Nieskończone nici

Okładka książki Nieskończone nici Tahereh Mafi
Okładka książki Nieskończone nici
Tahereh Mafi Wydawnictwo: We need YA Cykl: This Woven Kingdom (tom 2) fantasy, science fiction
This Woven Kingdom (tom 2)
These Infinite Threads
We need YA
2024-01-24
2024-01-24
2023-02-07
Aleksandra Weksej

𝐑𝐄𝐂𝐄𝐍𝐙𝐉𝐀

♥︎ 𝐓𝐲𝐭𝐮𝐥: ,,𝑵𝒊𝒆𝒔𝒌𝒐𝒏𝒄𝒛𝒐𝒏𝒆 𝒏𝒊𝒄𝒊"
♥︎ 𝐀𝐮𝐭𝐨𝐫: @tahereh
♥︎ 𝐖𝐲𝐝𝐚𝐰𝐧𝐢𝐜𝐭𝐰𝐨: @weneedyabooks
♥︎ 𝐖𝐢𝐞𝐤: 14+

[𝐰𝐬𝐩𝐨𝐥𝐩𝐫𝐚𝐜𝐚 𝐫𝐞𝐤𝐥𝐚𝐦𝐨𝐰𝐚 ]

𝐎𝐜𝐞𝐧𝐚: ★★★★★

❀ ,,𝑵𝒊𝒆𝒔𝒌𝒐𝒏𝒄𝒛𝒐𝒏𝒆 𝒏𝒊𝒄𝒊" to kontynuacja ,,Utkanego królestwa", czyli serii autorstwa Tahereh Mafi. To niezwykła fantastyka, pełna magii, opisów i wielu zwrotów akcji. Po skończeniu pierwszego tomu, musiałam szybko sięgnąć po kontynuację tej cudownej historii 🤭

❀ W tą historię wciągnęłam się od samego początku i nie mogłam się doczekać co będzie dalej. Bardzo ciężko jest się oderwać od tej książki, bo jest naprawdę uzależniająca. Wydarzenia trzymały cały czas w napięciu, aż do samego końca 🤍💫

❀ Mam wrażenie, że autorka w tym tomie skupiła się w większości na budowaniu relacji między bohaterami i dalszemu kreowaniu świata. Zdecydownie został on zdominowany przez Cyrusa i Kamrana. Choć muszę przyznać, że to ich historia bardziej mnie interesowała 🤭 Oczywiście nie jest to minusem książki - to zaleta nie wada 😏

❀ Bohaterowie są cudowni i ciekawie wykreowani. Cyrus skradł moje serce, to moja ulubiona postać 🤍 Ich emocje były bardzo dobrze opisane i przedstawione. Uwielbiam relacje romantyczną Cyrusa z Alizeh, była cudowna. Chemia między nimi była widoczna gołym okiem ❤️‍🔥 Motyw enemies to lovers i zakazana miłość tym bardziej to dopełniał. KOCHAM TO! 🛐 Podwójna perspektywa bardzo mi się podobała, można było dzięki temu lepiej poznać uczucia i emocje bohaterów.

❀ Styl pisania autorki jak zwykle jest niesamowity i bardzo mi się podobał 🤭 Szybko i przyjemnie mi się czytało, miło spędziłam czas. Klimat książki oczywiście jest cudowny, uwielbiam go. Wszystko w tej książce jest idealne, tak samo jak jej fabuła 😍 Czego chcieć więcej? 🤭🤍

❀ Książka bardzo mi się spodobała i niezwykle przypadła mi do gustu. Z całego serca wam ją polecam 🤍 Koniecznie ją poznajcie, bo naprawdę warto 😍 Obiecuję, że się nie zawiedziecie, ani trochę! 🤭 KOCHAM tą historię i nie mogę doczekać się kolejnego tomu 🥺 Potrzebuję go na już! 😌 Ogromnie POLECAM!!! 😍🤍 Czytajcie to 💫

𝐑𝐄𝐂𝐄𝐍𝐙𝐉𝐀

♥︎ 𝐓𝐲𝐭𝐮𝐥: ,,𝑵𝒊𝒆𝒔𝒌𝒐𝒏𝒄𝒛𝒐𝒏𝒆 𝒏𝒊𝒄𝒊"
♥︎ 𝐀𝐮𝐭𝐨𝐫: @tahereh
♥︎ 𝐖𝐲𝐝𝐚𝐰𝐧𝐢𝐜𝐭𝐰𝐨: @weneedyabooks
♥︎ 𝐖𝐢𝐞𝐤: 14+

[𝐰𝐬𝐩𝐨𝐥𝐩𝐫𝐚𝐜𝐚 𝐫𝐞𝐤𝐥𝐚𝐦𝐨𝐰𝐚 ]

𝐎𝐜𝐞𝐧𝐚: ★★★★★

Małżeństwo z przymusu czy śmierć?

