Opowiadania zebrane

Wydawnictwo: W drodze
Otto

Gustaw Herling - Grudziński (ur. 1919), jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy współczesnych, żyjący w Neapolu. W czasie wojny aresztowany przez władze radzieckie trafia do łagru. Wspomnienia z tego okresu zawarł w głośnej książce Inny Świat. Do 1988 roku, kiedy to "W drodze" wydało Wieżę i inne opowiadania, był pisarzem praktycznie zakazanym. W prezentowanym, pełnym, zbiorze opowiadań...

Do 1988 roku, kiedy to "W drodze" wydało Wieżę i inne opowiadania, był pisarzem praktycznie zakazanym. W prezentowanym, pełnym, zbiorze opowiadań ujawnia się wielka wrażliwość moralna i metafizyczna Herlinga - Grudzińskiego. Swoich bohaterów pisarz stawia wobec sytuacji granicznych, jak trąd, trzęsienie ziemi, stos, obłęd, a szerzej - wobec cierpienia i śmierci. Samotny człowiek postawiony zostaje wobec druzgocących żywiołów, wobec historii, przemocy, szaleństwa innych, własnej skończoności. Nieprzenikliwy dla innych, wciąż szuka znaków obecności Boga, na przekór obojętności świata. Atrybutem jego człowieczeństwa jest głębokie i świadome przeżywanie cierpienia i przemijania, którym nie zawsze potrafi sprostać.

źródło opisu: Z okładki książki

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

mojewloskieimpresje | 2016-05-01
Na półkach: Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 01 maja 2016

„Wieża” to piękna poruszająca opowieść o samotności, cierpieniu i godności człowieka. Na szkatułkową kompozycję utworu składają się historie kilku bohaterów. Postaciami kluczowymi są trędowaty Lebbroso mieszkaniec Wieży w Aoście i emerytowany nauczyciel z Turynu, obaj głęboko doświadczeni przez los, pogrążeni w rozpaczy, cierpią z powodu osamotnienia i wykluczenia. Narratorem i jednocześnie postacią spinającą wszystkie historie jest autor tytułowego opowiadania. Podróżujemy w czasie i przestrzeni, latem 1945 roku jesteśmy w podgórskich rejonach Piemontu, żeby przenieść się do osiemnastowiecznej Aosty i na powrót do przedalpejskiej wioski Mucrone w sierpniu 1944 roku.
Literackie rozważania Grudzińskiego, o istocie ludzkiej i granicach człowieczeństwa w świecie, w którym grzech i zło wpisane są w jego porządek, skłaniają do refleksji i głębszych rozmyślań. Opowieść jest mroczna, przesycona tajemniczością i religijnością, i niczym biblijna...

eyesOFsoul | 2013-08-20

Wieża i inne opowiadania (1988)
kategoria: quasi-dokument
liczba stron: 263
cena: różna
wydawnictwo: W drodze
ocena: 9/10

„Nie pióro artysty nawet, lecz wyraz opuszczenia i niemej skargi – kamienna korona wieży wznosiła się ku czarnym kłębom chmura na niebie jak źle zaciśnięta pięść[1].”

SAMOTNI

Samotność należy do sfery zjawisk psychiczno-emocjonalnych, które nie powinno się poddawać schematycznym definicjom. Każdy przeżywa ją inaczej. Indywidualne. Może spotkać każdego. Począwszy od dziecka, które nie zna miłości rodziców, skończywszy na staruszku, który przeżył już wszystko, nawet własne życie. Życie w samotności jest jednym z nieszczęść, jakie mogą spotkać człowieka. Człowiek samotny nie zawsze jest odizolowany od ludzi, czasem po prostu jest dla nich obcy. Społeczność może go nie rozumieć, nie potrzebować jego istnienia lub, brutalnie mówiąc, nie akceptować. Można też świadomie, samemu, odrzucać związki z innymi ludźmi. Moim zdaniem, jest to jednak wybór rozpaczliwy,...

Magda | 2011-05-11
Przeczytana: 2009 rok

Opowiadania Herlinga - Grudzińskiego zmuszają do refleksji nad samym sobą, nad życiem, wyznawanymi wartościami i śmiercią. Najpiękniejszym opowiadaniem jest "Wieża". Autor przedstawił splecione ze sobą historie dwóch mężczyzn żyjących w odległych od siebie czasach: trędowatego Lebrosso żyjącego w wieży w Aoście i pewnego nauczyciela, który ucieka przed samym sobą. Poruszająca opowieść o samotności i odrzuceniu. Polecam, polecam, polecam!

Alice Wonderland | 2011-02-22

Jedna z ważniejszych książek w moim życiu.
Po prostu ta wrażliwość...

Romsi | 2012-04-12

Nie wiem czy jest coś ze mną nie tak- nie mogę się zmusić do zachwytu, nie znajduję głębszego sensu w Wieży. Nie rozumiem zachwytów moich szkolnych współwięźniów nad tym krótkim opowiadaniem. Nic w nim specjalnego, czy metafizycznego, nie w moim stylu. Szczerze mówiąc szkoda czasu by czytać to w szkole i jałowo omawiać.

99groszy | 2014-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2014

Nie zachwyciły mnie. Pozostawiam bez oceny.

LifeOnMars | 2011-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2011

Bardzo wzruszył mnie rozdział drugi. Resztę przeczytałam, bo przeczytałam, ale nie zmieniło to w żaden sposób mojego życia.

Angelika | 2018-12-10
Na półkach: 2018, Biblioteka, Przeczytane