Cabal. Nocne plemię

Cabal - the nightbreed
8385202234
Cabal, Nocne, Plemię
horror

Boon już wie, że nie znajdzie na ziemi ani szczęścia, ani radości. Oskarżony przez swego lekarza Deckera o popełnienie potwornych morderstw, decyduje się na śmierć. Lecz i ona nie przynosi mu wyzwolenia. Midian - legendarne miasto - zamieszkane przez odmieńców, degeneratów i mutantów, przyjmuje go do siebie. Ale i tam... Najwybitniejsze z dzieł literackiego czy filmowego horroru to te, które pod płaszczykiem makabry, krwi i okrucieństwa niosą bardziej wzniosłe treści – nierzadko niełatwe w odbiorze czy przyswojeniu. Pokazują one prawdę o człowieku, jego zachowaniach i lękach – a nierzadko także zabobonnych uprzedzeniach. Ukazują „drugą twarz” najwybitniejszego przedstawiciela zwierzęcego królestwa. Przedstawiają także inny charakter Zła, ciemnego i zamieszkanego przez dziwne istoty ukrytego przed oczyma śmiertelników świata. W wędrówkę po takiej krainie zaprasza nas po raz kolejny Clive Barker.

veinylover | 2016-09-08
Przeczytana: 08 września 2016

Ano tak sobie przeczytałem z czystej ciekawości, co by zapoznać odpady tfu-rczości undergrundowej... Historyjka jest, fabuła jest, a że bzdurna, to też sobie może być. Powiedziałbym, że na poziomie bajek Andersena tylko przeznaczona dla dorosłych, ale to też byłaby nieprawda, bo z bajeczek Andersena dla dzieci wynika jakiś morał, a tu go nie widać, a jeśli myślą przewodnią miałaby być myśl światła, że oto „wszystko jest gawno oprócz moczu”, to morał średnio fascynujący. Jeśli przekonywanie, że nie ma to jak miłość uleglej laski, co dla swojego macho da się pochlastać, to dla mnie też średnio, bo ja wolę wampirzyce i modliszki tudzież wilkołaczki. Jeśli myślą przewodnią ma być przekonywanie, iż najgorsze potwory kryją się pod ładnie skrojonymi oraz drogimi garniturami, to ja już to od dawna wiem i to bez tej książki.
Dla mnie marne 2 gwiazdki.

Tomasz Kordel | 2015-03-12
Przeczytana: 19 czerwca 2012

Cabala czytałem nie raz i nie dwa. Głównie za sprawą ciekawie napisanej historii. Jestem fanem twórczości Barkera, i moim skromnym zdaniem Cabal jest ciekawą podróżą do świata makabry i mistycyzmu. Tym którzy czytali książkę, mogę polecić film, pod tytułem Nocne plemię (ang tytuł to Nightbreed), który dość wiernie się jej trzyma.Tak jak w przypadku innej twórczości mistrza horroru znajdziemy tu szereg ciekawych, i oryginalnych postaci, troche seksu i oczywiście dreszczyk grozy.

Fasoletti | 2015-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2015

Nawet niezły horror, choć jak dla mnie nieco przykrótkawy. Niektóre wątki pozostały rzucone odłogiem, ale generalnie ma niezły klimat, a i postać "szmacianej maski" wymiata.

Maynard | 2012-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2012

Typowy horror z lat 80tych. Minimalne tło fabularne, szybka akcja, spłycona przyczynowo-skutkowość, psychologicznie na poziomie nabuzowanego hormonami nastolatka, ale czyta się, mimo wszystko, w miarę nieźle. Barker jako wizjoner, scenarzysta, reżyser spełnia się dobrze, jako pisarz jest mizerny i mierny. Pomysł potwornego azylu wyobrażałem sobie zupełnie inaczej, a sama podniosła nazwa Midian miała dla mnie otoczkę grozy i tajemnicy, szczególnie w kontekście płyty Cradle of Filth, pod tym tytułem. A tu zwykłe wymarłe miasto, nekropolia i podziemia. Sami mieszkańcy owego dominium opisani są ogólnikowo, bez szału i polotu. Po zwiastunie filmu muszę stwierdzić, że prezentuje się o niebo lepiej od książki, a charakteryzacja i fantasmagoria wymiata (jak na rok 1991!) No, ale obejrzymy - zobaczymy.

PingwinWiktor | 2015-09-01
Przeczytana: sierpień 2015

Swego czasu przeczytałam kilka dzieł Barkera, "Cabal" najmniej mi się podobał - choć jest zgrabnie napisany, przyjemnie się czyta i momentami naprawdę trzyma w napięciu. Wątki miłosne trochę irytujące.
PS Nie wiem też, kto oprawił "Nocne plemię" w tak paskudną okładkę, musiałam ją okleić papierem bo wstyd czytać publicznie ;)

Barcki | 2016-02-20

Trzecia pozycja sygnowana nazwiskiem Barkera w mojej biblioteczce i z tych trzech pozycji zdecydowanie najsłabsza (nie liczę tandeciarskiej „Historii Pana B.” bo w moich oczach to żadna pełnowartościowa pozycja a jeno błąd w sztuce). Sama w sobie dobra ale pozostająca w cieniu „Wielkiego Sekretnego Widowiska” i „Wąwozu Kamiennego Serca”. Fabuła jak najbardziej in plus, wyobraźnia autora nadal nie ma sobie równych ale jednak są tutaj rzeczy, które „Cabalowi” ujmują wartości ale o nich potem.
Tym razem Barker prezentuje nam historię niejakiego Boona, faceta z bardzo poważnymi problemami psychicznymi, który na pierwszych stronach powieści jest na etapie terapii u doktora Deckera - terapii o wielkim znaczeniu z perspektywy prawnej albowiem mającej udowodnić czy nasz bohater jest winny popełnionych w stanie nieświadomości brutalnych morderstw, o które podejrzewa go jego eskulap i o które podejrzewa się on sam. Czując podskórnie, że nie ma dla niego nadziei, Boon rzuca wszystko w diabły...

Joanna_85 | 2014-02-18
Przeczytana: 17 lutego 2014

Nieskomplikowana fabuła zawiera wszystkie niezbędne elementy do zaistnienia horroru. Są potwory, seryjny zabójca, jednostka niestabilna psychicznie, dużo krwi, tajemnicze miasto-widmo z niesamowitą nekropolią no i seks. Czyta się lekko, łatwo i szybko.

Brownsugar | 2015-04-10

Nie była to ksiązka zbyt ambitna. Ale mimo ,że okładka odstraszała swoją tandetnością to przeczytałam. Średnia

megakruker | 2011-11-26
Przeczytana: 03 sierpnia 2011

Książka taka jak i film . Coś nowego i kreatywnego ale zdecydowanie za krótka.

| 2015-05-06

To druga i ostatnia książka Barkera, po którą sięgnęłam.