Wyklęty

obraz, strach, zagadka, koszmar
horror
Marcin

Inne wydania

Bohater powieści, John Trenton, jest antykwariuszem i prowadzi sklep z morskimi pamiątkami w miasteczku Salem. Witryna sklepu wychodzi na plac, na którym w XVII wieku spalono na stosie czarownicę. Po tragicznej śmierci żony, Jane, John popada w depresję psychiczną, na dodatek nawiedzają go nocne koszmary i wydaje mu się, że w domu gości duch zmarłej. Pewnego dnia kupuje na aukcji osiemnastowieczny obraz przedstawiający widok przylądka, na którym stoi jego dom. Kiedy jakiś tajemniczy mężczyzna koniecznie chce odkupić tę akwarelę, John postanawia rozwiązać jej zagadkę. Wkrótce odkrywa, że Jane była czarownicą na usługach azteckiego demona - Mictantecutli, władcy krainy umarłych. Zostaje wciągnięty w przerażający koszmar przeszłości, który staje się rzeczywistością.

Odgrzebuje ostatnio stare horrory, dawno też nie czytałam Mastertona, a lubię,wiec może i tak przez fakt powrotu do dobrze znanego wysoko oceniam.
Motyw dobrze znany: duchy, demony. Miejsce, gdzie zmarli przychodzą po żywych. Tak,tak włos sie jeżył podczas czytania.
Na początku bardziej trzyma napięcie, w trakcie gdy zostają odkryte karty z historii miejsca gdzie toczy się akcja, już lepiej orientujemy sie z czym mamy do czynienia następuje pewne wyhamowanie. Niemniej jednak dobrze poprowadzona opowieść. Choć czepiłabym się zakończenia, gdzie nagle raz dwa i pozamiatane. A gdzie walka ze złem? Gdzie poswięcenie bohaterów itd? Coś się chyba autor przy końcu spieszył i dlatego wyszło to nie najlepiej jak na mój gust.

dona | 2011-04-16
Na półkach: Przeczytane, Horror
Przeczytana: 24 marca 2010

Jedna z najlepszych książek Mastertona. Wywarła na mnie duże wrażenie.

Tathagatha | 2011-01-18
Przeczytana: 17 stycznia 2011

Niezła pozycja, warta przeczytania. Szału nie ma, taka gdy ma się chęć na lekki, przyjemny (:D) horror.

Karol | 2010-06-15

Jedna z najlepszych dla mnie książek Grahama.

Shetani | 2015-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2015

Graham Masterton to autor, po którego książki sięgam w ciemno. Jedne podobają mi się mnie, drugie bardziej, ale mimo wszystko pokochałam styl tego pana i z chęcią spędzam czas z jego twórczością. Tym razem padło na „Wyklętego”, powieść, która łączy w sobie element grozy, kryminału i odrobinkę paranormalności.
John Trenton prowadzi sklep ze starociami w miasteczku Salem. Tak, w tym Salem, które wszyscy kojarzą z procesem czarownic. Jednak życie antykwariusza nie jest usłane różami, bowiem całkiem niedawno zmarła kobieta, którą kochał całym sercem. Jane, żona Johna, uległa tragicznemu i zostawiła swojego ukochanego na tym ziemskim padole. Ból po stracie jest niewyobrażalny, a z powodu obrazu, który John kupuje na akcji powiększa się jeszcze bardziej. Na pierwszy rzut oka w tym dziele sztuki nie ma nic niezwykłego, okazuje się jednak, że jest kluczem do rozwiązania zagadki dotyczącej azteckiego demona śmierci. Demona, który uwięził Jane.
To, co kocham w książkach Grahama Mastertona...

nightmichael | 2010-09-02
Przeczytana: sierpień 2010

Pierwsza przeczytana przeze mnie powieść Mastertona, stąd nie raził mnie jego schematyzm. Świetny, przerażający początek. Z czasem książka traci swój impet, ale i tak polecam ją każdemu, kto lubi czytać horrory i nie jest uczulony na Mastertona.

wiejskifilozof | 2012-12-25

Bardzo nierówna książka ,ale fajna i naprawdę może przerazić . Nie samowita groza miasteczka , trupy .Postać azteckiego demona .Lecz były też momenty , no może nie śmieszne , lecz też nie za bardzo straszne .Fajny był za to finał .

Bartosz Porębski | 2011-07-27

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Właściwie wszystkie horrory Mastertona są takie same, więc ciężko wybrać "lepsze" i "gorsze", wszystko zależy od którego się zaczęło:
1-2: Kawał dobrego horroru, jest super!
3-4: Może być, ale robi się nudnawo.
5-6: Czy ta sympatyczka babka z którą kręci bohater zawsze musi umrzeć dokładnie w środku książki?!
7-8: O nie! Ileż można męczyć ten schemat?! Kolejny paranormalny potwór z przeszłości staje się istotą fizyczną, zabija w wymyślny sposób losowo wybranych ludzi dopóki dzielny bohater nie pozna jego natury i nie zatłucze go w zupełnie ordynarny sposób.

Pewną charakterystyczną cechą Mastertona jest też to, że pisze również poradniki seksualne i to w jego prozie widać.

"Wyklęty" był pierwszym z horrorów Grahama jakie przeczytałem, więc spokojnie mógłbym dać nawet 4, ale uśredniam ocenę po 7 pozostałych ;)

PMM | 2017-02-14

Pierwszy raz zetknąłem się z książką typu "horror" No właśnie "horror" bo to taki horror, że.... Ale miło się czytało a to najważniejsze dla mnie.
Historia na początku wciąga - tego nie da się zaprzeczyć. Im dalej tym gorzej, ale nadal trzyma poziom. Zakończenie szybkie i może być dla niektórych rozczarowujące.
Podoba mi się klimat książki, podoba mi się także 'zapożyczenia' z prawdziwych postaci i wydarzeń.
No także książka, fajna. Horror? nie bardziej fantastyka :P

Weronika | 2013-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2013

"Męczyłam" tę książkę ponad tydzień. Niestety akcja rozwija się dopiero w połowie książki, początkowo jest wyjątkowo nudna. Rozbroił mnie fakt, że główny bohater będący w żałobie po zmarłej nie tak dawno temu żonie i nienarodzonym synku, których śmierć była dla niego strasznym przeżyciem i oddałby wszystko, aby ten wypadek nie miał miejsca, jest w stanie tak szybko związać się z inną kobietą.
Książka nie pobudziła mojej wyobraźni, ale mimo wszystko koniec bardzo mi się podobał.