Początek troszeczkę mnie nudził, ponieważ powtarzało się to, co było w zakończeniu z 1 tomu, choć na plus było to, że mogliśmy też w nim poznać perspektywę Kamrana. Cyrus jest nadal moją nie ulubioną postacią, tym bardziej przez jego zachowanie wobec Alizeh. Kamrana jest mi bardzo szkoda, bo znalazł się w trudnej sytuacji i musi się w niej jakoś odnaleźć. Ta część troszkę bardziej mnie nudziła, ciężko szło mi czytanie, nie umiałam się wciągnąć i skupić na czytaniu treści.

Zaskoczeniem było wiele rzeczy w tej części, których się nie spodziewałam. Później miałam wrażenie, że niezbyt rozumiem Alizeh, tego czego chce, co czuje. Zawiódł mnie też Kamran swoją zmianą zdania na temat Alizeh, bez konkretnego poparcia wniosków, które wysunął.

W tej części poznajemy świat Tulanu i jego mieszkańców. Zaskakujące i przerażające wydarzenia związane z Ilbisem sprawiały, że miałam ciary że strachu. Byłam także tym, co później spotkało Kamrana, wręcz bałam się o jego życie. Dochodzi też do zmieniania się relacji między Alizeh I Cyrusem, ale nadal mam mieszane uczucia względem jego i nie jest mi go żal.

Zakończenie było takie bez wielkiego szału i jakichś większych emocji. Ciekawi mnie to, co wydarzy się dalej, ponieważ zakończyło się to w takim momencie, że chce się wiedzieć co będzie dalej.

[ Współpraca: @weneedyabooks ]

Małżeństwo z przymusu czy śmierć?

Czekałam na tę część i się nie zawiodłam. Autorka pisze sprawnie i cały czas toczy się jakaś akcja. Seria w sam raz dla młodzieży, jest miłość, walka i magia. Irytuje mnie jednak trochę zmienność uczuć głównej bohaterki. Mam wrażenie, że jeśli w kolejnym tomie pojawiłby się jakiś następny piękny młodzieniec, to ona również będzie nim zainteresowana i pozostali pójdą w odstawkę a człowiek się jednak do nich przyzwyczaja:) Będę jednak czekać na następny tom. Polecam.

"Nieskończone nici" autorstwa Tahereh Mafi, to drugi tom serii Utkane Królestwo.

Alizeh jest dawno zaginioną spadkobierczynią królestwa dżinów, dziewczyna nawiązała nić sympatii z Kamranem, księciem Arunii. Jednak ich znajomość zostaje brutalnie przerwana porwaniem Alizeh.
Cyrus, władca sąsiedniego królestwa oferuje jej ryzykowny układ, który będzie miał wpływ na los wielu istnień.

Czy dziewczyna zmierzy się z decyzjami odkładając na bok swoje uczucia, ażeby zostać królową, przepowiedzianą jej ludowi?

Ta książka jest genialna! Dostajemy znacznie więcej akcji niż w poprzednim tomie. Rozdziały są napisane naprzemiennie z perspektywy Alizeh i Kamrana - możemy śledzić równocześnie ich losy. Wiemy co się dzieje z porwaną dżinką, poznajemy powody dlaczego Cyrus to zrobił, śledzimy rozwój ich relacji. Dowiadujemy się w jaki sposób Kamran przeżył walkę z Cyrusem i ogniem, śledzimy jego poczynania na dworze pośród intryg i nielojalnych podwładnych, dowiadujemy się więcej o Hazanie, jego przyjacielu z dzieciństwa i zarazem sprzymierzeńcu Alizeh. Zaskakujące jest to, jak te same wydarzenia są zupełnie inaczej odbierane i rozumiane przez tą dwójkę.

