Rozbudź mnie

Okładka książki Rozbudź mnie Tahereh Mafi
Okładka książki Rozbudź mnie
Tahereh Mafi Wydawnictwo: We need YA Cykl: Dotknij Mnie (tom 3) fantasy, science fiction
Dotknij Mnie (tom 3)
Ignite Me
We need YA
2022-11-09
2014-05-21
2014-02-04
Agnieszka Brodzik
literatura amerykańska dystopia dotknij mnie tahereh mafi we need ya romans Przemoc Odwaga

Myślę, że równie dobra i mocna jak poprzednie części, może nawet lepsza. Trochę mam z tą serią tak, że wszystkie wydarzenia mi się zlewają w jedną całość, przez co ciężko ocenia się każdy tom z osobna. W trzeciej części widzimy przede wszystkim ogromną przemianę głównej bohaterki i ujawniające się w końcu uczucie do Aarona :) Adam za to staje się czarnym, podłym charakterem, na którego wypowiedzi przewracałam oczami i chciałam go zamordować. Kenji jak zwykle jest uroczy i zabawny.

Mega dużo emocji i zmian w Juliette. Polecam z całego serduszka

Mega dużo emocji i zmian w Juliette. Polecam z całego serduszka

Ta książka nie znajduje się na mojej liście ulubionych, jednak niezaprzeczalne aktualnie jest najlepszą częścią sagi. Dużo się w niej dzieje i widać ewidentny rozwój głównej bohaterki. Niezwykle mnie wciągnęła i mogę ją szczerze polecić. Muszę jednak powiedzieć że zakończenie było trochę rozczarowujące. Po całych ,,przygotowaniach,, do walki oczekiwałam krwawej bitwy, a dostałam jeden rozdział stosunkowo łatwiej walki w porównaniu do innych przykładów z literatury. Mimo wszystko polecam.

Jestem w miłości do tej serii

Jestem w miłości do tej serii

10/10
Aaron>>

10/10
Aaron>>

Czytałam bardzo dużo opinii o tym, że trzecia część serii "Dotknij mnie" jest najlepszą z dotychczas napisanych. I wiecie co?
Zawiodłam się!
Sama nie wiem czego właściwie się spodziewałam, ale jeśli miałabym opisać książkę jednym słowem byłoby to: nuda!
Niestety, ale ilość absurdu przebiła skalę. Począwszy od tego jak główna bohaterka z płaczliwej, niestabilnie emocjonalnie osoby diametralnie zmienia się, jak za machnięciem czarodziejskiej różdżki, w kilka chwil. Poprzez to jak szybko potrafi zaufać Warnerowi po tym jak był kreowany przez pierwszej dwie części (nie żebym czepiała się samej jego postaci, bo akurat jego odebrałam w tej części bardzo pozytywnie). Ja sama przez większość lektury patrzyłam podejrzliwie czy aby na pewno zaraz czegoś nie odwali, czy to wszystko to nie podstęp i za chwilę sielanka się skończy. A kończąc na samym fakcie tego jak autorka poprowadziła zakończenie i jak 17 latka, która pojęcia nie ma o sprawach politycznych miałaby stanąć na szczycie hierarchii i władać światem. Nie kupiło mnie to kompletnie, było mało autentyczne i trochę jakby napisane na kolanie. Jakby nie było pomysłu na tę część, no ale coś napisać trzeba.
Strasznie drażnił mnie wątek pomiędzy Juliette, Adamem i Warnerem, bo wyszła z tego jedna wielka drama, która ciągnęła się przez 3/4 książki, zaczęło to być nudne po połowie, a już kompletnie nie rozumiem faktu jak została potraktowana sama postać Adama, jak zrobiono z niego dupka, który nie umie zapanować nad emocjami, spłycono go okrutnie i nie podobało mi się to co z nim zrobiono.
Ogólnie książka bardzo przegadana.
Dobre strony tej części to Kenji i Warner, dzięki którym potrafiłam nie dość, że z zaciekawieniem czytać dalej to jeszcze sam Kenji sprawił, że kilka razy parsknęłam śmiechem.
Niestety "Rozbudź mnie" nie sprostało moim oczekiwaniom i spodziewałam się czegoś lepszego. Mam w planach póki co kontynuować serię, ale już z lekkim niesmakiem.

Zawiodłam się!

WE GOT THIS! FINALLY! Aaron Warner jest cudowny.

WE GOT THIS! FINALLY! Aaron Warner jest cudowny.

