Gdzie jesteś, Jimmy?

Seria: Leniwa Niedziela
Wydawnictwo: Świat Książki
Is This Tomorrow
Ag2S

Rok 1956. Ava Lark z dwunastoletnim synem Lewisem wynajmuje dom w atrakcyjnym miejscu, przedmieściach Bostonu. Jest piękną rozwiedzioną Żydówką i kobietą pracującą. Sąsiedzi okazują się niezbyt życzliwi. Lewis tęskni za nieobecnym ojcem i przyjaźni się z dziećmi, które także wychowują się bez ojca: Jimmym i Rose. Pewnego popołudnia Jimmy znika. Sąsiedzi – ogarnięci zimnowojenną paranoją – wykorzystują okazję, by jeszcze bardziej odsunąć się od Avy i jej syna.
Po latach, gdy Lewis i Rose znowu się spotykają, usiłując rozwikłać tragiczną zagadkę, muszą zadecydować: czy powinno się mówić prawdę, nawet jeśli rani ukochane osoby, czy też pewne tajemnice lepiej zostawić pogrzebane na zawsze?

źródło opisu: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

Agnieszka | 2014-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2014

Moi kochani wracam do Was po dość długiej przerwie jeśli chodzi o recenzowanie/opiniowanie książek spowodowanej po części brakiem czasu na czytanie,jak również tym,że chyba przeżywałam swój "kryzys czytelniczy" i pomimo, że uwielbiam książki od jakiegoś czasu nie miałam ochoty na czytanie.Ale na szczęście kryzys jest już poza mną i wracam do Was w wielkim stylu gdyż dziś chcę zachęcić Was do przeczytania wspaniałej książki Caroline Leavitt "Gdzie jesteś Jimmy" z mojej ulubionej serii 'Leniwa Niedziela".Za nim jednak powiem kilka słów o samej książce ostrzegam,niech Was nie zwiedzie nazwa serii,z której pochodzi utwór bo nie jest to łatwa, lekka i przyjemna książeczka na jedno leniwe popołudnie. Przeczytałam już książkę "Zanim się pojawiłeś" również z "Leniwej niedzieli"(recenzja już dostępna) i już wówczas przekonałam się,że nazwa serii jest mocno zwodnicza.Ale wracając do dzieła pani Caroline jest to historia Żydówki samotnie wychowującej syna na przedmieściach Bostonu. Kobieta...

BagatElka | 2014-12-01
Przeczytana: 30 listopada 2014

To dopiero druga książka z serii:Leniwa niedziela a już wiem,iż bardzo się pomyliłam.
Pomyliłam się gdyż sądziłam,że to lekkie,proste i nieskomplikowane historyjki w sam raz na niedzielny relaks albo inny wolny dzień.
Nawet okładki sugerują taką banalną tematykę a jednak treść zaskakuje i to w pozytywny sposób.
Dzięki Avie i innym bohaterom mam coraz większą chęć na pozostałe pozycje z serii.
Jestem matką.Ta książka jest o matkach.Matkach szczęśliwych i zranionych,matkach samotnych i kochanych,matkach,które zrobią dla swoich dzieci wszystko albo nic.
Niezwykle trudno jest ocenić co oznacza dobra matka.Czy taka,która dużo wymaga czy ta,która rozpieszcza?Jak odnaleźć złoty środek,który pozwoli wychować szczęśliwe i mądre dziecko?Jak je kochać aby nie zrobić krzywdy ani nie popełnić błędu?
Dlaczego istnieją tysiące szkół uczących przeróżnych umiejętności i zawodów a nikt nie uczy bycia wspaniałą matką?
Czy matka będąca mężatką jest lepsza od matki samotnej i kto ma prawo to...

andzia12 | 2014-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2014

"Gdzie jesteś, Jimmy?" to juz kolejna pozycja wydana w ramach serii Leniwa Niedziela.
I tym razem jest ta książka odrobinę inna, niż pozostałe w tej serii. A z drugiej strony, według mnie jeszcze lepsza, niż "Szczęście w twoich oczach" tej autorki.
Ksiązka zawiera elemnety watków kryminalnych i miłosnych. A tłem dla wydarzeń i życia bohaterów stanowi tragedia zaginięcia Jimmiego. A po 12 latach próby rozwiązania tej zagadki. Ta tragedia wpłynęła na życie Lewisa, jego matki, Rose i jej matki.
A zakończenie...
Polecam!

