Dolina Issy

Okładka książki Dolina Issy Czesław Miłosz
Okładka książki Dolina Issy
Czesław Miłosz Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Czesław Miłosz. Dzieła literatura piękna
261 str. 4 godz. 21 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Czesław Miłosz. Dzieła
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
1989-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1989-01-01
Liczba stron:
261
Czas czytania
4 godz. 21 min.
Język:
polski
ISBN:
830800685X
Tagi:
biografie nobliści
Średnia ocen

7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
27 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
494
273

Na półkach: ,

Klasyka polskiej literatury, swoista pochwała życia na wsi jak dla mnie niestety przestarzała i nieaktualna. Początkowo zachwyciłam się wiejskim światem i idylicznym życiem na wsi, lecz mnogość opisów przyrody przytłoczyła mnie. Poza tym niestety ale brak głębokiego rozwinięcia postaci sprawił, że nie mogłam utożsamić się i zainteresować ich losami. Szkoda, może kiedyś spróbuję jeszcze raz przeczytać tą książkę.

Klasyka polskiej literatury, swoista pochwała życia na wsi jak dla mnie niestety przestarzała i nieaktualna. Początkowo zachwyciłam się wiejskim światem i idylicznym życiem na wsi, lecz mnogość opisów przyrody przytłoczyła mnie. Poza tym niestety ale brak głębokiego rozwinięcia postaci sprawił, że nie mogłam utożsamić się i zainteresować ich losami. Szkoda, może kiedyś...

więcej Pokaż mimo to

avatar
776
548

Na półkach: ,

Już od dawna sięgałam po twórczość Czesława Miłosza, jednak do tej pory jakoś nie mogłam ostatecznie się z nią zmierzyć. Tym razem zachęcona przez Dianę z "Bardziej Lubię Książki Niż Ludzi" postanowiłam przeczytać "Dolinę Issy".
Jest to utwór, który nie ma wyrazistej fabuły, a jest bardziej zlepkiem luźnych opowieści, spostrzeżeń, wspomnień z okresu dzieciństwa i dojrzewania w dolinie rzeki.
Wielu twierdzi, że książka jest inspirowana osobistymi przeżyciami autora. Ja nie jestem taka pewna, ale gdyby tak było to jedynie wzrasta jej wartość.

Już od dawna sięgałam po twórczość Czesława Miłosza, jednak do tej pory jakoś nie mogłam ostatecznie się z nią zmierzyć. Tym razem zachęcona przez Dianę z "Bardziej Lubię Książki Niż Ludzi" postanowiłam przeczytać "Dolinę Issy".
Jest to utwór, który nie ma wyrazistej fabuły, a jest bardziej zlepkiem luźnych opowieści, spostrzeżeń, wspomnień z okresu dzieciństwa i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
7
7

Na półkach:

Nie polecam, za dużo przemocy na zwierzętach, polowania, męczenie i śmierć psa. Powieść typowo dla chłopców. Dużo opisów przyrody to uwielbiam ale przemoc to wszystko niweczy. Akcja rozgrywa się na wschodzie Ukrainy lata ok. 1920, reforma rolna, problem parcelacji. Główny Bohater to dorastający chłopak którego wychowują na wsi dziadkowie. Cyt. "Mleczna Droga, nazywana w tym kraju Drogą Ptaków, rozstawiła swoje promieniste znaki na niebie"

Nie polecam, za dużo przemocy na zwierzętach, polowania, męczenie i śmierć psa. Powieść typowo dla chłopców. Dużo opisów przyrody to uwielbiam ale przemoc to wszystko niweczy. Akcja rozgrywa się na wschodzie Ukrainy lata ok. 1920, reforma rolna, problem parcelacji. Główny Bohater to dorastający chłopak którego wychowują na wsi dziadkowie. Cyt. "Mleczna Droga, nazywana w tym...

