Muza

2016-11-24
Data 1. wydania:
2016-01-01
Agnieszka Kuc
Andaluzja Hiszpania literatura angielska Londyn malarz obraz samotność spotkanie tajemnica uczucie
Inne

Oficjalne recenzje i

Historia jednego obrazu

Link do recenzji

555 264 42

Trudno się oderwać... przeczytałam w jedną noc... polecam

Trudno się oderwać... przeczytałam w jedną noc... polecam

Świetne pióro i genialna fabuła. Ta książka ma w sobie to coś.

Świetne pióro i genialna fabuła. Ta książka ma w sobie to coś.

Myślałam, że to będzie takie relaksacyjne czytadło, cos miłego, pozytywnego, taka przerwa w czytaniu ciężkich książek. Jednak w ostateczności okazało się całkiem dobrą obyczajówką/dramatem, wcale nie taką lekką. Pewne rzeczy udało mi się przewidzieć, w niektórych sie lekko pomyliłam, ale to nie ujmuje tej książce satysfakcji z lektury. Trochę nie podoba mi się zakończenie i bardzo denerwowało mnie zachowanie jednej z bohaterek, no ale gdyby nie takie jej zachowanie, to pewnie nie byłoby treści tej książki, lub byłaby to juz raczej inna książka. Polecam.

O książkach Jessie Burton słyszałam od dawna w bardzo dobrych słowach. Przyznam jednak, że mocniej zainteresowałam się jej twórczością, kiedy usłyszałam, że jej najnowsza książka opowiada o Meduzie z mitologii greckiej ;) Nie wiem, czy doczekamy się jej w Polsce, ale postanowiłam jednak poznać wcześniejsze książki Burton, żeby zobaczyć, czy odpowiada mi jej styl.

Odelle to młoda czarnoskóra dziewczyna z jednej z byłych brytyjskich kolonii. W latach 60 przybywa do Londynu, gdzie rozpoczyna pracę w galerii sztuki. Pewnego dnia do galerii trafia zaginiony obraz artysty Izaaka Roblesa, który zaginął w trakcie wojny w Hiszpanii i nikt nie wie, co się z nim stało. Odelle wraz ze swoją pracodawczynią Quick i nowym ukochanym Lawriem postanawia poznać jego sekret.

Hiszpania, rok 1936. Młoda Oliwia żyje razem z rodzicami, którzy trzymają ją pod kloszem, a ich związek pozbawia dziewczynę wiary w miłość i małżeństwo. Oliwia marzy o karierze malarskiej, ale rodzina nie popiera jej ambicji. Dziewczyna dostrzega szansę dla siebie, gdy spotyka początkującego artystę Izaaka Roblesa i jego siostrę Teresę.

,,Muza" bez wątpienia jest książką dobrą. Jest przede wszystkim bardzo ładnie, artystycznie napisana, a styl jest płynny i uprzyjemnia lekturę. Bohaterowie są całkiem ciekawie zarysowani - Odelle i Oliwia są do siebie dość podobne z charakterów, obie to zasadniczo odważne, silne kobiety, które jednak są stłamszane przez otoczenie, ale ze względu na odmienność ich sytuacji nie czuć tu wtórności. Quick to kobieta, która jest tajemnicza i nieco z innego świata, ale ze względu na jej mądrość i wspieranie Delly w próbach literackich nie da się jej nie lubić - podobnie jak Lawriego, chociaż i on nie jest nieskalany. W latach 30 mamy z kolei bardzo wyraziście sportretowane małżeństwo rodziców Oliwii, które trzyma się siebie tylko ze względu na konwenanse, oraz Izaaka - artystę przekonanego o własnej wysokiej pozycji (choć komunistę) i zazdrosnego o talent innych, oraz Teresę, która sprawia wrażenie nieco szalonej. Postacie nie są jednoznaczne, popełniają błędy, są egoistyczne, a ich relacje także nie są proste i słodkie, miłość nie jest tu lekiem na wszystko. Szczególnie wybrzmiewa to w przypadku Oliwii i Izaaka, gdzie czytelnik widzi, że mężczyzna nie jest tu tak zaangażowany w związek jak kobieta i może porównać własne obserwacje z tym, jak Oliwia idealizuje wybranka.

Jednak przyznam, że czuję się nieco rozczarowana. I nie chodzi o to, że ta książka mi się nie podobała i uważam ją za słabą - naprawdę się udała, ale ja po prostu spodziewałam się, że zostanie moim nowym ulubieńcem, a dostałam po prostu porządną książkę. ,,Muzie" zabrakło dla mnie ,,tego czegoś". Bohaterowie byli dobrze nakreśleni, ale żaden nie podbił mojego serca, nie drżałam ze strachu o ich losy. Nie mam problemu z powolną akcją, ale tutaj w pierwszej połowie książki zabrakło dla mnie jakiegoś głównego punktu, czegoś, co trzymałoby przy czytaniu i zmuszała do myślenia, co będzie dalej. Na szczęście, z czasem wszystko się rozwija i końcówka to już prawdziwa bomba. Liczyłam też na rozwinięcie wątków związanych z wojną domową w Hiszpanii oraz rasizmem, a te kwestie były dla mnie ledwo muśnięte.

