Powód, by oddychać

Cykl: Oddechy (tom 1)
Wydawnictwo: Feeria
Reason to Breathe
Ag2S

Pierwsza z trzech części chwytającej za serce i pełnej trudnych emocji serii dla dziewcząt pt. Oddechy. Gdy Emma wraca do miejsca, które nazywa domem, bo nie ma żadnego innego, o którym mogłaby tak myśleć, nigdy nie wie, co ją tam spotka. Tylko wyzwiska? A może bolesne uderzenia? Ile kolejnych ran i siniaków będzie musiała skrywać pod długimi rękawami? Dlatego Emma nie ma przyjaciół i robi...

Dlatego Emma nie ma przyjaciół i robi wszystko, by mieć jak najlepsze wyniki w nauce – marzy o dniu, w którym będzie mogła wyrwać się z tego piekła.

Tylko jedna osoba zna jej tajemnicę. Ale jest jeszcze ktoś, kto bardzo pragnie się do niej zbliżyć. Emma jednak za wszelką cenę chce tego uniknąć. Chociaż to rozrywa jej serce na kawałeczki.

Poruszająca historia o próbie normalnego życia za wszelką cenę… i o miłości, która pozwala w końcu zaczerpnąć powietrza.

źródło opisu: Wydawnictwo Feeria Young, 2013

źródło okładki: http://wydawnictwofeeria.pl/

Kasiek | 2014-12-22
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 22 grudnia 2014

Książka teoretycznie skierowana do młodszych czytelników, jednak mimo tego, że główna bohaterka jest nastolatką jej przeżycia mogłyby być bagażem dla niejednego dorosłego. Rzadko zdarza się, aby w tego typu książkach tak otwarcie pisano o przemocy domowej. Autorka nie szczędzi szczegółowych opisów. Czyta je się ze ściśniętym gardłem. Książka wzbudza cały wachlarz emocji od złości i irytacji poprzez smutek i wzruszenie, aż do chwilowego uśmiechu. Czytając cały czas ma się świadomość, że każda szczęśliwa chwila, w której znajduje się Emma, będzie okupiona bólem. Budująca jest czysta i prawdziwa miłość, która połączyła Emmę i Evana i która miejmy nadzieję, że, mimo zaskakującego zakończenia, pozwoli w dalszych częściach przetrwać najgorsze. Polecam.

szaraczek | 2015-08-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 30 lipca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka nie tylko chwyciła mnie za serce, na długo zostawiając mnie z uczuciem pustki i niepokoju, ale zadała mi również wiele bólu. Dodatkowo na koniec zamiast mnie podnieść jeszcze mnie dobiła.

UWAGA! TO NIE JEST KSIĄŻKA DLA WRAŻLIWYCH!

Emily żyje w piekle. Po śmierci ojca zostaje porzucona przez matkę i trafia do sadystycznego wujostwa i dwójki ich małych dzieci, które bohaterka kocha nad życie i to właśnie ze względu na nie decyduje się na życie w koszmarze by nie dopuścić do tego by dzieci zostały zabrane ich biologicznym rodzicom.
Ciotka nie tylko specjalizuje się w wymyślnych karach fizycznych, ale i psychicznie znęca się nad bratanicą na każdym kroku dając dziewczynie pokaz swych sił.

Przez to, co Emily przeżywa w domu, jest ona zamknięta w swoim własnym kokonie broniąc się przed resztą świata. Wyjątek stanowi Sara, jedyna przyjaciółka, która daje dziewczynie namiastkę wolności i normalnego życia.
Jedynym marzeniem Emily jest wyjazd na studia, jak najdalej od wujostwa,...

andzia12 | 2015-02-21
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 21 lutego 2015

Genialna książka. Od której nie sposób oderwać się.
Fabuła dotyczy Emmy, która znalazła się w domu swojego wujka i jego żony.
Cała historia przedstawia złożony obraz sytuacji, gdy młoda dziewczyna jest gnębiona fizycznie przez swoją ciotkę. A jednocześnie do czego zdolna jest osoba, że wyrządza taką krzywdę młodej osobie. A z drugiej strony, ze Emma tkwi w tym cały czas i nie może i nie chce oficjalnie o tym mówić( a wie o tym tylko chłopak i Sara).
Ksiązka opowida o historii nastolatki, ale jej losy są wstrząsające. I trafia w odbiorze do czytelnika w każdym wieku.
Gorąco polecam i czekam, kiedy upoluję drugą cześć.

