Dom pełen drzwi

Wydawnictwo: Phantom Press
The House of Doors
horror
dona

Brian Lumley ur.1937 - pisarz angielski. Zafascynowany w młodości twórczością H.P. Lovecrafta, pisywał początkowo opowiadania a następnie powieści z gatunku horroru i mistery. Nie zyskały one większego rozgłosu. Przełom w jego pisarskiej karierze nastąpił po wydaniu książki Psychomech, zauważonej przez krytykę. Do dziś najbardziej znanym dziełem pisarza pozostaje zapoczątkowany w 1986 roku cykl Nekroskop, liczący obecnie 15 tomów. Lumley łączy w swej twórczości elementy mitologii Cthulhu, zjawisk paranormalnych (ESP), a także ludowe mity o wampirach, wilkołakach, złym oku i inne. Po części usystematyzował je w dość spójnej, choć odległej od rzeczywistości wizji świata. Ze względu na wątki udziału tajnych rządowych agencji w zmaganiach ludzkości z istotami o nadludzkich możliwościach, bywa nazywany Ludlumem horroru.
Dom pełen drzwi - spokojny, z niezliczoną ilościq wejść. Otwórz jedno z nich, a wkroczysz w krainę, której nie .da się porównać z żadnym koszmarem. Ogień piekieIny, wieczne przekleństwo, śmierć ...

Ciacho | 2011-10-21
Przeczytana: 21 października 2011

Całkiem inaczej to sobie wyobrażałem. Książka ta to właściwie nie jest stricte horror, bo jest tu też fantasy i trochę science fiction. Pomysł nawet dobry, ale w całości już tak dobrze to nie wygląda. Niektóre epizody są niezłe, może z 2 ciekawe postacie, zdarzyło się też, że poczułem napięcie. Jednak reszta nie zrobiła na mnie większego wrażenia. I na pewno do niej nie wrócę, bo mnie wymęczyła.

Angelika Borucka | 2011-05-18
Przeczytana: 2005 rok

jedna z lepszych książek, jakie przeczytałam.

Czytałam ją aktualnie po raz trzeci, choć pierwszy jako dojrzały człowiek - pierwszy raz sięgnęłam po nią jak miałam jakieś 8 czy 9 lat, więc byłam dzieckiem, a szczerze mówiąc Lumley się trochę dla dzieci nie nadaje. Acz. Przeczytałam, podobało mi się, ale namieszała mi w głowie ta książka, nie wiem czemu i nie wiem czym, ale wiem, że tak było.

Uwielbiam tę książkę. Jej bohaterów. Kolejnego Lumleyowskiego esperę i tę świetną koncepcję.

emwilga | 2014-02-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Horrory
Przeczytana: 10 lutego 2014

Książka opowiada o życiu pozaziemskim, które testuje gatunek ludzki na grupie ludzi, aby stwierdzić, czy można go eksterminować w celu zajęcia planety. Służy mu do tego Dom Pełen Drzwi, a za drzwiami koszmar każdego z uczestników tej nietypowej sesji. Kto pokona własne słabości ten ma szanse przeżyć, choć i tak, kierowany chorymi ambicjami stwór ma zamiar udowodnić wszystkimi metodami, że ludzie zasługują na zagładę. Momentami pobudza wyobraźnię, ale generalnie książka jest dla mniej wymagającego czytelnika.

Roman Dłużniewski | 2016-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2016

Do H.P.Lovecrafta to autorowi sporo brakuje. Taka zapchajdziura do przeczytania w pociągu albo w poczekalni u dentysty.