więcej Pokaż mimo to

avatar
3762
3704

Na półkach: ,

Pewne aspekty fabuły zaciekawiły - jak to onegdaj na Litwie bywało, z perspektywy wcześnie dorastającego i samodzielnego nastolatka i jak pozornie zwyczajne zdarzenia kształtują jego psychikę, ale z drugiej strony ta nostalgiczna stylistyka do mnie nie przemówiła, może dlatego że dotyczyła głównie ludowych przesądów, czy polowań, wobec czego nie mam dużego zrozumienia, rzeczy/zjawiska/czasy częściowo idealizowane ze względu na emigrację autora, nie są rzeczami które chciałabym żeby wróciły.
Wyzwanie LC marzec 2024

Pewne aspekty fabuły zaciekawiły - jak to onegdaj na Litwie bywało, z perspektywy wcześnie dorastającego i samodzielnego nastolatka i jak pozornie zwyczajne zdarzenia kształtują jego psychikę, ale z drugiej strony ta nostalgiczna stylistyka do mnie nie przemówiła, może dlatego że dotyczyła głównie ludowych przesądów, czy polowań, wobec czego nie mam dużego zrozumienia,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
557
391

Na półkach: , ,

O “Dolinie Issy” pomyślałem gdzieś w końcu lutego, że taką mam na nią ochotę, że dopasuję ją do pierwszego lepszego wyzwania na LC i - o przewrotny losie - nie musiałem zbytni się nakombinować, by doprowadzić ten postulat do szczęśliwej realizacji…
Wiele się po niej spodziewałem, bo mam jakieś mgliste wspomnienie z dawno widzianego filmu, będącego ekranizacją powieści i teraz - już nieco bardziej świadomie - będę mógł do niego powrócić.
Sam Miłosz - w ćwierćwiecze od napisania książki - w nocie do nowego jej wydania zastrzega się, że nie jest to powieść autobiograficzna sensu stricte, a jedynie literacka wariacja na tematy rodzinnych stron i własnego dzieciństwa. Pierwowzorem mitycznej rzeki Issy jest żmudzka Niewiaża, a jej dolina jest owym mickiewiczowskim “krajem lat dziecinnych” po którym późniejszy noblista hasał jako pacholę.
Mamy tu wiele obrazów charakterystycznych dla epoki Wielkiej Wojny (nikt nie wie jeszcze, że Światowej Pierwszej, choć autor umiejętnie to sygnalizuje): stosunki chłopstwa z dworem, reformę rolną parcelującą szlacheckie grunty, dojrzewanie młodego człowieka oddanego na wychowanie dziadkowi, w którym to rodzą się pierwsze świadome fascynacje przyrodnicze: najpierw staje się na krótko botanikiem, później zaś “przyrodnikiem i myśliwym”, co zresztą odzwierciedla tradycyjny szlachecki stosunek do przyrody (zaobserwować i opisać, ustrzelić, oskórować i wypchać). Jakoś to wprawianie się nastoletniego Tomasza w myślistwo mnie odstręcza nieco i doskonale koresponduje z moim o myślistwie wyobrażeniem, choć pamiętać należy, że inny był kontakt człowieka z przyrodą, inne jej poznawanie…
Wieś tych czasów, to już nie ta z “Chłopów” czy archetypiczna bronowicka, ani też nie znana nam z “Nad niemnem”; czasy się zmieniają i tu właśnie mamy już pomieszanie starego i nowego. Choć echa powstańcze jeszcze się nie rozwiały; jeszcze są obecne w opowieści o kolejnych pokoleniach.
Książka jest raczej luźnym ciągiem zdarzeń, postaci i przemyśleń, niż z jakąś konkretną fabułą. Raczej impresjonistyczny fresk. Przypomina nieco pisarstwo Myśliwskiego, choć może mniej tu humoru, mniej obsesyjnego krążenia wokół stałych tematów będących osią kolejnych dzieł; mniej owej Myśliwskiemu charakterystycznej struktury narracyjnego ronda. Ale za to mistrzowskie opisy przyrody, szczególnie do docenienia, gdy książkę poznaje się w formie audio i można na chwilę zamknąć oczy.
Język nieco archaiczny, wiele pojęć, czynności codziennych i sprzętów codziennego użytku dzisiejszemu czytelnikowi nieznanych. Może to sprawiać niejaką trudność, ale któż twierdzi, że książka musi być “na jeden wieczór” i nie trzeba będzie w Wikipedii sprawdzić, jak te rozlewiska Niewiaży wyglądają?..
Dla mnie osobiście jeszcze jedno: opis tresury misiów do “tańca” w smorgońskiej szkole tańca niedźwiedzi podaje Miłosz tak jak opowieść mojej babci Zinki, która się w Smorgoniach rodziła… Jakoś czuję tę wileńszczyznę, Niewiażę i te Smorgonie jako swoje, nawet jeśli tylko kulturowo, jak pojęcia “kła-bulałajo” i “kendybolongo” w opowieściach potomków Kunta-Kinte w niegdysiejszym serialu “Korzenie”...

