Matka Joanna od Aniołów

Seria: 50 na 50
Wydawnictwo: Znak
Darmowe dodatki Edytuj książkę
literatura piękna

Historia opętania według Jarosława Iwaszkiewicza. W klasztorze Urszulanek w Ludyniu dzieją się niepokojące rzeczy. Matkę przełożoną opętał szatan. Egzorcyzmy na zakonnicach nie przynoszą rezultatu. Uniesienie mistyczne? Obłęd? Stłumiony erotyzm? A może psychologiczna manipulacja, jak przynajmniej początkowo wydaje się Surynowi, zakonnikowi wysłanemu do klasztoru w celu zbadania sprawy....

Historia opętania według Jarosława Iwaszkiewicza.

Uniesienie mistyczne? Obłęd? Stłumiony erotyzm? A może psychologiczna manipulacja, jak przynajmniej początkowo wydaje się Surynowi, zakonnikowi wysłanemu do klasztoru w celu zbadania sprawy. Dochodzenie zaczyna jednak stopniowo przybierać niepokojący obrót.

"Matkę Joannę od Aniołów" cechują doskonały warsztat literacki, siła obrazu i misterna sieć zastawiona na czytelnika, który musi dokonać wyboru i opowiedzieć się po jednej ze stron: prawa do przeżycia duchowego albo szaleństwa.

źródło opisu: okładka książki

Dejw | 2018-12-08
Przeczytana: 03 grudnia 2018

Choć na pozór to fabuła o opętaniu i miłości, być może to bardziej obraz dwóch wizji duchowości - wschodniej i zachodniej, kategorii szerszych niż tylko prawosławie i katolicyzm, a raczej nawet mentalnych i kulturowych. W tle grają również opowieść o nieposkromionych popędach które stają się destrukcyjne, krytyka szlachty, sugestia, że diabły i anioły są wśród nas, śmiertelników. Warsztat literacki Iwaszkiewicza jest nienaganny, autor buduje świetną, gęstą atmosferę i dobrze kreśli XVII-wieczne realia. Koniec końców "Matka Joanna..." nie jest być może wybitnym utworem, ale na pewno dobrze skonstruowanym i niosącym wieloznaczne, interesujące przesłanie, wcale nie tak łatwe do odczytania na pierwszy rzut oka.

Tomasz Wojewoda | 2018-02-11
Przeczytana: 10 lutego 2018

IWASZKIEWICZA PROZA JAK DUSZA

„Matka Joanna od Aniołów” Jarosława Iwaszkiewicza (1894-1980) jest nowelą opartą na faktach, nawiązującą do prawdziwych wydarzeń, tzw. afery demonów z Loudun, która miała miejsce we Francji w latach trzydziestych XVII wieku. Afera ta w rzeczywistości miała nieco inny przebieg, bo, jak się wydaje, była sprytnie uknutą przez kardynała Richelieu prowokacją. Rzekome opętania Urszulanek z Loudun mogły być sfingowane w celu pozbycia się politycznego przeciwnika, miejscowego proboszcza Urbaina Grandier (u Iwaszkiewicza – ksiądz Garniec) za sprzeciwienie się królowi Ludwikowi XIII w sprawie protestantów. Iwaszkiewicz przeniósł te wydarzenia na wschodnie rubieże ówczesnej Polski, do Ludynia, fikcyjnej miejscowości w województwie smoleńskim, pomijając zupełnie polityczny aspekt tej historii. Niemniej, pojawiają się tu i ówdzie delikatne aluzje, co do wątpliwej wiarygodności Urszulanek. Jako pierwszy o sprawie pisał w 1826 roku Alfred de Vigny w swojej powieści...

PoProstuAnia | 2017-09-09
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 04 września 2017

Iwaszkiewicz świetnie zbudował to opowiadanie. Mroczny nastrój jesieni, stylizacja języka, zwroty akcji, które zaskakują, choć zostały zapowiedziane (motyw broni, która jeśli została pokazana, to wcześniej czy później "wypali") i groza od której cierpnie skóra. A także rozważania o naturze zła i dobra, o istocie opętania. Warte powtórnego przeczytania.

Gosia | 2017-04-03
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 03 kwietnia 2017

Właściwie książka trafiła w moje ręce przez przypadek. Zaskoczył mnie wątek opętania, całkiem interesująco opisany. Jak na tak krótką pozycję kreacje bohaterów dostarczają czytelnikowi wystarczającej ilości informacji. Jednak czegoś tu zabrakło, grozę można było odczuwać jedynie chwilami. Lubię czytać klasykę, ale to opowiadanie było nieco nużące. "Matka Joanna od Aniołów" na pewno będzie odpowiednia dla sympatyków Iwaszkiewicza, mnie niestety do końca nie przekonała.

Carmel | 2016-11-13
Przeczytana: 12 listopada 2016

Traktat o naturze człowieka i zła.

