Endgame. Wezwanie

Okładka książki Endgame. Wezwanie James Frey
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Endgame. Wezwanie
James Frey Wydawnictwo: Sine Qua Non Cykl: Endgame (tom 1) Seria: Imaginatio [SQN] fantasy, science fiction
Endgame (tom 1)
Imaginatio [SQN]
Endgame: The Calling
Sine Qua Non
Bartosz Czartoryski
Bartosz Czartoryski literatura amerykańska

W Grze Ostatecznej stawką jest przyszłość świata

Zachwycił mnie pomysł na tę książkę, wykonanie nieco mniej, ale odkładając na bok manierę i infantylność bohaterów, otrzymujemy fajną przygodę, w której można znaleźć naprawdę dobrą rozrywkę. Z zaciekawieniem śledziłam wszystkie wątki, a tych jest całkiem sporo.

Daję 7 - takie słabe, ale jednak 7.
Masa wątków, postaci, sporo mocnych akcji i klimat battle royal, który zawsze lubię. Postacie są irytujące, jednak nie najgorsze. Choć po żadnym, bym nie zapłakała.
Minus za patetyczność, której jest tu tak dużo.
Plus za zagadki i akcję.
Mam ochotę sięgnąć po tom 2, choć niezbyt szybko.
Taka mieszana ta opinia, tak jak moje odczucia.

Daję 7 - takie słabe, ale jednak 7.
Minus za patetyczność, której jest tu tak dużo.
Plus za zagadki i akcję.
Mam ochotę sięgnąć po tom 2, choć niezbyt szybko.
Taka mieszana ta opinia, tak jak moje odczucia.

Fajny pomysł, dobre wykonanie. Bohaterowie nieco irytujący (momentami),ale przełykając to, dostajemy dość ciekawą książkę.

Z niechęcią muszę przyznać, że książka wciąga. Jednak jej patetyczność, wzniosłość, pretensjonalność i założenie, że czytelnik jest głupim imbecylem są po prostu odstręczające. Historia bardzo przypomina Igrzyska Śmierci. Jednak postacie, narracja i styl opowiadania są niestety bardzo fajnie poprowadzone, przez co chyba z czystej ciekawości sięgnę po kolejne tomy.

Zamysł świetny, szybko się czyta jednak zaraz to tej książce nie przeczytałabym 2 części, bo nie mam takich chęci.

„Endgame. Wezwanie” to bardzo wciągająca powieść, ponieważ jest tam dużo akcji, rozdziały są krótki i pisane z perspektywy kilkunastu postaci. Na początku można trochę pogubić się, poznając historię z perspektywy różnych bohaterów i z różnych zakątków świata. Sam pomysł na fabułę, czyli tytułowy Endgame jest bardzo interesujący i enigmatyczny, więc ten aspekt w zasadzie trzymał mnie przy tej historii to końca, ponieważ chciałam dowiedzieć się więcej i odkryć tę tajemnicę. Bohaterowie są ciekawie wykreowaniu, są przede wszystkim różnorodni i zaskakują, a sama akcja brnie tylko coraz szybciej do przodu. Jest to więc bardzo przyjemna powieść przygodowa, która pomimo swojej objętości bardzo wciąga i jest lekka w odczuciu.
Co do szukania wskazówek i rozwiązywania łamigłówek szybko dałam sobie z tym spokój, bo tak naprawdę wiele było uzależnione od tego, co wiedzą bohaterowie bądź też nie były do rozwiązania. Zaglądanie także do przypisów odsyłających do map i filmików także wydaje się teraz bezcelowe, szczególnie kiedy czyta się wersję papierową. Lepiej cieszyć się lekturą i przyglądać się bohaterom, jednak poczytałam i interaktywny projekt oraz realna gra, która się odbyła dla czytelników to świetny pomysł. Ja jednak potraktowałam tę książkę jako przyjemną, lekką powieść przygodową i świetnie się bawiłam. Jeśli czegoś takiego szukacie, polecam.

