Komedia świąteczna

2017-11-22
2014-10-01
Anna Szczepańska
Anna Szczepańska święta miłość komedia Boże Narodzenie

Przyjemna komedia romantyczna. Akcja, akcja, tylko akcja i dialogi.
Śmieszą mnie negatywne opinie ludzi, którzy najwyraźniej nie rozumieją gatunku.
Ludzie, to komedia - czyli prosta forma mająca na celu rozrywkę. Niektórzy oczekiwali jakichś zawiłości romantyczno-psychologicznych. To nie tutaj.
Jeśli więc szukasz wesołej lektury z poprawną fabułą, bogatym i interesującym słownictwem oraz świąteczną atmosferą to szczerze polecam tę pozycję.

Przyjemna komedia romantyczna. Akcja, akcja, tylko akcja i dialogi.
Śmieszą mnie negatywne opinie ludzi, którzy najwyraźniej nie rozumieją gatunku.

„ Na tym właśnie polega teatr. Kiedy zapomnisz swojej roli albo w ogóle jej nie masz, musisz improwizować.” (str.103)

Lekka, zabawna historia opowiedziana z humorem. Można się odstresować i dobrze bawić.
Bohaterami jest ekscentryczna rodzina, w której każdy ma coś na sumieniu. Każdy ma swoje dziwactwa i postępuje w sposób odmienny od przyjętego. Trzy siostry, były młodymi wdowami, którym mężowie wnieśli pokaźny majątek. Mogły się cieszyć życiem i miłością. Siostry były znane z szalonych, nie do końca przemyślanych pomysłów. Działały pod wpływem impulsu.

Jedna z nich Camilla postanawia zorganizować tradycyjne, angielskie Boże Narodzenie, w tradycyjnej rodzinie w wiejskiej posiadłości. Ponieważ jej rodzina pozostawiała pod względem zachowania wiele do życzenia, wynajmuje w tym celu trupę aktorską. Całą tę intrygę przygotowała z myślą by usidlić księcia i wyjść za niego za mąż.

Starannie zaplanowana inscenizacja sypie się na samym początku, kiedy po kilkuletniej nieobecności wraca do kraju jej ukochany, który złamał jej serce, a ona jemu. Kiedy zjawia się w domu dawnej ukochanej zaczyna robić się zabawnie. Postanawia włączyć się do gry, by pomóc dziewczynie. Pomiędzy byłą parą dochodzi do wielu utarczek słownych. Każde z nich skrywa swoje prawdziwe intencje. Oboje zdali sobie sprawę z błędów jakie popełnili w młodości, lecz przeszłości nie dało się zmienić. Czy uzyskają wzajemne przebaczenie, odzyskają przyjaźń i zdobędą swoje serca? Nie zapominajmy, że na scenie jest książę, który za wszelką cenę pragnie zdobyć Camillę.

Później w domu pojawiają się kolejni niespodziewani goście, robi się coraz większe zamieszanie i jest jeszcze zabawniej, a katastrofa zbliża się wielkimi krokami. Nieprzewidziane zwroty akcji uczyniły tę farsę niestereotypową i niezapomnianą. Każdy starał się jak najlepiej odegrać swoją rolę, lecz okoliczności zakłócały przyjęty plan. Wiele rzeczy wychodzi na jaw, na które bohaterowie do tej pory nie zwracali uwagi. Wiele spraw zostało wyjaśnionych i załatwionych pozytywnie.

Jestem bardzo na "nie".

Sam zamysł książki jest naprawdę ciekawy: wynajęcie udających własną rodzinę aktorów, by usidlić księcia, a to wszystko okraszone atmosferą Bożego Narodzenia. Uważam, że to był jedyny plus, natomiast minusów znajdzie się więcej:
1. Główna bohaterka jest zwyczajnie głupia. Camilla jest trzydziestoletnią wdową, a w ogóle nie potrafi przewidywać konsekwencji swoich działań, ma klapki na oczach, podczas gdy wymaga od innych dojrzałości.
2. Typowe tanie romansidło, gdzie kobieta "opiera się, ale ulega" i od razu osiąga orgazm, a mężczyzna to prawdziwy dżentelmen, który grzecznie czeka, aż jego partnerka będzie zaspokojona i w ogóle wszyscy są piękni i cudowni.
3. Wszyscy bohaterowie są bardzo zmienni. Wystarczy jedno zdanie postronnej osoby i nagle do nich dochodzi, że całe życie robili coś źle i czas to naprawić. Oczywiście inni wybaczają im ich błędy od razu.
4. Trochę za dużo bliźniąt. To już może być "czepialstwo", ale jak na książkę, w której występuje ok. dwadzieścioro pięcioro postaci, trzy pary bliźniąt to dosyć sporo i wydaje się to ciut dziwne.

Polecam książkę, jeśli ktoś potrzebuje czegoś lekkiego do "odmóżdżenia" lub gustuje w nierealnie cukierkowych, pozbawionych logiki opowieściach.

Jestem bardzo na "nie".

