Dawca

Okładka książki Dawca Lois Lowry
Okładka książki Dawca
Lois Lowry Wydawnictwo: Galeria Książki Cykl: Dawca (tom 1) fantasy, science fiction
Dawca (tom 1)
The Giver
Galeria Książki
2014-08-20
2014-08-20
Piotr Szymczak
lois lowry dawca dawca pamięci dystopia

Liczyłam na więcej akcji i wątków, aczkolwiek książka jest na poziomie i zapewne sięgnę jeszcze po kolejne części z tej serii.

Pomysł na fabułę bardzo oryginalny, niestety wyszła hybryda ani dla dzieci ani dla dojrzałych czytelników. Na początku topimy się w szczegółach, ale powoli okazuje się, że świat, który stworzyła autorka wcale nie jest dopracowany.

Jest to ciekawy przypadek dystopii, która nie jest napisana w sposób wybitnie wciągający, za to swym konceptem porywa. Nie dla tego, że chcemy się w tym świecie zatracić, ale widzimy jego zaczątki w naszej rzeczywistości. Wzbudza przedziwną mieszankę obaw o przyszłość i wdzięczności na najzwyklejsze elementy codzienności, które uważamy za oczywiste.

Może przesadzam, ale w tej książce jest coś pięknie biblijnego. Zepsuty świat, jeden wybraniec ponoszący cierpienie i poświęcenie za wszystkich... Prawda i miłość jako odpowiedź... Odrzucenie ciężkich choć budujących trosk.... Fatalizm... Jednak wciąż wielkie i płomne nadzieje...

Świetna młodzieżówka. Świetna dystopia. Świetna przypowieść.

Świetna młodzieżówka. Świetna dystopia. Świetna przypowieść.

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Pokład miłości zewsząd ogarniający człowieka w tej książce śmiało pretenduje ją do miana wybitnego tytułu.

Jest to moja ukochana książka ❤️ Od wielu, wielu lat. Polecam!

Jest to moja ukochana książka ❤️ Od wielu, wielu lat. Polecam!

Przy lekturze „Dawcy” odbijają się wszelkie kadry z 2002 roku, gdy namiętnie słuchaliśmy „Sprzedawców marzeń” Myslovitz: „jaki piękny jest ten świat - wszystko czarno-białe; to jest proste - widzę, wiem”. Chociaż Lowry napisała powieść dla nastolatków, która nie wymaga od czytelnika wielkiej pracy umysłowej, jednak nie pozostawia obojętnymi nawet doświadczonych w lekturach dystopijnych dorosłych. Wyobraźcie sobie czarno-biały świat (jak nasze lata osiemdziesiąte),o wszystkim decydują za was, trzeba być podporządkowanym nieomylnej starszyźnie - idealnie! Jednak główny bohater w dniu 12 urodzin nie zostaje przydzielony do zwykłego zawodu, lecz stanie się Biorcą Pamięci. Tytułowy Dawca jest już starcem i będzie uczył chłopca nowego (a znanego czytelnikom) świata: pełnego emocji, których nikt nie eliminuje za pomocą tabletek; bólu, bez środków przeciwbólowych; zapachów; kolorów; miłości. To świat, w którym wszystko jest jednorodne, a starość i nietypowe cechy są wykluczane. Jak w każdej utopii, staje się ona swoim przeciwieństwem. Polecam każdemu nastolatkowi.

Ta książka zostanie w mojej pamięci na zawsze! Nie wiem, dlaczego, ale przeczytałam tylko pierwszy tom... Koniecznie zabieram się za kolejne!

Jak wyglądałby świat pozbawiony kolorów? Jak potoczyłoby się nasze życie gdyby ktoś o wszystkim za nas decydował? Na te pytania odpowiada Lois Lowry, pokazując dystopijny świat, w którym mieszka dwunastoletni Jonasz.

Pierwsze strony znudziły mnie tak bardzo, że odłożyłam na jakiś czas „Dawcę” myśląc, że jest to kolejna bajka dla dzieci. Jakież było moje zdziwienie, gdy po kilku tygodniach pochłonęłam resztę książki w jeden wieczór.

Wraz z głównym bohaterem przeżywałam jego historię poznawania prawdziwego świata i wspomnień, którymi dzielił się z nim Dawca. Nastolatek uczył się zjawisk, kolorów i uczuć, które do tej pory były mu obce, a ja uczyłam się ich razem z nim. Przeżywałam znane mi wrażenia na nowo, dostrzegając je w swoim otoczeniu.

Ból, miłość, głód i smutek to tylko niektóre uczucia, które Jonasz poczuł po raz pierwszy dzięki Dawcy. W świecie, w którym żył i się wychowywał nie były one nikomu znane, a dla każdego z nas są przecież oczywiste i normalne. Nie myślimy o nich jak o czymś niezwykłym. A właśnie dzięki tej książce takie się stają.

Sięgając po tę lekturę nie spodziewałam się, że będzie ona jedną z ważniejszych, jakie przeczytam w życiu. Była wyjątkowa, a dzięki niej zacznę wyjątkowo postrzegać dotąd nieistotne szczegóły.

• 2015