i zdrowych, zmarłej żony i nienarodzonego synka, w wyniku czego wielu ludzi poniosło śmierć. Kontrowersyjny pod tym względem bohater; szalone zakończenie...

Odgrzebuje ostatnio stare horrory, dawno też nie czytałam Mastertona, a lubię,wiec może i tak przez fakt powrotu do dobrze znanego wysoko oceniam.
Motyw dobrze znany: duchy, demony. Miejsce, gdzie zmarli przychodzą po żywych. Tak,tak włos sie jeżył podczas czytania.
Na początku bardziej trzyma napięcie, w trakcie gdy zostają odkryte karty z historii miejsca gdzie toczy się akcja, już lepiej orientujemy sie z czym mamy do czynienia następuje pewne wyhamowanie. Niemniej jednak dobrze poprowadzona opowieść. Choć czepiłabym się zakończenia, gdzie nagle raz dwa i pozamiatane. A gdzie walka ze złem? Gdzie poswięcenie bohaterów itd? Coś się chyba autor przy końcu spieszył i dlatego wyszło to nie najlepiej jak na mój gust.

Tomek | 2017-10-23

Naprawdę dobra książka...i jako jedyna przeczytana przeze mnie dwa razy:)
i czytałem z zaciekawieniem po raz drugi bo pierwszy raz to było baaaardzo dawno temu..

dona | 2011-04-16
Na półkach: Przeczytane, Horror
Przeczytana: 24 marca 2010

Jedna z najlepszych książek Mastertona. Wywarła na mnie duże wrażenie.

Shetani | 2015-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2015

Graham Masterton to autor, po którego książki sięgam w ciemno. Jedne podobają mi się mnie, drugie bardziej, ale mimo wszystko pokochałam styl tego pana i z chęcią spędzam czas z jego twórczością. Tym razem padło na „Wyklętego”, powieść, która łączy w sobie element grozy, kryminału i odrobinkę paranormalności.
John Trenton prowadzi sklep ze starociami w miasteczku Salem. Tak, w tym Salem, które wszyscy kojarzą z procesem czarownic. Jednak życie antykwariusza nie jest usłane różami, bowiem całkiem niedawno zmarła kobieta, którą kochał całym sercem. Jane, żona Johna, uległa tragicznemu i zostawiła swojego ukochanego na tym ziemskim padole. Ból po stracie jest niewyobrażalny, a z powodu obrazu, który John kupuje na akcji powiększa się jeszcze bardziej. Na pierwszy rzut oka w tym dziele sztuki nie ma nic niezwykłego, okazuje się jednak, że jest kluczem do rozwiązania zagadki dotyczącej azteckiego demona śmierci. Demona, który uwięził Jane.
To, co kocham w książkach Grahama Mastertona...

Marcin | 2010-06-15

Jedna z najlepszych dla mnie książek Grahama.

nightmichael | 2010-09-02
Przeczytana: sierpień 2010

Pierwsza przeczytana przeze mnie powieść Mastertona, stąd nie raził mnie jego schematyzm. Świetny, przerażający początek. Z czasem książka traci swój impet, ale i tak polecam ją każdemu, kto lubi czytać horrory i nie jest uczulony na Mastertona.

Tathagatha | 2011-01-18
Przeczytana: 17 stycznia 2011

Niezła pozycja, warta przeczytania. Szału nie ma, taka gdy ma się chęć na lekki, przyjemny (:D) horror.

PMM | 2017-02-14

Pierwszy raz zetknąłem się z książką typu "horror" No właśnie "horror" bo to taki horror, że.... Ale miło się czytało a to najważniejsze dla mnie.
Historia na początku wciąga - tego nie da się zaprzeczyć. Im dalej tym gorzej, ale nadal trzyma poziom. Zakończenie szybkie i może być dla niektórych rozczarowujące.
Podoba mi się klimat książki, podoba mi się także 'zapożyczenia' z prawdziwych postaci i wydarzeń.
No także książka, fajna. Horror? nie bardziej fantastyka :P