Pełna humoru.. Zabawna historia ze świętami, wynajętymi aktorami i miłością w tle... "Idealne święta", gdzie wszystko idzie nie tak jak trzeba 🙈
Bohaterką jest Lady Camilla Lydingham, która w prezencie świątecznym chciałaby dostać... Oświadczyny przystojnego księcia, który jak się później okazuje jest... No właśnie kim jest 🤫🤫
Przyszły małżonek pragnie spędzić Święta Bożego Narodzenia w tradycyjnym zwyczaju, w gronie angielskiej rodziny Lady Camilli.... Niestety rodzina na pozór idealna, nie sprostałaby wymaganiom Księcia, dlatego Camilla wpada na idiotyczny pomysł... Postanawia wynająć aktorów, którzy mają odegrać swoje role, czyli wcielić się w rodzinę Camilli... Byłoby perfekcyjnie, gdyby nie fakt, że pojawia się dawny narzeczony Camilli i wszystko idzie na opak 🙈🙈
Czy wszystko zakończy się totalną klapą? Kim okaże się Książe? I czy dawna miłość odżyje? 🤔🥰
Zdecydowanie polecam tą książkę na poprawę humoru... Idealnie wpisuje się w Święta 🎄🎅

Przyszły małżonek pragnie spędzić Święta...

"Teatralna, wesoła opowieść o świętach "idealnych", gdzie wszystko efektownie wali się i pali.

Lady Camilla Lydingham doskonale wie, jaki prezent chciałaby dostać na Boże Narodzenie - oświadczyny przystojnego księcia. Wymarzony kandydat na męża chciałby zaś spędzić święta w dickensowskim stylu, w gronie tradycyjnej angielskiej rodziny. Camilla nie zamierza jednak przedstawić księciu swoich wyjątkowo dziwacznych krewnych i przyjaciół domu. Decyduje się wynająć aktorów, którzy - jak na profesjonalistów przystało - perfekcyjnie zagrają role członków idealnej rodziny. Kiedy niespodziewanie pojawia się dawno niewidziany były narzeczony, sytuacja wymyka się spod kontroli..."

Jak mawiał Szekspir "śwait jest teatrem, aktorami ludzie, którzy kolejno wchodzą i znikają" - te słowa doskonale oddają fabułę książki. W całej historii nie tylko niespodziewanie pojawia się były narzeczony, zwrotów akcji jest o wiele więcej - ale czym było by życie bez nieoczekiwanych i nieplanowanych psikusów losu?
"Komedia świąteczna" to zabawna i lekka książka, opowiadająca o intrygach, miłości, pieniądzach i relacjach rodzinnych.

Sięgnęłam po tą pozycję z dwóch powodów: miałam ochotę na coś naprawdę świątecznego i lekkiego. Kryteria nie były zbyt wygórowane: miało być przyjemnie, śmiesznie, bez dramatu, komediowo. Nawet historia miłosna mogła być typowa, słodka do porzygania i taka kiczowata, że na próżno szukać jej w realnym życiu.

"Komedię świąteczną" podsunęła mi kumpela, która czytała ją dwa lata temu i się jej spodobała. Nie wiedziałam czego się spodziewać, czy będzie to typowy romans ze świętami w tle? Ogromnie się zdziwiłam. Ta książka to istna komedia w pełnym zrozumieniu tego słowa. Tam jest wszystko! Aktorzy, małe dzieci, przystojny kawaler, młoda wdowa, która wpada na nie do końca przemyślane pomysły. Bardzo dobrze się bawiłam przy jej czytaniu. Nie nudziłam się. Uśmiechałam się, a czasami wręcz musiałam powstrzymywać się od śmiechu. Uwielbiam Camillę i jej pewność, że ten plan wypali. Uwielbiam jej siostrę, która mimo tego że przeczuwała katastrofę, wspierała ją. Uwielbiam Greysona, który mimo zniknięcia na jedenaście lat, nie przestał o niej myśleć i starał się jej pomóc, chociaż w końcu planowała wyjść za innego.

Ta historia jest idealna na przerwę w świątecznych przygotowaniach.

"Komedię świąteczną" podsunęła mi kumpela, która czytała ją dwa...

Na pierwszy ogień powieści świątecznych (w tym roku) poszła "Komedia świąteczna" i tytuł w istocie pasuje do opisanej historii. Ilu z nas nie chciałoby zrobić dobrego wrażenia na pewnej osobie, dontego stopnia, by nam się oświadczyła... Ja co prawda nie wynajęłabym grupy aktorów, by wcieliła się w moją rodzinę, ale główna bohaterka i owszem ;) Można się domyślić, że z tego wynikną "cuda niewidy" (jak to się u mnie w domu mawia) i pomimo absurdów tej sytuacji całkiem nieźle się ubawiłam.

"Komedia świąteczna", to dość zabawna powieść, w której przez większość czasu wszyscy (nawet dzieci) grają i oszukują.
Główna bohaterka marzy o idealnych świętach, a funduje sobie niemal idealną katastrofę.
Fragment, który mnie wyjątkowo rozbawił: „Okazała się wspaniałą żoną, która miała do męża nawet pewną słabość. Do tego stopnia, że z szacunku do niego przez dwa lata po jego śmierci nie wdawała się w żadne miłostki”.
Zakończenie - typowe - takie, jakie zwykle bywa w tego typu książkach.

Książka słaba i nudna. Przewidywalna, same dialogi. Nie doczytałam do końca. Podobno śmieszna... Mnie jakoś nie bawiła.

Zupełnie sympatyczna swiąteczna komedia "pomyłek". Czyta się szybko. Pomysł na książkę ciekawy, a wykonanie rownież zupełnie dobre. Postaci wyraziste, charaktery miejscami przerysowane, ale taki pewnie był zamysł autorki.

• Świąteczne
  • Boże Narodzenie