Twórczość Iwaszkiewicza można odczytywać na wielu płaszczyznach, czego poszukuję w literaturze. Stąd nie zawiodłem się na opowiadaniu "Matka Joanna od Aniołów ".
W warstwie podstawowej, to historią opętania Joanny, przełożonej zakonnej, gdzieś w klasztorze na kresach Rzeczpospolitej w XVIII wieku. Kilku księży odprawiało nad nią egzorcyzmy, bez skutku. Sytuacja uległa zmianie, gdy walki z demonami podjął się przybyły w tym celu, ksiądz Suryn. Nieobyczajne, ponoć zachowania za bramą klasztorną, przyciągnęły jak magnes okolicznych mieszkańców do Ludynia, na to niecodzienne widowisko. Rozwiązanie problemu stawało się palące.

Centralnym pojęciem, które podczas śledzenia wydarzeń rozważa autor, jest problem zła, w szczególności jego źródła. Człowiek jest z definicji nieidealny, czyli w religijnym żargonie, grzeszny. Czy nie jest tak, że im człowiek bardziej dewocyjny, tym bardziej potrzebuje zła? Zła, którego antropomorfizacja pomaga...

Papusza | 2016-10-29
Przeczytana: 29 października 2016

„Matka Joanna od Aniołów” Jarosława Iwaszkiewicza jest opowiadaniem które wzbudziło wielki sprzeciw Episkopatu, jak i wywołało sporo dyskusji w kręgach kościelnych. Oparta na autentycznych faktach historia księdza Urbana Grandier z Loudun posłużyła J. Iwaszkiewiczowi do napisania niniejszej opowieści, z przeniesieniem akcji do klasztoru na kresach Polski.

Do zakonu „Urszulanek” przybywa jezuita Suryn aby wypędzić demony jakie opętały zakonnice. Najbardziej opętaną zdaje się być przeorysza, Matka Joanna od Aniołów. Surynowi zdaje się, że Matka Joanna symuluje swoje opętanie. Jednak po rozmowie z Matką Joanną zmienia zdanie, wierząc, że dziewięć demonów siedzi w ciele zakonnicy. Postanawia za wszelką cenę uwolnić ciało z demonów. Odprawiane egzorcyzmy nie przynoszą spodziewanych rezultatów. A jaki będzie finał?

Krótka historia którą nie czyta się zbyt szybko. Stawiane pytania dotyczące prawdy i fałszu, pożądania i uległości, dobra i zła, mistycyzmu i natury ludzkiej, zmuszają nas...

Alijen | 2016-10-12
Przeczytana: 09 października 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jednocześnie piękna i denerwująca w tym opowiadaniu jest niejednoznaczność tego tekstu. Iwaszkiewicz nie daje odpowiedzi, czy to, co wydarzyło się w zakonie urszulanek, to opętanie, czy zbiorowa psychoza, zwraca jednak w swym utworze uwagę na jeden z kluczowych problemów - naturę zła. Bardzo przekonuje mnie to, co z tego tekstu wyczytałam - że zło nie jest skutkiem opętania przez diabły, lecz że ludzie, tłumacząc się opętaniem, usprawiedliwiają się przed własnymi okropnymi czynami. Bolesna to puenta, lecz jakże ludzka...

Grim Reaper | 2016-03-12
Przeczytana: 12 marca 2016

Chyba nieco dziś zapomniana opowieść o egzorcyście, który poświęca siebie, by ratować duszę opętanej tytułowej Matki Joanny od Aniołów podobno kiedyś wzbudzała kontrowersje i oburzyła samego kard. Wyszyńskiego. Dziś czyta się ją jak każdą inną powieść. Iwaszkiewicz to mistrz języka, czyta się lekko i pod koniec nieco żal, że to już. Podobne odczucia miałem podczas czytania Podróży ludzi księgi Tokarczuk - przedwcześnie zakończona fabuła, nieco rozczarowujące - nawet jeśli u Iwaszkiewicza mocne - zakończenie.

ŻuŻu | 2015-09-05
Przeczytana: 05 września 2015

Język jakim jest napisana książka jest wspaniały, uczta dla mózgu, ale historyjka, którą opisał autor w tych czasach już nie szokuje.

czytający | 2015-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2015

Ludzka dusza to nie do końca zbadany przedmiot pożądania dwóch potężnych mocy jakimi są dobro i zło. To strefa wpływów ścierających się ze sobą sił, które by chciały zawładnąć człowiekiem. Podporządkować go sobie całkowicie i wciągnąć w swoją głębię. Ten kto zostanie panem naszego sumienia, zdobędzie wiernego słuchacza łaknącego kłamstw. Czy da się wtedy rozdzielić prawdę od fałszu? Czy będziemy mogli rozróżnić co jest dobrym a co złym podszeptem tajemniczych postaci nierealnego świata? Nieznane potęgi z pewnością podpowiedzą nam co jest najlepszym wyborem. One tylko na to czyhają. Ale czy to będzie ten właściwy wybór, który pozwoli zostać człowiekiem a nie marionetką w rękach stworzonych przez ludzi wszechwiedzących potęg? Przed nami są dwie drogi którymi możemy pójść. Albo to będzie nasza własna ścieżka pełna wątpliwości i niewytłumaczonych zjawisk, albo przetarty przez miliardy ludzi szlak oświetlony światłem słusznego wyboru, który poznały miliardy ludzi.

Jarosław...