Moim ulubionym wątkiem zdecydowanie jest jednak ten ze sztuką. Obie bohaterki są artystkami - Oliwia maluje obrazy, a Odelle próbuje pisać. Obie kochają to, co robią, ale często czują niepewność związaną z brakiem wsparcia oraz wiary w swoje umiejętności, obawiają się krytyki, widzą swoje błędy. To obraz bardzo mocny, prawdziwy i myślę, że niejedna osoba się w nim odnajdzie. A jednocześnie nie pozostawia on w poczuciu pesymizmu, gdyż jak mówi Odelle: ,,(…) dzieło sztuki odnosi sukces tylko wówczas, gdy jego twórca(…) ma wiarę, która powołuje je do istnienia".

Trudno mi ocenić ,,Muzę". Ta książka nie miała wyraźnych wad, ale też zabrakło mi w niej czegoś, by uznać ją za w pełni ,,moją". Mimo to jak najbardziej polecam i mam zamiar przeczytać inne książki Burton.

,,(…) jeśli naprawdę chcesz doprowadzić coś do skutku, musisz tego chcieć bardziej, niż jesteś w stanie sobie wyobrazić. Musisz to wywalczyć własnymi siłami. Nie jest łatwo."

Odelle to...

"Muza" Jessie Burton to książka z gatunku literatury pięknej, w której główną rolę gra zgubiony podczas wojny i odnaleziony w 1967 roku obraz wybitnego hiszpańskiego malarza. W tle poznajemy wydarzenia rozpoczynające się w 1936 roku. Możemy zobaczyć, jak tajemnice tamtych czasów zostają odkrywane w latach 60. przez młodą stenotypistkę Odelle Bastien i jak zmienią one jej życie.

Nie czytałam wcześniej opisu tej książki, a okładka zmyliła mnie, obiecując mi baśniową opowieść! Ach, dostałam coś zupełnie innego. Trudne hiszpańskie realia wojenne, połączone w późniejszych latach z losem czarnoskórej imigrantki, która próbowała odnaleźć siebie w miejscu pełnym rasizmu i ksenofobii.

Akcja bardzo powoli się rozwijała, a mi bardzo ciężko było się w tę pozycję wkręcić. Przez długi czas nie miałam pojęcia o czym tak właściwie ma być ta książka, co trochę mnie zniechęciło. Na szczęście, im dalej, tym było lepiej i ciekawiej, choć odkrywane tam tajemnice okazały się dla mnie mocno przewidywalne. Miała ta książka potencjał, żeby mocno zauroczyć czytelnika, ale mam wrażenie, że w warstwie językowej czegoś tam zabrakło. Może to kwestia tłumaczenia. "Muza" ma wielu zwolenników, więc jej nie odradzam, ale nie jest to książka, z którą poczułam więź.

Tajemnice, cała gama uczuć - od miłości po nienawiść, zachwyt i zazdrość. Powoli rozwijająca się akcja, pozwalająca czytelnikom poczuć ten nastrój. Ciekawie ukazane tło historyczne opisywanych zdarzeń.
A przede wszystkim spojrzenie na sztukę z dwóch perspektyw - twórcy i odbiorcy.

A przede wszystkim spojrzenie na sztukę z dwóch perspektyw - twórcy i odbiorcy.

Bardzo dobra książka obyczajowa jestem zauroczona kolejną przeczytaną książką tej autorki.

Książka bardzo mnie wciągnęła. Zarówno fabuła, jak i język (to pewnie też duża zasługa tłumacza). To też literatura dająca do myślenia - zapisałam z niej wiele cytatów odnośnie roli sztuki w życiu człowieka, potrzeby tworzenia i szukania w sobie siły i przestrzeni do tworzenia, miłości, relacji, wyborów. Bardzo polecam.

Autorka stworzyła ciekawą powieść, która jest dosyć przewidywalna, ale jest to tak ładnym i prostym językiem napisane, że w ogóle mi to nie przeszkadzało. Bohaterowie są tak dobrze wykreowani, że czujemy się, jakbyśmy ich znali. Książka nadaje się raczej dla młodszego czytelnika.

Ciekawa, wciągająca i zaskakująca!
Wyjątkowo łatwo przyszło mi wczuwać się w odczucia głównej bohaterki.

Ciekawa, wciągająca i zaskakująca!
Wyjątkowo łatwo przyszło mi wczuwać się w odczucia głównej bohaterki.

Video

Video