Allegro - kampania grudzień kat. fantastyka

Dotyk Julii

Tłumaczenie: Małgorzata Kafel
Cykl: Dotyk Julii (tom 1)
Wydawnictwo: Otwarte
1 721
1 447
1 932
1 783
1 036
Shatter Me
raven

„Nie możesz mnie dotknąć – szepczę. Kłamię – oto, czego mu nie mówię. Możesz mnie dotknąć – oto, czego nigdy nie powiem. Proszę, dotknij mnie – oto, co chcę powiedzieć”. Nikt nie wie, dlaczego dotyk Julii zabija. Bezwzględni przywódcy Komitetu Odnowy chcą wykorzystać moc dziewczyny, aby zawładnąć światem. Julia jednak po raz pierwszy w życiu się buntuje. Zaczyna walczyć, bo u jej boku staje...

Nikt nie wie, dlaczego dotyk Julii zabija. Bezwzględni przywódcy Komitetu Odnowy chcą wykorzystać moc dziewczyny, aby zawładnąć światem. Julia jednak po raz pierwszy w życiu się buntuje. Zaczyna walczyć, bo u jej boku staje ktoś, kogo kocha. Bestsellerowa powieść, która podbiła serca czytelniczek na cały świecie.

„Uzależniająca, pełna napięcia i niezwykle zmysłowa. Chciałabym tak pisać. Po prostu nie możesz się oderwać od lektury”. Lauren Kate, autorka Upadłych

źródło opisu: Wydawnictwo Otwarte

źródło okładki: https://www.facebook.com/MoondriveKsiazki

Opinie czytelników (19264)

Już od dawna miałam na oku tę książkę. I udało mi się ją zdobyć. Moje pierwsze wrażenie po przeczytaniu: Jest bardzo dobra. I tak właśnie jest. Kiedy zaczęłam czytać i zobaczyłam te wszystkie wykreślenia byłam pewna, że książka okaże się masakrą. Myliłam się. A te skreślenia i powtarzające się wyrazy czy zdania odzwierciedlają Julię. Są tak jakby jej myśli, których nie chce abyśmy poznali.

Julia to nastolatka, która ma "dar". Jej dotyk zabija i dlatego jej rodzice oddali ją do zakładu dla obłąkanych. Spędza tam samotnie 264 dni. Ku jej zaskoczeniu i obawie zostaje jej przydzielony "współlokator". Który, o zgrozo okazuję się być ... chłopcem. Początek ich wspólnego pomieszkiwania w jednej "celi" nie zaczął się zbyt dobrze. Ale ostatecznie chłopak okazuje się całkiem w porządku. Mam na imię Adam i przypomina jej chłopca, którego znała ze szkoły. Czy rzeczywiście Adam jest naprawdę miły? Okazuje się, że mam w tym wszystkim swój cel. Jest ktoś kto bardzo się interesuje Julią i jej...

Anika | 2013-07-16
Przeczytana: 10 lipca 2013

"Dotyk Julii" to młodzieżowy romans z dystopią w tle. Jak dla mnie za dużo miłości, a zdecydowanie za mało antyutopijnej wizji przyszłości. Do tego język powieści jest miejscami bardzo emocjonalny, wręcz egzaltowany, a górnolotne metafory chwilami irytują , chwilami śmieszą. Bohaterowie tez niezbyt skomplikowani, bo albo jednoznacznie źli, albo dobrzy. Podsumowując nie jestem zachwycona tą powieścią, ale też jej lektura nie sprawiła mi przykrości, dlatego daję 4 gwiazdki.

exaleksandras | 2013-09-02
Przeczytana: 02 września 2013

Książa napisana jest niezwykle delikatnie. Każde zdanie to oddzielny, niepowtarzalny cytat. Autorka bawiła się moimi uczuciami, poruszała emocjami jak kukiełką na sznurkach. Historia idealnie opisana, pięknym językiem. Tahereh Mafi również ma dar, nie taki jak jej wykreowana bohaterka, lecz wspanialszy-dar pisania. Dzięki niemu mamy tą niesamowitą powieść.