O “Dolinie Issy” pomyślałem gdzieś w końcu lutego, że taką mam na nią ochotę, że dopasuję ją do pierwszego lepszego wyzwania na LC i - o przewrotny losie - nie musiałem zbytni się nakombinować, by doprowadzić ten postulat do szczęśliwej realizacji…
Wiele się po niej spodziewałem, bo mam jakieś mgliste wspomnienie z dawno widzianego filmu, będącego ekranizacją powieści i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1611
652

Na półkach: , ,

#rodzinnewyzwanie2024. "Dolina Issy" Czesław Miłosz

"Dolina Issy" to piękna historia. Historia o dorastaniu, o przemijaniu. Historia nostalgiczna o tym co było, jak było. O tym czego już nie ma.
Miłosz tworzy specyficzne zdania, wielokrotnie podrzędnie złożone, zakręcone, piękne. Trzeba czytać uważnie, bo każde słowo ważne jest. Krótkie rozdziały na pozór nie łączące się za bardzo ze sobą, a jednak w całości pokazuję trzynaście lat życia nad 'Issą'. Życia panów, chłopów, ludzi, zwierząt, roślin, wody.... życia widzianego oczami Tomasza, od jego narodzin aż po wyjazd z tej niemalże baśniowej krainy.
Bałam się tej książki. Cienka książeczka i wielkie nazwisko.
Ale cieszę się, że pokonałam lęk.

#rodzinnewyzwanie2024. "Dolina Issy" Czesław Miłosz

"Dolina Issy" to piękna historia. Historia o dorastaniu, o przemijaniu. Historia nostalgiczna o tym co było, jak było. O tym czego już nie ma.
Miłosz tworzy specyficzne zdania, wielokrotnie podrzędnie złożone, zakręcone, piękne. Trzeba czytać uważnie, bo każde słowo ważne jest. Krótkie rozdziały na pozór nie łączące się...

więcej Pokaż mimo to

avatar
239
5

Na półkach: ,

Powieść faktycznie bez specjalnej fabuły, bardziej pięknie snuta opowieść o dorastaniu, ludziach, Bogu, związku człowieka z naturą, o tym, co w życiu ważne i mniej ważne. Znalazło się kilka momentów, które mi się dłużyły lub wręcz wzbudzały mój sprzeciw (głównie opisy polowań). Bardzo na plus, natomiast, ciekawie zarysowane postaci ludzi, nietuzinkowych, z całym wachlarzem wad i zalet. Podobał mi się też motyw wierzeń ludowych, zjawy nawiedzające ludzi po śmierci, opisy natury i przemyślenia bohaterów. Nie jest to powieść, którą polecałabym zabieganym czytelnikom; tutaj trzeba mieć czas, delektować się pięknym językiem, zastanowić się, przemyśleć w spokoju.

