Szatański Pierwiosnek

Satan's Snowdrop
horror, ofiara, kat
horror
Monika

W spokojnym zakątku Szwajcarii jedna z ofiar nazistowskiego terroru odnajduje swego kata... jak się okazuje, sprzymierzonego z siłami zła. Wartka akcja oraz niepowtarzalny klimat tej powieści zachwycą każdego czytelnika

Magnis | 2016-05-02
Na półkach: Horror, Posiadam, Przeczytane

Horrory o nawiedzonych domach zawsze lubiłem czytać. Książka opowiada o takim domu, gdzie doszło w przeszłości do przerażających wydarzeń i kładą się cieniem na atmosferę domu. Smith jest znany z makabry, więc tutaj jej nie zabrakło i mamy kilka krwawszych scen. Większości jednak autor potrafił stworzyć klimat osaczenia i grozy towarzyszący bohaterom. Postacie wykreowane przez autora nie przeszkadzają i jakoś mocno nie irytują. Mnie zawiodło natomiast zakończenie, które jest proste i idzie po najniższej linii oporu.
Doczepiłbym się jeszcze tylko do tłumaczenia, które tutaj nieraz jest średnie niestety. Książkę czyta się dobrze i jak na Smitha dość ciekawa pozycja. Jak ktoś lubi powieści o nawiedzonych domach to polecam, ale trzeba pamiętać kto ją napisał. Sam czytałem kilka razy i jestem zadowolony z lektury, bo liczyłem tylko na niezły horror lub nawet słaby, a wyszedł całkiem dobry z ciekawą historią.

Veronika | 2014-01-15
Przeczytana: 14 stycznia 2014

Podejrzewam, że o „Szatańskim pierwiosnku” nie usłyszałabym gdyby nie moja ciocia. Wykłócałam się z nią o najlepszych autorów powieści grozy, a ta akurat poleciła mi tę książkę. Przeczytałam ją tylko dlatego by wyrobić swoje własne zdanie na jej temat.

Po pierwsze – nie rozumiem czym się tutaj tak bardzo zachwycać. Zwyczajna książka opowiadająca o nawiedzonym domu. Faktycznie – pomysł bardzo oczywisty, nieciekawy, ale zawsze mam nadzieję, że autor przerobi to na coś fenomenalnego. W tym przypadku było kompletnie na odwrót. Po drugie – nie jestem chyba przyzwyczajona do czytania o białych larwach, kawałkach mięsa i rozkładających się ludzkich ciałach. Nie, nie, NIE!

Przyznam szczerze, że bardzo się męczyłam, czytając ją. Niby marne ponad dwieście stron, ale wykończyły mnie do granic możliwości. Chciałam ją zakończyć jak najszybciej i kiedy dostałam taką szansę – ucieszyłam się. Jeśli macie możliwość poświęcenia swojego czasu na jakiś dobry horror – nie wybierajcie akurat tej lektury.

NieTylkoGry | 2016-10-25

Książka, o dziwo, spełniła oczekiwania, jakie w niej pokładałem, gdy po latach z radością wziąłem ją do rąk. Z ręką na sercu mogę powiedzieć, że jest to najlepsza z dotychczas przeczytanych przeze mnie książek Smitha, spokojnie zasługująca na mocną siódemkę. Ocenę z sentymentu jednak trochę zawyżam i wybaczam autorowi to, że spłodził takie rzeczy, jak chociażby, pożal się boże, Bestię czy Trzęsawisko, które czasem sprawiały, że zaczynałem wątpić w książkowy horror i skutecznie zniechęciły mnie do czytania następnych jego powieści. Jeśli zobaczycie Szatański pierwiosnek w bibliotece bądź antykwariacie, kupujcie bądź kserujcie; nawet jeśli macie o Smisie niezbyt pochlebne zdanie, ta książka być może pozwoli wam spojrzeć nań trochę przychylniej.

Ciacho | 2011-05-10
Przeczytana: 10 maja 2011

Wymęczyła mnie ta książka,chociaż czytałem ją zaledwie dwa dni. To co w niej dobre to początek i niektóre krwawe sceny w trakcie. Cała reszta jest po prostu straszna i bynajmniej nie odnoszę się tutaj do gatunku. Fabuła płytka,niektóre akcje wręcz wołają o pomstę do nieba,postacie banalne, a zakończenie po prostu kiepskie.

Biszkopcik | 2014-08-16

Na coś takiego czekałam. Na coś, przez co będę mieć obawy przed pójściem spać. Fabuła może trochę przesadzona i wszystko dzieje się trochę za szybko, jednak bardzo mi się podobało. Szybka i przyjemna lektura.

Kokon303 | 2014-05-01

Ogólnie dobry horror, niezwykle klimatycznie opisano tortury i wygląd tych hitlerowskich oprawców, odejmuje dwie gwiazdki za trochę spaprane zakończenie, trochę za szybko i łatwo kończy się koszmar bohaterów.

Ferho | 2016-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2016

Jeden z lepszych horrorów G.N.Smith'a jaki do tej pory przeczytałem.Nie jest to może jakieś specjalne dzieło,ale książka posiada swój klimat:)

| 2012-04-15

W Smith`ie zaczytywałem się w podstawówce. Były to pierwsze doświadczenia z horrorem oraz w szerszej perspektywie książkami dla dorosłych.Nie jest to postać w świecie pisarskim wybitna a dużo jego historii zachaczało o tandetę. O ile już w tedy dostrzegałem prostotę warsztatu tego autora, który w sumie pisze przeciętne krótkie historyjki -straszydła, będące odpowiednikami scenariusza filmowego horrorów klasy B, to jednak Szatański Pierwiosnek jest pozycją która zrobiła na mnie wrażenie ciekawą fabułą i faktycznym klimatem grozy. Do tego stopnia że teraz, po latach, bogatszy o doświadczenie przeczytania wielu innych autorów, lepszych powieści,ambitniejszych treści, z przyjemnością jeszcze raz po nią sięgnę. Ciekawie będzie rozpoznać i ocenić z obecnej perspektywy co takiego przeżywał tamten 14-latek(jako jeden z ostatnich wciąż noszący mundurek z tarczą) po powrocie ze szkoły, gdy zamiast odrabiać lekcję otwierał książkę z demonem-nazistą na okładce:)

AKUMAnoTSUBASA | 2013-11-02

pomysł dobry. zapowiada się bardzo interesująco, jednak im bliżej byłam końca tym bardziej książka mnie nudziła.

MadameShepard | 2014-04-14

Przepiękny tytuł. Poza tym należy unikać jak ognia.