Natalia-Lena | 2013-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wiecie, właściwie nie planowałam recenzować ,,Reason to breathe”. Kiedyś już podjęłam się lektury tego tytułu, ale nie mogłam przez niego przebrnąć i odłożyłam go na półkę. Teraz, gdy oczekuję na paczkę z nowymi książkami, postanowiłam dać tej powieści drugą szansę.
Chyba jeszcze żadna powieść mnie tak mocno nie wkurzyła. Jednak zanim przejdziemy do moich wynurzeń, dlaczego ta powieść jest zła, zacznijmy od wprowadzenia do fabuły.

Szesnastoletnia Emma Thomasa mieszka z wujem i ciotką oraz dwójką ich dzieci. Jej matka jest alkoholiczką a ojciec nie żyje. Emma jest wzorową uczennicą, aktywnie uczestniczy w kółkach zainteresowań i odnosi sukcesy w sporcie. Nie sprawia absolutnie żadnych problemów wychowawczych. Sprawia wrażenie cudownego dziecka. Jednak ta fasada skrywa przerażający sekret.
Emma jest ofiarą przemocy domowej.
Jej ciotka, Carol regularnie się nad nią znęca, zarówno psychicznie jaki fizycznie. Potrafi zepchnąć Emmę ze schodów, oparzyć rozgrzanym naczyniem, uderzyć...

Gabriela P | 2015-05-14
Przeczytana: 06 maja 2015

„Powód by oddychać” Rebbecci Donovan to książka, do której od samego początku nie byłam przekonana. Z jednej strony ciekawiła mnie jej tematyka, dysfunkcje rodzinne to w końcu coś, co zawsze mnie interesowało, a jednak z tej drugiej strony jest new adult jako gatunek. Młodzi dorośli, poważne problemy, potężne uczucia. Niestety nie zawsze łączy się to ze sobą tak, jakbym sobie tego życzyła. A raczej – nie zawsze odbieram to tak, jak pewnie chciałby tego autor danej książki.

Emma mieszka ze swoim wujostwem i dwójką ich dzieci. Dobrze się uczy, świetnie jej idzie w jakimkolwiek sporcie za jaki się zabierze. Teoretycznie nastolatka jakich wiele. Na pierwszy rzut oka może ją wyróżnić jedynie spokojniejsze usposobienie i brak zainteresowania szeroko pojętą zabawą. Prawda wygląda jednak inaczej. Wyzwiska, ciągłe upokarzanie, przemoc fizyczna, psychiczna – to prawdziwa rzeczywistość Emmy. W tym żyje każdego dnia. Tylko szkoła zdaje się być miejscem, gdzie dziewczyna może głębiej...

Justyna Antoniewicz | 2015-05-18
Przeczytana: 18 maja 2015

Powieść "Powód by oddychać" pierwsza część z serii "Oddechy" wywołały we mnie emocje mocne, dużo wzruszeń.
Emma to zwykła, normalna dziewczyna uczy się w Liceum jest dobrą, pilną uczennicą czuje się nie zauważana, nie lubiana nie ma znajomych.
Chce być niewidoczna dla innych. Ma przyjaciółkę Sarę, która zawsze ją wspiera, rozumie we wszystkim, może liczyć na jej pomoc.
Emma po śmierci ojca, który zginął w wypadku tragicznie, a matka jest alkocholiczką, trafia do wujostwa Grega i Carol mają dwójkę własnych dzieci, wychowują je razem dobrze traktują je.
Carol znęca się fizycznie i psychicznie nad Emmą o wszystko ją obwinia..bije codziennie jest bita ciągle ma nowe siniaki jest posiniaczona przychodzi do szkoły przyjaciółka Sara martwi się o nią chce by to zgłosiła że ciotka ją maltretuje.
Wujek Greg jest na wszystko obojętny, chce by odpowiednio się zachowywała, nie interesuje go co się dzieje w jego domu.
Emma czuje się samotna, załamana brakuje jej matki wsparcia od...

AngelFire | 2015-05-31
Przeczytana: 31 maja 2015

Poruszająca powieść Rebecci Donovan.Wzruszająca opowieść o nastolatce,z problemami i miłości,która zmieni wszystko.

Emily mieszka razem ze swoimi wujkami.Jej ojciec umarł a matka za dużo piła.Niestety nie wiedzie jej się dobrze.Wujostwo jej nienawidzi.A zwłaszcza ciotka Carol.Wyzywa ją od najgorszych,na każdym kroku udowadnia,że jest nic nie warta i bije ją za nic.Za to,że oddycha.A Emma znosi to,ze spokojem i nie reaguje.Jej jedyna przyjaciółka Sara pomaga jej jak tylko może,jednak nigdy nie poznała szczegółów wiążących się z tym traktowaniem.Emma nie jest towarzyską osobą.Z nikim nie rozmawia,tylko się uczy.Jej największym celem jest wyjazd na studia,więc robi co może aby to osiągnąć.Pomaga w tym też sport.Całe jej życie zmienia się gdy poznaje Evana.