boziaczek | 2013-09-18
Na półkach: Przeczytane, E-booki

Autorka "Dotyku Julii" zaskoczyła mnie pomysłem na swoją powieść. To bardzo ciekawie i zręcznie ujęta historia dziewczyny, która zmaga się ze swoim przekleństwem - jej dotyk zabija... Julia żyje w odosobnieniu, zamknięta, bez jakiejkolwiek nadziei na zmianę, ale pewnego dnia pojawia się ktoś, kto pragnie wykorzystać ją do swoich celów...
Fabuła książki jest bardzo interesująca, a sama akcja rozwija się bardzo szybko i wciąga czytelnika, pomimo tego, iż zakończenie można przewidzieć, bo parę powieści podobnych już było.
Ta książka przypomina mi nieco "Delirium" i mimo,że nie jest może odkrywcza, to oceniam ją jako dobrą i polecam do zapoznania się:) Nie będziecie się nudzić:)

Ta książka została napisana specjalnie dla mnie! Nie przyjmuje sprzeciwów!
„URATUJCIE NAS!”
Zagłada!
A mieli nas uratować... „tak mówili”.
„DOŁĄCZCIE DO NAS!”

Kolejny raz stajemy przed nowym wyobrażeniem tego, co czeka nas w przyszłości. Jak będzie zmieniać się świat i my, ludzie, wraz z nim. Oczywiście nikt nie mógłby przedstawić tego w pięknych barwach, gdyż nie byłoby czego czytać... więc po prostu trzeba przygotować się na najgorsze scenariusze.
Oczywiście magia mignie nam przed oczami. „Mój dotyk to moja siła.”. Dotyk Julii jest po prostu zabójczy i wiem, że właśnie myślisz o swojej koleżance, i nie, nie taki. Troszkę bardziej porażający.
Zacznijmy od tego, że dziewczyna siedzi w zamknięciu. Podała nawet pewną liczbę, jaką żyje w odosobnieniu, aż w końcu do jej czterech ścian więzienia przybywa współlokator. Oczywiście wiadomo, że się zakochają; że w tym wszystkim jest jakaś intryga, i że Julia stanie się obiektem, który niektórym pomoże wspiąć się na szczyt, osiągnąć...

Genialna książka. Czyta się ją jednym tchem nie potrafiąc się od niej oderwać. Do tego napisana jest jakby samemu się weszło w skórę głównej bohaterki. Gorąco polecam !!!

Sol | 2018-07-02

Niestety to może nie być opinia powszechnie akceptowalna, nie będzie to też opinia - pieśń pochwalna. I domyślam się, że może nie zdobyć zbyt wielkiej popularności i poparcia. Trudno, przede wszystkim będę szczera ze sobą. A książce która mi się nie podoba nie wystawię ładnej laurki. Ale do rzeczy.

To nie moja bajka. Niestety nie tym razem, nie udało się.
Moja młodzieżówkowa dobra passa musiała w pewnym momencie natrafić na przeszkodę i właśnie jest to Dotyk Julii.
Nie zagrało mi jedno – postapo/antyutopia, potem drugie – narracja w czasie teraźniejszym, a trzecie i kolejne poszło lawinowo. Irytowały mnie te ciągłe przekreślenia tekstu by potem narratorka, czyli Julia, zmieniła swoje myśli. To jej notatnik. Prywatne zapiski. Czemu tak często zmieniała zdanie co do tego co warto zapisać? No i czy czytelnik ma czytać to skreślone?
I okej, gdyby te przekreślenia pojawiały się sporadycznie, byłabym w stanie zrozumieć, nawet okej, natłok myśli. Ale no psia mać. Nie. Co. Trzecie....