Fajnie, że autorka postawiła na rozwój bohaterów poznanych w pierwszym tomie, który był swego rodzaju wprowadzeniem - w tym tomie już dzieje się sporo.
Bohaterowie nie są płascy, są wielowymiarowi i można się z nimi utożsamić - poczuć ich emocje, walkę, rozdarcie. Mafi daje nam też wgląd co im siedzi w głowach, powoli odsłania nam tajemnice, które są składową do meritum całej tej historii. Dobrze zbudowany świat, sporo wątków, w tej części jest to dobrze oddane.

Jestem sercem za Alizeh i Cyrusem, ale mam nadzieję, że jeszcze Kamran namiesza.
Czuję, także że postać Iblisa, która tutaj była tylko tłem, wróci jeszcze z pełną mocą, ale liczę na to, że dziewczynie uda się przechytrzyć diabła.

Autorka pokazała nam przy poprzedniej serii, że potrafi pisać cudowne historie i zaskakiwać nas wielokrotnie - liczę tutaj na coś podobnego, bo zakończenie tego tomu i ostatnie rozdziały są idealne i jestem ogromnie ciekawa jak ta historia się zakończy..

🗡🌹 Często daję drugą szansę seriom, których pierwsze części nie do końca mnie przekonały. "Utkane Królestwo" było w moim odczuciu przegadane, ale mając w pamięci jak genialnie rozwinęła się inna seria autorki postanowiłam czytać dalej. Moją główną motywacją były dżiny i smok, który pojawił się na koniec pierwszego tomu. Czy warto było dać serii jeszcze jedną szansę?

🗡🌹Zacznijmy od tego, że naprawdę niewiele pamiętałam z poprzedniej części więc początek był dla mnie ciężki do przebrnięcia. Autorka nie przypomina poprzednich wydarzeń, tylko pędzi z akcją do przodu, a ja co chwila musiałam szukać w pierwszym tomie fragmentów, które wyjaśniłyby mi co się dzieje. Zdecydowanie polecam czytać od razu po skończeniu pierwszej części.

🗡🌹 Dynamiczny początek jest dużym plusem, bo pierwsza część była dosyć nudna i mało się w niej działo. Tutaj było o wiele więcej akcji. Praktycznie cały czas coś się dzieje i są to wydarzenia o wiele ciekawsze niż w poprzedniej części.

🗡🌹 Alizeh zostaje porwana przez króla wrogiego państwa i ma zostać jego żoną. Bardzo podobała mi się zmiana scenerii, a postać Cyrusa była świetnie wykreowana i nieoczywista. Autorka chyba ma chęć wprowadzić do serii trójkąt miłosny, bo mocno pogmatwała emocjonalną stronę tej historii.

🗡🌹 W moim odczuciu niestety największym mankamentem jest czas w jakim rozgrywa się cała akcja. W pierwszym tomie były to trzy dni, a tutaj zaledwie doba. To zdecydowanie za mało bym była w stanie uwierzyć w jakiekolwiek głębsze relacje bohaterów. Akcji było tyle, że spokojnie starczyłoby na dłuższy czas, a seria zyskałaby nieco wiarygodności. Choć fabuła bardzo przypadła mi do gustu cały czas miałam w głowie, że to nienaturalne, by tyle wydarzeń i emocji upchnąć w jeden dzień.

🗡🌹 Podsumowując, ten tom na pewno jest lepszy niż poprzedni i zanając autorkę kolejny pewnie mnie zachwyci. Liczę jedynie, że da bohaterom czas, by ich uczucia nabrały mocy i znaczenia, bo póki co, ciężko mi w nie uwierzyć.

Dzisiaj przychodzę do Was z książką, która bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Sam opis nie zdradzał zbyt wiele, ale ta historia zdecydowanie przerosła moje oczekiwania.

Autorka mistrzowsko prowadzi czytelnika przez labirynt emocji, w których miłość i lojalność przeplatają się ze zdradą i rozpaczą.

Gdy główna bohaterka zostaje porwana przez Cyrusa, władcę sąsiedniego królestwa, fabuła nabiera tempa, oferując czytelnikowi niezapomnianą podróż pełną napięcia i oczekiwania. Autorka stawia bohaterkę w obliczu wyborów, które nie tylko zaważą na jej własnym losie, ale także na losach wielu istnień. Alizeh będzie musiała podjąć decyzję, która wpłynie nie tylko na jej przyszłość, ale i przyszłość całego ludu.

