Dotyk Julii

Okładka książki Dotyk Julii Tahereh Mafi
Okładka książki Dotyk Julii
Tahereh Mafi Wydawnictwo: Otwarte Cykl: Dotknij Mnie (tom 1) fantasy, science fiction
Dotknij Mnie (tom 1)
Shatter Me
Otwarte
2014-04-28
2014-04-28
Małgorzata Kafel

Juliette Ferrars

17 latka, która przeraża własnych rodziców. Przeraża samą siebie.
Cały świat uważa ją za:
potwora
odmieńca
obłąkańca
A dla mnie jest jedną z najbliższych postaci jakie kiedykolwiek spotkałam.

Jej samotność, łaknięcie bliskości z drugim człowiekiem, kwestionowanie własnej poczytalności i myśli były czymś wręcz boleśnie namacalnym. Oto mamy przed sobą złamaną dziewczynę przez życie- przez ludzi.
Dziewczynę całkowicie pogodzoną ze swoim losem i czekającą na śmierć w czterech ścianach, których nie opuszczała od

2 6 4 dni.

Wszystko przez jeden mały (no może nie taki mały 😃) szczegół...
Jej dotyk zabija.

Ale zaczynając od początku...
Cała akcja książki ma miejsce w przyszłości. Dawna cywilizacja upadła a światem rządzi nowy rząd, który więcej wspólnego ma z dyktaturą niż czymkolwiek innym.
Pośród tego wszystkiego nasza bohaterka Juliette jest zdana na samą siebie... aż do momentu kiedy progu jej celi nie przekracza Adam Kent.
Jedyna osoba, która nie chce jej śmierci. (no prawie jedyna 😉 )

I tu zaczyna się cała akcja 😃. Niesamowite jest to, że ta nieziemska seria zaczyna się tak niewinnie i błaho. Uwierzcie mi pierwszy tom to tylko wierzchołek góry lodowej. To co się dzieje dalej w historii zmiotło mnie na kilka dobrych dni z życia. Nie chciałam robić NIC innego jak zaszyć się i pochłaniać historię Julki.

Tahereh po mistrzowsku tworzy swoje postacie. Każda z nich ma warstwy, o których wiedzą tylko oni sami a my odkrywamy to na przestrzeni kolejnych tomów. (ekhm Warner 😉 )
Nic tu nie jest dobre albo złe. Cały świat jest usłany w odcieniach szarości.

Choć jest to recenzja pierwszego tomu, nie umiem patrzeć na tą część oddzielnie od reszty trylogii.
Te książki poruszyła mnie jak mało co. Gdzieś pomiędzy stronami zostawiłam swoje serce, którego nie zamierzam zabierać.

Iga xoxo
Moja ocena 5/5

Juliette Ferrars

17 latka, która przeraża własnych rodziców. Przeraża samą siebie.
Cały świat uważa ją za:
potwora
odmieńca
obłąkańca
A dla mnie jest jedną z najbliższych postaci jakie kiedykolwiek spotkałam.

Wspaniała książka, dodatek z perspektywy Warnera bardzo ciekawy. Z zapałem zabieram się za następny tom

Na półkach: , , , , , ,

Początek był mega ciężki dla mnie. Nie wciągnęłam się, ale w sumie gdy podeszłam do niej ponownie, poszło od razu. Niepokojący klimat, ciekawi bohaterowie. Wiadomo taka młodzieńcza miłość, ale tu nie czepiam się niczego, bo wszytsko akurat ma sens.
Bardzo jestem ciekawa dalszych losów Adama i Juliette, chociaż to nie Adam jest tu ciekawą postacią.
Cóż... chyba lubię psycholi XD.

Cóż... chyba lubię...

Chaotyczna fabuła, zmęczyła mnie. Nie polecam.

Chaotyczna fabuła, zmęczyła mnie. Nie polecam.

Generalnie to nie wiem od czego zacząć. Książka wydaje się dobra…ale czegoś mi chyba brakowało.
W książce świetnie jest wykreowany utopijny świat pogrążony w wojnie domowej.
Obraz psychologiczny głównej bohaterki też jest warty podziwu. To jak autorka zobrazowała myśli Julii, poprzez „wykreślanie” jej myśli czy obsesje na liczbach praz jej postęp jest genialne. Na końcowych stronach widać że jest coraz mniej wykreśleń i liczb.
Na minus jest dla mnie to, że słabo jest ukazany ten początek relacji Adami i Juliette ponieważ poznajemy ich jak spotykają się pierwszy raz po długiej rozłące i w przenośni „padają sobie w ramiona” a ja jako czytelnik nie wiem ci wydarzyło się w ich przeszłości.
Bardzo tez podobał mi się sposób wykreowania Warnera tylko ze niestety ta postać dosyć szybki nam znika u nie jesteśmy w stanie jej dobrze poznać
Podsumowując spodziewałam się zupełnie czegoś innego po tej pozycji. Nie jest to zawód bo dobrze bawiłam się przy tej książce jednak czegoś mi brakowało i wydaje mi się ze można by było to jakiś urozmaicić

W książce świetnie jest wykreowany utopijny świat pogrążony w wojnie domowej.

Bardzo mi przykro, ale totalnie mi ta książka nie podeszła. Przerwałam czytanie na 317 stronie, stwierdziłam, że nie będę się dłużej męczyć. Bohaterka to skrajna Mary Sue, z tego typu, co tylko się nad sobą użala, jaka to ona nie jest biedna. Tu się totalnie nic nie dzieje. Chciałam poznać słynnego Aarona Warnera, ale niestety się zawiodłam. Naprawdę miałam ogromne oczekiwania co do tej pozycji, w dodatku będącej moim ulubionym gatunkiem. No cóż, czasem bywa i tak.

Bardzo mi się ta książka podobała, szczególnie ten dodatek z perspektywy Warnera. Jednak jest w niej też trochę rzeczy, których nie potrafię zrozumieć. Jednakże i tak jest to jak na razie najlepsza książka Tahereh Mafi z pośród tych które czytałam.

Początek jest nawet dobry, ale dalsze tomy są o wiele lepsze

Początek jest nawet dobry, ale dalsze tomy są o wiele lepsze

KOCHAM

KOCHAM

Na początku bardzo ciężko było mi się wkręcić w historię. Książka jest pisana zupełnie innym językiem niż pozycję do tej pory przeze mnie czytane. Ale jest to coś nowego, świeżego, ciekawego. Bardzo dużo tajemnic, ciekawej akcji, tak naprawdę nadal nie wiem kto jest dobry a kto zły. Naprawdę czuję, że polubię tę historię i jestem bardzo ciekawa kolejnych części.