Beta

Wydawnictwo: Czarna Owca
Beta
antyutopia, klonowanie,
raven

Porywająca i niezapomniana historia o odwadze i miłości w niemoralnym świecie. Elizję stworzono po to, by służyła mieszkańcom Dominium, rajskiej wyspy, na której mieszkają najbogatsi ludzie na Ziemi. Szesnastolatka jest klonem bez emocji, które mogłyby ją odrywać od bycia opiekunką dzieci gubernatora. Kiedy jednak spotyka Tahira, wspaniałego, enigmatycznego młodzieńca, pochodzącego z jednej...

Porywająca i niezapomniana historia o odwadze i miłości w niemoralnym świecie.

Kiedy jednak spotyka Tahira, wspaniałego, enigmatycznego młodzieńca, pochodzącego z jednej z najbardziej wpływowych rodzin, niespodziewane emocje zaczynają pojawiać się w jej umyśle. Elizja nie rozumie, co się z nią dzieje, nie wie, jak sobie radzić z czymś, czego nigdy się nie spodziewała.

Jeżeli inni dowiedzą się o tym, że Elizja potrafi kochać, czeka ją przerażający los. Ale pożądanie do Tahira jest zbyt silne, by móc je ignorować. Gdy okrutny los ich rozdziela, dziewczyna postanawia uciec, bez względu na koszty!

źródło opisu: www.czarnaowca.pl

źródło okładki: www.czarnaowca.pl

nadzieja1925 | 2014-04-12
Przeczytana: 11 kwietnia 2014

Na rajskiej wyspie o nazwie Dominium żyją najbogatsi i najbardziej wpływowi ludzie na świecie. Oczywiście wyspa jest tak zrobiona, że nikomu nic się nie chce robić, więc... I o to właśnie w tym miejscu zaczyna się rola klonów. Właśnie oni wykonują całą robotę za nas, a ci wybrani służą jako... MASKOTKI.
Elizja jest klonem typu beta, czyli jest nastolatką. Nie odczuwa emocji, jest po prostu po to, żeby służyć. Pewnego dnia zostaje kupiona przez żonę gubernatora i od tej chwili jest ich własnością. Jest dla nich osobą do towarzystwa, czyli inaczej maskotką. W tym domu zaczynają ją nękać wizję swojej Pierwszej, a dokładnie wizja jej ukochanego, który zawsze woła ją pod wodą... oczywiście to nie jest normalne. Potem pojawia się Tahir i nasza beta się zakochuje, co wróży, że jest defektem... Przy nim odczuwa i pragnie tego, czego nie może dostać. W tym wszystkim jest najgorsze to, że jeżeli ktoś się dowie, że jest defektem to zostanie pozbawiona i tak już krótkiego życia... W każdym...

Meggie | 2016-03-13

Dominium – rajska wyspa otoczona bezmiarem fioletowo-niebieskiego morza o mistycznych właściwościach nazywanego Io oraz spowita lepszej jakości powietrzem. Zamieszkiwana przez najbogatszych, wpływowych ludzi pławiących się w luksusach. Można by pokusić się o stwierdzenie, że tak wygląda szczęście i realizacja marzeń. Jednak pod tą piękną otoczką kryje się dużo więcej mroku, niż mogłoby się wydawać. W tym baśniowym miejscu ludziom służą klony stworzone tak, by wyglądać idealnie i zachowywać się bez emocji, zgodnie z ustalonym programem. Taką rolę pełni szesnastoletnia Elizja. Gdy na swej drodze spotyka Tahira czuje coś, czego nie powinna. Czyżby była defektem? Jak poradzi sobie z rodzącym się uczuciem i płynącym z tego powodu zagrożeniem?

Rachel Cohn – amerykańska pisarka, której debiutancka powieść „Gingerbread” ukazała się w 2002 roku. Wydanych zostało już jedenaście jej książek, w tym części z nich współautorem jest David Levithan.

