Książka Roku 2018

Tłumaczenie: Anna Szczepańska
Wydawnictwo: Olé
What Happens at Christmas
giovanna

Pierwsze miejsce na liście autorów najlepiej sprzedających się książek według New York Timesa. Lady Camilla wie, jaki prezent chciałaby dostać na święta - oświadczyny przystojnego księcia. Wymarzony kandydat na męża chciałby zaś spędzić Boże Narodzenie w gronie tradycyjnej angielskiej rodziny. Camilla nie zamierza przedstawiać księciu swoich wyjątkowo dziwacznych krewnych i przyjaciół domu....

Lady Camilla wie, jaki prezent chciałaby dostać na święta - oświadczyny przystojnego księcia. Wymarzony kandydat na męża chciałby zaś spędzić Boże Narodzenie w gronie tradycyjnej angielskiej rodziny. Camilla nie zamierza przedstawiać księciu swoich wyjątkowo dziwacznych krewnych i przyjaciół domu. Decyduje się wynająć aktorów, którzy perfekcyjnie odegrają role członków idealnej rodziny. Kiedy niespodziewanie pojawia się dawno niewidziany stary narzeczony, sytuacja wymyka się spod kontroli..

źródło opisu: http://www.gwfoksal.pl/wydawnictwo/ole/

źródło okładki: http://www.gwfoksal.pl/wydawnictwo/ole/

Beata | 2018-05-07
Przeczytana: 07 maja 2018

Romans historyczny. Lekka, przyjemna komedia w stylu dell`arte. Prawdziwa, niewiarygodna komedia pomyłek, nikt nie jest tym za kogo się podaje.
Nasuwa mi się słynna aria z "Barona cygańskiego" Straussa: Ach! Wielka sława, to żart, książę błazna jest wart, złoto toczy się w krąg, z rąk do rąk, z rąk do rąk.

orchideaidea | 2015-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2015

Książki o tematyce świątecznej czyta się raczej na święta. Niby to żadna reguła, ale przyjemnie jest się wczuć dodatkowo w nastrój świątecznej atmosfery panującej również w czytanej książce. Zatem wychodząc tej myśli naprzeciw, skuszona poniekąd obrazkiem z okładki jak i zaintrygowana opisem samej książki, postanowiłam właśnie na święta zagłębić się w akcję tej opowiastki.
Przyznaję, że nieco się jednak rozczarowałam.
Akcja , która rozgrywa się w czasie świąt to zaledwie 30 ostatnich stron tej pozycji. Sam pomysł na rozwinięcie akcji wydaje się nietuzinkowy, bo w końcu nie codziennie wynajmuje się aktorów by ci zastąpili nieobecną akurat rodzinę i odegrali przecudowne tradycyjne święta dla iście nieprzeciętnego gościa, który okazuje się być księciem.
Niestety jednak uważam, że idea ta nie została ukazana w sposob, który powaliłby mnie na kolana, można było pewne wątki inaczej rozwinąć, a tak treść niepotrzebnie się dłużyła i nie ma co ukrywać, że momentami powiewało...

Katherina87 | 2016-04-02

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Trzaskający w kominku ogień, angielska wiejska posiadłość i maskarada najwyższej próby.

Teatralna, lekka i zabawna opowieść o świętach "idealnych", gdzie wszystko efektownie wali się i pali.

Lady Camilla Lydingham doskonale wie, jaki prezent chciałaby dostać na święta- oświadczyny przystojnego księcia. Wymarzony kandydat na męża chciałby zaś spędzić Boże Narodzenie w dickensowskim stylu, w gromie tradycyjnej agnielskiej rodziny. Camilla nie zamierza jednak przedstawiać księciu swoich wyjątkowo dziwacznych krewnych i przyjaciół domu. Decyduje się wynająć aktorów, którzy- jak na profesjonalistów przystało- perfekcyjnie odegrają role członków idealnej rodziny. Kiedy niespodziewanie pojawia się dawno niewidziany były narzeczony, sytuacja wymyka się spod kontroli... Z czasem obsada aktorów powiększa się o członków prawdziwej rodziny grających dalszą rodzinę. Książe okazuję się być nie księciem, ale aktorem polującym na bogactwo Camilli. A między byłym narzeczonym Graysonem, a Camillą...