Powieść faktycznie bez specjalnej fabuły, bardziej pięknie snuta opowieść o dorastaniu, ludziach, Bogu, związku człowieka z naturą, o tym, co w życiu ważne i mniej ważne. Znalazło się kilka momentów, które mi się dłużyły lub wręcz wzbudzały mój sprzeciw (głównie opisy polowań). Bardzo na plus, natomiast, ciekawie zarysowane postaci ludzi, nietuzinkowych, z całym wachlarzem...

więcej Pokaż mimo to

avatar
123
79

Na półkach:

Przepiękna opowieść inspirowana dzieciństwem autora o życiu na Litwie Kowieńskiej. Opisy przyrody są niesamowicie kunsztowne, Czesław Miłosz ma świetne pióro (zarówno jeżeli chodzi o prozę, jak i poezję). „Dolina Issy” ma troszeczkę vibe lektury szkolnej, ale w pozytywnym znaczeniu. Jedna z piękniejszych książek jakie czytałam.

Przepiękna opowieść inspirowana dzieciństwem autora o życiu na Litwie Kowieńskiej. Opisy przyrody są niesamowicie kunsztowne, Czesław Miłosz ma świetne pióro (zarówno jeżeli chodzi o prozę, jak i poezję). „Dolina Issy” ma troszeczkę vibe lektury szkolnej, ale w pozytywnym znaczeniu. Jedna z piękniejszych książek jakie czytałam.

Pokaż mimo to

avatar
883
581

Na półkach:

Czytanie ,, Doliny Issy " to prawdziwa przyjemność. Wspaniała książka napisana pięknym poetyckim językiem, pełna opisów natury i sielskich obrazów litewskiej wsi z początków XX wieku. To powieść o dorastaniu Tomka Dilbina u dziadków Surkontów w ich szlacheckim dworku, we wsi Ginie. Chłopiec zafascynowany jest litewskim krajobrazem, uwielbia ptaki i przyrodę.U Surkontów pomieszkuje też druga babka Tomka Dilbinowa. Większość bohaterów tej książki jest postaciami tragicznymi jak choćby leśnik Baltazar, nawiedzany przez diabła za zabicie rosyjskiego żołnierza czy Magdalena gosposia księdza , która z miłości do niego otruła się i powróciła na ziemię w postaci zmory. Autor doskonale przybliżył nam barwny świat wierzeń ludowych, folklor i zwyczaje kresowiaków, a także nastroje społeczne i konflikty narodowościowe nabrzmiałe po pierwszej wojnie światowej.Bardzo podoba mi się narracja książki, połączenie gawędy z metafizyką i realizmem magicznym (diabeł, zmora, zjawa). ,,Dolina Issy" jest powieścią z wątkami autobiograficznymi, to hołd Miłosza złożony krainie jego dzieciństwa i w mojej opinii właśnie ona jest najważniejszą bohaterką tej książki.

Czytanie ,, Doliny Issy " to prawdziwa przyjemność. Wspaniała książka napisana pięknym poetyckim językiem, pełna opisów natury i sielskich obrazów litewskiej wsi z początków XX wieku. To powieść o dorastaniu Tomka Dilbina u dziadków Surkontów w ich szlacheckim dworku, we wsi Ginie. Chłopiec zafascynowany jest litewskim krajobrazem, uwielbia ptaki i przyrodę.U Surkontów...

więcej Pokaż mimo to

avatar
217
215

Na półkach:

Skończone arcydzieło. Ogromne pokrewieństwo z Chłopami, Stu latami samotności, a nawet Prawiekiem.
Będę wracać nad Issę do jej diabłów, zjaw, żywych, umarłych, Tomasza i wiewiórki.

Skończone arcydzieło. Ogromne pokrewieństwo z Chłopami, Stu latami samotności, a nawet Prawiekiem.
Będę wracać nad Issę do jej diabłów, zjaw, żywych, umarłych, Tomasza i wiewiórki.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 921
  • Chcę przeczytać
    1 461
  • Posiadam
    445
  • Ulubione
    68
  • Teraz czytam
    49
  • Literatura polska
    37
  • Nobliści
    23
  • Literatura polska
    22
  • Klasyka
    17
  • Chcę w prezencie
    15

Cytaty

Więcej
Czesław Miłosz Dolina Issy Zobacz więcej
Czesław Miłosz Dolina Issy Zobacz więcej
Czesław Miłosz Dolina Issy Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także