Magdalena T | 2014-11-12
Przeczytana: 11 listopada 2014

Jest to jedna z lepszych książek z tej serii. Jest niesamowicie klimatyczna, realna i do bólu szczera. Ludzie są prawdziwi. Wadliwi – czasami jakby zepsuci. Przez wszystkich przemawia zazdrość, strach i egoizm. Nie spodziewałam się, że odnajdę się tak dobrze w klimacie tamtych lat. To były zupełnie inne czasy, ludzie mieli inne poglądy i priorytety. Autorka w doskonały sposób uchwyciła zjawisko nietolerancji kobiet samotnych (rozwiedzionych) a w dodatku żydówki z dzieckiem. Czytając ma się po prostu ochotę krzyczeć! Wrzasnąć na te głupie babska, które nie widzą nic prócz czubka własnego nosa. Ta historia aż krzyczy, jest przepełniona stratą, miłością, strachem, marzeniami i tajemnicami. Książka wzruszająca i pouczająca. Postacie bywają irytujące a wyjaśnienie całej sprawy zaskakujące. Jedna z lepszych książek, jakie czytałam.

anetapzn | 2014-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2014

Wspaniała książka, chociaż przyznam, iż nasze początki (moje i książki:)) były trudne. Lektura pierwszych powiedzmy 30 stron do łatwych nie należała. Musiałam przyzwyczaić się do stylu pisarskiego Caroline Leavitt, ale było warto.
Historia, która opowiada autorka nie ma w sobie nic nadzwyczajnego. Ot w połowie lat 50. XX wieku na przedmieściach Bostonu znika nastoletni chłopiec. Tragiczne, ale nie ma w tym nic co mogłoby czytelnika zachwycić, powalić na przysłowiowe kolana. Co wobec tego tak bardzo przypadło mi do gustu? Przede wszystkim sposób w jaki opisana została cała historia, tło społeczne, kulturowe, o przedstawienie bohaterów.
Główną bohaterką jest Żydówka Ava Lark, której syn Lewis jest rówieśnikiem zaginionego Jimmy'ego. Ava jest inna. Różni się bardzo od innych matek, od innych gospodyń domowych, od wszystkich mieszkańców. I nie ma to nic wspólnego z religią, jaką wyznaje. Chociaż w okolicy jest jedyną Żydówką. Bo tak na prawdę Żydówką jest sporadycznie, gdy jej się...

asia_32 | 2015-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2015

Co się stało z tytułowym Jimmym,gdzie zniknął dwunastoletni chłopiec z sąsiedztwa? Na to pytanie usiłują znaleźć odpowiedź Lewis i jego przyjaciółka Rose.Wciągająca powieść obyczajowa o życiu w czasach zimnej wojny w U.S.A gdzie ludzie nadal boją się zagrożenia wojną i nie ufają innym.Warto.