Autorka posługuje się lekkim, ale zarazem głębokim stylem, który pozwala czytelnikowi wczuć się w emocje i myśli bohaterów. Jej opisy są niezwykle malownicze, pełne detali i zmysłowych wrażeń, które ożywiają świat. Czytelnik może niemal usłyszeć szmer magii w powietrzu i zobaczyć oczami wyobraźni majestatyczne krajobrazy królestw.
Cała opowieść krąży wokół magii, która bywa zarówno piękna, jak i niebezpieczna. Autorka doskonale balansuje na granicy między światem rzeczywistym, a fantastycznym, tworząc bogaty i barwny krajobraz, który czytelnik chce odkrywać razem z bohaterami.

Podsumowując, „Nieskończone nici” to książka, która wciąga od pierwszej strony i nie pozwala oderwać się aż do ostatniego zdania. Tahereh Mafi nie tylko stworzyła genialną kontynuację, ale wręcz rozwinęła swój świat, tworząc historię, która zapadnie w pamięć na długo po zakończeniu lektury. Dla miłośników magii, romansu i wciągających narracji ta powieść jest absolutnym must-readem.

Gdy główna bohaterka zostaje porwana przez Cyrusa, władcę sąsiedniego...

W końcu mam serię gdzie drugi tom był 100 razy lepszy niż poprzednia część!

Dalej myślę, że rozdziały Kamrana są nad wyraz męczące i ma trochę mało IQ, ale za to pojawił się Cyrus!
Akcja toczyła się cały czas mimo, że akcja książki trwała jakieś 3 dni? To tyle tam się wydarzyło! Nie mogę się doczekać trzeciej części. Szczególnie po takim zakończeniu.

W końcu mam serię gdzie drugi tom był 100 razy lepszy niż poprzednia część!

Po absolutnie niespodziewanym i emocjonującym zakończeniu Utkanego Królestwa; razem z Alizeh przenosimy się do Tulanu, którym to rządzi szalony król Cyrus. Młody władca nie tylko porywa główna bohaterkę aby ją zmusić do małżeństwa ale również wchodzi z pakt z jej największym wrogiem - diabłem…

Zacznę od wisienki na torcie czyli niezawodnego pióra Tahereh Mafii. Jako czytelnicy jesteśmy obdarowani cudownymi i tak obrazowymi opisami świata przedstawionego, aż kapcie wam spadną zobaczycie ;). Królestwo Tulan w przeciwieństwie do Arduni (stamtąd pochodzi Kamran) jest magicznym miejscem - życie tam wygląda zupełnie inaczej, poza magią czymś całkowicie normalnym są latające w przestworzach smoki. To z jaką delikatnością i wręcz estetyką autorce udaje się uchwycić emocje bohaterów chyba nigdy nie przestanie mnie zadziwiać.

Jeśli piękne opisy was nie przekonają zrobią to najpewniej dialogi Alizeh z Cyrusem - ta dwójka dosłownie co 2 strony grozi sobie śmiercią, kalectwem lub zepchnięciem z klifu (właściwie ta groźba, akurat została zrealizowana) ale to wszystko jest tak komicznie przedstawione, że czasem nie mogłam wytrzymać ze śmiechu- dla fanów enemies to lovers gorąco polecam ;).

Książka jest pisana z dwóch perspektyw Alizeh i Kamrana - przez to akcja dość mocno zwalnia co jest jedynym mankamentem całości. I jak rozdziały Alizeh czytało mi się z radością tak Kamran mnie niezwykle irytował i mialam go po prostu dość.
Podsumowując: choć poprzednia część daje nam już odpowiedzi na kilka pytań, jedno najważniejsze pozostaje niewyjaśnione: Czy Alizeh uda się oszukać samego diabła?

wspólpraca recenzencka z wydawnictwem WeNeedYa
Iga xoxo

(instagram : mole_na_stronach)

Zacznę od wisienki na torcie czyli niezawodnego pióra Tahereh Mafii. Jako...

Po dramatycznych wydarzeniach, które rozegrały się w końcówce „Utkanego królestwa”, powracamy do Alizeh i Kamrana, których życia przybrały dość nieoczekiwany obrót.