Wizja świata wykreowana przez autorkę od...

Melanie | 2017-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2017

Piękny świat Dominium, w którym luksus, wygoda i dobrobyt leją się strumieniami. Życie jak w bajce. Tylko czy z Happy Endem?

Elizja, jest klonem Beta powstałym przez smierć "Pierwszej", czyli osoby która przed nią posiadało nie tylko to ciało, ale i dusze, którą jej jako klonowi brakuje.
Elizja ma jedno zadanie. Ma być kimkolwiek zapragnie jej właścicielka, byle by ta była z niej zadowolona.
Zostaje wykupiona przez żonę Gubernatora, i ma za zadanie umilać i uprzyjemniać życie jej, jej męża i ich dzieci na każdym kroku. Wydawałoby się, że klon nie posiadający uczucia, duszy będzie jak maszyna która na każde skinienie będzie tańczyć jak się jej zagra. Jednak w pewnym momencie, przy pierwszym kontakcie z wodą, Elizja zdaję sobie sprawę, że z nią nie wszystko jest w porządku. Gdyż odczuwa prawdziwą przyjemność z pływania oraz wspomnienia. A dokładniej wspomnienie, które pokazuje mężczyznę do którego uczucia niby wszczepione przez Chip, rwą się jak szalone. Ten dzień na zawsze zmienił...

Szesnastoletnia Elizja nastolatka została stworzona by służyć mieszkańcom na rajskiej wyspie Dominium jest klonem bez jakikolwiek emocji i duszy chcą się oderwać od dzieci gubernatora jednak, gdy spotyka Tahira młodego, przystojnego, enigmatycznego chłopaka, który jest człowiekiem pochodzącym z bogatej, wpływowej rodziny oboje się spotykają często. Elizja chce walczyć o swoją miłość, o uczucie silne co łączy ją z kochanym chłopakiem.
Nie chce by inni się dowiedzieli o nich, lecz okrutny los ich rozdziela.
Czy przeznaczeniem ich jest bycie razem.

Cała historia bardzo dobra, świetnie stworzona,,,wartka akcja i utrzymana w napięciu książka.
Chociaż to jest książka młodzieżowa to i tak mi się podobała do niczego nie mogę się przyczepić.
"Beta"to dobra, super....wciągająca powieść wciągnęła mnie całkowicie!!!!!

Książka ogólnie dobra. Ciekawy pomysł z tymi klonami. Niestety jak dla mnie mało akcji i jeszcze te zakończenie.

Serenity | 2016-10-11

Pełna recenzja znajduje się na blogu: http://seekerofthebooks.blogspot.com/

Dominium to rajska wyspa, która mogłaby być wyobrażeniem idealnego miejsca na ziemi. Bo wszystko tutaj takie jest - stworzone po to, by przynosić przyjemność człowiekowi i nie zmuszać go do wysiłku, a wręcz go od niego uwolnić. By złożyć jeszcze większy hołd naszej próżności, na wyspie produkowane są klony, które mają służyć jej mieszkańcom. Jednym z nich jest Elizja - pod pewnym względem wyjątkowa. Dziewczyna jest klonem nastolatki, a wcześniej modele tego typu były raczej wadliwe. Elizja jest perfekcyjna zarówno jeśli chodzi o jej wygląd, jak i zachowanie.
To wszystko jednak do czasu. Przecież nastolatki zawsze były wadliwe. A ile można wytrzymać, będąc obojętnym i musząc spełniać każdą zachciankę człowieka? Elizja obudzi w sobie emocje.

Beta jest bardzo prostą książką - powiem prosto z mostu - bez rewelacji. Język jest prosty, schemat znów jest prosty (jest sobie świat, świat prawdopodobnie w...

wiolagg66 | 2015-02-20

Niesamowita książka,jakiej jeszcze nie czytałam.
Świat,o jakim nigdy nie słyszałam.
Bety,jakich nie znałam :)

NAPRAWDĘ ŚWIETNA !

