Miniaturzystka

Okładka książki Miniaturzystka Jessie Burton Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Miniaturzystka
Jessie Burton Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Miniaturzystka (tom 1) literatura piękna
Miniaturzystka (tom 1)
Anna Sak Amsterdam sztuka tajemnice marionetki

Obserwatorka

Dla mnie nietuzinkowy temat,piękna proza.Polecam

Dla mnie nietuzinkowy temat,piękna proza.Polecam

Książki tej autorki wydają mi się mroczne, jakby zabrakło w nich szczęścia. W tek książce go zdecydowanie zabrakło. Przeczytałam ją chętnie, ale pozostawiła gorzki posmak ... troche szkoda.

Miniaturzystka - Jessie Burton to piękna powieść o trudnych miłościach, o przesądach siedemnastowiecznego Amsterdamu, o życiu w tym mieście szczególnie ówczesnych kupców.
Nella Oortman osiemnastoletnia dziewczyna, która pochodzi z biednej rodziny wychodzi za mąż za bogatego kupca Johannesa Brandta. To małżeństwo jest zaaranżowane przez siostrę Johannesa wspólnie z matką dziewczyny.
Czy to małżeństwo będzie dla Nelli szczęśliwe, czy między małżonkami zrodzi się poważne uczucie? Proszę przeczytać tę książkę, a odkryjecie drodzy czytelnicy tajemnice tej rodziny i także jej służących. Wątek służących jest tu także wyjątkowo ciekawy, a służący odgrywają w tej powieści niebagatelną rolę.
Intrygującą osobą jest tu też miniaturzystka, co sugeruje już sam tytuł tej lektury.
No i tajemniczy drewniany, dużych rozmiarów domek dla lalek zbudowany na kształt kredensu, a nawet trumny.
Ten zagadkowy domek dostaje Nella od Johannesa jako ... prezent ślubny.
Jaką rolę ma pełnić tak osobliwy prezent?
O to zagadka, którą rozwiążecie państwo czytając tę pełną różnego rodzaju emocji książkę.
Znajdziecie tu też drodzy czytelnicy wiedzę o życiu mieszkańców Amsterdamu w siedemnastym wieku, a także o przyjaźni rodzin kupieckich, czy prawdziwej? Poczytajcie.
Polecam tę książkę, której treść bardzo wciąga i nie można się od niej oderwać chce się natychmiast rozwikłać każdą tajemnicę rodziny Brandtów i tajemniczej postaci miniaturzystki. Zakończenie jest zaskakujące.

Książka, co do której trudno mi sformułować jednoznaczną opinię, ponieważ sam rozwój wydarzeń jakoś mnie nie zachwycił ani też nie porwał swoim rozmachem, ale z drugiej strony atmosfera 17-wiecznego Amsterdamu została oddana tak sugestywnie, że z żalem odłożyłam książkę po skończonej lekturze.

Myślę też, że intrygę miniaturzystki związaną z podrzucaniem bohaterom miniaturowych figurek zdradzających ich głęboko skrywane sekrety można było rozwinąć znacznie lepiej, a tym samym przydać powieści aurę grozy, bo tak czytelnik otrzymał jedynie obraz hipokryzji wśród warstwy kupieckiej Amsterdamu w siedemnastym stuleciu - i nic poza tym.

Ogółem: spodziewałam się czegoś więcej, ale za dobrze oddanego ducha przeszłości daję 6/10.

Myślę też, że intrygę miniaturzystki związaną z podrzucaniem bohaterom...

XVII - wieczny Amsterdam. Młoda mężatka trafia do rodziny bogatych kupców. Tajemnice i sekrety rodziny. Mroczne zakończenie, Czułam trochę niedosytu,

Dramaty namietnosci i zdrady,to wszystko przyproszone odrobina magii,ciekawa historia,bardzo plastycznie opisana,sama przyjemnosc w czytaniu

58/2023📚 wciągająca, lecz zabrakło mi jednak zakonczenia

58/2023📚 wciągająca, lecz zabrakło mi jednak zakonczenia

"Miniaturzystka" to książka mroczna i magiczna zarazem. Holandia, koniec XVII wieku. Okres wielkiego rozkwitu gildii i handlu zamorskiego. Bogaty kupiec Johannes Brandt poślubia młodą dziewczynę ze wsi Nellę. Dziewczyna wkracza w nieznany jej świat przepychu. Czy odnajdzie się w luksusie, jaki zafundował jej mąż i pozna niezwykłe tajemnice domu oraz jego mieszkańców?

Biorąc się za czytanie tej pozycji byłam bardzo podekscytowana. Wiedziałam czytając inne recenzje, że książka jest niezwykle wciągająca i nawet na jej podstawie powstał serial ze znaną aktorką w roli głównej. Bardzo długo leżała u mnie na półce czekając na swą kolej i niestety muszę przyznać bardzo się zawiodłam. Powieść nie wiele ma wspólnego z wciągającą fabułą z serialu, ani z tym ,co jest napisane z tyłu na okładce. Można ją opisać w zaledwie kilku zdaniach i nie potrzeba tracić na nią czasu czytając od deski do deski. Książka jest nudna , za długa i monotonna. Intrygująca postać minaturzustki pojawia się z rzadka i nic o niej nie wiadomo, autorka w ogóle nie rozwinęła tematu tej postaci, co mnie bardzo zawiodło i zniechęciło do czytania już w połowie . Końcówka niestety nie rekompensuje rozczarowania wcześniejszymi rozdziałami. Nie polecam.

Jestem zachwycona, zwłaszcza dlatego, że ta mroczna, zimna i ponura opowieść wprowadziła mnie w stan niepokoju i ogromnie pobudziła moją fantazję. Bez trudu potrafiłam wyobrazić sobie wszystkie postacie i zrozumieć motywy ich postępowania, przejęłam lęki głównej bohaterki i kibicowałam jej poczynaniom. Nieco archaiczny język idealnie wpasował się w klimat całości. To jest to, co lubię.

• 2015