Dom pełen drzwi

Okładka książki Dom pełen drzwi Brian Lumley
Okładka książki Dom pełen drzwi
Brian Lumley Wydawnictwo: Phantom Press Cykl: Dom Pełen Drzwi (tom 1) Seria: Horror [Phantom Press] horror
horror
Dom Pełen Drzwi (tom 1)
Horror [Phantom Press]
The House of Doors
Phantom Press
1991-01-01
1991-01-01
Joanna Bednarek
dom pełen drzwi lumley brian

Dziwne, przekombinowane, im dalej, tym mniej to ma wspólnego z jakimkolwiek horrorem, a bardziej z dziwacznym sci fi.

Całkowicie nie tego spodziewałam się po tej książce. Liczyłam na opowieść mrożącą krew w żyłach i na mocno przerażający horror. A co znalazłam? Kiepsko napisaną, strasznie nudną historyjkę. Wielokrotnie ją odkładałam ale udało mi się dobrnąć do końca.

Dla fanów science-fiction. Wartka, trzymająca w napięciu akcja.

Dla fanów science-fiction. Wartka, trzymająca w napięciu akcja.

Katastrofa ! Kiepsko wymyślona, fatalnie napisana, bardzo źle przetłumaczona a przede wszystkim nudna do niemożliwości wariacja na temat pomysłu "każdy tworzy swoje własne piekło", znanego chociażby ze świetnego "Nie Mam Ust A muszę Krzyczeć" Harlana Ellisona

U podnóża góry w Szkocji pojawia się w ciągu jednej nocy wielki zamek, pozbawiony jakichkolwiek okien czy drzwi. Budowla uznawana jest za szczególny rodzaj pojazdu kosmicznego, staje się naturalnie sensacją medialną a także przedmiotem badań naukowców oraz zainteresowania służb państwowych.

Pewnego ranka grupa przypadkowo zebranych osób, wśród nich minister obrony Wielkiej Brytanii wraz z ochroniarzem, naukowiec, okultysta, francuski dyplomata, a również przypadkowo wplątana w wir wydarzeń młoda kobieta uciekająca przed mężem przemocowcem (kudosy dla Jasia Kapeli :-P),zostaje pochłonięta przez nagle powiększający się zamek.

W środku uwięzieni odkrywają odrębny świat, który, jak szybko się przekonują, jest czymś w rodzaju projekcji, sztucznej kreacji w stylu "Truman Show". W tym "wewnętrznym" świecie zamek wyposażony jest w wiele par drzwi, oznaczonych różnymi numerami. Za tymi drzwiami kryją się kolejne światy, światy tworzone z wewnętrznych lęków bohaterów.

W grze jest jeszcze dodatkowy element - obcy umysł nadzorujący przebieg eksperymentu, oceniający zachowanie rasy ludzkiej wobec stawianych jej wyzwań. Negatywny wynik testu oznaczać może anihilację ludzkości i zajęcie planety przez kosmicznych najeźdźców...

Brian Lumley to pisarz o ugruntowanej renomie, autor świetnego (przynajmniej na początku serii) "Nekroskopa", udanych pastiszy lovecraftowskich, generalnie całkiem ogarnięty autor, pisząc jednak "Dom Pełen Drzwi", nader wątłą powieść sci-fi z elementami horroru poniósł, w mej opinii, totalną porażkę

Z opisu wydaje się, że "Dom Pełen Drzwi" to może być coś naprawdę ciekawego, pomysł ma w sobie duży potencjał. Cóż z tego, skoro wykonanie zawodzi na całej linii.

Fabuła jest nieciekawa, zwyczajnie nudna. Lumley nie był w stanie wymyślić odpowiednio wciągających (albo pulpowo odjechanych) przygód dla swych bohaterów. Same postaci fabuły również niczym, ale to zupełnie niczym nie są w stanie przyciągnąć uwagi czytelnika, a przecież ten typ literatury przygodowej zbudowany jest własnie w oparciu o ciekawych bohaterów.

Jeszcze gorzej jest z elementami opisowymi i scenografią. Tutaj do bełkotliwej frazy Lumleya dochodzi jeszcze kiepskie tłumaczenie. Długimi fragmentami (szczególnie w środku powieści) po prostu nie wiadomo, co się dzieje, o co w ogóle w powieści chodzi. Właśnie, tłumaczenie - rzecz nawet nie w nieznajomości języka angielskiego czy w kiepskiej polszczyźnie przekładu - tłumaczka po prostu zupełnie nie ogarniała konwencji powieści i nie poradziła sobie ze znalezieniem odpowiedniego słownictwa dla niej. naprawdę, czytało się momentami tak okropnie, że aż oczy krwawiły.

Aha, Lumley to autor kojarzony przede wszystkim z grozą, powieść wydana została w przez Phantom Press zasadniczo w ramach serii "horror", ale elementów grozy jest naprawdę niewiele, to klasyczne (choć bardzo nie udane) sci-fi. Tak, że nawet wymogów fanów gatunku nijak nie spełni.

Nie wiem, może komuś się to i spodoba, ja jednak serdecznie odradzam. Nuda, do tego fatalnie napisane.

Zanudziłem się, nic nadzwyczajnego.

Zanudziłem się, nic nadzwyczajnego.

Uwaga to nie jest horror, to scienace fiction i do tego raczej średni. Garstka ludzi dostaje się do tajemniczego zamku, który pojawił się nie wiadomo skąd. W środku okazuje się, że jest to kosmiczny pojazd pełen tajemniczych drzwi, za którymi kryją się "światy" w których rządzą najbardziej skrywane lęki bohaterów.

Bardzo udany przykład książki totalnie przekombinowanej - zapowiada się początkowo jak rasowy dreszczowiec, a dostajemy coś mocno psychodelicznego, bliższe science fiction niż horrorowi sensu stricte. Autor ma sporo pomysłów, niekiedy ciekawych, ale jak to się mówi - za dużo grzybków w tym barszczu.

Lumley to autor obdarzony ogromną wyobraźnią, czego dowodzi oryginalny, niezwykły świat opisany w tej książce. "Dom pełen drzwi" to literatura rozrywkowa, najbliżej jej fantastyce i powieści przygodowej, ale są też elementy horroru. Bardzo poczytna i wciągająca, pochłania się jednym tchem i... pozostaje z małym uczuciem niedosytu. Skoro już autor wymyślił tak widowiskową scenę dla swoich bohaterów, to powinien pociągnąć historię dalej, odkryć przed czytelnikiem więcej zagadek, wprowadzić dodatkowe intrygi. Szkoda, że kończy się na dwustu kilkudziesięciu stronach.

Do H.P.Lovecrafta to autorowi sporo brakuje. Taka zapchajdziura do przeczytania w pociągu albo w poczekalni u dentysty.

Zwięźle napisana (rozwlekłych opisów tu nie uświadczy...),z ciekawą fabułą, całkiem wciągająca. Co ciekawe od lat chciałam przeczytać tę książkę i byłam przekonana, że to horror...

• Horror
  • Horrory
  • Science Fiction
  • HORROR

Dodaj cytat z książki Dom pełen drzwi