eduko7 | 2016-01-03
Przeczytana: 31 grudnia 2015

Nooo, cóż... Hmmm... Chyba sobie nieco przedłużyłam świąteczny czas czytając powieść przypominającą szekspirowską komedię pomyłek. Intryga zaplanowana przez główną bohaterkę z jej perspektywy dobrze przemyślana, nas zaskakuje naiwnością i śmieszy od samego początku. Zwłaszcza, że scenarzyści i reżyserzy mnożą się. Każdy chce po swojemu odegrać narzuconą/wybraną rolę... Pytanie tylko, kto przed kim gra i kto lepiej się bawi w czasie tego wieloaktowego przedstawienia?! Czytelnik-widz na pewno tak. Dobra na poprawę humoru.I jak każda komedia daje do myślenia.

Hmmm... no nie wiem. Z jednej strony fabuła na pewno oryginalna i przez to książka różni się od innych bożonarodzeniowych romansów, ale z drugiej strony jest to książka bardzo w stylu szekspirowskiej komedii omyłek (choć jest oczywiście pisana prozą).

Mimo to na początku bardzo się nudziłam, nie mogłam jej strawić przez tydzień (udało mi się przez ten czas przeczytać zaledwie 1/4 książki) i co bym nie zrobiła, przysypiałam. Na książce, która jest lekka i miała śmieszyć. Podczas tego tygodnia przerzuciłam się na książkę znacznie trudniejszą w odbiorze, i przeczytałam ją niemal w całości (!), podczas gdy tej nie byłam w stanie.

Potem coś zaczęło się dziać, ale i tak nie poczułam jakiegoś "wow" mimo (powtórzę się) oryginalnej fabuły. Może to dlatego, że (UWAGA, spoilery i spoilerki!):

1) Od początku było wiadomo, że każdy bardziej lub mniej metaforycznie będzie tu kogoś grał.
2) Mimo że któryś z bohaterów mówi, że wątek z dziećmi rzeźnika był niezbędny, ja tego nie widzę. Jak dla...

Świąteczny teatr

„- W święta każdy robi się sentymentalny. To nie tylko rzecz całkowicie naturalna, ale wręcz spodziewana i powszechnie oczekiwana. (…) To jedyny czas w roku, kiedy może obudzić się w nas dziecko i nikt nam nie powie za to złego słowa”.*

Gdy nam na czymś zależy zrobimy wszystko, by się udało wypaść jak najlepiej. Czasami jesteśmy nawet gotowi posunąć się do absurdalnych czynów i małych kłamstewek. No bo przecież drobne oszustwo w dobrej wierze, które ma się później zamiar wyjawić, nie jest niczym złym, prawda? Tylko… skoro musimy uciekać się do kręcenia czy ma to sens?

Camilla w ostatnim czasie poznała fantastycznego mężczyznę, właściwie to księcia małego królestwa, którego nazwy za nic nie może zapamiętać (ja zresztą też nie). Zaplanowała sobie, że za niego wyjdzie i z czasem pokocha, no bo jak nie czuć nic do niezwykle przystojnego i szarmanckiego mężczyzny? Nie da się. Jej kandydat na męża marzy o świętach rodem z powieści Dickensa, a ona zamierza mu je dać....

książek: 1965
Sherry | 2015-12-08
Na półkach: Przeczytane, Zrecenzowane
Przeczytana: 08 grudnia 2015

