Marzycielki

Wydawnictwo Literackie
2019-02-27
2019-02-27
Łukasz Małecki
dorastanie dziewczynka literatura angielska ojciec poszukiwanie własnej tożsamości rodzeństwo rodzina siostra śmierć matki wyobraźnia
Inne

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Oficjalne recenzje i

Bajka o stracie, tajemnicy i buncie przeciw niesprawiedliwości

267 0 108

Zdarzają się często bajki adresowane i do dużych, i do małych, „Marzycielki” to moim zdaniem bajka głównie dla dzieci, za to dla dzieci naszych czasów, piękna i nowoczesna. Jest pałac, są księżniczki, ale wyemancypowane i dążące do niezależności. Gdy przychodzą gorsze czasy, królewskie córy biorą sprawy w swoje ręce i udowadniają sobie i czytelnikom, że warto marzyć, być kreatywnym i stawiać czoła przeciwnościom losu, by żyć długo i szczęśliwie. Niekoniecznie u boku księcia, który wykazałby się męstwem, by wżenić się w królewską rodzinę i zdobyć połowę królestwa.
Słówko o ilustracjach. Piękne są, niezaprzeczalnie, dla mnie jako osoby dorosłej. Mam wątpliwości, czy tak samo spodobają się adresatkom „Marzycielek”, czyli małym księżniczkom.
Bohaterki książki zaczęły życie po nowemu, to znaczy od początku. I tak przez przypadek znalazłam pozycję pasującą jak ulał do Wyzwania Czytelniczego LC na styczeń: motyw początku.

Było to moje pierwsze spotkanie z Jessie Burton znaną z takich powieści dla dorosłych jak „Miniaturzystka” czy „Muza”. Jeśli jej pozostałe książki mają tak specyficzny klimat ja ta, to chyba sięgnę po nie wcześniej niż myślałam.

„Marzycielki” to historia dwunastu sióstr, dla których niespodziewana strata matki okazała się początkiem samych złych wydarzeń. Król Albert, chcąc ochronić córki, zamyka je we wnętrzu zamku i odbiera im wszystkie przedmioty, które według niego, mogłyby prowadzić do kolejnych tragedii.

Jak będzie wyglądało dalsze życie dziewcząt? Czy pomysłowość może je uratować? Co są w stanie zrobić, aby odzyskać wolność?

Historia tych sprytnych, odważnych i niezwykle zaradnych sióstr jest przewidywalna, ale jednocześnie tak urocza i baśniowa, że nie mogłam się od niej oderwać. Książka pięknie opisuje walkę o własne marzenia, radzenie sobie ze stratą bliskiej osoby czy odbudowę rodzinnych więzi. Naszych bohaterek nie da się nie lubić! Frida to w ogóle postać petarda, która pokazuje, że dziewczęta mogą być tymi, którymi chcą być.

Polecam i małym, i dużym!

Ostatnio przeczytałam “Marzycielki”, które na mojej półce już trochę zalegały. Teraz się zastanawiam czemu tak długo je trzymałam, bo to było naprawdę coś świetnego! Jessie Burton serwuje nam klasyczną baśń Braci Grimm z nowoczesnym twistem.
“Marzycielki” opowiadają historię dwunastu księżniczek, które po śmierci matki, królowej Laurelii, zostają zamknięte w małym ciasnym pokoiku. Dziewczyny tracą dostęp do swoich zainteresowań (bo księżniczkom nie przystoi), ale co najważniejsze tracą wolność. Nie wszystko jednak stracone, jak to w baśniach bywa. Chociaż na próżno tutaj szukać księcia, który przyjdzie z odsieczą. Jest tylko grupa dziewczyn gotowa zawalczyć o swoje.
Piękna to była przygoda, która pokazuje siłę kobiet. I choć bohaterki nie były najlepiej zarysowane, a o świecie chciałabym poczytać znacznie więcej to z czystym sumieniem mogę Wam tę książkę polecić! Jazz płynący z jej kart, dziewczyny gotowe zawalczyć o siebie, wielka siła wyobraźni, ale też siostrzeństwa, a to wszystko okraszone jakąś magią i pięknymi ilustracjami sprawiło, że przepadłam na kilka godzin. Proszę o więcej takich bajek dla dzieci (i dla dorosłych trochę też!).

Bardzo kobieca, bardzo feministyczna wersja bajki "Stańcowane pantofelki" braci Grimm. A także opowieść o marzeniach i aspiracjach, które są kompletnie niezależne od płci. Polecam wszystkim!

Czasami zdarza mi się czytać książki dla młodzieży. W tym przypadku raczej dla młodszej młodzieży. Dla dorosłych to opowieść o opresyjnym ojcostwie (scyzoryk otwiera się w kieszeni), głupim królu i jego doradcach, ucieczce w marzenia. Młodsza młodzież odbierze po prostu bajkę z licznymi bajkowymi atrybutami.