Evan jest w szkole od tygodnia a ona nawet go nie zauważyła.Odzywa się gdy gdy chce on przygotować artykuł do gazetki szkolnej.Tak się składa,że Em jest jej naczelną.Mimo wielu prób chłopak spędza z nią dużo czasu.Nie pomagają...

Paulina | 2014-09-24
Przeczytana: 23 września 2014

„Powód by oddychać” jest to jedna z tych książek, które od razu rzucają się w oczy. Długo nie musiałam się zastanawiać, kiedy otrzymałam zapowiedzi od wydawnictwa, od razu poprosiłam o tą pozycję. Wszystko to przez tą magnetyczną okładkę i bardzo zachęcający opis.

Szesnastoletnia Emma nie jest zwykłą nastolatką. Jej życie opiera się na kłamstwach i strachu . Nikt nie wie co dzieje się w jej życiu. Jej jedyna przyjaciółka Sara może tylko się domyślać, bo nigdy nie usłyszała prawdy z ust Emmy. Do tej pory dziewczyna starała się nie rzucać w oczy, jednak wszystko się zmienia, gdy w szkole pojawia się Evan, który próbuje zbliżyć się do niej, ale to by oznaczało przyznanie się do przykrej prawdy…
Co zrobi Emma? Czy przegapi swoją jedyną szansę na szczęścia, aby uniknąć niewygodnych pytań?

Najbardziej w tej książce zadziwiły mnie jej rozmiary. Nie spodziewałam się, że będzie tak obszerna. Okładka przyciągała wzrok jeszcze bardziej niż na zdjęciu, po prostu nie można przejść obojętnie...

Kaś-ka | 2016-09-12

Emma jest zwyczajną nastolatką, osiąga dobre wyniki w nauce, udziela się w wielu zajęciach pozalekcyjnych jednak skrywa tajemnice która ją trawi od środka. Ma jedną przyjaciółkę Sarę której mimo wszystko nie chce wyjawić prawdy więc tłumi w sobie złość, strach, ból jednocześnie ukrywając ślady przemocy. Jest maltretowana przez osobę która powinna się o nią troszczyć i wychowywać jednak jak widać są różne „formy wychowania”. Mimo całego bólu który Emma doświadcza chce uczestniczyć w szkolnych imprezach, domówkach jak i przeżyć pierwsze zauroczenie jednak aby do tego dojść musi posunąć się do kłamstw.
Swoja drogą uważam iż Sara mogła wcześniej zakończyć męki przyjaciółki gdyby tylko o swych podejrzeniach powiedziała mamie – jednak sama nie wiem czy mając 16 lat nie postąpiłabym tak jak ona.

Książka porusza bardzo trudny temat przemocy której doświadcza dziecko, jest pełna bólu, smutku ale i iskierki radości. Autorka pokazuje nam jak bardzo ofiara boi się wyjawić prawdę, jak jest...

Martyna | 2016-06-11

Fajna propozycja. Cos innego i niespodziewanego. Zaczynając czytać nie spodziewałam sie tak ciekawego przedstawienia życia głównej bohaterki. Książka opowiada o dziewczynie, która jest ofiarą przemocy domowej, zarówno psychicznej jak i fizycznej. Po śmierci ojca i porzuceniu przez matkę alkoholiczkę Emma trafia do wujostwa. O dziwo sprawcą przemocy nie jest mężczyzna (choć i tak jest współwinny jako bierny obserwator), ale kobieta. Sadystyczna i okrutna ciotka jest postacią wzbudzającą wyjątkowo negatywna emocje. Dwulicowa, słodka i miła przy obcych, pokazuje swe prawdziwe oblicze potwora za zamkniętymi drzwiami. Niepozorna kobieta jest wyjątkowo brutalna i okrutna, a dorastająca Emma zastraszona i przekonana o własnej beznadziejności nie umie walczyć o swoją wolność, znosząc nieustające ataki.
Dopiero miłość, która pojawiła się niespodziewanie i nieproszenie w jej życiu otwiera jej oczy. Dziewczyna na skutek uczucia, którym obdarza ją Evan zauważa ile jest warta i postanawia nie...