Misja: usidlić księcia

Lady Lydingham, szerzej znana jako Camille, poznała księcia. Zbliżają się Święta, a ona wie, że idealnym prezentem byłyby oświadczyny wybrańca. Zrobi wszystko, by do nich doprowadzić, posuwając się nawet do... zatrudnienia trupy aktorskiej, która ma odgrywać jej własną, nieco niekonwencjonalną rodzinę, która Boże Narodzenie spędza gdzie indziej. Jednak Lady Lydingham jeszcze nie wie, że sztuka rządzi się własnymi zasadami i wkrótce może zaskoczyć, niczego nieświadomą Camille, wieloma zwrotami akcji. Rozpoczynając od powrotu do Anglii, pierwszej miłości życia naszej bohaterki. Przeszłość dopada kobietę w najmniej odpowiednim momencie i nagle staje się jasne, że te Święta... Będą jedną wielką niespodzianką.

Autorka powieści, w roli głównych bohaterów, postanowiła obsadzić Camille, a także Graysona. Jest to o tyle ciekawe wyjście, że pozwala nam poznać historię na dwa sposoby i zobaczyć obydwa punkty widzenia. Nienachalne wspomnienia z przeszłości,...

zwiatremwewlosach | 2016-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2016

Gdy odwiedziłam bibliotekę jeszcze przed świętami, ta książka przemówiła do mnie z wystawki. "Komedia świąteczna"? Brzmi całkiem dobrze, biorę! I nie żałuję, bo przy czytaniu tej książki można naprawdę się uśmiać.

"Trzaskający w kominku ogień, angielska wiejska posiadłość i maskarada najwyższej próby" - tak mówi tekst z okładki. I trzeba przyznać, że ta teatralna komedia bawi czytelnika aż do ostatniego aktu.

Camilla marzy o oświadczynach przystojnego księcia z jakiegoś tam królestwa. Ten wymarzony pragnie spędzić święta Bożego Narodzenia w gronie tradycyjnej angielskiej rodziny. Tylko jest jeden problem - rodzina Camilli nie należy raczej do tradycyjnej, cechuje się za to charakterystycznymi i nie rzadko dziwacznymi osobowościami. W takim przypadku pozostaje te tradycyjną rodzinę... wynająć.

W ten sposób rodzi się plan zatrudnienia aktorów, którzy odegrają określone role. Do obsady dołączy również Grey - dawna miłość Camilli. Zapewniam Was, że scenariusz tej sztuki zaskoczy...

Kiti | 2014-12-28

Boże Narodzenie to zawsze szczególny czas w roku, a więc i lektury czytane w tym czasie powinny być wyjątkowe. Wychodząc z tego założenia postanowiłam skusić się na ,,Komedię świąteczną", z którą na pewno nie można się nudzić.

Wyobraźcie sobie, ze mamy XIX wiek. Camilla postanowiła, że dla swojego partnera, księcia, przygotuje prawdziwą angielską wigilię. Niestety, jak sądziła, jej rodzina nie mogłaby sprostać tym oczekiwaniom, dlatego postanowiła wynająć aktorów, którzy mieli odegrać członków familii. Wszystko byłoby dobrze,gdyby nie nagłe pojawienie się jej byłego partnera, którego nie widziała przez wiele lat. Czy komedię udało się zagrać do końca? Czy książę nie zorientował się w tej farsie?

Zacznę od tego, że już szata graficzna tej książki jest magiczna. Przepiękna, świąteczna okładka zdecydowanie sprawia, że mamy ochotę na jak najszybsze zapoznanie się z tą powieścią, co zresztą uczyniłam. Ciekawe jest to, że pomimo swojej objętości akcja w niej zawarta trwa tylko tydzień....

Taka typowa szekspirowska komedia omyłek, choć do Szekspira to jej dość daleko. Ale nie ukrywam, że czytadełko miłe, lekkie i przyjemne, okraszone sporą ilością humoru, który bawi, a nie jest żenująco infantylny. Nie jest to może literatura, która zapadnie w pamięć na dłużej, ale gdyby została zaadaptowana na deski teatru, miałaby duże szanse na popularność.