AngelFire | 2016-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2016

Ciekawa książka przedstawiająca współczesną utopię.W idealnym społeczeństwie nie ma bójek,głodu,ani morderstw.Nawet powietrze jest idealnie czyste.I na tej właśnie wyspie wybitni naukowcy stworzyli klony na podobieństwo osób,które niestety już nie żyją.Ten sam wygląd,podobne zachowanie ale różni ich to,że klony nie mają duszy.

Elizja jest Betą czyli klonem nastolatki,jednym z pierwszych trafia do rodziny gubernatora,gdzie traktują ją jak członka rodziny.Dzięki nim poznaje prawdziwe życie.Uświadamia sobie też,że nie jest taka jak inne klony.Czuje,ma emocje.Nikt nie może się jednak dowiedzieć bo to są przejawy buntu.A na perfekcyjnej wyspie nie może istnieć rebelia.

Autorka w bardzo ciekawy sposób przedstawiła wizję utopijnego świata.Sama postać Elizji sama w sobie jest interesująca.Czegoś mi jednak zabrakło aby powiedzieć,że to genialna książka.Wątek miłosny też nie powala na kolana.Ogólnie może być,ale bez rewelacji.Oczekiwałam czegoś lepszego,więc trochę się zawiodłam.

agatrzes | 2014-02-02

Książki dla młodzieży mają pewien urok, który sprawia, że chętnie po nie sięgam, choć nie są przeznaczone dla mojego przedziału wiekowego. Lubię od czasu do czasu przypomnieć sobie smak pierwszej miłości, beztroski i problemów wieku młodzieńczego. Sięgając po „Betę” Rachel Cohn nie wiedziałam, czego spodziewać się po książce, ale opis okładkowy brzmiał bardzo zachęcająco: rajska wyspa, zakazana miłość, człowiek i klon.

Rachel Cohn jest uznaną amerykańską pisarką, która zadebiutowała powieścią „Gingerbread”. Do dziś opublikowała 11 książek, w tym kilka napisanych wspólnie z Davidem Levithanem. „Beta” to pierwszy tom cyklu z pogranicza s.f. i fantasy adresowany do młodzieży.

Główną bohaterką powieści jest szesnastoletnia Elizja, klon typu beta – model próbny na etapie rozwoju. Poznajemy ją kilka tygodni po wykluciu, kiedy dochodzi do transakcji sprzedaży. Dla nowej właścicielki Marisy Bratton Elizja jest osobą, która idealnie wypełni pustkę powstałą po wyjeździe córki Astrid na...

Lenalee | 2013-11-10
Przeczytana: 06 listopada 2013

Gdy tylko usłyszałam o tej książce nazwisko autorki wydało mi się dziwnie znajome, choć byłam pewna, że jeszcze nigdy nie spotkałam się z żadną z jej książek. Po dłuższych przemyśleniach dotarło do mnie, że przecież Rachel Cohn napisała wspólnie z Davidem Levithanem (bardzo lubianym i szanowanym przeze mnie autorem) książkę pt. „Nick and Norah's Infinite Playlist”, co tylko bardziej zachęciło mnie do przeczytania „Bety” i poznania stylu autorki, która napisała powieść wspólnie z tak fantastycznym autorem jakim jest Levithan. Pomimo tego, że „Beta” nie powaliła mnie na kolana to jednak z całą pewnością mogę uznać ją za interesującą i wartościową lekturę, która bardzo przypadła mi do gustu.

Elizja jest klonem, stworzonym po to, aby służyć mieszkańcom Dominium, wypełniać ich zachcianki i zabawiać tego, przez kogo zostanie kupiona. Jako ktoś, kto nie posiada duszy, nie może odczuwać ani posiadać żadnych pragnień, jednak wszystko zmienia się w momencie, gdy trafia do pewnej rodziny i...