Satan's Snowdrop
horror, ofiara, kat
horror
Monika

W spokojnym zakątku Szwajcarii jedna z ofiar nazistowskiego terroru odnajduje swego kata... jak się okazuje, sprzymierzonego z siłami zła. Wartka akcja oraz niepowtarzalny klimat tej powieści zachwycą każdego czytelnika

Magnis | 2016-05-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Horror

Horrory o nawiedzonych domach zawsze lubiłem czytać. Książka opowiada o takim domu, gdzie doszło w przeszłości do przerażających wydarzeń i kładą się cieniem na atmosferę domu. Smith jest znany z makabry, więc tutaj jej nie zabrakło i mamy kilka krwawszych scen. Większości jednak autor potrafił stworzyć klimat osaczenia i grozy towarzyszący bohaterom. Postacie wykreowane przez autora nie przeszkadzają i jakoś mocno nie irytują. Mnie zawiodło natomiast zakończenie, które jest proste i idzie po najniższej linii oporu.
Doczepiłbym się jeszcze tylko do tłumaczenia, które tutaj nieraz jest średnie niestety. Książkę czyta się dobrze i jak na Smitha dość ciekawa pozycja. Jak ktoś lubi powieści o nawiedzonych domach to polecam, ale trzeba pamiętać kto ją napisał. Sam czytałem kilka razy i jestem zadowolony z lektury, bo liczyłem tylko na niezły horror lub nawet słaby, a wyszedł całkiem dobry z ciekawą historią.

Veronique | 2014-01-15
Przeczytana: 14 stycznia 2014

Podejrzewam, że o „Szatańskim pierwiosnku” nie usłyszałabym gdyby nie moja ciocia. Wykłócałam się z nią o najlepszych autorów powieści grozy, a ta akurat poleciła mi tę książkę. Przeczytałam ją tylko dlatego by wyrobić swoje własne zdanie na jej temat.

Po pierwsze – nie rozumiem czym się tutaj tak bardzo zachwycać. Zwyczajna książka opowiadająca o nawiedzonym domu. Faktycznie – pomysł bardzo oczywisty, nieciekawy, ale zawsze mam nadzieję, że autor przerobi to na coś fenomenalnego. W tym przypadku było kompletnie na odwrót. Po drugie – nie jestem chyba przyzwyczajona do czytania o białych larwach, kawałkach mięsa i rozkładających się ludzkich ciałach. Nie, nie, NIE!

Przyznam szczerze, że bardzo się męczyłam, czytając ją. Niby marne ponad dwieście stron, ale wykończyły mnie do granic możliwości. Chciałam ją zakończyć jak najszybciej i kiedy dostałam taką szansę – ucieszyłam się. Jeśli macie możliwość poświęcenia swojego czasu na jakiś dobry horror – nie wybierajcie akurat tej lektury.

Barcki | 2018-04-06

Już dawno temu obiło mi się o uszy, że "Szatański pierwiosnek" to wyjątkowa pozycja w dorobku Smitha ale po przeczytaniu tej powieści musiałem mieć wyraz twarzy jak u dmuchanej lalki z sex shopu. Sama w sobie ta powieść to może żadne cudo ale jak na Guy'a to dzieło wręcz epokowe, za sprawą którego pisarz choć na chwilę przeniósł się do drugiej ligii i sięgnął poziomu pisarzy pokroju Mastertona. Jest klimat grozy, jest gore, wciągająca fabuła i bohaterowie, którzy - choć rozumem nie grzeszą - to w porównaniu do papierowych postaci z innych powiastek Smitha są wręcz z życia wzięci. Tym razem autor chyba naprawdę chciał zachować pewien poziom i podszedł do tematu bardziej na poważnie bo nawet typowych dla jego książek scen absurdalnego seksu tu brak.
Nie wierzę, że to piszę ale "Szatański pierwiosnek" to naprawdę dobry horrorek klasy B. Choć niczego innowacyjnego sobą nie prezentuje, to jednak w kategorii odmóżdżonej rozrywki to prawdziwa petarda. Nawet jeśli Smith na zawsze...

NieTylkoGry | 2016-10-25

Książka, o dziwo, spełniła oczekiwania, jakie w niej pokładałem, gdy po latach z radością wziąłem ją do rąk. Z ręką na sercu mogę powiedzieć, że jest to najlepsza z dotychczas przeczytanych przeze mnie książek Smitha, spokojnie zasługująca na mocną siódemkę. Ocenę z sentymentu jednak trochę zawyżam i wybaczam autorowi to, że spłodził takie rzeczy, jak chociażby, pożal się boże, Bestię czy Trzęsawisko, które czasem sprawiały, że zaczynałem wątpić w książkowy horror i skutecznie zniechęciły mnie do czytania następnych jego powieści. Jeśli zobaczycie Szatański pierwiosnek w bibliotece bądź antykwariacie, kupujcie bądź kserujcie; nawet jeśli macie o Smisie niezbyt pochlebne zdanie, ta książka być może pozwoli wam spojrzeć nań trochę przychylniej.

Ciacho | 2011-05-10
Przeczytana: 10 maja 2011

Wymęczyła mnie ta książka,chociaż czytałem ją zaledwie dwa dni. To co w niej dobre to początek i niektóre krwawe sceny w trakcie. Cała reszta jest po prostu straszna i bynajmniej nie odnoszę się tutaj do gatunku. Fabuła płytka,niektóre akcje wręcz wołają o pomstę do nieba,postacie banalne, a zakończenie po prostu kiepskie.

Biszkopcik | 2014-08-16

Na coś takiego czekałam. Na coś, przez co będę mieć obawy przed pójściem spać. Fabuła może trochę przesadzona i wszystko dzieje się trochę za szybko, jednak bardzo mi się podobało. Szybka i przyjemna lektura.

Galfryd | 2017-10-22
Przeczytana: 16 października 2017

Fakt to powszechnie znany, że naziści świetnie komponują się z horrorem, czego kolejnym dowodem jest "Szatański Pierwiosnek", jedna z lepszych powieści Guya N.Smitha.

Amerykański handlarz nieruchomości kupuje w Szwajcarii opuszczoną, wielką willę, należącą niegdyś do oficera SS Reichenbacha. Mimo oporu ze strony zaniepokojonych ponurym domostwem synka i żony wprowadza się do niego i urządza przyjęcie przywitalne. W nocy po przyjęciu umiera jeden z gości. Oficjalnie przyczyną jest zawał serca, ale to, oraz niepokojące pozostałych domowników koszmarne sny powoduję, że właściciel postanawia zmienić otoczenie. przenosi cały don do USA, by tam zamieszkać , w miejscu wolnym od duchów nazistowskiej przeszłości.
Niestety, klątwa podąża wraz z przenoszonym budynkiem. W nowym miejscu nadal straszą duchy zamęczonych ofiar i samego Reichenbacha (efektownie opisywany duch z gnijącą twarzą). Podejmowane przez Amerykanina próby zignorowania grozy czającej się w domu kończą się tragedią -...

Kokon303 | 2014-05-01

Ogólnie dobry horror, niezwykle klimatycznie opisano tortury i wygląd tych hitlerowskich oprawców, odejmuje dwie gwiazdki za trochę spaprane zakończenie, trochę za szybko i łatwo kończy się koszmar bohaterów.

Ferho | 2016-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2016

Jeden z lepszych horrorów G.N.Smith'a jaki do tej pory przeczytałem.Nie jest to może jakieś specjalne dzieło,ale książka posiada swój klimat:)

MadameShepard | 2014-04-14

Przepiękny tytuł. Poza tym należy unikać jak ognia.