grawion_pl | 2014-04-10
Przeczytana: 31 marca 2014

Autor tego horroru jak zwykle tworzy ciekawą wizję światów równoległych. Książki Pana Brian’a często dotykają, czasoprzestrzeni, wielowymiarowości, dotykają sensu istnienia oraz człowieczeństwa. Tak też jest w tej książce. Pokazuje to zarówno w seriach „Tytus Crow”, „Psychomech” czy „Necroskop”.
Dom Pełen Drzwi to ponoć Horror, który czyta się na własną odpowiedzialność. W sumie nie spotkałem się jeszcze nigdy z horrorem, którego bałbym się czytać, lub który przyprawiłby mnie o dreszcze. Są to przeważnie przygodówki, które posiadają drastyczne sceny, krew, etc. W tej książce wiele takich nie ma, ale na pewno bohaterowie nie mogą narzekać na brak przygód i zapewne to oni przeżywają horror.
Jest za to kosmos, wiele światów, oraz łatwe do przewidzenia zakończenie. Książki Lumley’a czyta się łatwo, rozdziały są krótkie i nie ma nudnych opisów przyrody czy charakterystyki postaci.
Jeśli ktoś chce dobry horror to Dom Pełen Drzwi może go rozczarować. Dla mnie to raczej kosmiczna...

eR_ | 2014-05-09

Szybko się czyta,z opisu na okładce powinienem lać w gacie co najmniej,a tu klops .

Barcki | 2016-02-28

Oto i jeden z tych nielicznych przypadków, kiedy to sięgnąłem po książkę z uwagi na wpadającą w oko okładkę. Niby stare porzekadło głosi, że kiepskie to kryterium oceny w przypadku książek ale jednak bądźmy zupełnie szczerzy – dobrze dobrana grafika kusi do sięgnięcia po produkt. Mnie okładka „Domu Pełnego Drzwi” urzekła swoją surrealistyczną i na swój sposób gotycką atmosferą i takiej też historii spodziewałem się po powieści Lumleya (który, tak na marginesie, nie jest dla mnie żadnym literatem z górnej półki i jego twórczość średnio mnie grzeje ale raz jeszcze powtarzam – okładka zrobiła swoje!). Cóż, dałem się zwieść na manowce, jako że „Dom Pełen Drzwi” jest jak najbardziej surrealistyczną historią, z tym że bliżej jej do science fiction niźli pełnoprawnej powieści grozy. Nadal jednak nie żałuję spędzonej z nią czasu bo choć Lumley nadal nie przekonał mnie do siebie w pełni, to jednak jest to jego najlepsza powieść spośród tych, które przeczytałem.
Akcja książki umiejscowiona...

NINa | 2012-08-28

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Doskonała książka s/f, pełna akcji i szybkich dialogów. Być może reżyser filmów serii 'Cube' przeczytał ją przed nakręceniem filmu, bo podobieństwa są aż nazbyt wyraźne. Grupa obcych sobie osób, z których każda specjalizuje się w innej dziedzinie zostaje porwana przez 'zamek' - obiekt, który pojawił się znikąd i ekspansywnie rośnie, pochłaniając znaczną część otaczającego go terenu. Obca inteligencja Sith zmusza ludzi do zmagań z własnymi pasjami i fobiami (gwałt, religia, mechanika, numerologia itp.), testując ich w kilku pseudo-rzeczywistościach niczym króliki doświadczalne. Prawdziwa śmierć w tym wirtualnym, choć bardzo realnym świecie jest możliwa. Genialny opis podróży maszyną (kolejką?) przez pustynię rdzy z nawiązaniem do 'Dune' Herbert'a w kwestii 'robaków' zamieszkujących rejon pustynny.

Kulka | 2015-11-09

Początek bardzo ciekawy, wciągający. Niestety im dalej w przód tym dziwniej. Do horroru tej książce daleko. Opisy zgonów mało wyraziście opisane. Nie czuć było dreszczyku podczas czytania. Wizja kosmitów pomysłowa ale jak dla mnie bardzo odbiegająca od utartych schematów. Dla lubiących czytać książka nie będzie stratą czasu. :-)

Klucznik | 2015-12-05
Przeczytana: 2011 rok

Książka dosyć ciekawa, pojawia się w niej fajna fabuła, fajne pomysły, ale w trakcie czytania... czegoś brakuje. Nie jestem w stanie stwierdzić tylko czego.