1997

Wow Wow i jeszcze raz Wow. Przepadniesz książka Cię pochlonienie i nie da Ci spać każe się czytac zanim się obejrzysz będzie 4nad ranem nocka zerwana i koniec ksiazki

Ciekawie nakreślona fabuła, sympatyczni bohaterowie. Dobrze się bawiłam.

Ciekawie nakreślona fabuła, sympatyczni bohaterowie. Dobrze się bawiłam.

Książka inna niż się spodziewałam, ale dobra. Bohaterowie przedstawieni w ciekawi sposób, natomiast ja lekko myliłam kogo perspektywę w danej chwili czytam. Fabuła jak najbardziej ciekawa i zachęcająca do czytania, jednak czasem miałam wrażenie że się wlecze. Całościowo nie jest to zła książka, chociaż do wybitnej jej jeszcze daleko. Myślę, że dla fanów ,,Igrzysk śmierci'' będzie to książka, która bardzo się spodoba. Mimo iż nie jest to książka jakoś bardzo wybitna, to jest dobra i myślę, że spokojnie ją można czytać.

W końcu trafiam na dobrą młodzieżową książkę przygodową. Kupiłem za pięć złotych w promocji. Tytułu nie znałem, choć przed lekturą dotarły do mnie informacje, że nie jest to typowa pozycja tylko do czytania. Wyobraziłem ją sobie jako coś na wzór komputerowego Tomb Raidera, czyli przygodówkę z zagadkami logicznymi. Niewiele się pomyliłem, bo dostałem pozycję bardzo podobną do Igrzysk Śmierci (których nie czytałem, ale oglądałem w telewizji). No i Endgame spodobało mi się znacznie bardziej niż wspomniany film.

Łamanie głowy sobie darowałem, gdyż bardzo szybko zorientowałem się, że byłoby ono bezcelowe. Większość rzekomych zagadek przedstawiona jest w nierozwiązywalnej formie i/lub istnieje tylko w kontekście tego, co w danym momencie wie konkretny bohater, nie zaś czytelnik. Pozostałe to z kolei nieliczne banalne łamigłówki skierowane do młodszych czytelników, podobne do tych jakie rozwiązywałem dwadzieścia kilka lat temu w Kaczorze Donaldzie (https://pl.wikipedia.org/wiki/Kaczor_Donald_(czasopismo)).

Choć zapewne właściwych zagadek powinienem szukać nie w tekście, ale w interaktywnym projekcie związanym z Endgame, do którego - jak właśnie przeczytałem - przystąpiło ponad 135 tysięcy uczestników, z czego do końca udało się dobrnąć zaledwie 61 osobom, zwycięzca zaś zgarnął pół miliona baksów (takich prawdziwych).

W tekście co chwilę pojawiały się przypisy odsyłające do map Google, filmików na YT i różnych interaktywnych stron, jednak je również sobie odpuściłem, bo nie da się cieszyć lekturą i klikać co rusz jednocześnie - sprawdziłem jedynie kilka linków z ciekawości po lekturze - i być może dlatego nie zrozumiałem zasad konkursu, który kilka lat temu i tak został już rozstrzygnięty.

A wracając do samej książki:

Mamy tutaj mnóstwo ciekawych historycznych i kultowych miejsc, wyraziste postacie, żywą, konkretną akcję bez choćby jednego zbędnego zdania, fajne obrazki, tekst śmiesznie wyrównany do lewej (co zresztą doskonale się czyta, gdyż takie formatowanie jest bardziej przystępne dla ludzkiego oka niż tekst wyjustowany typowy dla książek) i jest to naprawdę dobra pozycja. Nie dostrzegam minusów, choć też zaznaczam, że fabuła jest prosta i niewyszukana, a język siermiężny.

Endgame ma aż pięćset stron, jednak wiele z nich to obrazki lub strony zawierające bardzo niewiele tekstu. W rezultacie jest to lektura, którą się wręcz pochłania. Jeśli szukasz prostej, niewymagającej książki przygodowej to jest to pozycja dla Ciebie. Ja na pewno sięgnę po część drugą, którą już posiadam - również z promocji za pięć złotych.

(13+15+10+1) (15+3+5+14+1): Medeis

• 2015