”Rozbudź mnie” Tahereh Mafi

∞/5 ⭐️

„Zawsze wiedziałam, w głębi ducha, kto powinien przewodniczyć ruchowi oporu. Zrozumiałam to jakiś czas temu i siedziałam cicho, niezmiennie bojąc się odezwać. Ktoś, kto nie miał nic do stracenia i wszystko do zyskania. Ktoś, kto już nikogo się nie bał. Nie Castle. Nie Kenji. Nie Adam. Nawet nie Warner.
To powinnam być ja.”

Nie wiedziałam, że można tak bardzo zawieść się na bohaterze, którego kochało się całym sercem.
Nie wiedziałam też, że podczas czytania można odczuwać niemalże fizyczny ból.

Mam taki mętlik w głowie, tak wiele przemyśleń, pytań, obrazów, wątpliwości.. nie mogę skupić tego wszystkiego w jedno.

To jest bardzo emocjonalna część.

Bardzo emocjonalna, powodująca ciarki na ciele. Taka, którą odkładam na moment, żeby zrobić obiad, a przypalam go, bo odpływam myślami do wydarzeń z książki.

Taka, która śni mi się po nocach.

Taka, która w jednej chwili sprawiała mi ból, a w następnej wywoływała uśmiech, a moje serduszko rosło i rosło, aż mało nie pękło ze wzruszenia..

Czytałam jeden z rozdziałów, po którym na amen uleciała ze mnie miłość do Adama i słyszałam wręcz, jak moje serce pęka na pół.
Na nikim się tak nie zawiodłam w literaturze jak na nim..

Ale to też nie jest tak, że uważam go za złego bohatera i go nie cierpię - nie.

Moje serce ciągle pamięta Adama z pierwszych dwóch tomów. Szanuje go za to, jak pomógł Juliette, kiedy nie miała nikogo innego.
I takiego Adama kocham.
Natomiast nie kocham Adama z ”Rozbudź mnie”. Tego, który wypowiedział słowa, których ja mu nigdy nie wybaczę.

UWAGA SPOILER !!!

„- Byłem szczęśliwszy, kiedy wydawało mi się, że ona n i e ż y j e - wypala Adam.”

Tylko.. Nie wiem, może ja jestem głupia i próbuje go trochę usprawiedliwić - ale on jest skrzywdzony. Rozwalony emocjonalnie. Zawalił mu się świat i każdy problem rósł do tego stopnia, że wydawał mu się końcem świata.

Ale Adam nie jest złym bohaterem. On jest zagubiony i zraniony.

A ja bardzo liczę na to, że wróci na właściwe tory i zobaczę w nim chłopaka, którym był wcześniej.

Jest też osoba, co do której zarzekałam się, że nigdy go nie pokocham.. A teraz jest moją ulubioną męską postacią w literaturze.

Aaron Warner.

To jak autorka zabawiła się moimi uczuciami od początku tej serii to jest jakiś kosmos.
Sprawiła, że facet, którego ja nie lubiłam, stał się moją miłością.

Zagłębiając się w jego historię, czułam ogromny smutek. I współczucie.
A potem stało się coś, przez co Aaron pękł, a ja pękłam razem z nim.
A jeszcze potem okazał się najsłodszym mężczyzną pod słońcem i ja już totalnie przepadłam.

Czytając ten tom miałam takie ciarki na ciele.. czułam taki stres, jakbym to ja szła na wojnę.

Pokochałam też tę nową Juliette. Tę waleczną, nieustraszoną, niepokonaną dziewczynę. Jej przemiana to majstersztyk.

Cała książka to majstersztyk.

A jej przyjaźń z Kenjim to miód na moje serduszko.

I tak jak bardzo chaotyczna jest ta recenzja - tak bardzo chaotyczne są moje myśli, po skończeniu tego tomu. Poczujcie się jak ja 😂

„- Masz rację - mówię w końcu. - Od początku miałeś rację.
[…]
- Naprawdę cię pragnę - mówię do niego drżącym głosem. - Pragnę cię tak bardzo, że mnie to przeraża.”

”Rozbudź mnie” Tahereh Mafi

∞/5 ⭐️

To powinnam być ja.”

Nie...

Na 100% najlepsza książka z całej serii, rzadko mi się zdarza by książka mnie aż tak wciągnęła ale tej musze przyznać że sprostała wysokości zadania. Ulubiona książka na zawsze.

To było Cudowne, jak narazie najlepsza część, tyle emocji a jednocześnie jaka lekkość zawarta jest w tej książce to jest nie pojęte i cudowne 🥹