Tamte cudowne lata

Okładka książki Tamte cudowne lata Marian Izaguirre Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Tamte cudowne lata
Marian Izaguirre Wydawnictwo: Prószyński i S-ka literatura piękna
La vida cuando era nuestra
Prószyński i S-ka
2014-08-21
2014-08-21
Barbara Jaroszuk
Barbara Jaroszuk

Magia miłości, magia książek

#wyzwanieabecadlozpiecaspadlo
PR-owcy wydawcy zrobili tej historii sporą krzywdę reklamując ją jako drugiego Zafona". "Tamte cudowne lata" Marian Izaguirre nie ma wiele wspólnego ze światem wykreowanym przez Zafona, no chyba, że każda historia dziejąca się w Hiszpanii i z miłośnikami książek i księgarnią w tle tak ma być postrzegana ;)
Nie zmienia to faktu, że Izaguirre napisała ciekawą historię, wciągającą. Mamy tu linie czasowe, miłośników książek, stracone nadzieje, złudzenia, miłość i dużo książek. Czego chcieć więcej :)

#wyzwanieabecadlozpiecaspadlo
Nie zmienia to faktu, że Izaguirre...

W życiu Matiasa i Loli nagle pojawia się starsza kobieta odwiedzająca ich antykwariat. Równolegle poznajemy świat małej Rose, dziewczynki bez rodziców, nie pasującej do otoczenia. Jak potoczą się losy trójki pozornie nieznajomych ludzi, których łączy jedynie miłość do książek?
Przekonajcie się.
Niesamowita narracja narzuca zachłanne tempo, chęć dowiedzenia się całej prawdy, reszty historii.
Serdecznie polecam :)

Przekonajcie się.
Niesamowita narracja narzuca zachłanne tempo, chęć dowiedzenia się całej...

Listopadowo za oknem? Weź książkę do ręki i ogrzej się w jej cieple. Miękko, bardzo kobieco napisana. Sentymentalna, ale nie ckliwa. Hiszpańska, pomimo akcji i w Paryżu i w Wielkiej Brytanii, ale nie ma nic wspólnego z Zaffonem.
Piękna książka, choć zakończenie rozczarowuje, jakby film, który wiemy jak się skończy, ale musimy wyłączyć telewizor przed zakończeniem... Pozostawia leki niedosyt.
Wieczór, fotel, koc i kot i lampka (dwuznaczność świadoma) i książka Marian Isaguirre.

Sięgnęłam po tę powieść ze względu na podobieństwa do "Cmentarza zapomnianych książek" Zafona - kocham tę serię. Tu zresztą również nawet na okładce wydawca powołuje się na Zafona. Po przeczytaniu stwierdzam, że podobieństwo jest tu bardzo powierzchowne. Autorka opowiada nam równolegle historie dwóch kobiet, obie burzliwe i momentami smutne. Lektura mnie wciągnęła, ale nie chwyciła za serce, przeczytałam z przyjemnością, choć bez większych emocji. Zakończenie jest nieco rozczarowujące, trudno mi nawet określić, czego tu brakuje - ot, historia się toczy i w pewnym momencie po prostu dobiega końca, bez znamiennego wydarzenia czy zwrotu akcji. Mimo pięknej opowieści, nie dostrzegam tu Zafonowej magii.

Ostatnio upodobałam sobie książki, w których akcja toczy się w powojennej Hiszpanii. Hiszpanie próbują odnaleźć się w nowej dla nich sytuacji, często dobrze prosperujący biznesman czy po prostu osoby o statusie "majętnej " znajdują się na granicy nędzy. Ta książka to naprawdę dobra obyczajówka. Czyta się nią dość długo, ale kto chciałby gwałtownie rozstać się z antykwariatem, zapachem świeżo palonej kawy i dźwiękiem chrupiących churrosów, które znikają błyskawicznie w ustach? Gdy podejdziemy bliżej witryny sklepu dostrzeżemy dwie kobiety siedzące za ladą: jedną o delikatnych rysach, która pochylona, z wypiekami na policzkach czyta głośno z opasłej książki oraz starszą panią, której głowa przyprószona jest siwizną i z błyskiem w oku słucha tej młodszej. Naprawdę miło było czytać "Tamte cudowne lata"...

Porównanie tej książki do powieści Carlosa Ruiza Zafóna jest jak dla mnie sporym nadużyciem. Ma ona niewiele wspólnego z moim ukochanym klimatem lekko mrocznej Barcelony. Czytając "tamte cudowne lata" czułam jakiś pewien rodzaju zgrzyt. Coś mi w tej książce nie pasowało, odnosiłam wrażenie jakby autorka usilnie próbowała zatrzymać aurę tajemniczości, ale nie do końca wiedziała jak to zrobić. W jednej z opinii przeczytałam o tym jaką w tej pozycji mają wartość książki. Ja tego nie odczułam. Co prawda były one pewnego rodzaju tłem, jednak jak dla mnie ich znaczenie zostało tak naprawdę zaniedbane. Zakończyłam czytanie raczej bez wielkich emocji, czego jednak spodziewam się po dobrej literaturze. Ot taka historyjka dla zabicia czasu. Czyta się ją szybko lecz jak dla mnie dopiero pod koniec z prawdziwą przyjemnością.

Bardzo ciepła, niekiedy może ckliwa historia. Świetna na chłodną jesień. Główna bohaterka - rodzaj człowieka jakim zdecydowanie chciałoby się zostać w przyszłości.

Porównywanie tego tytułu do dzieł Zafona to czysta kpina. Pełna nadziei, właśnie po usłyszeniu stwierdzenia o podobieństwie kunsztu literackiego obu twórców, sięgnęłam po tę książkę i zawiodłam się na każdej płaszczyźnie. Odradzam, nic specjalnego a jak nie wnosi to żadnych wartości, to po co tracić na to czas?

Do przeczytania książki skusiło mnie porównanie do powieści Zafona. Według mnie opinia ta jest trochę na wyrost. Sama historia ciekawa i w pewnym momencie zaczyna czytelnika wyciągać. Polecam przeczytać i samemu ocenić - na pewno czas poświęcony na lekturę nie okaże się straconym.

• Biblioteka