"W rezultacie wszystkie dziewczęta w Kalii były takie same, a ludzie sprawujący nad nimi pieczę miażdżyli ich nadzieje i marzenia niczym wielką kulę mchu. Wszystko jedno, jak dobrze dana dziewczyna grała na trąbce, jak piękne słoneczniki potrafiła wyhodować, jak poruszające wiersze pisała i jak trudne równania kwadratowe rozwiązywała - nie miało to żadnego znaczenia. Najlepsze, na co mogła liczyć, to ślub z zamożnym mężczyzną, który nie był nudziarzem i umiał czerpać radość z życia. Na dobrą sprawę owa dziewczyna sama mogłaby być trąbką czy słonecznikiem, tak niewiele znaczyły jej uczucia."

Tytuł napisany przez autorkę, czytanej przeze mnie "Muzy".
Czy poradziła sobie równie dobrze, pisząc dla młodszych czytelników? Zdecydowanie tak, a nawet bardziej, bo "Marzycielki" są historią, która według mnie trafi również do tych starszych odbiorców, nawet do takich którzy twierdzą, że są na to "za starzy" ;)
To opowieść o dwunastu księżniczkach, którym po śmierci swojej matki, zostaje odebrana nie tylko kochająca matka, ale również możliwość rozwijania swoich pasji.
To opowieść o siostrzanej miłości, sile kobiet, ich sprytowi, odwadze, wytrwałości.
To piękna historia, dla każdej z nas. Dla naszych córek, matek, dla nas samy.
Dla każdej z nas będzie równie ważna i wartościowa 💜

Bajka dla dzieci.

Bajka dla dzieci.

Piękna opowieść dla młodych dziewcząt i nie tylko. O tym, że warto marzyć i nie ulegać nierozsądnym rozkazom!

Nie wiem, jak Wy ale ja czasem lubię przenieść się w świat dziecięcej beztroski i sięgam po baśnie. Tym razem jednak nie była to klasyka, ale współczesna wersja jednej z moich ulubionych bajek braci Grimm – Stańcowanych pantofelków. Tak jak u Grimmów, tak i u Burton, opowieść dotyczy dwunastu córek pewnego króla. W tym przypadku to król, który pogrążony w smutku po śmierci swej małżonki Laurelii, postanawia otoczyć swe latorośle wyjątkowo troskliwą opieką, zamykając je w zasadzie na trzy spusty w mrocznej komnacie. Choć więc dziewczynki same cierpią po śmierci matki, dodatkowo znosić muszą zaborczość ojca i jego bezwzględne rządy, które pozbawiły je wszelkich uciech. A że pannice wyjątkowo zdolne były, gdyż każda kryła w sobie unikalne talenty (od zamiłowań do sztuki, przez astronomię, ogrodnictwo, aż po biegłe rachowanie), utrata matki oraz dostępu do umiłowanych rozrywek wyjątkowo boleśnie odcisnęło na dziewczętach swe piętno. Jak wiadomo jednak co dwie głowy to nie jedna, a jak jest ich dwanaście, to pomysł na wyjście z impasu faktycznie musiał się znaleźć. Pomysłowość dziewcząt sprawiła, że znalazły one furtkę ku wolności. Czy jednak owa wolność zostanie im na zawsze dana? Jaką cenę będą musiały za nią zapłacić?
Warto przekonać się samemu tym bardziej, że baśń napisana jest przepięknym językiem, ale i z humorem. I jak to w baśni pod płaszczykiem prostej opowiastki dla dzieci można znaleźć głębiej ukryte prawdy uniwersalne, które pozwolą na metaforyczne odebranie jej baśni również przez dorosłych. Można tu bowiem doszukać się doniosłych współcześnie odwołań dotyczących walki o prawa kobiet, konieczności równego ich traktowania, niesprawiedliwości wynikającej z dyskryminacji. Dla starszych baśń ta zawierać będzie zatem drugie dno, a dla młodszych stanowić będzie niezwykłą okazję dla rozwinięcia wyobraźni, gdyż Autorka maluje słowem cudowną opowieść. Dla spragnionych uzupełnienia tekstu również elementem wizualnym spieszę donieść, że książka jest również przepięknie ilustrowana. Polecam zatem małym i dużym.

A tymczasem chciałabym przedstawić Wam świetną książkę zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.
Mnie zachwyciła i skradła serce. Od dzisiaj będziemy czytać z córka. Zobaczymy czy jej się spodoba.

Historia o miłości, o przyjaźni, o oddaniu. Siostrzana miłość ponad wszystko. Do tego odrobina magii i mamy cudowną książkę. No dobra, magii było mnóstwo 😍

Książka z przesłaniem, na pewno do przemyślenia i zapamiętania.

Po śmierci matki, 12 sióstr zostaje półsierotami. Ojciec, król, starając się je chronić odbiera im wszystko. Przede wszystkim wolność. Są zamykane w komnacie, chronione, żeby nie stała im się krzywda.
Zaczynają marzyć i spełniać swoje marzenia. Potajemnie dostają się do świata magii, w którym spędzają każdą noc. Do czasu, aż król nie zechce poznać prawdy.

Przeczytana w jedni popołudnie. To jest właśnie ta książka do której na pewno wrócę. ❤❤❤

Książka z przesłaniem,...

Video