Fantazja | 2013-08-16
Na półkach: Przeczytane, Romans, Antyutopia

Ta książka uzbierała tak wiele pozytywnych opinii, że wstyd było jej nie przeczytać. No cóż, okazało się, że moje oczekiwania względem "Dotyku Julii" były zbyt wysokie, ponieważ każda następna strona przynosiła coraz więcej rozczarowań.
Okładka jest naprawdę piękna. Ale to by było na tyle jeżeli chodzi o pozytywy.
Jeżeli chodzi o język, to wile osób jest wręcz zachwyconych stylem autorki. Owszem, może się on podobać. Na początku. Z czasem staje się okropnie nużący. Nie mam nic przeciwko bogatemu językowi, ale autorka trochę przedobrzyła. Metafory, którymi naładowane jest każde zdanie są tak rozbudowane, że miejscami nie wiedziałam o co chodzi. Gdybym chciała poczytać wiersze, to kupiłabym sobie tomik poezji. Naprawdę, bogaty język jest niezmiernie ważny, ale trzeba znać umiar.
Bohaterowie. Tutaj też nie jestem zachwycona. Julia jest postacią tak wyidealizowaną, że aż mdli. Nie ma żadnych wad. Dla wszystkich jest gotowa się poświęcić, prawie nigdy się nie złości, no jednym słowem...

szaraczek | 2015-10-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 05 maja 2013

„Mój dotyk zabija”

Dla Julii dotyk, który pozbawia innych życia nie jest darem. Jest przekleństwem.
To przez niego dziewczyna zostaje porzucona przez tych, którzy powinni ją chronić i zostaje odizolowana od świata, zamknięta w szpitalu psychiatrycznym.
Gdy traci nadzieję a jej umysł zaczyna popadać w szaleństwo w jej celi pojawia się Adam.
Nawet się nie spodziewa, że ma zostać „użyta”, jako broń. Że jej dar ma stać się narzędziem terroru.
W jej sercu dzięki miłości rodzi się bunt i siła do walki. Jednak wszystko jest bardziej skomplikowane niż wydaje się na pierwszy rzut oka.

Zakochałam się. Od pierwszych zdań. Nawet sam styl pisania autorki jest… niezwykły. Autorka stworzyła postaci z krwi i kości. Emocje bohaterów, ich charaktery są bardzo rozbudowane.
Nawet świat (głównie świat emocji) przedstawiony przez główną bohaterkę jest po prostu niesamowity.

Akcja jest szybka, wartka, zapierająca dech w piersiach.

Tą książkę dosłownie pochłania się w kilka godzin. Nie tylko...

Olsza | 2014-01-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dość długo rozważałam czy tak naprawdę powinnam czytać „Dotyk Julii” czy też nie. W końcu jest skierowana głównie do młodzieży i bałam się, że będzie naszpikowana typowymi frazesami czy miłostkami. Zdecydowałam jednak, że dam jej szansę. Jak nie teraz to kiedy? W końcu będę już tylko starsza. I nie żałuję.
Książka swoim klimatem bardzo przypomina mi kilka innych, dość znanych, współczesnych pozycji. Wśród nich znalazły się: „Igrzyska śmierci” (Suzanne Collins), „Delirium” (Lauren Oliver), „Intruz” (Stephenie Meyer), „Niezgodna” (Veronica Roth), czy też seria „Jutro” (John Marsden). Przyznam, że dwóch ostatnich nie czytałam, a „Intruza” przerwałam. Wszystkie przedstawiają dystopijną przyszłość, w której trzeba być podporządkowanym, a główni bohaterowie, a raczej bohaterki, są buntowniczkami. Widocznie po modzie na wampiry nastała moda na antyutopię.
Jest to historia 17-letniej Julii, która czuje się samotna i opuszczona. Trudno jej zrozumieć samą siebie, gdyż jest trzymana w...

zobacz kolejne z 19254