Karolina | 2014-11-28
Przeczytana: 17 listopada 2014

"Gdzie jesteś Jimmy?" to historia rozwiedzionej żydówki samotnie wychowującej syna i jego dwójki przyjaciół, którzy również wychowywali się bez ojca. Jednak przede wszystkim dla nie jest to historia niespełnionych nadziei. Szukania szczęścia, akceptacji i miłości. Oczekiwania na to, że bez naszego udziału spełnią się marzenia. Na to, że pewnego dnia zapuka do naszych drzwi ktoś bez skazy, bez wad i tym samym pozbawi nas własnych ułomności.
Ava samotna matka, Żydówka, oczekiwała że przyjedzie książę na białym koniu i porzuciwszy dla niej wszystko będzie żył z nią i pod jej dyktando.
Jimmy, syn Avy chciał, a nawet bardziej mocno pragnął akceptacji i miłości ojca, nie doceniał ludzi, którzy chcieli wyciągnąć do niego rękę, nie dostrzegał bratnich dusz, nie chciał nikomu zaufać, w każdym widząc skazę i wstydząc się matki, zatracał się w kłamstwie.
Rose, przyjaciółka Jimmy'ego, po wielkiej tragedii całkowicie odrzucona przez matkę, która nigdy nie pogodziła się ze śmiercią męża i...

Magdalena | 2016-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2016

"Świetna" - tak w jednym słowem mogłabym podsumować tą książkę.

W "Gdzie jesteś, Jimmy?" przenosimy się przeszłość, do roku 1956. Poznajemy Ava Lark - rozwiedzioną Żydówkę, która wychowuje 12-letniego syna. Na tamte czasy rozwód był czymś nietypowym, rzadkim, przez co sąsiedzi nie są zbyt życzliwi wobec niej. W ogóle Ava ma ciężkie życie.

W pewnym momencie znika najlepszy przyjaciel Lewisa (syna Avy), tytułowy Jimmy/ Zaczynają się poszukiwania, które nic nie dają, dzięki czemu w drugiej części syn Avy - Lewis i Rose - siostra Jimmiego, zaczynają ponowne poszukiwania.

Na pewno warte uwagi jest zakończenie. Ono jest niespodziewane, inni niż wskazuje na nie fabuła. Coś niesamowitego, bo w początkowej fazie czytania, byłam pewna tego jak historia się skończy. Jednak skończyło się inaczej, dzięki czemu książka zyskała jeszcze większą moją sympatię.

Jak już wspominałam, powieść podzielona jest na dwie części. W pierwszej mamy rok 1956. Poznajemy Avy, jej ciężkie życie, Lewisa oraz...

Klaudia95 | 2016-09-21
Przeczytana: 19 września 2016

Kiedy myślałam, że moja przygoda z serią "Leniwa Niedziela" dobiegła końca, okazało się, że jednak tak nie jest. Więc postanowiłam dać szansę książce, gdyż opis fabuły wydawał mi się interesujący. I tak było w istocie. JEŚLI OCZEKUJESZ CKLIWEGO ROMANSU MÓWIĘ NA WSTĘPIĘ, ŻE ŹLE TRAFILEŚ/AŚ!

PIERWSZA CZĘŚĆ rok 1956
Ava Lark jest piękną kobietą. Na dodatek Żydówką i rozwódką. W Bostonie sąsiedzi nie są zbyt życzliwi. Okazuje się, że połączenie Żydówki i rozwódki nie jest mile widziane. Ava jest także samotną matką, która musi pracować, by utrzymać siebie i syna.
Dwunastoletni Lewis tęskni za ojcem, o rozpad rodziny obwinia matkę. Lewisowi trudno jest pogodzić się z tym, że ojciec już nie wróci. Lewis przyjaźni się z Rose i Jimmy'm, którzy podobnie jak on wychowują się bez ojca.
Pewnego dnia Jimmy znika. W sąsiedztwie wybucha panika i chaos. Wszyscy zaczynają uważniej pilnować swoich dzieci. Pomimo interwencji policji, Jimmy nie odnajduje się.
Dot, matka Rose, bardzo przeżywa...

książkoholiczka | 2014-10-16
Przeczytana: 23 października 2014

Jak zwykle polecam Leniwą Niedzielę!!! Cała książka skupia się wokół zaginięcia tytułowego Jimmy'ego. Chłopiec pewnego dnia po prostu zniknął i nikt nie wie gdzie go szukać. Uciekł? Został porwany? Nie żyje? Sprawa ma szansę wyjaśnić się po latach ale czy rozwiązanie tej zagadki przyniesie ukojenie?