Ona mknie na smoku do wrogiego królestwa, porwana przez jego króla, który chce jej złożyć intrygującą (choć trochę makabryczną) propozycję. On musi poradzić sobie ze zdradą, państwem wpadającym w chaos i pytaniem, czy jest odpowiednim kandydatem do tronu.

„Nieskończone nici” to przykład wprost prześwietnie wykonanego motywu enemies to (prawie) lovers, który zostaje niemal zniszczony przez fakt, że cały wątek rozgrywa się w ciągu 24 godzin. Kto tak robi, Tahareh?!

Chemia między bohaterami jest wręcz namacalna, liczba emocji, dramatów i zmian zdania tak ogromna, że ledwo można oddychać i wszystko wypada naprawdę świetnie, ale… to ale jest bardzo istotne, bo fakt, że cały ten ogrom wydarzeń rozegrał się w ciągu jednego dnia zepsuł mi większość zabawy. To po prostu okropnie nierealne! Naprawdę nie wiem, gdzie autorce tak się spieszy. Już w pierwszej części trochę zgrzytało mi to, że relacja między Alizeh i Kamranem rozwinęła się za szybko, ale tutaj Mafi przeszła samą siebie.

Pomijając wątek miłosny w książce niewiele się dzieje. Co jest dość zrozumiałe, skoro rozgrywa się w ciągu jednego dnia. I nie zrozumcie mnie źle, romans jest niezwykle wciągający i pochłania niemal całą naszą uwagę, ale chętnie przeczytałabym trochę więcej o Alizeh starającej się spełnić przepowiednię. O Kamranie za to nie chciałabym czytać już więcej, bo strasznie zmęczył mnie w tej części i okazał się jeszcze większą ciućmą. Szczerze, nie wiem po co nam jego perspektywa.

Na plus jest za to na pewno orientalny, magiczny klimat tej książki i smoki (choć było ich zdecydowanie za mało!). Trzeba też przyznać, że Mafi jest mistrzynią dialogów, które czyta się naprawdę świetnie, dlatego jej książkę pochłania się w mgnieniu oka. Ale w kolejnym tomie liczę na więcej.

Nieskończone Nici, czyli tom drugi z serii Utkane Królestwo to kontynuacja historii Alizeh i Kamrana, oraz.. tak, pojawił się ktoś trzeci.

Po wydarzeniach z części pierwszej, Alizeh znajduje się w dość niefortunnym położeniu, siedzi bowiem na grzbiecie... smoka. Tak, dobrze przeczytaliście, smoka. Na dodatek owe mistyczne zwierzę ma zanieść ją nigdzie indziej, jak na tereny wroga – Imperium Tulan. Król Tulanu podstępem zwabia naszą bohaterkę, aby „zmusić” ją do małżeństwa, oh jakie to typowe, mężczyźni i ich „logika”. Kocham Alizeh z tej części jeszcze bardziej i muszę przyznać, że pięknie pokazywała Cyrusowi, gdzie jest jego miejsce. Oboje w końcu decydują się na układ, ale nic nie jest takie, na jakie wygląda.

W tym samym czasie w Ardunii trwa załoba. Kamran załamany ilością zdrad i tajemnic, jakie wyszły na światło dzienne nie wie, co począć i jak sobie z tym wszystkim poradzić. Na dodatek nie może przestać myśleć o Alizeh, mimo jej udziału w rzekomym spisku. Kamran w tym tomie był jeszcze większą jęczybułą niż w poprzednim – autentycznie, miałam ochotę wywalić tego gościa za drzwi i nie mogłam doczekać się ponownych rozdziałów Alizeh. Wszystko zmienia się, jak to Tahereh Mafi ma w zwyczaju, na końcu książki, która serwuje nam palpitacje serca i sprawia, że przestajemy już wierzyć w cokolwiek. I tak jak przez 80% książki byłam pewna, że Cyrus to będzie endgame dla Alizeh, tak po zakończeniu, szczerze mówiąc, nie wiem.. Potrzebuję trzeciego tomu na wczoraj.

Całość histoii, mimo płakania i użalania się Kamrena, trzyma poziom, a tak jak wspomniałam wcześniej, rozdziały Alizeh i Cyrusa to świetna rozrywka. Plot twist jak zwykle nie zawodzi, choć nie powiedziałabym, że mnie bardzo zaskoczył. Czekam niecierpliwie na trzeci tom i polecam z całego serduszka. 4/5

Tahereh Mafi Nieskończone nici Zobacz więcej